СКЕНДЕРБЕГ - СРПСКИ ЈУНАК !

Рођен је у селу Идвор у јужном Банату (данас у Србији).

А по Банату се исто говори "ди", а не "где", па ти види...

odkud ikavizmi u banatu,jesu li oni donjeti
od Hrvata tamo??

Пупин и Ајнштајн (Ајнштајн јесте био Јеврејин):

znaci,pypin nije bio zidov.
ali kakvo mu je to prezime,slavensko nije!?
 
odkud ikavizmi u banatu,jesu li oni donjeti
od Hrvata tamo??

Наравно, само нису у питању били декларисани Хрвати, него Хрвати по пореклу. Треба ли да подсећамо чија је титула БАН по којој Банат носи име? А пре тога звао се Мала "Рацка" тј. Рвацка, а Маџари његове становнике звали "Рацима", а не Србима.

znaci,pypin nije bio zidov.
ali kakvo mu je to prezime,slavensko nije!?

Презиме нема везе. Може човек да се презива свакојако. А презиме "Пупин" му је по баби која је у селу била позната под надимком Пупа. Отац му је у раној младости остао без свог оца, па је презиме понео по својој мајци, Пупи, а за старије презиме се ни не зна, пошто Срби нису ни имали презимена, за разлику од Хрвата који их имају дуже од 1000 година.
 
bogarte,dobro je bilo buraz.
priznajem,da sam tu i tamo nekad malo preCerao.;)

ali dokle ces mi to spocitavat?
pogledaj ove "svoje" specijalace,a la "folirant1" ili "drbob"..pa za njih sam ja mila majka.:whistling:

a,sad budi drug,pa mi odgovori na moja pitanja.
znam da si pametan i nacitan momak,i da znas odgovore.

vidis kako ti laskam?:)
 
1. ти трагови икавизама, за разлику од остатка Србије, виде се у врло малом броју речи. Највероватније је то неки прелаз према Источним Словенима, где су се Мађари поставили као баријера између некад спојених Јужних и Источних Словена, а ти Источни Словени су данас Украјинци, код којих махом постоји рефлекс јата на "И". А трагова икавизама има и по Србији, нпр. проливати (а не пролевати), залив (а не залев) итд.

2. Пупин заиста носи презиме по баби коју су звали Пупа. А Пупа може бити надимак било којег имена, као и Сека, Беба или Нена.
 
ти трагови икавизама, за разлику од остатка Србије, виде се у врло малом броју речи. Највероватније је то неки прелаз према Источним Словенима, где су се Мађари поставили као баријера између некад спојених Јужних и Источних Словена, а ти Источни Словени су данас Украјинци, код којих махом постоји рефлекс јата на "И". А трагова икавизама има и по Србији, нпр. проливати (а не пролевати), залив (а не залев) итд.

ne slazem se s boldiranim.
zasto potezes sjeverne ukrajince,kad imas Hrvate
koji su u barem 80% svoga govora,100% ikavci.
i imas ih na domak,bunjevacki i shokacki Hrvati.
zasto ti je tesko priznati da su ti ikavizmi preuzeti od Hrvata,ili da je bilo Hrvata(a bilo ih je) koji su se asimilirali u srpski korpus.


2. Пупин заиста носи презиме по баби коју су звали Пупа. А Пупа може бити надимак било којег имена, као и Сека, Беба или Нена.

iritira me slovo y u prezimenu.
meni to vise asocira na madjarizam.
a posto je banat u pitanju i najvirovatnija opcija.
 
iritira me slovo y u prezimenu.
meni to vise asocira na madjarizam.
a posto je banat u pitanju i najvirovatnija opcija.

Не мора да значи, пошто постоје и презимена Пупац, Пупавац, Пуповац, Пупић, Пуповић итд. а која нису везана за Банат. Сем тога, у Банату није било Мађара у већем броју пре насељавања у 18. и 19. веку.

А додатна ствар је што су Пупинови даљим пореклом досељеници из Македоније. Само, презиме Пупин су почели да носе тек овде.

ne slazem se s boldiranim.
zasto potezes sjeverne ukrajince,kad imas Hrvate
koji su u barem 80% svoga govora,100% ikavci.
i imas ih na domak,bunjevacki i shokacki Hrvati.
zasto ti je tesko priznati da su ti ikavizmi preuzeti od Hrvata,ili da je bilo Hrvata(a bilo ih je) koji su se asimilirali u srpski korpus.

Било би могуће, али ствар је у томе што у Банату никад није било ни Хрвата, ни Шокаца ни Буњеваца, а опет цео Банат говори тако. Отприлике као када би цео Осијек примио екавицу зато што у Вуковару има нешто мало екавских Срба.
 
Богарте из бечкерека (Ми Срби кажемо- Зрењанин) прочитај наслов теме ,а немој само да наклапаш онако без неког реда . Квариш све могуће теме које се отворе о Србима, и ја могу да схватим ту твоју србофобију према нама , али ти заиста не можеш да се уразумиш и да напокон сватиш да Срби постоје већ миленијумима.
Мој савет :отвори пост о измишљеном народу шиптара и хрвата , па ту гуслај до миле воље.
 
Мислим шта рећи.... Смешан си :lol:

Слободно напиши још по нешто великим словом, немој само Кроасани да пишеш великим.

