Slovenija

Jedno je sigurno, ako mislis da te negde mrze i da nisi dobrodosao, onda je stvarno glupo sto sebe mucis i izigravas mazohistu... Ali, koliko jedna za sve krivi Slovence, toliko ih druga brani... Nadjite bar neke tacke oko kojih se slazete pa nastavite ovaj dijalog...

Ja sam u Sloveniji vec vise od dva meseca i ne mogu da se zalim da mi je lose, ali mi naravno nije ni sve super, jer pre svega ne znam jezik... Ali, to je moj problem, jer sam ja dosao kod njih, a ne oni kod mene... Nisam imao nikakvih problema sa bilo kojim Slovencem... Mada, desilo se da sam jednog starijeg pitao za poresku upravu a on se pravio da me ne razume, mada svi znamo da je hteo ili ne morao da uci tada srpsko-hrvatski jezik... A jos jednom kada sam pitao za neku ulicu, cim su culi srpski nisu hteli ni da me pogledaju...Ali, ipak, radi se o pojedincima...

Zanimljiv mi je ovaj tvoj komentar o davanju i vracanju... Ja ne znam sta im ti dajes, ali tih prvih dana ja im nisam "dao" niti sta dobro niti sta lose, a ipak dvoje ljudi nije htelo ni da me pogleda kada su culi srpski jezik... Zato i kazem, nije sve ni crno ni belo...

Siguran si da su pobegli zbog srpskog jezika?

"poreska uprava" je rec kod koje bi i ja morala da zastanem i da se upitam i promislim sta ustvari ti trazis. A srpski recimo razumem i govorim mnogo bolje od bilo kog Slovenca.

Zaista nemam loseg iskustva, niti ima neko od mojih srpskih gostiju lose iskustvo kad sam luta gradom pa se izgubi...
 
Ma da i ja sam to primertio...Biti južnjak u Sloveniji je nešto pomalo eksotično, nešto kao latino u SAD. Oni klinci, koji furaju taj imiđ, jednostavno žele biti nešto "posebno"...
 
Pozdrav svima! Interesuje me kakva je potreba za visoko obrazovanim profilom iz oblasti proizvodnje hrane? Da li ljudi iz Srbije imaju šanse da nađu takav neki posao (posao u industriji hrane)?
 
Jedno je sigurno, ako mislis da te negde mrze i da nisi dobrodosao, onda je stvarno glupo sto sebe mucis i izigravas mazohistu... Ali, koliko jedna za sve krivi Slovence, toliko ih druga brani... Nadjite bar neke tacke oko kojih se slazete pa nastavite ovaj dijalog...

Ja sam u Sloveniji vec vise od dva meseca i ne mogu da se zalim da mi je lose, ali mi naravno nije ni sve super, jer pre svega ne znam jezik... Ali, to je moj problem, jer sam ja dosao kod njih, a ne oni kod mene... Nisam imao nikakvih problema sa bilo kojim Slovencem... Mada, desilo se da sam jednog starijeg pitao za poresku upravu a on se pravio da me ne razume, mada svi znamo da je hteo ili ne morao da uci tada srpsko-hrvatski jezik... A jos jednom kada sam pitao za neku ulicu, cim su culi srpski nisu hteli ni da me pogledaju...Ali, ipak, radi se o pojedincima...

Zanimljiv mi je ovaj tvoj komentar o davanju i vracanju... Ja ne znam sta im ti dajes, ali tih prvih dana ja im nisam "dao" niti sta dobro niti sta lose, a ipak dvoje ljudi nije htelo ni da me pogleda kada su culi srpski jezik... Zato i kazem, nije sve ni crno ni belo...

