Spomenik Mariji Tereziji u Novom Sadu - da ili ne?

Da li Marija Terezija treba da dobije spomenik u Novom Sadu?

  • Da

    glasova: 14 58,3%
  • Ne

    glasova: 10 41,7%

  • Ukupno glasova
    24
Лепоте гулага за које ''није знао'' запад до 2000тих, али ми причамо само о легалној Русији и АУ, а не Чивутској Робијашници, кад више не постоје ни Русија и АУ, а ни народ после рата...
Ne znam kako misliš da nije znao o Gulagu kad smo mi o tome učili u školi još sedamdesetih.

Ништа, уживај у СССР пропагандној повјести, шта да ти кажем...
Definitivno nisam osoba prijemčiva na rusku i sovjetsku propagandu. Čudi me kako to do sada još nisi shvatio.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako misliš da nije znao o Gulagu kad smo mi o tome učili u školi još sedamdesetih.


Definitivno nisam osoba prijemčiva na rusku i sovjetsku propagandu. Čudi me kako to do sada još nisi shvatio.
Па ниси за ту пропаганду, то знам...

Вероватно мислиш да је лако пливати у овом инфо лавиринту шамарања мозга полу-информацијма преко сваке мере памети...
 
Biće da su tad još više nego sad bili zavedeni bajkama o "majčici Rusiji". Brzo nakon dolaska tamo oni su asimilovani i crkve ne da su prepravljene nego uopšte više ne postoje, kao ni Srbi kao etnička zajednica.
Pošto je danas informisanje mnogo bolje Srbi radije idu u Austriju, Nemačku i ostale zapadne zemlje.
Jasno je dakle da je i onda Austrija bila bolja i uređenija država.
Između Srba i Rusa uopšte ne postoji etnička distanca tako da nikakvo “prepravljanje” nije bilo potrebno.

Činjenica je da je pod Marijom Terezijim katolička crkva u Austriji bila sve i svja i da je zaveden neizdržlji klerikalni režim koji je svim sredstvima nasilno unijatio i katoličio.
 
Biće da su tad još više nego sad bili zavedeni bajkama o "majčici Rusiji". Brzo nakon dolaska tamo oni su asimilovani i crkve ne da su prepravljene nego uopšte više ne postoje, kao ni Srbi kao etnička zajednica.
Pošto je danas informisanje mnogo bolje Srbi radije idu u Austriju, Nemačku i ostale zapadne zemlje.
Jasno je dakle da je i onda Austrija bila bolja i uređenija država.
Nije.
 
Između Srba i Rusa uopšte ne postoji etnička distanca tako da nikakvo “prepravljanje” nije bilo potrebno.
Naravno da postoji, oni su drugi narod. U nečije želje i maštanja ne ulazim. Bavim sa samo činjenicama.

Činjenica je da je pod Marijom Terezijim katolička crkva u Austriji bila sve i svja i da je zaveden neizdržlji klerikalni režim koji je svim sredstvima nasilno unijatio i katoličio.
Katolici su bili u većini i naravno da je njihova crkva bila primarna. Međutim, normalno je opstajala i naša. Bar nam niko nije palio crkve kao Turci u Srbiji.

Ma kako nije, ostavi ljubav i simpatije. Rusija je uvek bila krš od države. To je i sad. Zato i sad naši mnogo radije idu u Austriju i Nemačku nego u Rusiju. Samo u Beču ima više naših nego u celoj Rusiji.
 
Poslednja izmena:
Naravno da postoji, oni su drugi narod. U nečije želje i maštanja ne ulazim. Bavim sa samo činjenicama.


Katolici su bili u većini i naravno da je njihova crkva bila primarna. Međutim, normalno je opstajala i naša. Bar nam niko nije palio crkve kao Turci u Srbiji.


Ma kako nije, ostavi ljubav i simpatije. Rusija je uvek bila krš od države. To je i sad. Zato i sad naši mnogo radije idu u Austriju i Nemačku nego u Rusiju. Samo u Beču ima više naših nego u celoj Rusiji.
a) To što Srbi i Rusi nisu isti narod ne znači da ima nekakve vekike etničke distance kako bi ti da ptedstaviš.

b) Svaka istorija će ti pokazati kakvu je versku toleranciju zavela Marija Terezija u svoje vreme. Katolički teror. Crkve nisu paljene nego samo “preuzimane”, tj otimane.
 
