- Poruka
- 80.015
Sarma – recepti za najukusnije sarme, korak po korak
- Sadržaj:
- 1. Sarma od kiselog kupusa – recept
- 2. Sarma od slatkog kupusa – recept
- 3. Posna sarma – recept
- 4. Sarme iz rerne – recept
- 5. Bonus saveti za pripremu najukusnije sarme
Sarma, kraljica domaće kuhinje, u obliku u kome je danas znamo kod nas je počela da se kuva tek u 19. veku. Ime i osnovna tehnologija pripreme su turskog porekla i odnosili su se na sarmicu od vinovog lista, a neki turski slatkiši danas u imenu imaju reč sarma. Sarma je sve ono što se filuje i zavija.
Mi vam predlažemo najbolji recept za sarmu, i to za onu klasičnu sarmu od kiselog kupusa, ali i za onu letnju od slatkog kupusa, kao i za najbolju posnu sarmu; otkrivamo vam kako da sarmu krčkate u rerni i kako se na Hilandaru kuva posna sarma sa orasima.
Sarma od kiselog kupusa – recept
Praznična sarma od kiselog kupusa u svakoj kući ima nešto specifično i drugačije. Tako neki imaju pravilo da se kiseli kupus i crni luk ne trpe, dok drugi tvrde da bez dosta crnog luka nema dobre sarme. Mleveno meso za fil u Srbiji se dinsta, dok se u Bosni pravi od živog mlevenog mesa. Dok jedni tvrde da je u receptu za sarmu zaprška neizbežna, drugi je izbegavaju. Još su veća neslaganja oko potrebne količine pirinča. Ovde vam predlažemo jedan proveren i dobro balansiran recept za sarme od kiselog kupusa.Sastojci:
- 1 velika glavica (ili dve manje) kiselog kupusa (treba da je dobro ukiseljen, sa mekanim listovima; treba vam dvadesetak listova za zavijanje i desetak za podlogu i pokrivanje)
- 600 grama mlevenog mesa (najbolje pola svinjskog, pola junećeg, obavezno od plećke)
- 60–100 grama belog pirinča
- 2 srednje glavice crnog luka i 3-4 čena belog luka
- 300-400 grama suvih rebara ili 300 grama dimljene slanine (sarmu nećete pokvariti ako ovu količinu povećate ili se odlučite za neku drugu vrstu ili kombinaciju suvog mesa ili komade domaće kobasice)
- svinjska mast (ili ulje, ali nikako maslinovo)
- začini: aleva paprika, tucana paprika, mleveni biber i biber u zrnu, lovorov list, suvi začin i so
Priprema:
Počnite od glavice kupusa koju ćete razdvojiti na listove, svaki isprati pod hladnom vodom i ostaviti da se ocedi. Obavezno probajte kupus jer od toga koliko je slan zavisi da li ćete i koliko soliti fil za sarmu, što preporučuje svaki recept za sarme.Luk sitno naseckajte na kockice i prodinstajte ga 3-4 minuta na dve kašike rastopljene masti. Od slanine odvojte 50-ak grama, iseckajte na najsitnije kockice, pa dodajte luku i promešajte. Neka se dinsta sa lukom samo kratko, dok dodate meso. Ako ste se odlučili za kombinaciju junećeg i svinjskog, bolje je da ga izmešate (moraćete rukama) pre nego što ga dodate luku.
Fil mešajte na vatri tako da ne ostanu grudve od mesa, dok ne promeni boju, ali nemojte dozvoliti da počne da se prži. Izmaknite fil sa vatre i dodajte pirinač, sitno iseckan beli luk, kašiku aleve paprike, pola kašičice tucane paprike (može da bude malo ljuta), pola kašičice mlevenog bibera, kašičicu začina i malo soli, ako procenite da je potrebno. Ostavite da se fil malo prohladi.
Unutrašnjost dublje šerpe bogato premažite mašću. Suva rebra isecite na komade, slaninu na šnite debljine najmanje 5 milimetara. Od listova kupusa izaberite 4-5 manjih iz sredine glavice i poređajte ih po dnu šerpe. Veće listove pripremite za zavijanje. Odsecite „grbave” delove pri vrhu lista i zadebljanje po sredini. Prevelike listove podelite na pola. Sarme zavijajte prema uputstvu koje dajemo u produžetku ovog teksta. Ređajte ih u krug, jednu uz drugu, ali ne previše sabijene. Preko prvog reda poslažite komade rebara i deo slanine, dva lista lorbera i nekoliko zrna bibera. Zatim složite drugi red sarme. Preostala rebra i slaninu udenite u praznine između sarmi. Sve prekrijte listovima kupusa tako da bude ušuškano. Na sredinu stavite plitak tanjirić okrenut naopako i blago ga pritisnite. Nalijte vodu do polovine drugog reda sarme. Ako sarmu nećete zapržavati, u tu vodu razmutite još jednu kašičicu aleve paprike. Poklopite i uključite šporet na najjače dok ne provri. Zatim smanjite na polovinu skale i odškrinite pokopac. Možete ga podglaviti varjačom. Tanjirić ne vadite dok ne bude gotovo.
U jednom trenutku, kad pirinač „povuče” vodu, sarma vam može ostati previše suva i tada može da zagori. Ne ustručavajte se da dolijete čašu vode ako vam se učini da je suviše vode isparilo. Ostaviti da se sarma krčka na tihoj vatri tri do četiri sata. U mnogim receptima se navodi da se sarma kuva dva sata, ali to je moguće samo ako imate jedan red sarmi, a od suvog mesa samo tanko narezanu slaninu ili dimljenu kobasicu.
Ako želite, sarmu možete i da zapržite. To ćete uraditi najmanje pola sata pre nego što je sarma gotova. U tiganju rastopite kašiku masti, u njoj kratko propržite kašiku brašna, dodajte kašiku aleve paprike, pa sve pospite po sarmi i pustite još pola sata da se krčka.