Gde živiš, šta radiš? :zimag:
Lep pozdrav :zjelka2:
 
Gde živiš, šta radiš? :zimag:
Lep pozdrav :zjelka2:

Pozdrav svima,imam par pitanja,naime trenutno sam bas daleko da bih mogla da dodjem do nekih iz prve ruke informacija.
Naime,vracam se u Srbiju za 2 nedelje i razmisljala sam i vec gledala neke sajtove za stanove i posao ,pomalo govorim slovenacki,ali ne bas ok.
I sad nasla sam par poslova u svojoj struci ,znaci sto bi rekli "turizem/gostinstvo" ,uzela njihove mejlove ,jedino me brine sto nemam iskustva u svojoj struci jer sam zavrsila srednju turisticku,radila malo ,studirala 3. geografiju i otisla na ucenje jezika u Ameriku odakle se vracam posle 2 godine. Inace imam 26 godina.
SLO me privlaci jer bi mogla da naucim dosta o ovoj oblasti i mogla bi da pokupim iskustvo par godina pa da se vratim u Srbiju....a i blizu je kuce,ne trebam da letim 12 i kusur sati ...
Nisam expert u pregovaranju i dogovoranju oko ovoga,pa vas pitam,da li kazete sta i kako,znam da Slovenci ipak,kao i svaki drugi narod ,zaposliti svoje,ali hocu da probam.Treba mi savet,kako proveriti poslodavca,ako hoce da zaposli stranca,sta je potrebno od papira i koja je procedura i sl...?
Planiram ionako da odem na par dana u SLO pre proleca,ali ipak da pitam one koji zive vec u ovoj prelepoj zemlji i njihovo iskustvo za dolazak u istu.
Hvala unapred ljudima dobre volje.
:zskace::zpozdrav:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,imam par pitanja,naime trenutno sam bas daleko da bih mogla da dodjem do nekih iz prve ruke informacija.
Naime,vracam se u Srbiju za 2 nedelje i razmisljala sam i vec gledala neke sajtove za stanove i posao ,pomalo govorim slovenacki,ali ne bas ok.
I sad nasla sam par poslova u svojoj struci ,znaci sto bi rekli "turizem/gostinstvo" ,uzela njihove mejlove ,jedino me brine sto nemam iskustva u svojoj struci jer sam zavrsila srednju turisticku,radila malo ,studirala 3. geografiju i otisla na ucenje jezika u Ameriku odakle se vracam posle 2 godine. Inace imam 26 godina.
SLO me privlaci jer bi mogla da naucim dosta o ovoj oblasti i mogla bi da pokupim iskustvo par godina pa da se vratim u Srbiju....a i blizu je kuce,ne trebam da letim 12 i kusur sati ...
Nisam expert u pregovaranju i dogovoranju oko ovoga,pa vas pitam,da li kazete sta i kako,znam da Slovenci ipak,kao i svaki drugi narod ,zaposliti svoje,ali hocu da probam.Treba mi savet,kako proveriti poslodavca,ako hoce da zaposli stranca,sta je potrebno od papira i koja je procedura i sl...?
Planiram ionako da odem na par dana u SLO pre proleca,ali ipak da pitam one koji zive vec u ovoj prelepoj zemlji i njihovo iskustvo za dolazak u istu.
Hvala unapred ljudima dobre volje.
:zskace::zpozdrav:

Ja sam razpoložena da ti dajem informacije. Možeš mi slati poruke i privatno!
Šta podrazumevaš pod tim ugostiteljstvo? Kafić, restoran to bez problema možeš da nadješ. Što se tiče poslodavaca nisu rizični uglavnom šta ti obećaju to i ispune. Radna dozvola ti treba nju ti napravi poslodavac i procedura traje nekih 2 meseca a može i kraće.
Možeš da nadješ posao dobar samo dobro nafiluj cv to ću ti isto pomoći z;)
bićemo svakako u kontaktu :zskace:
 
Ja sam razpoložena da ti dajem informacije. Možeš mi slati poruke i privatno!
Šta podrazumevaš pod tim ugostiteljstvo? Kafić, restoran to bez problema možeš da nadješ. Što se tiče poslodavaca nisu rizični uglavnom šta ti obećaju to i ispune. Radna dozvola ti treba nju ti napravi poslodavac i procedura traje nekih 2 meseca a može i kraće.
Možeš da nadješ posao dobar samo dobro nafiluj cv to ću ti isto pomoći z;)
bićemo svakako u kontaktu :zskace:

Hvala Vam puno,puno. z:kiss::zskace:
Naravno ,poslacu Vam ovih dana privatno poruku,jer sad sam u fazi pakovanja,zurbe,jurbe i slicnih stvari.
:cmok2::hvala:
 
Pozdrav svima,
Imam nekoliko pitanja za ljude dobre volje koji bi' me posavetovali:
-Otvorio bi' restoran u Sloveniji na primorju,da li se isplati
-zna li ko neke linkove koji bi me uputili na oglase
-koja je procedura za otvaranje restorana
-vasa iskustva....
Hvala svima unapred
 
Pozz Slovencima i onima koji vole Sloveniju z:)

Ja sam sa mamine strane Slovenka, bila sam tamo dosta puta i o toj zemlji mislim sve najlepse sto je dovelo do toga da razmislim da jednog dana tamo i zivim, sto mi je velika zelja.

