Saobraćaj, zakoni, propisi ...

  • Začetnik teme Caka-king
  • Datum pokretanja
U Nemackoj ne postoje nikakve zalihe tablica jer oni to rade onako kako treba! Prilikom izdavanja tablica iste se prave na licu mesta i to rucno tj. nikakva struja tu ne treba,jednostavno uzmes kurblu u ruke i okreces a ona izlazi sa prethodno postavljenim oznakama.
Ovo sam licno gledao a samim tim sam se i odusevio jer nema tu sta da crkne ,nema tu da nestane tablica ili da vozis sa potvrdom nedelju dana dok tablice stignu!!
samo da potvrdim tj i ja sam gledao to pravljenje na licinom mestu.
nikakav komjuter, obična presa u koju se stavi "prazna" tablica i brojevi.
sve to u nekom ofisu preko puta policije u kojoj vam samo zalepe one okrugle nalepnice.
mislim da i u Engleskoj tablice prave neke SZR.
takođe ne vidim razlog zašto bi svi morali zameniti tablice baš ove godine tj zašto je problem da ih menjaju kao i do sad kad promene auto.
 
12 UMESTO DOSADAŠNJIH 6 UPLATNICA
Do novih tablica posle dva sata čekanja

I. K. - dopisnici | 06. 01. 2011. - 00:02h | Komentara: 63
BEOGRAD - U svim policijskim stanicama je počelo izdavanje novih registracionih tablica. Iako nema gužvi, za zamenu saobraćajnih dokumenata se čeka oko dva sata.

Sada, umesto dosadašnjih šest uplatnica, prilikom registracije vozila treba uplatiti čak - 12. Rok za izdavanje nove saobraćajne dozvole je mesec dana, pa će vozači do tada koristiti potvrdu koja se dobija prilikom registracije.

- Čekala sam oko sat i po da bih došla na red, a bila sam treća ili četvrta. Samo izdavanje novih tablica traje oko pola sata do 40 minuta. Zavisi od toga da li “padne sistem” i koliko se dobro snalaze radnici za šalterom sa novim programom - navodi za “Blic” Marijana Terzin, koja je juče među prvima dobila nove tablice u policijskoj upravi Savski venac.

- Izdavanje novih registarskih tablica u Kragujevcu odvija se bez problema. Na svakom šalteru čeka jedno do dvoje građana, a otvorena su četiri šaltera kako bi se izbegle gužve - kaže Ivan Đorović, načelnik Policijske uprave.

Rok za zamenu starih vozačkih dozvola ističe 2014. godine, a izdavanje novih registarskih tablica, kao i saobraćajnih dozvola, košta ukupno 4.400 dinara. Nove registarske tablice će važiti sedam godina, a građani će moći da biraju i posebna slova i brojeve na tablici, ako za to dodatno plate. Prilikom registracije, građani dobijaju i registracionu nalepnicu. Nove dozvole važiće deset godina, a građani će ubuduće, prilikom godišnje registracije, plaćati “samo” registracionu nalepnicu, sve do isteka dozvole. U Zavodu za izradu novčanica u Topčideru izrađeno je 800.000 novih registarskih tablica.

Izvor: Blic
 
Nema gužvi za nove tablice i dokumenta

tablice%20srbija.jpg


Posle gužvi početkom godine, nove tablice i biometrijske dozvole izdaju se bez većih problema, kažu u MUP-u. Na biometrijsku saobraćajnu dozvolu čeka se 10 do 15 dana.

Od prvog radnog dana 2011. godine u svim policijskim upravama i policijskim stanicama Ministarstva unutrašnjih poslova izdaju se nove registarske tablice i biometrijske saobraćajne i vozačke dozvole.

Posle otklanjanja tehničkih problema do kojih je došlo prvog radnog dana, nove tablice i dokumenta izdaju se bez većih problema, tvrde u MUP-u.

Dok je za mnoge građane koji su po nova dokumenta i tablice došli prvog radnog dana to bilo podsećanje na gužve prilikom čekanja za biometrijske lične karte i pasoše, drugi su imali više sreće pa su sve završili za nekoliko minuta.

