Sporazumni raskid ugovora o radu (!?)

Dzigibigule

Obećava
Poruka
83
Pozdrav , upravo oko 21:30 mi je javljeno , da mi je stiglo resenje o sporazumnom raskidu ugovora (citajte otkaz ) ..
Fora je u tome sto ja nisam trazio sporazumni raskid ,niti sam dobio neko opozorenje ili nagovestaj da odradim otkazni rok i slicno .
Znaci bukvalno ko iz vedra neba mi je javljeno da sam razresen svih duznosti i da predam uniformu i slicno .
Poslovodji sam rekao da odbijam da potpisem , on je rekao da svakako ne mogu da odradim smenu bez obzira sto se ne slazem sa sporazumnim raskidom ugovora .
Treba mi pravni savet da li vredi ici na sud , da li su mi uopste time povredjena prava i slicno .
Ako ima neki advokat ili neko ko dobro poznaje materiju , opisao bih mu sve do detalja u privatnoj poruci , ili dalje kroz diskusiju . Ne znam da li bih iznosenjem svih detalja kroz ovu poruku ovde (naziv firme ) i slicno nekako sebi naudio pa cu zato ako imate podpitanja odgovarati u postovima . Hvala .
 
  • Tužan
Reactions: DUH
Pozdrav , upravo oko 21:30 mi je javljeno , da mi je stiglo resenje o sporazumnom raskidu ugovora (citajte otkaz ) ..
Fora je u tome sto ja nisam trazio sporazumni raskid ,niti sam dobio neko opozorenje ili nagovestaj da odradim otkazni rok i slicno .
Znaci bukvalno ko iz vedra neba mi je javljeno da sam razresen svih duznosti i da predam uniformu i slicno .
Poslovodji sam rekao da odbijam da potpisem , on je rekao da svakako ne mogu da odradim smenu bez obzira sto se ne slazem sa sporazumnim raskidom ugovora .
Treba mi pravni savet da li vredi ici na sud , da li su mi uopste time povredjena prava i slicno .
Ako ima neki advokat ili neko ko dobro poznaje materiju , opisao bih mu sve do detalja u privatnoj poruci , ili dalje kroz diskusiju . Ne znam da li bih iznosenjem svih detalja kroz ovu poruku ovde (naziv firme ) i slicno nekako sebi naudio pa cu zato ako imate podpitanja odgovarati u postovima . Hvala .
spor moze dugo da traje ali ako si uporan mozes da ih oderes, u smislu da za celo vreme dok nisi radio dobijes mesecne plate za taj period (pa ako se tuzis godinu dana dobijes 12 plata).
 
Pozdrav , upravo oko 21:30 mi je javljeno , da mi je stiglo resenje o sporazumnom raskidu ugovora (citajte otkaz ) ..
Fora je u tome sto ja nisam trazio sporazumni raskid ,niti sam dobio neko opozorenje ili nagovestaj da odradim otkazni rok i slicno .
Znaci bukvalno ko iz vedra neba mi je javljeno da sam razresen svih duznosti i da predam uniformu i slicno .
Poslovodji sam rekao da odbijam da potpisem , on je rekao da svakako ne mogu da odradim smenu bez obzira sto se ne slazem sa sporazumnim raskidom ugovora .
Treba mi pravni savet da li vredi ici na sud , da li su mi uopste time povredjena prava i slicno .
Ako ima neki advokat ili neko ko dobro poznaje materiju , opisao bih mu sve do detalja u privatnoj poruci , ili dalje kroz diskusiju . Ne znam da li bih iznosenjem svih detalja kroz ovu poruku ovde (naziv firme ) i slicno nekako sebi naudio pa cu zato ako imate podpitanja odgovarati u postovima . Hvala .

Јеси ли ти примио то решење, прочитао и потписао? Да ли знаш шта пише у њему?