Колико су се упетљали да измисле да је Крoасани име њиховог краља.
Мораћу ускоро да поставим неку мапу на којој нема вас хрвата, само сам у недоумици који јер има их веома доста.
 
Poslednja izmena:
Богарте из бечкерека (Ми Срби кажемо- Зрењанин) прочитај наслов теме ,а немој само да наклапаш онако без неког реда . Квариш све могуће теме које се отворе о Србима, и ја могу да схватим ту твоју србофобију према нама , али ти заиста не можеш да се уразумиш и да напокон сватиш да Срби постоје већ миленијумима.
Мој савет :отвори пост о измишљеном народу шиптара и хрвата , па ту гуслај до миле воље.

То су Срби повратници из комунизма зато Бечкерек и зову Зрењанин, јер тада нису били Срби као ни Зрењанин Бечкерек, шта ту има нејасно. А Бан Јелачић није био ни Српски ни Угарски ни Аустријски него Хрватски бан.
А ако је био Хрватски онда су постојали и Хрвати и ако им је државом управљао краљ Угарске и Хрватске, још од 1102 године кад су убили свог крља јер их је звао да иду бранити Јерусалим од Муслимана , а њима се није ишло и рекли су боље да он погине него да ми идемо гинути за Јерусалим и он их је тада проклео да више никада не имају свога краља и тако се и десило, све до данас. Да су паметни успоставили би крљевину да скину ту клетву са себе.
 
Kako se trude da to vesto izmanipulisu kada poznata cinjenica da je 1043. doslo do naseljavanja stocara arnauta na balkan.
Djordje manijak je njih vodio kao pomocne cete i posle njegove pogibije tu su ostali da zive.
Pa toliko su otisli daleko da su pokusali da prisvoje i Srbskog plemica Djurdja Kastriotica .
I sada imamo paradoks , da siptari slave naseg srednjovekovnog plemica.
 
Poslednja izmena:
Не мора да значи, пошто постоје и презимена Пупац, Пупавац, Пуповац, Пупић, Пуповић итд. а која нису везана за Банат. Сем тога, у Банату није било Мађара у већем броју пре насељавања у 18. и 19. веку.

ispricavam se bogarte,absolutno si u pravu.
ja sam napravio "gresku u koracima".
naime,ja sam cirilicno y preveo na latinicu 1 : 1.
zato je kod mene nastala zbunjola.;)






Било би могуће, али ствар је у томе што у Банату никад није било ни Хрвата, ни Шокаца ни Буњеваца, а опет цео Банат говори тако. Отприлике као када би цео Осијек примио екавицу зато што у Вуковару има нешто мало екавских Срба.

s ovim se ne slazem.zasto nebi bilo Hrvata u banatu?
barem u davnoj ili blizoj proslosti.

imas Hrvate odmah na granici u rumunjskoj,Hrvati-Krashovani.

no,i dalje tvrdim da ne postoje Srbi-ikavci.
to sto koriste nekolicinu ikavizama,pokazuje da su
bili u dodiru sa Hrvatima,ili pak da se je jedan dobar dio
Hrvata-ikavaca asimilirao u srpskom okruzenju.
jer ako tvrdimo da je bilo pokatolcavanja,a bilo ih je zasigurno,zasto nebi bilo i obratno,Hrvata ili ako hoces,katolika, koji su se popravoslavili.a znamo da je i toga bilo(ist.hercegovina,crnagora)

uostalom,kad je dolazilo do promjena vijera(15-17stoljece),tesko da je
itko od jednih(katolika) i drugih(pravosa) imao tako nesto; kao nacionalnu svijest.barem s ovim zadnjim se mozes s menom slozit.
 
Пази, што се тиче Хрвата икаваца... Икавизам је географски феномен, а не национални, пошто исто тако има и Хрвата ијекаваца, Хрвата екаваца (што се штокаваца тиче) и Хрвата чакаваца и Хрвата кајкаваца. Ако узмемо да су и прото-Срби и прото-Хрвати пореклом из западнословенских земаља (Бели Хрвати и Лужички Срби), у тим крајевима нема икавског рефлекса јата, тако да не можемо рећи да је било који рефлекс јата "урођен" неком народу, већ једино има везе са географијом и нагласком. Ето, на пример, Хрвати-Крашовани су не само екавци, него и говоре дијалектом карактеристичним за источну Србију и околину Зајечара (а одатле су и пореклом), и по томе се разликују од Срба из источног Баната, са којима никад нису били ни спојени.

А за ово последње, наравно да се слажем. Вера, а не крв, је од средњег века па до новије историје, као културни образац, била на првом месту. Међу просвећеним људима је постојала свест да су сви Словени на Балкану заправо једне крви, али у простом народу је Словен-православац више видео брата у Грку-православцу него у Словену-католику, исто као обрнуто.
 
Све има везе. Да читаш шта се пише, видео би који ток је дискусију навео на овај правац, и зашто се од идентитета Арбанаса дошло до расправе о рефлексији јата.

А ти још увек ниси одговорио на питање зашто аустријски извори патријарха Арсенија Црнојевића називају Климентом и патријархом Албанаца, и како је то могуће да Скендербег буде "српски јунак", а да српска традиција ни не зна за њега.
 

Back
Top