Saobraćaj, zakoni, propisi ...

  • Začetnik teme Caka-king
  • Datum pokretanja
Pozdrav svima, evo i mene natrag. :)

Malopre gledam na Dnevniku 2 na RTS-u da su uslovi za prolazak tehničkog daleko pooštreni i da se svaki tehnički pregled snima. Između ostalog su pomenuli i da će se obavezno kontrolisati i izduvni gasovi (automobila, a ne vlasnika, mada znam par njih koji bi trebali to da obave :D ). I kaže fini profesor sa Saobraćajnog fakulteta da i nova kola ne mogu da prođu tehnički, uglavnom zbog izduvnih gasova jer je domaće gorivo jako lošeg kvaliteta. Procenjuju da će na ovaj način ukloniti minimum 50.000 automobila iz saobraćaja.

E sada pitanje za one bolje obaveštene, a može i sa one sa zdravom pameti:
1. Da li je moguće da je Yugo 2002. godište "zelenije" vozilo od npr. Nisan Primere 1998. koja je jelte Euro 2?
2. Ako nov auto ne može da prođe tehnički, kako će proći npr. Golf II dizel iz 1987.?
3. Ako je za tehnički pregled bitno kakvi su izduvni gasovi, ko će da nam obezbedi gorivo evropskog kvaliteta?

Ajmo, tema za razmišljanje za veče...


MA bice i dalje mrtvo slovo na papiru, niko se nece drzati toga.

A to je uvek bilo debilno, ne mozes voziti neki pravi auto 95. ili 98. i sl. jer ne zadovoljava eko norme! ;) Yeah right! A Yugo 2002. zadovoljava.
 
poz ljudi

imam jedno pitanje, sta se desava sa ovim novim probnim vozackim dozvolama za sve koji su poceli po starom zakonu i sada zavrsavaju obuku???

posto su krenule nove vozacke, a za sve one koji imaju 18 godina i prvi put polazu vozacki propisana je probna nova dozvola, a to po starom ne vazi, tako da nzm sta ce sad da bude. Ima li neko neki izvor?
 
danima vec skkucem po lezecim pandurima koji nicu svuda i po najmanjim sokacima imam utisak da prvo njih posade pa onda put, mislim da li neko zna broj barem zvanicnih ako ne i divljih lezecih. Posto sam ovde nov izvinjavam se ako postoji negde odgovor hvala
 
Rešen problem oko sms naplate parkinga

parking%20sms.jpg


Preuzeto sa : Novosti.rs

Vlasnicima novih registarskih tablica sa š, č, ć, ž, đ omogućeno plaćanje parkinga. Poslati SMS poruke sa slovima koja su najbliža "problematičnim" znakovima

Problemi vlasnika novih registarskih tablica sa latiničnim slovima š, č, ć, ž i đ prilikom plaćanja parkiranja u Beogradu slanjem poruke sa mobilnog telefona su otklonjeni. U "Parking servisu" tvrde da teškoća više nema, i da vozači treba da šalju poruke sa slovima koja su najbliža "problematičnim" znakovima, a na isti način će dobiti i povratnu poruku.

Direktor Sektora parking kontrole "Parking servisa", Radenko Vuković objašnjava da će povratna poruka operatera, takođe, sadržati znakove koji odgovaraju slovima sa "kvačicom". Tako će umesto đ, dobiti d, umesto š - s, č - c, ć – c, ž – z. Prema njegovim rečima, u roku od desetak dana sa operaterima u Srbiji će biti rešen taj problem, pa će korisniku poruka biti vraćena onim slovima koja je i naveo.

– Mi ne možemo naterati ljude da kupe nove telefone koji imaju te latinične karaktere - dodaje Vuković. - Oni čije tastature nemaju karaktere š, č, ć, ž i đ, dobiće uputstva na koji način bi trebalo uneti slova. Na primer, umesto slova š uneće sl ili slično.

On dodaje da od 1. januara, kada su uvedene nove tablice, kontrolori "Parking servisa” proveravaju plaćanje parkiranja, da ne bi došlo do greške i kažnjavanja onih koji su tu uslugu već platili. Takođe, navodi da su ranije postojale četiri oznake sa latiničnim slovima š i č, i to oznake za Šabac, Čačak, Vršac i Kruševac pa nije bilo zabune. Tada je korisnik u poruci mogao navesti ČA ili CA.
 
poz ljudi

imam jedno pitanje, sta se desava sa ovim novim probnim vozackim dozvolama za sve koji su poceli po starom zakonu i sada zavrsavaju obuku???

posto su krenule nove vozacke, a za sve one koji imaju 18 godina i prvi put polazu vozacki propisana je probna nova dozvola, a to po starom ne vazi, tako da nzm sta ce sad da bude. Ima li neko neki izvor?