Јеси ли у време закључења уговора о раду потписивао још нешто, нпр. неки празан папир или да си се на уговору о раду потписао два пута. Прво на линији где је твоје име и презиме, а други пут пар центиметара испод тога?
 
Pozdrav , upravo oko 21:30 mi je javljeno , da mi je stiglo resenje o sporazumnom raskidu ugovora (citajte otkaz ) ..
Fora je u tome sto ja nisam trazio sporazumni raskid ,niti sam dobio neko opozorenje ili nagovestaj da odradim otkazni rok i slicno .
Znaci bukvalno ko iz vedra neba mi je javljeno da sam razresen svih duznosti i da predam uniformu i slicno .
Poslovodji sam rekao da odbijam da potpisem , on je rekao da svakako ne mogu da odradim smenu bez obzira sto se ne slazem sa sporazumnim raskidom ugovora .
Treba mi pravni savet da li vredi ici na sud , da li su mi uopste time povredjena prava i slicno .
Ako ima neki advokat ili neko ko dobro poznaje materiju , opisao bih mu sve do detalja u privatnoj poruci , ili dalje kroz diskusiju . Ne znam da li bih iznosenjem svih detalja kroz ovu poruku ovde (naziv firme ) i slicno nekako sebi naudio pa cu zato ako imate podpitanja odgovarati u postovima . Hvala .


Ne možeš da sprečiš otkaz , ali možeš da odbiješ sporazumni.
Ako te otpuštaju moraju ispoštovati kompletnu proceduru. Dakle prvo upozorenje ako te otpuštaju zbog nediscipline ili propusta u radu,ili proglašenje tehnološkim viškom ako je prestala potreba za tvojim radnim mestom.Oni su dužni da ispoštuju otkazni rok po ugovoru o radu i plate sva ostala potraživanja koja imaš, neiskorišćeni odmor i ako imaš pravo na otpremninu u zavisnosti od staža i to moraju 30 dana od dana prestanka radnog odnosa. To što je on rekao "od danas" je nebitno, ako odbijaš sporazumni rokovi teku dok procedura nije ispoštovana.
Proveri samo da nisi odjavljen u centralnom registru i da ti nije falsifikovan potpis na sporazumnom raskidu. Ne bi bio prvi.
Pokušaj normalnim razgovorom da izvučeš nešto,makar tehnološki višak da možeš od biroa da dobijaš nadoknadu. To je uvek najbolje. Ako neće obrati se inspekcijama i advokatima. Hladne glave samo i bez inata. Gledaj svoj interes, tj da izvučeš maksimum. Otkaz ne možeš sprečiti,ne zaluđuj se time.
 
Јеси ли ти примио то решење, прочитао и потписао? Да ли знаш шта пише у њему?

Јеси ли у време закључења уговора о раду потписивао још нешто, нпр. неки празан папир или да си се на уговору о раду потписао два пута. Прво на линији где је твоје име и презиме, а други пут пар центиметара испод тога?
Ako je potpisao blanko otkaz tu je završena priča.
 
Јеси ли ти примио то решење, прочитао и потписао? Да ли знаш шта пише у њему?

Јеси ли у време закључења уговора о раду потписивао још нешто, нпр. неки празан папир или да си се на уговору о раду потписао два пута. Прво на линији где је твоје име и презиме, а други пут пар центиметара испод тога?
Niti primio niti procitao , javljeno mi je preko telefona danas oko 21h do 17h sam radio , receno mi je da je sporazumni raskid zakljucen na danasnji dan i da dodjem u subotu da se razduzim i da potpisem , nakon sto sam rekao da ne zelim da potpisem , receno mi je da svakako dodjem da se razduzim i da subotu ne radim iako treba da mi bude radna (da li mogu tako da me predriblaju i kazu nisi dosao na posao 2 dana otkaz ? ) . Prazan papir nisam potpisivao , sto se ugovora tice , ne mogu da se setim davno sam ga potpisivao , a nije kod mene da mogu da proverim , moramo ga drzati na radnom mestu pa ti to mogu reci u subotu :)
 
