Сигурност оперативних система на мобилним телефонима

Па то ти ради технолошки казмат Apple. Они контролишу читав хардвер. Microsoft контролише само оперативни систем и њему и IBM-y да сви захвале што Apple никад није победио.
Apple ne naplacuje svoj Os papreno kao sto cika Bili to radi ,a vala kako sam cuo i Office nije bas jeftin
 
Apple ne naplacuje svoj Os papreno kao sto cika Bili to radi ,a vala kako sam cuo i Office nije bas jeftin

Да али Apple ти угради систем у хардвер! Нема одвојено. Не можеш да инстлаираш MacOS на другом рачунару! Никад нећеш моћи да схватиш значај Microsoft-a и IBM-a за IT индустрију и разлог зашто сада не живиш у технолошком казамату где је све подрђено ЈЕДНОЈ компанији!!!
 
Да али Apple ти угради систем у хардвер. Никад нећеш моћи да схватиш значај Microsoft-a и IBM-a за IT индустрију и разлог зашто сада не живиш у технолошком казамату.
I ja ne mogu ozbiljno da shvatim ljude koji koriste Gatesov produkt …
Da nije Apple IT industrija ne bi ni mrdnula sa neke mrtve tacke …
 
I ja ne mogu ozbiljno da shvatim ljude koji koriste Gatesov produkt …
Da nije Apple IT industrija ne bi ni mrdnula sa neke mrtve tacke …

Контра. Apple ништа није урадио!!!! Ништа! Разумеш?! Њега је развио iPod и iPhone. Какви црни рачунари не брукај се....

Схвати Windows је најдоминатнији оперативни систем управо зато што све можеш да инсталираш на њему из различитих извора па и њега самог! НЕ ПОСТОЈИ ПРОГРАМ који не ради на њему једноставно нема. Од игара до озбиљних програма! До тога да му га променим читав рачунар са матичном плочом и све и онда да надоградим рачунар. То Apple рачунари не дозвољавају већ мораш да купиш нов уређај уместо само да замениш део.

:rtfm:

Осим ако ниси купио Microsoft Surface па онда добијеш све у један и то што је iMac. Схвати Windows се налази свуда! И ако добијем рачунар с њим могу да га обришем и да инсталирам шта желим, то код Apple рачунара не могу јер су спојили хардвер и софтвер. Јасно сад?

Хоћеш даље? Могу да оголим Windows 10 и све што ми смета у току инстлаације и да инсталирам чист. Има посла али добијеш оперативни систем без Кортане и тих ствари који не желиш да имаш и да ти се стално пали. Mac? Он је закључан. Тотално.

Пре коју годину ставили смо USB у Mac и није могао ниједан да препозна. Windows га је одмах препознао. Толико о стабилности!!!
 
Poslednja izmena:
Контра. Apple ништа није урадио!!!! Ништа! Разумеш?! Њега је развио iPod и iPhone. Какви црни рачунари не брукај се....

Схвати Windows је најдоминатнији оперативни систем управо зато што све можеш да инсталираш на њему из различитих извора па и њега самог! НЕ ПОСТОЈИ ПРОГРАМ који не ради на њему једноставно нема. Од игара до озбиљних програма! До тога да му га променим читав рачунар са матичном плочом и све и онда да надоградим рачунар. То Apple рачунари не дозвољавају већ мораш да купиш нов уређај уместо само да замениш део.

:rtfm:

Осим ако ниси купио Microsoft Surface па онда добијеш све у један и то што је iMac. Схвати Windows се налази свуда! И ако добијем рачунар с њим могу да га обришем и да инсталирам шта желим, то код Apple рачунара не могу јер су спојили хардвер и софтвер. Јасно сад?

Хоћеш даље? Могу да оголим Windows 10 и све што ми смета у току инстлаације и да инсталирам чист. Има посла али добијеш оперативни систем без Кортане и тих ствари који не желиш да имаш и да ти се стално пали. Mac? Он је закључан. Тотално.

Пре коју годину ставили смо USB у Mac и није могао ниједан да препозна. Windows га је одмах препознао. Толико о стабилности!!!
Изгледа да се ниси поштено играо са рачунарима ..
Престао сам да користим Виндовс баш из разлога што није могао да настави са радом након промене матичне плоче, процесора и RAM-a (са ddr2 пређох на ddr3).
С друге стране, на истом рачунару линукс (тада користио Убунту линукс) наставио је да ради без икакве потребе за било каквим додатним захватима.
Иначе, једини разлог мајкрософтове доминације јесте посезање за коруптивним финансијским техникама и омогућавање "пиратских" верзија ...
 