Pozdrav,
Mene zanima isto pitanje.Dakle, imam prijatelja koji ima 17 god. i odvezenih 40 casova voznje,a uskoro polaze testove. Posto mu je rodjendan tek u novembru, a obuku je zapoceo po starom zakonu, kolike su mu sanse da istu zavrsi po novom i da li je to moguce?
Takodje me zanima da li je uopste pocelo izdavanje novih vozackih dozvola? (koliko sam ja upoznat nije, al opet cudno da prave nove tablice i saobracajnu a vozacku ne.. :/ )
Hvala unapred.. ;)
 
Ovo je kratki traktat o besmislenom rešenju izgleda novih srpskih registarskih tablica motornih vozila, sa naglaskom na najznačajnije i nepremostive nedostatke

Autor ovog teksta nije ni profesionalac ni stručnjak iz oblasti saobraćaja već je tehničko lice (inženjer i dugogodišnji programer) koje je koristeći svoju logiku i rasuđivanje došao do nepobitnih zaključaka a pri tome je dao sebi pravo da u nekim situacijama iznese i svoj lični stav. Ovaj tekst je pisan bez ikakvih pretenzija i možete ga shvatiti i koristiti po svom nahođenju...

1.dimenzije tablica su povećane ali dimenzije slova i brojeva su smanjene. To je dovelo do toga da je smanjena udaljenost sa koje se tablica može jednoznačno identifikovati. Svedoci, policajci, kamere, neće biti u stanju da sa istim stepenom uspešnosti identifikuju nove tablice. O važnosti da se tablica uspeđno uočava sa što veće daljine ne treba trošiti reči.

2.smanjen broj ukupnih kombinacija unutar jednog registracionog područja. Stare tablice (oblik BG 111 222) imale su kapacitet od tačno 999 hiljada kombinacija po području. Nove tablice (oblik BG 123 XY) imaju kapacitet oko 700 hiljada (uvođenjem u opticaj latiničnih slova “sa kvačicama“ ali i uvođenjem slova iz engleskog alfabeta neprirodnim i naknadnim improvizovanjem došlo se do magične granice od milion kombinacija, ali su se time otvorili ogromni problemi od kojih je najbezazleniji da tablica sadrži kombinaciju XŠ, ĆW, ĐY itd (oko 2% novih tablica će imati ovakve glupave kombinacije slova). Ako je razlog za uvođenje novog sistema tablica bio taj što se u BG registracionom području došlo do iskorišćenja svih kombinacija, veoma jednostavno rešenje bi predstavljala prirodna modifikacija dosadašnjeg šestocifrenog sistema zamenom jedne (a možda i dve) od postojećih cifara slovima (niz od deset cifara 0-9 bilo uvećan i za još nekoliko slova. Svako novododato slovo, donelo bi oko 100 hiljada novih kombinacija, što za BG područje znači odlaganje iscrpljenja svih kombinacija za više od godinu dana. Dakle, ako bi se uvela samo „jasna i nedvosmislena slova“ a to su na primer (E,R,T,P,A,H,J,K,V,N,M) dobilo bi se novih kombinacija za najmanje 12 godina, Na primer, tada bi postojala tablica BG H11-111 ali postojala bi i tablica BG 111-111 )

3. „evropske dimenzije“ tablice su iskombinovane sa latiničnim slovima „sa kvačicama“ (Č,Ć,Š.Đ,Ž). Ako teramo „evropljane“ da gledaju u, za njih, nerazgovetne simbole koji uz to sadrže i njima gotovo identične parnjake (slova C, S, D, Z), koji je razlog zbog kojeg nije korišćeno ćirilično pismo? Zašto je nekom Grčkom cariniku lakše da rastumači slovo Ž od slova Ж ?