Niti primio niti procitao , javljeno mi je preko telefona danas oko 21h do 17h sam radio , receno mi je da je sporazumni raskid zakljucen na danasnji dan i da dodjem u subotu da se razduzim i da potpisem , nakon sto sam rekao da ne zelim da potpisem , receno mi je da svakako dodjem da se razduzim i da subotu ne radim iako treba da mi bude radna (da li mogu tako da me predriblaju i kazu nisi dosao na posao 2 dana otkaz ? ) . Prazan papir nisam potpisivao , sto se ugovora tice , ne mogu da se setim davno sam ga potpisivao , a nije kod mene da mogu da proverim , moramo ga drzati na radnom mestu pa ti to mogu reci u subotu :)
Jedan primerak ugovora uvek ide tebi. Kako nemaš? Ljudi nije to stvar za šalu informišite se malo o pravima i obavezama. Za ubuduće kod tebe ide jedan primerak ugovora.
 
To mi je jasno (moracu da se preispitati ) , da li prilikom potpisivanja blanko otkaza ostaje jedan primerak meni ili samo kod njih ? Ako sam potpisao blanko otkaz sto mi njega nisu urucili nego sporazumni ?

Kod blanko otkaza ti ili daješ otkaz na praznom papiru koji oni uklope, ili sporazumno potpisuješ raskid ugovora na ugovoru bez datuma.To se radi kada potpisuješ ugovor o radu i niko ne može znati šta se dešavalo,sem tebe i njih. Ako si to uradio nemaš dalje šta da tražiš. Naknadna pamet ne pomaže u tom slučaju.
Naravno da ti neće dati primerak. Blanko otkazi su nelegalni.
 
Kod blanko otkaza ti ili daješ otkaz na praznom papiru koji oni uklope, ili sporazumno potpisuješ raskid ugovora na ugovoru bez datuma.To se radi kada potpisuješ ugovor o radu i niko ne može znati šta se dešavalo,sem tebe i njih. Ako si to uradio nemaš dalje šta da tražiš. Naknadna pamet ne pomaže u tom slučaju.
Naravno da ti neće dati primerak. Blanko otkazi su nelegalni.
Koja je kazna za poslodavca ako ponudi radniku potpisivanje blanko otkaza?
 
Kod blanko otkaza ti ili daješ otkaz na praznom papiru koji oni uklope, ili sporazumno potpisuješ raskid ugovora na ugovoru bez datuma.To se radi kada potpisuješ ugovor o radu i niko ne može znati šta se dešavalo,sem tebe i njih. Ako si to uradio nemaš dalje šta da tražiš. Naknadna pamet ne pomaže u tom slučaju.
Naravno da ti neće dati primerak. Blanko otkazi su nelegalni.
Okej , hvala ti .. Jasno je da ako sam potpisao blanko otkaz , da sam pusiona :) Nego posto se ne secam da li sam to potpisivao (mislim da nisam, a opet cudno bi mi bilo da se nisu ogradili ) da li mogu nekako da zahtevam taj (blanko) kako god i sa cim god da ga ispunim , umesto sporazumnog ?
 
Niti primio niti procitao , javljeno mi je preko telefona danas oko 21h do 17h sam radio , receno mi je da je sporazumni raskid zakljucen na danasnji dan i da dodjem u subotu da se razduzim i da potpisem , nakon sto sam rekao da ne zelim da potpisem , receno mi je da svakako dodjem da se razduzim i da subotu ne radim iako treba da mi bude radna (da li mogu tako da me predriblaju i kazu nisi dosao na posao 2 dana otkaz ? ) . Prazan papir nisam potpisivao , sto se ugovora tice , ne mogu da se setim davno sam ga potpisivao , a nije kod mene da mogu da proverim , moramo ga drzati na radnom mestu pa ti to mogu reci u subotu :)


По некад се дешава да на уговору од радника затраже два потписа. Један на линији где је твоје име и презиме, а други пар центиметара иза.

