Quantcast

Sekta ili Zivot

J

...ja sam

Gost
THE CONCISE OXFORD DICTIONARY

sect ,n.

Body of persons agreed upon religious doctrines usu. different from those of an established or orthodox Church from which they have separated & usu. having distinctive common worship, nonconformist, or other Church as described by opponents, party or fraction in a religious body, religious denomination, so...;
followers of a particular philosopher or philosophy or school of tought.

Sizif

Buduća legenda
Poruka
27.852
~Hodza Palamudin~:
Koliki je uticaj sekti u Srbiji
Kod mene bar znam da ima 12 registrovanih
Dve zgrade od mene Advenisticka Crkva (neznam kad cu da ih zapalim )
Sekta ti je g. Palamudine isto što i religija samo ima manji broj članova. Što ne zapališ svoju crkvu (koja god bila) - pošto je i ona nekad bila sekta.

Christadelphian

Obećava
Poruka
66
Interesantno da pojam 'sekta' svi razumeju kako valja
samo onima koji su u vecini makar i formalno, nesto zapinje .
Samo da uzmu bilo koji, pa i dečiji leksikon njihova uprogramirana averzija i predrasude mogu biti uklonjene uz trunku aktiviranja mozga

Sizif

Buduća legenda
Poruka
27.852
Christadelphian:
Samo da uzmu bilo koji, pa i dečiji leksikon njihova uprogramirana averzija i predrasude mogu biti uklonjene uz trunku aktiviranja mozga
Međutim, aktiviranje mozga je uglavnom greh kada se radi o nekim sektama sa mnogo članova koje sebe smatraju važnijima i ispravnijima od drugih. :wink:

Christadelphian

Obećava
Poruka
66
Pa i to mi je neobjasnjiv fenomen!
Ajde, Sizi ti mislis i za mene da sam negde zaglavio u razmisljanju ali interesuje me tvoj pogled ili tumacenje : zasto ljudi ne ne mogu da priznaju ono sto im jasno pise vec imaju blokadu preko koje ne idu i preskacu sami svoja pitanja na koja ni ne traze odgovore ?

Sizif

Buduća legenda
Poruka
27.852
Christadelphian:
zasto ljudi ne ne mogu da priznaju ono sto im jasno pise...
Tu je problem. Ono što jednom čoveku jasno piše, drugom je nerešiva enigma. Mnoge stvari koje su meni jasne i koje pišu uopšte ne shvatam za ozbiljno - svako ima pravo na svoje lično tumačenje. Znaš na šta mislim... :wink:

Sizif

Buduća legenda
Poruka
27.852
Christadelphian:
Tebi odnosi se na tvoj komentar "lično tumačenje" problem je što mnogi uopšte nemaju svoje tumačenje već preuzmu zdravo za gotovo. Pa navodim razloge tome
Ne znam, ja bih pre svega rekao da je čovekova inercija razlog nerazmišljanja. Hiljadu puta sam čuo kada ljudi nehajno kažu "ma nešto postoji sigurno, nečega ima..." i sl. aludirajući na (njima) neobjašnjive događaje. Crkva im u izobilju nudi mnoštvo univerzalnih odgovora, na taj način zatupljujući narod u traganju za pravom istinom. To mi izuzetno smeta kod organizovanih religija i neorganizovanih naroda kao našeg...

A čitajući tvoje postove i razgovarajući s tobom (iako se naši stavovi dijametralno razlikuju) nisam imao nikakvih problema u komunikaciji, za razliku od nekih "pravoslavaca" koji se busaju u grudi i mrze sve ostalo ne shvatajući da krše doktrinu onoga u šta kobajagi veruju.

Christadelphian

Obećava
Poruka
66
Mislim
da je naša prednost što možemo razgovarati sa osobama koji imaju čak i sasvim suprotan stav mada tačno ne mogu da pronađem razlog tome
ne bih rekao da je tolerancija verovatno neki širi pojam .
Jer iz mog ličnog iskustva znam da mi razgovor sa nekim ko ima sasvim drugačije poglede i saznanja može samo koristiti.
Ako ne zbog samog saznanja onda zbog razloga što je došlo kod nekoga do odredjenog saznanja .
Zato mi izuzetno smetaju prazna naklapanja a nasuprot tome veoma volim razgovor sa bilo kim ko mi odgovara tumačenjem Pisma a ako nije vernik naučne ili opšte činjenice .
Na kraju krajeva ja težim nešto da naučim i da sam sebe ispravim ako mi neko dokaže ili ukaže gde grešim.
Mada smo se složili da u osnovi vere u ovo ili ono mora postojati neki neovisni činilac za koji u suštini nema dokaza .
Kod mene verovanje da Pismo Božija Reč
a kod tebe da je najprihvaćenija teza u nauci ona prava (lupam, primer)
pozdrav

MaranAta

Zainteresovan član
Poruka
160
Тадашњу "секту" је предводио Син Божји, лично и персонално. А данашње секте су измишљотина обичних смртника - људи. Ситна разлика, јелда ? :wink:

MaranAta

Zainteresovan član
Poruka
160
Није битан назив колико СУШТИНА. Јер управо због назива, а не суштине, многи налазе оправдање пред сами собом за то што су СЕКТАШИ. 8)