Sirup od zove i bagrema

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
18.782
Juče posle podne sam ugrabila vreme pred kišu i nabrala cvetove procvetale zove i bagrema...

Danas sam razmišljala da li da pohujem cvetove zove i bagrema, ili da napravim dve vrste sirupa...
Odlučila sam se za sirupe...

Screenshot_124.png


Screenshot_125.png


Sirupe pravim na starinski način:

50-tak cvetova nalijem sa 3,5 l hladne vode i dodam 6 kesica limuntusa...
to stoji 24 sata
procedi se, u tečnost se doda 3 kg kristal šećera i 1 konzervans...
mešati dok se šećer ne rastopi...
od jedne vrste se dobije oko 7 i po litara sirupa...
Sirup sipam u staklene flaše i pravac - špajz!

🔸🔹🔸🔹🔸🔹
 
Hajde da se igramo:

Ako računamo da se od 1 l sirupa može napraviti 25 čaša soka (a 2dl), onda smo došli do
cifre od 187 čaša soka koliko se može napraviti od 7,5l sirupa...

U tih 187 čaša soka se nalaze male količine šećera i limuntusa, koje za zdravog čoveka
predstavljaju dozvoljeno okrepljenje i osveženje...

:zbalavi: :zbalavi: :zbalavi:
 
Ma ja sam jedno leto popio 10 flasa sirupa od visnje u kom je bilo 5kg secera,kad to preziveh zivecu 150 god
Pre 2 godine sam srela mog doktora na ulici... čovek se bio baš vidno ugojio... Kad sam ga pitala šta je uzrok tom
izgledu, rekao je:

"Mama mi je napravila sirupe, pa sam navalio da ih pijem...podseća me na detinstvo"
On je preterivao sa unosom kalorija, da ne kažem da se navukao i na šećer...

Kasnije sam ga videla, ali je regulisao kilažu... Verovatno se sa mukom skinuo sa šećera...

Ove sirupe koje sada pravim ću uglavnom da razdelim... već su bezecovane skoro sve flaše...

Mada ih ja obožavam, ali ih ponekad pijem...
 
Volim domaće sokove više od svih osvežavajućih napitaka.

Ne mnogo slatko ali to rešim dodavanjem vode, posebno kada odeš u goste, a oni ti sipaju pola čaše sirupa, pola vode i toliko je slatko da ti uši otpadaju.
Da... to u gostima je baš karakteristično da poslužuju naše domaćice...
Nije ni ukusno kada je preslatko...

Volim sirup od zove, bagrema ili nane da dodam zimi u čaj...
 
Pre 2 godine sam srela mog doktora na ulici... čovek se bio baš vidno ugojio... Kad sam ga pitala šta je uzrok tom
izgledu, rekao je:

"Mama mi je napravila sirupe, pa sam navalio da ih pijem...podseća me na detinstvo"
On je preterivao sa unosom kalorija, da ne kažem da se navukao i na šećer...

Kasnije sam ga videla, ali je regulisao kilažu... Verovatno se sa mukom skinuo sa šećera...

Ove sirupe koje sada pravim ću uglavnom da razdelim... već su bezecovane skoro sve flaše...

Mada ih ja obožavam, ali ih ponekad pijem...
To to secer i pecivo najgore,neka bolesna kilaza se nabaci,realno ne volim nijedno ni drugo i tako iz gluposti se natovih,vrucina malo po malo da se osvezim i haos
 
Ne znam za bagrem, nisam probao , ali zova je no no ....
Moja majka voli sirup od zove, ja ne volim iako volim miris zove, ali ne sirup, mnogo preslatko za bilo sta....
Ne znam kombuha kakva bi bila od zove...

Sokovi i sirupi nemaju puno slicnosti , ko ne veruje nek pije sok od visnje i sirup od visnje...isti dan napravljen, pa 3 dana razlike..prvi dan mozda i nema razlike...
Sok od pomorandze i sirup od pomorandze, uostalom jestiva pomorandza i pomorandza za sok....totalno dva razlicita voca...kao i paradajz industrijski i neke jestive vrste...

Dok se ne nadje neki drugi pristup ukusu zove, nista od zove, sirup je no no...

Bosanska alternativa mi je 10x bolji sirup..
To se pravi od limuna sa oljustenom korom pa stoji ceo dan i onda se nacedi i dobije se sirup koji lici na limunadu ali nije bas isti i prilicno je osvezavajuci , prijatna varijanta koju ne verujes da ce ispasti tako dok ne probas....sirotinjska varijanta limunade sirupa, ali je dobra...Tako da ovo sirotinjska jeste mozda motiv, ali definitivno nije etiketa za proizvod..
 

Back
Top