Након тога, кад дође време за отказ, на самом уговору (њихов примерак) само допишу реченицу "Уговор се раскида споразумно дана 30.04.2020. године, и испод тога већ стоји твој потпис, поред се потпише послодавац и онда је то крај приче.

Зато сам те питао, међутим, не верујем да је то у питању. Дакле, теби је стигло решење о споразумном престанку радног односа, али за споразум је потребно двоје. Ако нема твоје воље, нема споразумног престанка радног односа. Послодавац ће морати да нађе други законски основ да те отпусти. Ако буде споразумно, значи, твојом вољом (поред воље послодавца), па онда немаш право на новчану накнаду на бироу.

Решење о споразумном престанку радног односа не важи док га не потпишеш. Кад потпишеш, важи оно што пише у њему (дакле и данашњи датум).

Гледај да добијеш неки основ за отказ по коме можеш да оствариш новчану накнаду на бироу. (једно од ове две болдоване ствари испод. Вероватно ово под два).

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zaposljavanju_i_osiguranju_za_slucaj_nezaposlenosti.html

2. Pravo na novčanu naknadu

Član 66

Obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci.

Neprekidnim osiguranjem iz stava 1. ovog člana smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana.

Član 67

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:

1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:

1) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla, u skladu sa zakonom, osim lica koja su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrđivanju programa rešavanja viška zaposlenih, svojevoljno opredelila za novčanu naknadu ili posebnu novčanu naknadu - u većem iznosu od visine otpremnine utvrđene Zakonom o radu,

2) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;


2. prestanka radnog odnosa na određeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;

3. prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, ukoliko nije ostvareno pravo na mirovanje radnog odnosa ili naknadu plate, u skladu sa zakonom;

4. prenosa osnivačkih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva;

5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;

6. premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;

7. prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno međunarodnim sporazumom.





Због три недоласка на посао узастопно (три узастопна радна дана) се губи посао.
 
Okej , hvala ti .. Jasno je da ako sam potpisao blanko otkaz , da sam pusiona :) Nego posto se ne secam da li sam to potpisivao (mislim da nisam, a opet cudno bi mi bilo da se nisu ogradili ) da li mogu nekako da zahtevam taj (blanko) kako god i sa cim god da ga ispunim , umesto sporazumnog ?

:lol:

Nađi nekog drugara/icu pravnika ili knjigovođu. Vidim da si van materije. Teško ćeš nešto izvući sam.
 
Pozdrav , upravo oko 21:30 mi je javljeno , da mi je stiglo resenje o sporazumnom raskidu ugovora (citajte otkaz ) ..
Fora je u tome sto ja nisam trazio sporazumni raskid ,niti sam dobio neko opozorenje ili nagovestaj da odradim otkazni rok i slicno .
Znaci bukvalno ko iz vedra neba mi je javljeno da sam razresen svih duznosti i da predam uniformu i slicno .
Poslovodji sam rekao da odbijam da potpisem , on je rekao da svakako ne mogu da odradim smenu bez obzira sto se ne slazem sa sporazumnim raskidom ugovora .
Treba mi pravni savet da li vredi ici na sud , da li su mi uopste time povredjena prava i slicno .
Ako ima neki advokat ili neko ko dobro poznaje materiju , opisao bih mu sve do detalja u privatnoj poruci , ili dalje kroz diskusiju . Ne znam da li bih iznosenjem svih detalja kroz ovu poruku ovde (naziv firme ) i slicno nekako sebi naudio pa cu zato ako imate podpitanja odgovarati u postovima . Hvala .
ne jedi gomna. jedva si cekao da sedis kuci i da se izlezavas :per:

nego si lose razmislio, nece ti biti placeno dzabalebarenje :cool:
 