E sad, dobro bi bilo ako bi neko imao informaciju o tome kakve su mogucnosti zaposlenja za specijalne pedagoge (rad sa problematicnom omladinom, delinkventima, onima sa probleimima narkomanije, alkoholizma, kriminala)... Kod nas se mogu zaposliti na jako malo mesta, posla nema (jos studiram ali znam kakva je situacija). U principu trebalo bi da mogu da se zaposlim i u skoli, policiji, cak i u vrticu ali ovo zanimanje kod nas nije zazivelo a ne znam ni da li je u Sloveniji...

Drugo me interesuje kakvo je stanje sa zaposlenjem za graficke dizajnere?

Unapred hvala z:)
 
Pozz Slovencima i onima koji vole Sloveniju z:)

Ja sam sa mamine strane Slovenka, bila sam tamo dosta puta i o toj zemlji mislim sve najlepse sto je dovelo do toga da razmislim da jednog dana tamo i zivim, sto mi je velika zelja.

E sad, dobro bi bilo ako bi neko imao informaciju o tome kakve su mogucnosti zaposlenja za specijalne pedagoge (rad sa problematicnom omladinom, delinkventima, onima sa probleimima narkomanije, alkoholizma, kriminala)... Kod nas se mogu zaposliti na jako malo mesta, posla nema (jos studiram ali znam kakva je situacija). U principu trebalo bi da mogu da se zaposlim i u skoli, policiji, cak i u vrticu ali ovo zanimanje kod nas nije zazivelo a ne znam ni da li je u Sloveniji...

Drugo me interesuje kakvo je stanje sa zaposlenjem za graficke dizajnere?

Unapred hvala z:)

Specialni pedagog je tesko zaposljiv profil. Graficki dizajner je vec lakse.
Kako stojis sa jezikom?
 
Ljudima dobre volje...

Zdravo svima, imam 30godina, oženjen, dvoje male dece...bavim se ugradnjom AUTOGASA i želeo bih da živim i radim u Sloveniji (normalno sa svojom porodicom). Može li ko pomoći....svi saveti u vezi potrage posla i traženja načina da odemo su dobrodošli..

Hvala unapred!
 
Pozdrav svima,

interesuje me da li bi neko hteo da mi pomogne oko prevoda biografije sa srpskog na slovenacki, ja sam po zanimanju projektant softvera i trenutno radim u Beogradu. U pitanju su dve strane ali samo sa osnovnim podacima o obrazovanju, iskustvu dakle nema tu puno teksta.
Ja sam zavrsila kurs slovenackog ali samo osnovno ( deo sam vec zaboravila :rumenko:) i ne bih se usudila da napisem sama zvanicnu biografiju a htela bih da se prijavim na neke konkurse za posao u Sloveniji. Pa ako je neko raspolozen ... :hvala:

p.s. ako neko moze da mi da neki predlog za zaposlenje u Sloveniji bila bih veoma zahvalna

Biljana
 
Stvarno me mrzi da pišem, izvini ali pisao sam bar deset puta ovo. Nego samo sam iznenadjen da ex-SFRJ ljudi, osim albanaca sa kosova, još uvek trče u Sloveniju. Ovde mladi ljudi odlaze punom brzinom, ostaju samo stari. Ekonomija je katastrofa, strani ekonomisti prognoziraju veću katastrofu od ove u Grčkoj. Slovenija ti je isto kao i svaka druga balkanska država, samo što su veće plate (a puno veći troškovi i cijene) i čistije ulice. Puno sreće svima koji dolazite ovamo.
 
Mene zanima proces oko dobijanja Slo. državljanstva ( po 13. članu - po rodu). Predala sam sve potrebne papire u ambasadi + dobila njihovo pozitivno mišljenje. Papiri su stigli prije neki dan u upravnu enotu Maribor.
E, sad , pitanje je: Koliko traje taj proces dok mi oni ( upravna enota ) procijene i ako Bog da daju zeleno svijetlo za državljanstvo?