"Imam novo vozilo, čekao sam pola sata u redu, završio sam za 10 minuta. Red nije veliki, čujem da radi pet šaltera", kaže jedan od građana.

Drugi građani se žale zbog toga što se pravi pauza kada građani čekaju u redu.

Najviše se čekalo 4. januara, kada je u prepodnevnim satima došlo do tehničkih problema i kada u mnogim policijskim upravama nisu još dobili detaljna uputstva.

Lidija Pavlović, portparolka Policijske uprave Niš, kaže da u policiji računaju i na strpljenje sugrađana, jer je i za njih ovo novina.

"Dokumentacija koju građani donose prilikom registracije vozila potpuno je ista, samo je promena u samom postupku u izgledu registracionih tablica odnosno vozačkih i saobraćajnih dozvola", kaže Pavlovićeva.

Kada podnesu zahtev za registraciju, građanima se odmah izdaju nove registarske tablice i nalepnice i potvrda o podnetom zahtevu za produženje registracije. Na biometrijsku saobraćajnu dozvolu čeka se 10 do 15 dana.

Načelnica Uprave za upravne poslove MUP-a Zorica Lončar Kasalica preporučuje građanima da naravno ne čekaju zadnji dan za registraciju vozila ili zamenu vozačke dozvole.

"Zakon je dozvolio da se čak i do 30 dana pre isteka važnosti može podneti zahtev za produženje registracije", kaže Lončar Kasalica.

U MUP-u naglašavaju da tehnički pregled, kao i do sada, važi mesec dana.

Cena novih registarskih tablica je 2.000 din, saobraćajne dozvole 1.200 din, nove vozačke dozvole 800 dinara, registracione nalepnice 400 dinara.

Tablice i saobraćajne dozvole izdaju se na sedam godina, a rok za zamenu svih vozačkih dozvola je 10. jun 2014. godine.

Preuzeto sa : Rts.rs
 
Parkiranje sa novim tablicama

tablice%20nove%20srbija.jpg


Vozači koji u svojoj novoj registarskoj tablici imaju latinična slova đ, š, č, ć ne mogu SMS-om da plate parking. Posebne muke muče i one koji u svom mobilnom telefonu nemaju tastaturu koja podržava latinična slova. U Parking servisu priznaju da se softver tek uhodava, ali kažu da će problem ubrzo biti rešen.

Nove tablice, nove vozačke muke. Posebno ukoliko u registraciji imate š, ž, đ, ć, č. Ova latinična slova naš parking servis ne prepoznaje.

Kada u poruci otkucate svoju novu registracionu tablicu i pošaljete korisničkom servisu Parking servisa, stiže vam odgovor da ste nepravilno uneli broj registracije i savetuju vas kako da platite uslugu parkiranja.

Dodatne muke muče i vozače koji žive u zoniranim delovima Beograda. Njihove pretplatne karte za 2011. važe za stare registratske tablice.

Nove tablice važe sedam godina, a novinu u odnosu na stare predstavlja i to što se, uz doplatu, mogu birati posebna slova i brojevi. Troškovi za nova dokumenta ukupno iznose 4.400 dinara, dve hiljade za tablice, 800 za saobraćajnu dozvolu i 400 za nalepnicu uz još 1200 ako menjate i isteklu vozačku dozvolu.

Preuzeto sa : B92.net
 
evo mene posle 1000000000 godina.... i imam jedno pitanje. Imam sve 4 zimske gume i sve ostalo, prsluci, sijalice, prva pomoc, sediste za dete, itd, ali me zaustave na +10 po celzijusu, po ravnici, put prav kao strela, i pitaju me da li imam lance, nemam i oce da mi pisu kaznu. Da li moram da imam smrdljive lance bez obzira na uslove puta i na sve 4 zimske gume ili je to fora APP (ako prodje, prodje)?
 
Bre, ljudi, vec smo pisali o ovome: ako imas zdrave zimske gume, to ti je sva potrebna zimska oprema i lanci ti po zakonu ne trebaju (samo na licnu inicijativu). Ako imate bilo kakve druge gume (da nisu zimske, ali sa dubinom sare od najmanje 4mm), onda su lanci obavezni u gepeku i kad naidjete na znak koji kaze "Obavezna zimska oprema" duzni ste da ih namontirate, ali samo ako to realni uslovi na putu zahtevaju, dakle, ako je stvarno sneg, led. Ako je put ociscen, onda ne treba.
 