To mi je jasno (moracu da se preispitati ) , da li prilikom potpisivanja blanko otkaza ostaje jedan primerak meni ili samo kod njih ? Ako sam potpisao blanko otkaz sto mi njega nisu urucili nego sporazumni ?
savetovao bih ti da poneses malo benzina i da im napakostis, ali cenim da si sisica mala pa sem hejta na netu, ne moz nista drugo :sije:
 
Alter Ego tebi cu se javiti u privatnoj da ti detaljnije objasnim :) ko sta kome cemu :D





ne jedi gomna. jedva si cekao da sedis kuci i da se izlezavas :per:

nego si lose razmislio, nece ti biti placeno dzabalebarenje :cool:
Ti kao kolega bi mogao da zastupas pravo ostalih kolega , a ne konstantno da imas potrebu da se ulizujes cak i ovde (prepoznao sam taj tvoj ljigavi slihtarski smisao za humor) Ako si ti onda nema dalje sta da pricam sa tobom , ako nisi jbg izvini jako podsecas na nekoga ... Al dzabalebarenje mi svakako placeno zakljuceno sa dansnjim danom . Ne duguju mi ni dinar .
 
Alter Ego tebi cu se javiti u privatnoj da ti detaljnije objasnim :) ko sta kome cemu :D






Ti kao kolega bi mogao da zastupas pravo ostalih kolega , a ne konstantno da imas potrebu da se ulizujes cak i ovde (prepoznao sam taj tvoj ljigavi slihtarski smisao za humor) Ako si ti onda nema dalje sta da pricam sa tobom , ako nisi jbg izvini jako podsecas na nekoga ... Al dzabalebarenje mi svakako placeno zakljuceno sa dansnjim danom . Ne duguju mi ni dinar .

mogu reci da sam posle ovog tvog posta ostala Žbunjena :eek:
 
Prosto je...........Ako je prilikom potpisivanja ugovora poptisan blanko raskid ugovora, onda ne možeš ništa.
Ako nije, onda možeš da ih tužiš, i sigurno dobijaš.
Samo da razjasnim, u ovom vremenu kada zakon o radu na nekim mestima preterano favorizuje radnike, a na nekim mestima poslodavce, sasvim je razumljiv potez tvoje uprave da ti pri potpisivanju ugovora o radu za stalni radni odnos poturi pod nos i ugovor o sporazumnom prekidu radnog odnosa.....Ako ne poptišeš jedan, ne djau ti ni stalni radni odnos.
Jeste to nezakonito, ali se dogadja u praksi, i ti im tu ne možeš baš ništa(ako si potpisao).
Oni čak mogu da kažu i da si ga potpisao tada kada si potpisivao ugovor o radu, ali da si to uradio svojevoljno, i opet im ne možeš ništa.
 
Ugovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa nije ovde toliko bitan, bitan je Ugovor o radu koji si sigurno morao da potpišeš kada si se zapošljavao, jer je on osnova za sve ostalo. Firme se tim ugovorom uvek obezbeđuju unapred za sve ostalo što može da se desi. Prema tome, prvo pročitaj Ugovor o radu i vidi šta tamo piše, jer je moguće da je jedna od stavki da Poslodavac može da ga raskine kada prestane potreba za tim.
U tom slučaju, potpisao ti ili ne, ne menja ništa.
 
Okej Hvala , kao sto rekoh nemam ugovor pri sebi da mogu detaljnije da ga procitam (znam da sam trebao davnih dana ) , posto mora da stoji na poslu iz nekog razloga , tako da kad se u subotu dokopam ugovora o radu znacu vise .

Ugovor o radu ne treba da ima radnik na poslu, ne znam otkud to da "mora da stoji na poslu".
Pa koliko je onih kojima je posao napolju?
To je tvoj primerak i ti si trebao da ga uzmeš, poslodavac ima svoj...
 

Back
Top