СКЕНДЕРБЕГ - СРПСКИ ЈУНАК !

Zašto bih izmišljao? :eek:

Kada sam ja ikada išta izmišljao (na ovom forumu)? :???:

"Вјерне слуге помјани господи,
Владаоце мо твоје робове:
непобједног младога Душана,
Обилића, Кастриота Ђура,
Зриновића, Рељу Крилатога,
Црновића Ива и Уроша,
Цмиљанића, војводу Момчила,
Јанковића, девет Југовићах
и Новака поради халака,
и остале наше витезове.
"
super :cool:

a u koliko peasama ga ima sibinjanin janko, pa nije "nash"?
 
Скендербег нажалост није српски епски јунак, а горњи цитат је из Горског Вијенца, а не из народне епике. Чак је и Миклош Зрињи, Хрват, присутан у појединим крајевима у српској епици, али Скендербега баш и нема.

И то није због неког наводног српско-арбанашког (јер је Скендербег био "Арбанас" у оном средњовековном смислу) анимозитета, већ га једноставно нема. Осим можда у покрајинским крајевима ЦГ и КиМ, али ни ту не знам ни за један пример (постоји Скендербег, али је реч о, ваљда, Станиши Црнојевићу који је понео исто име након преласка на ислам, али не о Ђурђу Кастриоту). А контра тог анимозитета стоји и чињеница да су православни и католички Арбанаси припадали српском језичком, верском и културном кругу... потоњи су се након сеоба махом асимиловали у Хрвати, а први у Србе. Само за сремско село Хртковце се зна да је насељено католичким Арбанасима у време Сеобе 1689-90, док се православним ни не зна број, јер је било немогуће идентификовати их као нешто различито од Срба.
 
Najbolje bi bilo da su Srbi zadrzali svoju prvobitnu mnogobozacku veru pa ne bi bilo ovoliko trvenja ko je ko. Tada su svi sebe zvali Srbima. Ali sta ces takva nam sudbina. Nego da ste vi meni svi zivi i zdravi bez obzira na veru, svi ste vi Srbi barem po poreklu a vi sebe zovite kako god hocete.

Није било ни теоријске шансе за то.

А ако се данас толико трву око тога да ли једно исто хришћанство исповедаш према западном или источном обреду, и око тога ко је аутокефалан, а ко аутономан, шта мислиш шта би било ако би једна група решила да фаворизује Перуна, друга Велеса, трећа Дабога, а четврта... Симаргла или Световида или кога већ...
 
Није било ни теоријске шансе за то.

А ако се данас толико трву око тога да ли једно исто хришћанство исповедаш према западном или источном обреду, и око тога ко је аутокефалан, а ко аутономан, шта мислиш шта би било ако би једна група решила да фаворизује Перуна, друга Велеса, трећа Дабога, а четврта... Симаргла или Световида или кога већ...

kolega
nebitna su personalna imena
i vrste obreda

vec koliku moc dozvolish pomenutom stalezu

:( kod nas i previshe...

p.s. nije bilo ubijanja na ovim prostorima medj ovim narodima/ljudima
pre pojave hriscanstva
a zbog religije.

tad se ljudi tukli zbog normalnih stvari...

posle je sve pochelo naopako :(
 
Ја мислим да је узрок убијањима национализам 19-тог века. Исто тако кад погледамо, није било толиког клања или мржње међу православцима и католицима (касније и муслиманима) у средњем веку, када су вера и верска пракса били далеко битнији у свакодневном животу него што су то били касније. Угарски југоисток је био православан, српски запад католички, а Шубићева жена гради најстарији и највећи православни манастир у Хрватској.

Можда грешим, али то је неко моје виђење. Вера је (по мени) овде само повод за искаљивање оног најгорег у човеку, а не узрок.
 
Да ли је тема још увек Скендер бег???
Грчки је јунак!!!

Пази, имамо две ствари: шта је био по народности, и чије је културе и традиције део, тј. "чији" је јунак. Неко може, на пример, да буде по народности Бугарин, а да се прослави у неком другом народу и да међу Бугарима остане непознат.

Скендербег је био Арбанас из српског/словенског језичко-културног круга, коме је и мати била Српкиња. (Мада, то за мајку није ни толико битно, јер су свим Немањићима мајке биле странкиње, па би по тој "логици" следило да и они нису Срби").

Истина је, писао је на српском, браћа су му носила српска имена и отац му је сахрањен на Хиландару. Али тек оног момента када чујем за неку епску песму или легенду код Срба (или Грка) везану за њега и његова херојска дела, или чујем за неки споменик Скендербегу на тргу неког српског (или грчког) града, прихватићу да је и српски, односно и грчки, јунак, мимо тога што је албански.
 
Пази, имамо две ствари: шта је био по народности, и чије је културе и традиције део, тј. "чији" је јунак. Неко може, на пример, да буде по народности Бугарин, а да се прослави у неком другом народу и да међу Бугарима остане непознат.

Скендербег је био Арбанас из српског/словенског језичко-културног круга, коме је и мати била Српкиња. (Мада, то за мајку није ни толико битно, јер су свим Немањићима мајке биле странкиње, па би по тој "логици" следило да и они нису Срби").

Истина је, писао је на српском, браћа су му носила српска имена и отац му је сахрањен на Хиландару. Али тек оног момента када чујем за неку епску песму или легенду код Срба (или Грка) везану за њега и његова херојска дела, или чујем за неки споменик Скендербегу на тргу неког српског (или грчког) града, прихватићу да је и српски, односно и грчки, јунак, мимо тога што је албански.

И сам знас да Алабци праве нову историју..Неку илирију а везе немају са њима..
Да био је православац и борац за Византију...И дракул цемпес је био борац против Ислама..А о епским песмама бас и није све приказано како треба јер Краљевић Марко је био турски вазал..Али ста сад..:ok:
Слазем се са тобом само излазем неке чинјенице..
П.С.
Слава Српским јунацима који су на данашњи дан пробили солински фронт
 
Poslednja izmena:
На нашим просторима су била два Скендербега. Чувени Ђурађ Кастриот Скендербег и мање познати Станиша Црнојевић Скендербег. Приметио сам да помињање овог другог у песмама или литератури често буни људе, па мисле да се ради о "оном" Скендербегу, међутим није.
 
На нашим просторима су била два Скендербега. Чувени Ђурађ Кастриот Скендербег и мање познати Станиша Црнојевић Скендербег. Приметио сам да помињање овог другог у песмама или литератури често буни људе, па мисле да се ради о "оном" Скендербегу, међутим није.

Andrijin Skenderbeg se zove "Jura Kastriotić".
 

Back
Top