Šmit "nametnuo" izmjene Izbornog zakona BiH

Nema tih ovlaštenja u Dejtonskom sporazumu.
Па шта с тим? Веће за спровођење мира је тело које чини око 50 држава и међународних организација. Оно је задужено за имплементацију Дејтонског споразума. На састанку у децембру 1997. године у Бону, Веће за спровођење мира је донело одлуку о проширењу надлежности Високог представника. Тако су настала тзв. Бонска овлаштења

Високи представник је тада овлашћен да доноси обавезујуће одлуке, и то онда (цитирам) "када стране не могу да постигну договор", а које затим остају на снази (цитирам) "док Председништво БиХ или Савет министара не донесу одлуку која је складу са мировним споразумом".

Високом представнику је Бонским овлашћењима тако омогућено да предузима оне акције против званичника у Босни за које он сматра да крше Дејтонски споразум односно врше радње у циљу спречавања имплементације истог.
 
Poslednja izmena:
Zapadnjaci su i uveli tok visokog predstavnika kako bi se vršile izmene Dejtona. Ovo što su radili Incko i Šmit nije ni blizu šta su Petrič i Ešdaun.

https://www.kurir.rs/amp/3802679/sv...i-pedi-esdaun-a-najbezozirniji-petric-i-incko

Od 1995. godine takvim odlukama visoki predstavnici smenili su sedmoricu predstavnika, a najveći i najteži udar doživela je Republika Srpska pod Britancem lordom Pedijem Ešdaunom od 2002 do 2006 godine. U januaru 2000. godine uspostavljena je državna granična služba, današnja granična policija BiH, Ustavni sud BiH u kome Bošnjaci i predstavnici UN imaju po pet glasova, a Srbi i Hrvati četiri s čime je stvoren uslov za nadglasavanje, formirano je Veće naroda na entitetskom nivou s čime je pokušano paralisanje rada Republike Srpske. Volfang Petrič je na isti način instalirao i Sud BiH, a aprila 2001. nametnuo rešenja zastave i himne bez teksta, kao i grb BiH. U narednim godinama Visoki predstavnik u ovom slučaju Pedi Ešdaun ukinuo je i Vojsku Republike Srpske, a predlog RS da se cela BiH demilitarizuje je odbačen sa gnušanjem. Petrič je svoj mandat završio na aerodromu kada je pred ukrcavanje u avion izdiktirao poslednji set mera koje su poznate i kao aerodromski dekret.Lord Ešdaun je na ovoj funkciji 2004 smenio 59 funkcionera SDS-a, a među smenjenim je bio i Dragan Kalinić predsednik Skupštine Republike Srpske. Tad je uspostavljen i centralni televizijski program BHRT. Međunarodni predstavnici su tokom svog mandata smenili i dvojicu predsednika RS Radovana Karadžića i Nikolu Poplašena, a premijera Mirka Šarovića 2003 primorali da zbog afere "Orao" podnese ostavku..„On je u velikom stilu smenjivao lokalne političare i sudije, stvarao je dekretom institucije i po mnogo čemu je podsećao na kolonijalnog guvernera.
 
Poslednja izmena:
Pouka ti je da pobjednici sude pobjeđenima i da presude za ratne zločine nisu mjerilo istine.
Zato sam ja protivnik zabrane pasivnog prava.

Presude su samo posledica, uzrok je ključan a uzrok je, kako sam kažeš, da smo mi pobeđena strana odnosno da smo izgubili rat

Problem je što mi nikako da shvatimo da smo izgubili rat i na Kosovu i u BiH baš kao i u Hrvatskoj.

To što u BiH nismo izgubili u meri kao u Hrvatskoj ili na Kosovu ne znači da možemo slaviti to kao pobedu a takođe ne znači da se situacija neće dalje pogoršavati i to isključivo na našu štetu.

Mi to normalno ignorišemo i puštamo budale da trabunjaju sve i svašta i dodatno nas ukanaljuju.
 