коруптивним финансијским техникама и омогућавање "пиратских" верзија ...
Ne, zahvaljujuci stabilnosti API-ja. Linux ne postuje to i cesto menja API pa i Display Protocol, sto pravi dodatne
troskove firmama pa se opedeljuju za stabilniji Windows. Open source se rekompajlira ali uglavnom polomi
nakon svakog sledeceg release-a i to je problem. Zato je Google uzeo JVM on top of Linuz kernel
i napravio stabilnu platformu.
 
Изгледа да се ниси поштено играо са рачунарима ..
Престао сам да користим Виндовс баш из разлога што није могао да настави са радом након промене матичне плоче, процесора и RAM-a (са ddr2 пређох на ddr3).
С друге стране, на истом рачунару линукс (тада користио Убунту линукс) наставио је да ради без икакве потребе за било каквим додатним захватима.
Иначе, једини разлог мајкрософтове доминације јесте посезање за коруптивним финансијским техникама и омогућавање "пиратских" верзија ...

Ја искрено ме знам шта си радио с њим. Мени је једини проблем правила nVidia и онда сам је ЗАУВЕК избацио када сам видео шта ми ради са хардвером. Мада ја још користим Windows 7 тако да оно...

Ахахахах није тачно него доступност софтвера. Па то је свакоме јасно. Linux је за просечног корисника неупотребљив као и MacOS. Циле наш Јутубер је то све објаснио након дружења са MacOS-ом па је прешао назад на Windows. Рецимо да желиш неку игрицу да инсталираш, значи не играш игрице али ти тако дође дан да одиграш неку са ортацима. Проблем Linux-a купио си неки хардвер... 100% није гаранција да ће да ради на Linux-y нити све компаније подржавају Linux већ мораш да провериш комтабилност. Примера ради команије које подржавају Linux су HP (моја омиљена компанија :klap: ) и Dell па код њих нећеш имати проблема што се тиче драјвера. Dell рачунари долазе чак са прединсталираним Ubuntu-ом.

Ово што ви причате су техничке ствари а ја причам user experience.

A што се тиче стабилности пре пар година ставили смо сви у различите iМаc рачунаре USB и ниједан није могао да препозна. Тако нешто код Windows-a је немогуће па макар имао и Windows XP. Једноставно се не дешава.
 
Poslednja izmena:
Linux је за просечног корисника неупотребљив као и MacOS
macOS je komercijalan, a Linux to postaje od kako ga je preuzeo IBM. Windows u neku ruku postaje da smara ljude.
U svakom slucaju stvari idu kao pesma na macOS koliko vidim, mada mada pun potencijal i da shvatis koliko je to dobro
je da koristis mode 32 koji skoro niko ali mozda sem mene i par njih jos ne koristi niti zna sta sve moze.
 
Контра. Apple ништа није урадио!!!! Ништа! Разумеш?! Њега је развио iPod и iPhone. Какви црни рачунари не брукај се....

Схвати Windows је најдоминатнији оперативни систем управо зато што све можеш да инсталираш на њему из различитих извора па и њега самог! НЕ ПОСТОЈИ ПРОГРАМ који не ради на њему једноставно нема. Од игара до озбиљних програма! До тога да му га променим читав рачунар са матичном плочом и све и онда да надоградим рачунар. То Apple рачунари не дозвољавају већ мораш да купиш нов уређај уместо само да замениш део.

:rtfm:

Осим ако ниси купио Microsoft Surface па онда добијеш све у један и то што је iMac. Схвати Windows се налази свуда! И ако добијем рачунар с њим могу да га обришем и да инсталирам шта желим, то код Apple рачунара не могу јер су спојили хардвер и софтвер. Јасно сад?

Хоћеш даље? Могу да оголим Windows 10 и све што ми смета у току инстлаације и да инсталирам чист. Има посла али добијеш оперативни систем без Кортане и тих ствари који не желиш да имаш и да ти се стално пали. Mac? Он је закључан. Тотално.