Pročitala sam spomenik Majki Terezi i odmah čekirala Ne. :rotf:
Ali kad vidim da je u pitanju Marija Terezija...opet Ne.
Obično šlihtanje Evropi, kao primite nas, vidite kako znamo da cenimo Evropske vrednosti, mi smo kulturni i fini a ne kao oni nedokazani štrokavci kavgadžije dole.
A nju je realno bolelo uvo za tamo neku varošicu u carskoj provinciji nego da njenim podanicima bude fino.

Otpriliki kad oćeš da se uvališ u elitno društvo pa da dokažeš da nisi klošar kao tvoj burazer, pošalješ šefovoj majci cveće. Bljak.
 
a) To što Srbi i Rusi nisu isti narod ne znači da ima nekakve vekike etničke distance kako bi ti da ptedstaviš.

b) Svaka istorija će ti pokazati kakvu je versku toleranciju zavela Marija Terezija u svoje vreme. Katolički teror. Crkve nisu paljene nego samo “preuzimane”, tj otimane.
Srpske crkve su ovde opstale. Preživele su Austriju, a Rusiju bogami nisu. Tamo ih nema više. Toliko o tome.
 
Pročitala sam spomenik Majki Terezi i odmah čekirala Ne. :rotf:
Ali kad vidim da je u pitanju Marija Terezija...opet Ne.
Obično šlihtanje Evropi, kao primite nas, vidite kako znamo da cenimo Evropske vrednosti, mi smo kulturni i fini a ne kao oni nedokazani štrokavci kavgadžije dole.
A nju je realno bolelo uvo za tamo neku varošicu u carskoj provinciji nego da njenim podanicima bude fino.

Otpriliki kad oćeš da se uvališ u elitno društvo pa da dokažeš da nisi klošar kao tvoj burazer, pošalješ šefovoj majci cveće. Bljak.
Misliš da prijem u EU zavisi od toga eventualnog spomenika? Teško.
A da li misliš da sadašnja vlast iskreno uopšte želi da mi budemo u EU? Još teže.
 
Misliš da prijem u EU zavisi od toga eventualnog spomenika? Teško.
A da li misliš da sadašnja vlast iskreno uopšte želi da mi budemo u EU? Još teže.

Ne zavisi naravno, ali baš zbog toga je ovaj potez očajnički i jadan. Čak i da smo najveći i jedini slepci i krivci treba da imamo dostojanstva i da se popravimo ali na drugi način.
 
Srpske crkve su ovde opstale. Preživele su Austriju, a Rusiju bogami nisu. Tamo ih nema više. Toliko o tome.
Dabome, ko je organizovao Pavelićeve Frankovce, Rusija ili ipak možda Austrija?

Evo šta je sve ta civilizirana Austrougarska planirala sa Srbijom pre Prvog svetskog rata:

278A1B28-538B-4334-91B9-D259E22A67D8.jpeg

28A8DE48-6BE9-47CA-B892-FBE283EE8964.jpeg
 
Ali ako pričamo o Novom Sadu ona ga je promovisala kao grad i dala mu ime. To nema veze sa današnjim odnosom prema Evropi.
Promoviasala ga kao deo svoje provincije da njenom plemstvu koje tu živi bude fino. Nema to veze sa nama kao državom. Onda bi svaki grad trebalo da joj podigne spomenik jer je celo svoje carstvo promovisala.
 
Kanda si ti pobrkao vekove.
A kako je moglo biti dok Srbije uopšte nije ni bilo i Srbi nisu imali kome da se obrate?

Marija Terrzija je u Austriji zavela veoma tvrdi klerikalni režim i zbog toga je bila veoma omiljena u Rimu i kod kod Jezuita. Verska tolerancija joj je bila potpuno stran pojam.

  • Maria Theresa was a devout Roman Catholic and believed that religious unity was necessary for a peaceful public life. Consequently, she explicitly rejected the idea of religious tolerance.
 
Promoviasala ga kao deo svoje provincije da njenom plemstvu koje tu živi bude fino. Nema to veze sa nama kao državom. Onda bi svaki grad trebalo da joj podigne spomenik jer je celo svoje carstvo promovisala.
Naravno da nema veze s našom državom jer ona tad nije ni postojala.
Do njenog proglašenja nije postojao ni Novi Sad kao grad, a proglašen je pre svega lobiranjem Srba u njemu, a ne nekog austrijskog plemstva. Zato se 1. februar slavi kao dan grada.
 

Back
Top