Па шта с тим? Већа за спровођење мира је тело које чини око 50 држава и међународних организација. Оно је задужено за имплементацију Дејтонског споразума. На састанку у децембру 1997. године у Бону, Веће за спровођење мира је донело одлуку о проширењу надлежности Високог представника. Тако су настала тзв. Бонска овлаштења

Високи представник је тада овлашћен да доноси обавезујуће одлуке, и то онда (цитирам) "када стране не могу да постигну договор", а које затим остају на снази (цитирам) "док Председништво БиХ или Савет министара не донесу одлуку која је складу са мировним споразумом".

Високом представнику је Бонским овлашћењима тако омогућено да предузима оне акције против званичника у Босни за које он сматра да крше Дејтонски споразум односно врше радње у циљу спречавања имплементације истог.
Ne lupaj gluposti. Neko potpiše mirovni sporazum i ti ga onda nakon toga promjeniš na način koji nisu potpisale strane koje su pristale.
Nema slučaja u svijetu da jedan čovjek donosi zakone.
 
Presude su samo posledica, uzrok je ključan a uzrok je, kako sam kažeš, da smo mi pobeđena strana odnosno da smo izgubili rat

Problem je što mi nikako da shvatimo da smo izgubili rat i na Kosovu i u BiH baš kao i u Hrvatskoj.

To što u BiH nismo izgubili u meri kao u Hrvatskoj ili na Kosovu ne znači da možemo slaviti to kao pobedu a takođe ne znači da se situacija neće dalje pogoršavati i to isključivo na našu štetu.

Mi to normalno ignorišemo i puštamo budale da trabunjaju sve i svašta i dodatno nas ukanaljuju.
Mi radimo ono što je jedino u našoj moći, nemamo mi mnogo izbora nego se boriti.
 
Ne lupaj gluposti. Neko potpiše mirovni sporazum i ti ga onda nakon toga promjeniš na način koji nisu potpisale strane koje su pristale.
Nema slučaja u svijetu da jedan čovjek donosi zakone.
:per::per::per::per:

1711592286425.png
 
Eure Majestet, Herr Schmodt, je vas suveren. Poklonite se Njegovoj volji, podanici lorda protektora😌
Каже неко ко благо речено навија за Додига. А Додиг на власт на дошао тако што је тадашњи Високи председник сменио свпског вадикала Николу Поплашена.

Касније, да би владао довека, јер национал-шовинизам доноси сигурне бодове код народа над којим је извршена медијска лоботомија, и власт се не губи јер могу да се "патриотски" краду избори пошто против "страних плаћеника" то и није грех, а влашћу се стиче огромна лична материјална корист па тако и све већа лична моћ, Додиг се окренуо добром старом национал-шовинизму из деведесетих. Како је негирање геноцида постало обавезан део свакодневног упражњавања такозваног "српског национализма" уБосни, тако сте извазвали да после дуго времена Високи председник искористи своја Бонска овлашћења. Кукали сте до неба када вам је том приликом, иначе према вама до тада максимално толерантан Валентин Инцко, потпуно оправдано наметнуо Закон о забрани негирања геноцида у Сребреници, а кога је као такав пресудио Међународни суд правде, те је и Србија имплицитно, али де јуре признала сребренички геноцид својом скупштинском Декларацијом која је и даље на снази. Шта мислиш, ´оће ли на "Васкршњем сабору" 5. маја да Чипуљчанин између две чаше белог вина објави укидање те Декларације*? Јер, овaкве изјаве су, јел`те, одавно passé пошто "Мајчица" само што није избила на Дунав, а Чипуљчанин се уз масне провизије накуповао много крнтија са Истока па сте сада јаки ко` земља:




*Декларација се позива на пресуду Међународног суда правде као суда који су основале Уједињене нације, организација чији је Србија пуноправни члан и мора да поштује одлуке исте. Декларацијом, која је 2010. у Народној скупштини Републике Србије усвојена је са 127 гласова за и 21 глас против, утврђено да се у Сребреници јула 1995. године догодио геноцид, и у тексту се осуђује злочин (цитирам) "на начин утврђен пресудом поменутог суда", а који је пресудио да је у Сребреници извршен геноцид.
 
Poslednja izmena:
Stanivuković brani Dodika od sudskog procesa i želi izborni zakon RS-a

Tom prilikom Stanivuković je, između ostalog, stao u odbranu predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika jer je protiv njega pokrenut sudski proces zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

"Po njegovim fer i korektnim izborima mi ćemo izabrati poslanike koji sutra, ako usvoje nešto, i ako se to usvoji vi idete na suđenje i sudi vam se. I poslanicima, i predsjediku Republike i Skupštine i direktoru Službenog glasnika. Paradoks, politički nonses...", kazao je Stanivuković.