Пре коју годину ставили смо USB у Mac и није могао ниједан да препозна. Windows га је одмах препознао. Толико о стабилности!!!
A pali se Curtana stalno pa mora da se ukloni ,toga na Mac nema da se Siri stalno pali i smara korisnike ,ne mora uopste ni da se koristi .
Sta nema kod Apple kada su programi mnogo bolje napravljeni ?
A sta radis kada obrises nesto sa Windowsa a sta radis kada nesto instaliras,na Mac sa dva klika instaliras i obrises program toga na Windows nema nego su potrebni cleaneri i Revo unnistaler zbog leftoversa…
Fragmentacija na Mac ne postoji …godinama moze da radi bez ikakvog obaranja ili kocenja ,usporavanja sistema..
Opet pricas napamet Mac pro i iMac racunari mogu da se nadograde
 
Ја искрено ме знам шта си радио с њим. Мени је једини проблем правила nVidia и онда сам је ЗАУВЕК избацио када сам видео шта ми ради са хардвером. Мада ја још користим Windows 7 тако да оно...

Ахахахах није тачно него доступност софтвера. Па то је свакоме јасно. Linux је за просечног корисника неупотребљив као и MacOS. Циле наш Јутубер је то све објаснио након дружења са MacOS-ом па је прешао назад на Windows. Рецимо да желиш неку игрицу да инсталираш, значи не играш игрице али ти тако дође дан да одиграш неку са ортацима. Проблем Linux-a купио си неки хардвер... 100% није гаранција да ће да ради на Linux-y нити све компаније подржавају Linux већ мораш да провериш комтабилност. Примера ради команије које подржавају Linux су HP (моја омиљена компанија :klap: ) и Dell па код њих нећеш имати проблема што се тиче драјвера. Dell рачунари долазе чак са прединсталираним Ubuntu-ом.

Ово што ви причате су техничке ствари а ја причам user experience.

A што се тиче стабилности пре пар година ставили смо сви у различите iМаc рачунаре USB и ниједан није могао да препозна. Тако нешто код Windows-a је немогуће па макар имао и Windows XP. Једноставно се не дешава.
На кућним рачунарима користим линукс као главни систем од 2009.године, а као једини од 2014. године с тим да је од 2013. године Виндовс био неупотребљив - управо због већ поменутих промена хардверских компоненти.
Тако да ја причам из искуства просечног корисника рачунара а не неког експерта. Једино што ме у почетку није мрзело да истражујем па се накупило разноразних искуства које просечан корисник може да доживи...
 
Ne, zahvaljujuci stabilnosti API-ja. Linux ne postuje to i cesto menja API pa i Display Protocol, sto pravi dodatne
troskove firmama pa se opedeljuju za stabilniji Windows. Open source se rekompajlira ali uglavnom polomi
nakon svakog sledeceg release-a i to je problem. Zato je Google uzeo JVM on top of Linuz kernel
i napravio stabilnu platformu.
Знаш и сам да за комерцијалну употребу постоје и комерцијалне дистрибуције код којих нема честих промена и које се користе свугде где је потребан стабилан оперативни ситем који ће ради и деценију без посебних надоградњи - додуше те дистрибуције јесу досадне кућним корисницима те се за њих ни неопредељују.
Нпр ако узмеш било коју руску дистрибуцију која је направљена за рад у државним службама и добила одговарајуће сертификате никад не би такву дистрибуцију користио на свом кућном рачунару јер би имао утисак "застарелости", с друге стране такве дистрибуције су одличне за оно што су намењене - рад у пословном окружењу.
Тако да није баш тачно да се линукс не може користи у пословном окружењу али треба да држава стане и одреди одређене стандарде које ће сви морати да испоштују.
Друга је ствар што обични корисници воле да на својим рачунарима терају све најновије програме, језгра, и сл и практично тестирају нове технологије и то је оно што ствара проблем разним произвођачима софтвера да ухвате корак са брзим развојем линукса.
Мада са технологијама као што је flatpak и сл које омогућавају да и најновије верзије разних програма раде на дистрибуцијама независно од верзије саме дистрибуције чини ми се ће у наредном периоду многе ствари бити могуће за коришћење и на линуксима.

Наравно не треба сметнути са ума да ће Мајкрософт као и до сада уцењивати многе велике играче да не припремају своје производе и за линуксе...
 
Знаш и сам да за комерцијалну употребу постоје и комерцијалне дистрибуције код којих нема честих промена и које се користе свугде где је потребан стабилан оперативни ситем који ће ради и деценију без посебних надоградњи - додуше те дистрибуције јесу досадне кућним корисницима те се за њих ни неопредељују.
Да, комерцијалне дистрибуције имају и верзију која се плаћа, не користим такве.
--
Ставови које износим су само моје мишљење и немају никакве везе са ставовима крстарице.
Stavovi koje iѕnosim su samo moje misljenje i nemaju nikakve veze sa Stavovima krstarice
 
Да, комерцијалне дистрибуције имају и верзију која се плаћа, не користим такве.
--
Ставови које износим су само моје мишљење и немају никакве везе са ставовима крстарице.
Stavovi koje iѕnosim su samo moje misljenje i nemaju nikakve veze sa Stavovima krstarice
комерцијални оперативни системи и јесу они који се морају платити (да ли одржавање или само коришћење).
Ту је Епл одрадио занимљиву комбинацију, оперативни систем је званично бесплатан али можеш да га инсталираш искључиво на хардвер који може да прода само Епл...
Другим речима Епл у исту цену рачуна и хардвер и софтвер... Али то је већ део до маркетинга и као ће ко шта да прихвати...

