Spomenik Mariji Tereziji u Novom Sadu - da ili ne?

Da li Marija Terezija treba da dobije spomenik u Novom Sadu?

  • Da

    glasova: 14 58,3%
  • Ne

    glasova: 10 41,7%

  • Ukupno glasova
    24
Tolika je germanizacija da su Srbi ovde kao Srbi opstali, a u Rusiji nestali. A Ruse slavimo. Eh, Srbijo ...
Par hiljada ljudi otišlo u Ukrajinu i ti to porediš sa Srbima u Vojvodini? Sigurno je dosta Srba i germanizovano u AU samo što je to sada nedokazivo. Grac je ranije bio slovenski grad Gradac. Pa ti sad vidi da li jeste ili nije bilo germanizacije.
 
Par hiljada ljudi otišlo u Ukrajinu i ti to porediš sa Srbima u Vojvodini? Sigurno je dosta Srba i germanizovano u AU samo što je to sada nedokazivo. Grac je ranije bio slovenski grad Gradac. Pa ti sad vidi da li jeste ili nije bilo germanizacije.
Grac je bio slovenački Celovec, a broj Srba koji su otišli u carsku Rusiju uopšte nije mali.
No, ako se vratimo u Novi Sad možemo videti da je i u doba Marije Terezije u njemu bilo najviše Srba, te da se njihov procenat kroz vekove samo povećavao. O kakvoj onda germanizaciji pričaš?
 
Grac je bio slovenački Celovec, a broj Srba koji su otišli u carsku Rusiju uopšte nije mali.
No, ako se vratimo u Novi Sad možemo videti da je i u doba Marije Terezije u njemu bilo najviše Srba, te da se njihov procenat kroz vekove samo povećavao. O kakvoj onda germanizaciji pričaš?
Habzburška monarhija je sprovodila germanizaciju naroda koji su živeli u toj državi kroz celu svoju istoriju. Zato se i naziva ,,tamnicom naroda". Tako su se Nemci i proširili na Poljsku i u Sudete u Češkoj. Ako si želeo da napreduješ u karijeri mogao si samo uz korišćenje nemačkog jezika. A na vikipediji piše da je Grac ranije bio Gradac.

Smara me da se prepucavam o istoriji sa čovekom o koji je slabo potkovan iz istorije. I zamara me.
 
Habzburška monarhija je sprovodila germanizaciju naroda koji su živeli u toj državi kroz celu svoju istoriju. Zato se i naziva ,,tamnicom naroda". Tako su se Nemci i proširili na Poljsku i u Sudete u Češkoj. Ako si želeo da napreduješ u karijeri mogao si samo uz korišćenje nemačkog jezika. A na vikipediji piše da je Grac ranije bio Gradac.

Smara me da se prepucavam o istoriji sa čovekom o koji je slabo potkovan iz istorije. I zamara me.
Aman čoveče, reč je o Novom Sadu. Naravno da ćeš bolje proći u životu ako poznaješ jezik države u kojoj živiš. Ta država ovde tad nije bila Srbija.
 
I sto je bitnije, kako-tako su postali deo evropske civilizacije i gradjanskog drustva, umesto osmanlijsko-vizantijskog cumeza gde postoje samo despotizmi, age i begovi.
Ali čudna stvar, Srbi i danas više teže despotizmu nego građanskom društvu. Možda je to i zato što je najveći deo Srba živeo pod Turcima, ali od tada je prošlo više od sto godina, smenile su se mnoge generacije pa mi je čudno da je takvo gledište opstalo.
 
Tolika je germanizacija da su Srbi ovde kao Srbi opstali, a u Rusiji nestali. A Ruse slavimo. Eh, Srbijo ...
Austrougarski planovi za podelu i potpuno uništenje Srbije:
94DFD96D-2F4B-47F0-BF5B-BDD3E6AC422B.jpeg
 
Grac je bio slovenački Celovec, a broj Srba koji su otišli u carsku Rusiju uopšte nije mali.
No, ako se vratimo u Novi Sad možemo videti da je i u doba Marije Terezije u njemu bilo najviše Srba, te da se njihov procenat kroz vekove samo povećavao. O kakvoj onda germanizaciji pričaš?
I ona i princ Eugen treba da dobiju spomenike i ulice jer bez njih Novog Sada ne bi ni bilo.
Ovo što si napisao o germanizaciju je pravi destilat dnevnopolitičkog shvatanja istorije - zapazimo i da je predlog ohrabrio i zahteve za podizanjem spomenika Princu Eugenu, valjda neko žali što ne može da se podigne i spomenik i 7. SS diviziji Princ Eugen.


Da nije bilo ovog rata, i austriskih poraza u njemu, i obzira prema Rusiji i srpskim ratnicima, sudbina Srba i pravoslavlja u Austriji bila bi veoma teška. Marija Terezija, žena od volje, koja je htela da stvori što čvršće jedinstvo svoje iz raznih elemenata sastavljene carevine, mnogo je polagala na to, da, u oskudici drugih spajajućih činilaca, izvede to jedinstvo bar pomoću vere. Svom sinu Josifu ona je pisala jednom prilikom, da je tolerancija sredstvo koje sve potkopava. Kao jezuiti ona je smatrala, da je tolerancija ne osobina širine duha, nego znak slabosti. Za vreme njene vlade Srbima je bio onemogućen ulazak u izvesne državne funkcije i neka viša zvanja. I pored svih obećanja i obzira za njene vlade činjena su mnogobrojna nasilja prema pravoslavlju i Srbima uopšte. Kad je 1763. god. bio uhvaćen jedan tajni manifest Katarine II, da se pravoslavni iz Austrije sele u Rusiju, dalo je to povoda bečkoj vladi, kojoj više ruska pomoć nije bila potrebna, da pooštri mere i prema ruskim putnicima i prema srpskim nedovoljno lojalnim krugovima.

https://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/6_13_l.html
 
Aman čoveče, reč je o Novom Sadu. Naravno da ćeš bolje proći u životu ako poznaješ jezik države u kojoj živiš. Ta država ovde tad nije bila Srbija.
Aman čoveče Srbi su bili obespravljeni u AU kao i mnogi drugi narodi i nisu imali pravo na školovanje na svom jeziku. Obrazovali su se u crkvama i manastirima SPC. To je bila politika Beča i nije bila takva bez razloga.
 
E kakve je ko imao planove i šta je ko tu izmislio na opskurnim nacionalistčkim sajtovima, mani me.
Pričamo o realnom događaju vezanom za naš grad. Šta je ko umislio, zamislio i možda hteo to je tema za drugi pdf.
a možda da preselite novi sad u austriju? Mada mislim da je lakše vas trista "novosadjana" spakovati na voz za Beč, da se tamo bečite....
 

Back
Top