Semenke od bundeve

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
70.467

Dijetetičari objasnili zašto bi trebalo da jedemo semenke bundeve svaki dan​

izvor Indeks hr.
1697114163-shutterstock_547661140-750x500.jpg
Shutterstock/SMarina
Imajući u vidu da su semenke bundeve bogate brojnim nutritivnim vrednostima kao što su zdrave masti, magnezijum i cink, dijetetičari preporučuju da ih jedemo što češće.

Kako piše „Healthline“, redovno konzumiranje ovih semenki ima brojne prednosti za naše zdravlje.

Imaju antiinflamatorno dejstvo

Semenke bundeve su bogate antioksidansima koji mogu da smanje upale i zaštite ćelije našeg tela od štetnih slobodnih radikala.
Iz tog razloga, konzumiranje hrane bogate antioksidansima, uključujući semenke bundeve, može pomoći u zaštiti od mnogih bolesti. Isto tako, studije pokazuju da imaju antiinflamatorni efekat.

Smanjuju rizik od karcinoma

Mnoge studije ukazuju na to da semenke bundeve mogu da sadrže biljna jedinjenja koja pomažu u zaštiti od razvoja različitih vrsta karcinoma.
Studija iz 2012. pokazuje da je redovna konzumacija ovih semenki povezana sa smanjenim rizikom od karcinomna dojke kod žena u postmenopauzi.
Druga studija je pokazala da semenke bundeve ima potencijal da uspore širenje karcinoma prostate.

Snižavaju krvni pritisak i nivo šećera

S obzirom da su semenke bundeve bogate magnezijumom, redovna konzumacija ove namirnice mogla bi da pomogne u snižavanju krvnog pritiska i šećera u krvi.
Dijetetičari objašnjavaju koliko je zdrav nivo magnezijuma važan za naš krvni pritisak i nivo šećera u krvi.

Poboljšavaju zdravlje srca

Nekoliko studija je pokazalo da redovno konzumiranje semenki bundeve može da smanji nivo holesterola, koji je jedan od najvećih faktora za razvoj srčanih oboljenja.
Zbog toga će ljudi koji jedu semenke bundeve imati manji rizik od bolesti srca i krvnih sudova.
 
momentalno nema kod mene, obično takoreći ne prođe dan bez semenke od bundeve, posebne su one kada se peku kući od kupljene bundeve , sa malo više soli :fdlan:
Upravo sam htela da pišem baš o takvim semenkama i odustala.
Sada ću ipak da se nadovežem na tvoj post.

Moj deda je uzgajao tikve za stočnu ishranu.
Kada je razbijao tu tikvu ( bundevu) ja sam volela da sakupljam semenke.
Operem ih od mesnatog dela, dobro ocedim, dobro pisolim pa u tepsiju i rernu.

Kada se dobro prosuše i blago ispeku, istrljam višak soli dlanovima.
Uf, slane, preukusne...

Sada samo ponekada imam to zadovoljstvo iz bundeve za pitu ali nisu tako ukusne kao one iz stočne tikve.
Ili su drugačija vremena i svega od ranije se sećamo sa nostalgijom.

Semenke kupujem slane, volim sve slano ne samo semenke od bundeve, suncokret i kikiriki.
 

Dijetetičari objasnili zašto bi trebalo da jedemo semenke bundeve svaki dan​

izvor Indeks hr.
1697114163-shutterstock_547661140-750x500.jpg
Shutterstock/SMarina
Imajući u vidu da su semenke bundeve bogate brojnim nutritivnim vrednostima kao što su zdrave masti, magnezijum i cink, dijetetičari preporučuju da ih jedemo što češće.

Kako piše „Healthline“, redovno konzumiranje ovih semenki ima brojne prednosti za naše zdravlje.

Imaju antiinflamatorno dejstvo

Semenke bundeve su bogate antioksidansima koji mogu da smanje upale i zaštite ćelije našeg tela od štetnih slobodnih radikala.
Iz tog razloga, konzumiranje hrane bogate antioksidansima, uključujući semenke bundeve, može pomoći u zaštiti od mnogih bolesti. Isto tako, studije pokazuju da imaju antiinflamatorni efekat.

Smanjuju rizik od karcinoma

Mnoge studije ukazuju na to da semenke bundeve mogu da sadrže biljna jedinjenja koja pomažu u zaštiti od razvoja različitih vrsta karcinoma.
Studija iz 2012. pokazuje da je redovna konzumacija ovih semenki povezana sa smanjenim rizikom od karcinomna dojke kod žena u postmenopauzi.
Druga studija je pokazala da semenke bundeve ima potencijal da uspore širenje karcinoma prostate.