Nigdje na netu ne mogu da nađem taj podatak. Nekad je to trajalo i po godinu a čula sam da su sad ubrzali to i rešavaju za mjesec - dva.
 
Stvarno me mrzi da pišem, izvini ali pisao sam bar deset puta ovo. Nego samo sam iznenadjen da ex-SFRJ ljudi, osim albanaca sa kosova, još uvek trče u Sloveniju. Ovde mladi ljudi odlaze punom brzinom, ostaju samo stari. Ekonomija je katastrofa, strani ekonomisti prognoziraju veću katastrofu od ove u Grčkoj. Slovenija ti je isto kao i svaka druga balkanska država, samo što su veće plate (a puno veći troškovi i cijene) i čistije ulice. Puno sreće svima koji dolazite ovamo.
Ne znam odakle si ali ja sam iz Srbije i reći ću ti par reci o meni i nadam se da ću ti obrazložiti zbog čega hoću da idem odavde i što u Sloveniju.
Naime završio sam medicinu i ludom sećom, pošto mi matori rade u istom centru, dobio sam posao odmah, a posle dve godine i specijalizaciju. Trenutno sam na prvoj godini specijalizacije iz neurologije i imam ih još tri do kraja. Ja kao lekar ima platu od 46000 do 52000 dinara, zavisno od broja sati u mesecu, što ćeš videti da je oko 500 evra. Supruga mi je viša medicinska sestra i ona ima oko 31-32000 što je suma od oko 800-850 evra. E sad troškovi: stanarina 150 evra, prosečna potrošačka korpa 300 evra, bez ludovanja naravno. Ne jede se Gorgonzola već običan sir, minimum 50evra oko kola, benzin i ostalo, 100 evra mesečno meni za Bg pošto putujem svaki dan, komunalije, telefoni i ostali troškovi preko 100 evra, cigarete, dva izlaska u toku meseca, ne daj Bože da kupim jednu stvar za sebe ili ženu, a molim se da mi se ne pokvari friz ili veš mašina. Kad sve to sabereš to izađe oko 800 evra, i kako ja da razmišljam o letovanju ili zimovanju. Po svemu sudećem ovde ne može da bude bolje. Plata mi je identična od 2007. godine, a evro je otišao za 30% naviše, o čemu još da pričamo. Zbog toga bih ja da bežim odavde, a najbezbolnije mi je u Sloveniju, jer je nekako najsličnija nama.
Elem da ne kukam više, ako ima neko ko bi mi pomogao i uputio me, ili još bolje rekao, kako ja sve to da odardim, pa da se kupim odavde. Naravno može i na privatne poruke.
Hvala unapred
 
Posetio sam Ljubljanu sredinom marta i nisam mogao da verujem, kako pitom i mio grad, verovatno zato se i zove Ljubljena, jer takva osecanja i prenosi,

Odise nekim spokojstvom, poseduje duh grada u svakom smislu reci...

Prelepa arhitektura, Evropljani na sve strane kako da ste u Rimu, Parizu ili slicno, ...

Stara-Ljubljana-2.jpg


Jos slicica Fotografije Ljubljane, moj savet je, da u Ljubljani mozete imati za male pare vrlo vrlo kvalitetan vikend!

Kakva su Vasa iskustva iz Ljubljane?
 
Stvarno me mrzi da pišem, izvini ali pisao sam bar deset puta ovo. Nego samo sam iznenadjen da ex-SFRJ ljudi, osim albanaca sa kosova, još uvek trče u Sloveniju. Ovde mladi ljudi odlaze punom brzinom, ostaju samo stari. Ekonomija je katastrofa, strani ekonomisti prognoziraju veću katastrofu od ove u Grčkoj. Slovenija ti je isto kao i svaka druga balkanska država, samo što su veće plate (a puno veći troškovi i cijene) i čistije ulice. Puno sreće svima koji dolazite ovamo.

Ajde, ne prosipaj gluposti.Ko to odlazi punom brzinom iz Slovenije?

Ljubljana je jedan "najmlađih" gradova u Evropi..
 

Back
Top