Ako ima zimske gume ne mora. 100 %

Putnički automobili i laka teretna vozila do 3,5 tone moraće od 1. novembra do 1. aprila da imaju zimske gume na svim točkovima, propisano je pravilnikom koji ove nedelje stupa na snagu.

Zimske gume imaju oznaku kao što je M+S, "snou" (snow) i "vinter" (winter), a dubina šare mora biti najmanje četiri milimetra, navodi se u pravilniku o tehničkim uslovima za vozila.

U zimsku opremu spadaju i lanci koji se moraju postaviti na točkove kada je kolovoz pokriven snegom, i to na delu puta na kome je to propisano saobraćajnim znakom "lanci za sneg".

E sad, nisam nij apotpuno siguran jer su odlozili za prvu pomoc, moguce da i lanci ne trebaju ako se vozi samo po gradu.
 
Pozdrav svima, evo i mene natrag. :)

Malopre gledam na Dnevniku 2 na RTS-u da su uslovi za prolazak tehničkog daleko pooštreni i da se svaki tehnički pregled snima. Između ostalog su pomenuli i da će se obavezno kontrolisati i izduvni gasovi (automobila, a ne vlasnika, mada znam par njih koji bi trebali to da obave :D ). I kaže fini profesor sa Saobraćajnog fakulteta da i nova kola ne mogu da prođu tehnički, uglavnom zbog izduvnih gasova jer je domaće gorivo jako lošeg kvaliteta. Procenjuju da će na ovaj način ukloniti minimum 50.000 automobila iz saobraćaja.

E sada pitanje za one bolje obaveštene, a može i sa one sa zdravom pameti:
1. Da li je moguće da je Yugo 2002. godište "zelenije" vozilo od npr. Nisan Primere 1998. koja je jelte Euro 2?
2. Ako nov auto ne može da prođe tehnički, kako će proći npr. Golf II dizel iz 1987.?
3. Ako je za tehnički pregled bitno kakvi su izduvni gasovi, ko će da nam obezbedi gorivo evropskog kvaliteta?

Ajmo, tema za razmišljanje za veče...
 
Nista oni tu nece moci da urade sem da naplate najskuplju ekolosku taksu!
Koliko sam ja terao dizela pa ne moze da prodje a onda majstor direktno na aparatu simulira kao da opet merimo i sve prodje!z:lol:
A cinjenica je da nam je gorivo lose i da neki automobili pokazu vise nego sto bi trebalo ali ne toliko da ne moze da prodje.Opet nesto musaju!:deda:
 
Pozdrav svima, evo i mene natrag. :)

Malopre gledam na Dnevniku 2 na RTS-u da su uslovi za prolazak tehničkog daleko pooštreni i da se svaki tehnički pregled snima. Između ostalog su pomenuli i da će se obavezno kontrolisati i izduvni gasovi (automobila, a ne vlasnika, mada znam par njih koji bi trebali to da obave :D ). I kaže fini profesor sa Saobraćajnog fakulteta da i nova kola ne mogu da prođu tehnički, uglavnom zbog izduvnih gasova jer je domaće gorivo jako lošeg kvaliteta. Procenjuju da će na ovaj način ukloniti minimum 50.000 automobila iz saobraćaja.

E sada pitanje za one bolje obaveštene, a može i sa one sa zdravom pameti:
1. Da li je moguće da je Yugo 2002. godište "zelenije" vozilo od npr. Nisan Primere 1998. koja je jelte Euro 2?
2. Ako nov auto ne može da prođe tehnički, kako će proći npr. Golf II dizel iz 1987.?
3. Ako je za tehnički pregled bitno kakvi su izduvni gasovi, ko će da nam obezbedi gorivo evropskog kvaliteta?

Ajmo, tema za razmišljanje za veče...
Nema sta da razmisljam, ionako sam dosta popustio sa zivcima...pretvoricu Ladu u auto-bombu i sacekam da krenu predizborne kampanje kad se govnari okupe na gomili.
:vatromet:
 

Back
Top