Snižavaju krvni pritisak i nivo šećera

S obzirom da su semenke bundeve bogate magnezijumom, redovna konzumacija ove namirnice mogla bi da pomogne u snižavanju krvnog pritiska i šećera u krvi.
Dijetetičari objašnjavaju koliko je zdrav nivo magnezijuma važan za naš krvni pritisak i nivo šećera u krvi.

Poboljšavaju zdravlje srca

Nekoliko studija je pokazalo da redovno konzumiranje semenki bundeve može da smanji nivo holesterola, koji je jedan od najvećih faktora za razvoj srčanih oboljenja.
Zbog toga će ljudi koji jedu semenke bundeve imati manji rizik od bolesti srca i krvnih sudova.
Sve je to u redu,ali nisu bas jeftine.Toliko su se izbezobrazili ovi u prodavnicama zdrave hrane,da covek ne zna sta da radi.Ne mozemo i nemamo gde svi da sejemo da bi imali sve to sto je zdravo.Inace obozavam da ih jedem iako nisam dijeteticar.
 
Upravo sam htela da pišem baš o takvim semenkama i odustala.
Sada ću ipak da se nadovežem na tvoj post.

Moj deda je uzgajao tikve za stočnu ishranu.
Kada je razbijao tu tikvu ( bundevu) ja sam volela da sakupljam semenke.
Operem ih od mesnatog dela, dobro ocedim, dobro pisolim pa u tepsiju i rernu.

Kada se dobro prosuše i blago ispeku, istrljam višak soli dlanovima.
Uf, slane, preukusne...

Sada samo ponekada imam to zadovoljstvo iz bundeve za pitu ali nisu tako ukusne kao one iz stočne tikve.
Ili su drugačija vremena i svega od ranije se sećamo sa nostalgijom.

Semenke kupujem slane, volim sve slano ne samo semenke od bundeve, suncokret i kikiriki.
:vzagrljaj: :zag::ortaci2:
hvala ti na podršci :ortaci2:
 
Sve je to u redu,ali nisu bas jeftine.Toliko su se izbezobrazili ovi u prodavnicama zdrave hrane,da covek ne zna sta da radi.Ne mozemo i nemamo gde svi da sejemo da bi imali sve to sto je zdravo.Inace obozavam da ih jedem iako nisam dijeteticar.
U zdravoj hrani je sve skuplje, baš gledam, mnoge stvari su jeftinije u pakovanjima po marketima nego u rinfuzi u zdravoj hrani.. Ranije je bila druga priča.
 
Ove godine sam sakupila semenke od kajsija ( pravila džemove, sokove, kompot)
Ova tema me podsetila da treba da ih očistim i uskladištim u tegle.

Isto kao i sememke od bundeve, kao deca smo krckali semenke iz kajsija i uživali.
Mislim da ih nisam krckala ni jela još od detinjstva
Nadam se da će mi biti ukusne kao nekad.
malo su gorke ali veoma korisne :vzagrljaj:
 
Некада ме заболи глава од њих, не знам зашто.
Али волим.
Нарочито преко грилованог поврћа када се прелије мало острига соса и побацају оне, ољуштене и тако печене. Дају сјајну крцкавост јелу. За мене је то комплетан оброк.
 
Sve je to u redu,ali nisu bas jeftine.Toliko su se izbezobrazili ovi u prodavnicama zdrave hrane,da covek ne zna sta da radi.Ne mozemo i nemamo gde svi da sejemo da bi imali sve to sto je zdravo.Inace obozavam da ih jedem iako nisam dijeteticar.
Cena za galicu , ako je ovo galica, je od 600 din, retko je nize, pa do 1000 po kg..
Jesam naletao i na 400 i na 300, ali je retko ...obicno na akciji pa zadnje kilo...a i ne otimaju se za galicu , ima standardne kupce i isti protok bez varijacija..

Cena blizu skole je 100 dinara za srednju casu , 50 za malu , a 200 dinara za veliku casu, neoljustenih...tamo se prodaju neoljustene....
 
Cena za galicu , ako je ovo galica, je od 600 din, retko je nize, pa do 1000 po kg..
Jesam naletao i na 400 i na 300, ali je retko ...obicno na akciji pa zadnje kilo...a i ne otimaju se za galicu , ima standardne kupce i isti protok bez varijacija..

Cena blizu skole je 100 dinara za srednju casu , 50 za malu , a 200 dinara za veliku casu, neoljustenih...tamo se prodaju neoljustene....
Ma neoljustene me ne interesuje.Ko ce da pljucka u kuci.One bez ljuske volim da grickam,dok gledam T.V.
 

Back
Top