Ипак, везано за саму тему, многе апликације прикупљају неке податке од корисника па чак и на Линуксима где често управо програми везани за радно окружење такође прикупљају одређене податке - али са једном разликом, то се може искључити у зависности од жеља корисника и постоје људи који то контролишу на нивоу изворног кода...
 
али можеш да га инсталираш искључиво на хардвер који може да прода само Епл...
O чему ја сво време причам ЧП
--
Ставови које износим су само моје мишљење и немају никакве везе са ставовима крстарице.
Stavovi koje iѕnosim su samo moje misljenje i nemaju nikakve veze sa Stavovima krstarice
 
A pali se Curtana stalno pa mora da se ukloni ,toga na Mac nema da se Siri stalno pali i smara korisnike ,ne mora uopste ni da se koristi .
Sta nema kod Apple kada su programi mnogo bolje napravljeni ?
A sta radis kada obrises nesto sa Windowsa a sta radis kada nesto instaliras,na Mac sa dva klika instaliras i obrises program toga na Windows nema nego su potrebni cleaneri i Revo unnistaler zbog leftoversa…
Fragmentacija na Mac ne postoji …godinama moze da radi bez ikakvog obaranja ili kocenja ,usporavanja sistema..
Opet pricas napamet Mac pro i iMac racunari mogu da se nadograde

Може само меморију да додаш све остало прилепљено...

Аll-In-One рачунари (iMac) су само лаптови који не можеш да пренесеш.


iPhone 12 Anti Repair Design - Teardown and Repair Assessment​



И како ти сад да верујеш да iPhone не прикупља податке када нема "треће стране" да то потврди и кад је свака апликација везана са iPhone укључујући и хардвер који такође може да буде шпијунски?
 
Poslednja izmena:

iPhone 12 Restoration - Almost Impossible​



40.000 динара на сунце само да се замени екран!!!!!

Ја да правим шпијунски уређај направио бих га баш овако. Закључао би му софтвер и на хардверски и на софтверски ниво (не можеш да правиш друге продавнице сем AppStore-a) и онемогућио би било коме да чачка по њему већ лепо само iStyle има то да ради. Једноставно нема извештаја, нема ни проблема. Приватност осигурана.

Зато имате испливајуће извештаје и пресуде типа...

Apple намерно саботира старије уређаје сваком надоградњом како бисте купили нови уређај!
Аpple зна све што се налази на вешем телефону још од 2019!


A онда још ставе плакат....

1631461000861.png


Обрнули игрицу. Мислим да су зезнули и Facebook. Какав Google? Па Google је појам етике за ове преваранте.
 
Poslednja izmena:
Може само меморију да додаш све остало прилепљено...

Аll-In-One рачунари (iMac) су само лаптови који не можеш да пренесеш.


iPhone 12 Anti Repair Design - Teardown and Repair Assessment​



И како ти сад да верујеш да iPhone не прикупља податке када нема "треће стране" да то потврди и кад је свака апликација везана са iPhone укључујући и хардвер који такође може да буде шпијунски?
Ne znam za iPhone 12 na moj telefon se lako menja sta treba i ako zatreba i radi ko doksa dok vidim ovi androidi krsevi se raspadaju i to najnoviji.
 
Може само меморију да додаш све остало прилепљено...

Аll-In-One рачунари (iMac) су само лаптови који не можеш да пренесеш.


iPhone 12 Anti Repair Design - Teardown and Repair Assessment​



И како ти сад да верујеш да iPhone не прикупља податке када нема "треће стране" да то потврди и кад је свака апликација везана са iPhone укључујући и хардвер који такође може да буде шпијунски?
Imac nije laptop i moze da se prenese sa jednog mesta na drugo veoma lako ,opet pricas napamet i moze da se nadogradi ,ne samo ram memorija .
A sad da te naucim sta su laptopovi a to su Macbook Air i Macbook Pro modeli

D146D4F9-A438-4359-A82D-E48DBE435527.jpeg

Imac sa M1
 

Back
Top