On dodaje da možda i jeste za sve što je Schmidt nametnuo ali pod uslovom da domaće vlasti to donesu.

"Ako u nekoj zemlji neko dođe i nešto nametne, onda ta zemlja nema suverenitet. Schmidt ima političku snagu koju crpi od velikih svjetskih sila, ali to opet ne znači da mi treba da šutimo oko toga. Političari koji treba da donesu fer i poštene izbore neće, a onda čovjek koji nema legitimitet to nameće. Ni jedno ni drugo nije ispravno, to je moj stav. Nije dobro što SNSD i vladajuća koalicija na nivou BiH ovo ne žele, ali ja sam uvijek za maksimalnu autonomiju RS-a", kazao je.

Na kraju je nagovijestio da je on za to da se donese Izborni zakon RS-a.

"Koliko čujem, mi ćemo jedan prijedlog Izbornog zakona dobiti kao stranke na nivou RS-a. Imamo tu vrstu kapaciteta, Ustav i zakon nam je dao tu nadležnost. Zašto mi to ne bismo zgrabili i ne prepuštali nekome drugom?", upitao se Stanivuković.
 
-Ako su visoki predstavnici ti koji umjesto izabranih predstavnika donose zakone, onda treba BIH izbaciti iz Ujedinjenih nacija. Ako je pojedinac taj koji donosi zakone, onda će se BiH zaustaviti na EU putu, jer je to sve glumljenje demokratije”, rekla je Cvijanović.

-Cristian Schmidt se takmiči sa lošim naslijeđem Paddy Ashdowna. Djeluje da je otišao korak dalje jer je uz BiH diskreditovao EU i njihov pokušaj otvaranja pregovora sa BIH. Zašto EU to toleriše?”.

Cvijanović je istakla da Dejtonski sporazum ruši Šmit, a ne Republika Srpska. Tvrdi da je Republika Srpska opredijeljena za poštovanje Ustava, teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH i da to ne narušavaju njeni funkcioneri i institucije već godinama djelovanje visokih predstavnika i sprega stranih i bošnjačkih sudija u Ustavnom sudu BiH.

Podsjetila je da Cristian Schmidt “nije prošao proceduru imenovanja u SB UN i da nema legitimitet”, ističući da Schmidt ruši Dejton i potvrđuje da BiH nema suvrenitet.

Negirala je da RS koristi secesionističku retoriku, a ako ona i postoji kaže da je isprovocirana stavovima bošnjačkih političara, djelovanjem Ustavnog suda BIH i OHR-a.

Komentarisala je i sankcije kao neprihvatljiv pritisak na politički vrh RS.

Podsjetimo, generalni sekretar UN-a Guterres 14. jula 2023. godine potvrdio da je Upravni odbor PIC-a nadležno tijelo za imenovanje visokog predstavnika.

-Christian Schmidt je preuzeo funkciju i dužnosti visokog predstavnika 1. augusta 2021. Od tada je generalnom sekretaru UN-a i Vijeću sigurnosti UN-a podnio četiri izvještaja o provedbi Općeg okvirnog sporazuma za mir”, saopćeno je iz OHR-a tada.
 
Стевандић је у обраћању на посебној сједници Народне скупштине Републике Српске подсјетио да је Република Српска реаговала и да и даље указује да Кристијан Шмит нема легитимитет.

Он је нагласио да Шмит нема подршку Европске уније, Савјета безбједности УН, а у БиХ ни подршку два конститутивна народа.

Он је истакао да ће Република Српска бранити свој институционални опстанак у највишем законодавном тијелу - Народној скупштини.

- Република Српска је настала у миру, одбрањена је у рату, а данас је њен опстанак угроженији због настојања колективног Запада - рекао је Стевандић.

Он је рекао да су припремљени закључици и да један од њих предвиђа да се сваки акт против институција, надлежности и званичника Републике Српске који нема упориште у међународном праву, прогласи терористичким.
 

Back
Top