4.uvođenjem latiničnih slova „sa kvačicama“ (Č,Ć,Š.Đ,Ž) koja se jako malo razlikuju od svojih parnjaka (C, S, D, Z) otvorili su se sledeći problemi za sve tablice koje sadrže jedan ili dva bilo koja slovna znaka iz ove grupe znakova (Č, Ć, Š, Đ, Ž, C, S, D, Z) a to je oko 20% svih tablica. Svi oni koji budu imali ove slovne znakove na svojim tablicama, moraju biti svesni da su u opticaju i njima gotovo identične tablice ("parnjaci"), sa razlikom u jednoj sitnoj „kvačici“ koja lako može biti zanemarena u bilo kojoj tački prenosa i obrade informacija, što može dovesti do krupnih problema.
  • 4A)ako kamera (o uvođenju u funkciju kamera koje snimaju saobraćaj i snimaju prekršioce saobraćajnih propisa se mnogo govori u poslednje vreme) snimi neko vozilo u kršenju saobraćajnih propisa, sa kolikom se sigurnošću može govoriti o ispravnom identifikovanju i razlikovanju slova C od Ć ili od Č, itd ? Da li će se umesto automatskog postupka identifikacije tablice na osnovu fotografije ipak morati zadužiti neko ko će svojim očima kontrolisati rad skupog softvera ? Koliko će puta doći do situacije da je prekršajna prijava stigla na pogrešnu adresu i pogrešnoj osobi, ili da nije stigla onoj osobi kojoj je namenjena. I da li će dolaziti do situacija kada će se na sudu dovoditi u pitanje da li je krivično delo učinilo vozilo sa tablicom CĆ ili CČ ili CC itd, i koliko će se „nedužnih“ bahatih vozača izvući bez kazne?
    4B)problemi sa plaćanjem parkinga putem SMS poruka. Velika većina mobilnih telefona ne podržava slanje poruka koje sadrže slova „sa kvačicama“. Veliki broj ljudi ni ne zna da piše poruke koje sadrže takva slova. Dolaziće do problema da neko ne moze uplati parking u 1. ili 2. zoni zato što je njegov „parnjak“ to već učinio ranije tog dana u toj istoj zoni. Može se javiti problem da i pored uredno uplaćenog parkinga ipak budete kažnjeni jer vaš „parnjak“ to nije uradio...Naravno, moguće je i obrnuto, da ne dobijete kaznu iako niste platili, jer je „parnjak“ to učinio umesto Vas... Naravno, verovatnoća za pojavu svega ovoga navedenoga je veoma mala, ali ipak postoji i izvesna je.
    4C)Problem sa ulaskom u neku stranu zemlju ako je nekim slučajem „parnjak“ sa sličnim tablicama u toj zemlji (ili na primer u celoj Evropskoj Uniji) ostao ubeležen u njihovim dosijeima. Na primer, vozilo sa tablicom BG 123 AČ nije platilo saobraćanu kaznu za učinjeni prekršaj (na šta je dužan da uradi pre izlasku iz, na primer Grčke). Tom vozilu se automatski zabranjuje ponovni ulazak u Grčku dok se ne izmiri kazna zajedno sa kamatom i sudskim troškovima. Naravno, Grci ne znaju razliku izmedju C, Ć i Č, i u krajnjem slučaju ni ne znaju na svom kompjuteru da pronađu način za upis slova Č u svoju bazu podataka (kao što ne bi ni 99.99% Srba znalo da napravi razliku između nekih grčkih slova a kamoli da zna da ih otkuca na tastaturi). Dakle, pri ulasku vozila BG 123 AC ili BG 123 AĆ u Grčku ni krivim ni dužnima, sigurno će nastati komplikacije.
    4D)Ako je negde u Evropskoj uniji na primer, ukradeno vozilo sa tablicama BG 123 AČ i krađa uredno prijavljena, zbog nemogućnosti softvera, nepoznavanja latiničnog pisma srpskohrvatskog jezika od strane nekog italijanskog, francuskog ili holandskog policajca (što je sasvim normalno) svaki prelazak granice u nekoj od zemalja EU, vozila sa BG 123 AC i BG 123 AĆ tablicama biće propraćen velikim komplikacijama. Napomena je da se novi format tablica radi kako bi bio „evropski“

Ovaj problem sa postojanjem međusobno veoma sličnih tablica statistički ne bi trebao previše često da se javlja ali sigurno je da će se javljati. Suština je da u starom sistemu verovatnoća pojave ovakvih problema bila daleko, daleko manja, praktično zanemarljiva.
Skrenuo bih pažnju na činjenicu da su i u starom sistemu korišćena latinična slova "sa kvačicama", ali su se ona koristila samo u oznaci registracionog područja (ŠA – Šabac, KŠ – Kruševac, ČA – Čačak, VŠ – Vršac... i da nisu postojala registraciona područja sa istim slovima bez kvačica – nije bilo područja CA, KS, VS...) pa je identifikacija i u zemlji i u inostranstvu bila apsolutno jednoznačna.

Ilustracija za ovu temu i pitanje - koja su ovo dva poslednja slova na tablici ? (fotografija je slikana po danu, aparatom od 3 MPx, udaljenost od 4.5 metra, iz slobodne ruke. Snimljeno vozilo stoji parkirano a tablica nije zaprljana.


Da li je u pitanju CĆ ili CČ ? Prosudite sami. Kakva bi se informacija mogla izvući kada bi tablica bila malo zaprljanija, da nema dnevnog svetla i da je vozilo u pokretu ?


5.Neoriginalnost. Po formi, nove tablice su identične hrvatskim i makedonskim, ali i hrvatske i makedonske imaju mnogo veći font pa su stoga razgovetnije i uočljivije. Po kombinatorici, nove srpske tablice, imaju isti broj kombinacija kao hrvatske, makedonske i crnogorske tablice a samo Beograd (jedno registraciono područje) ima više vozila nego Crna Gora i Makedonija zajedno. Tu treba pomenuti i Zagreb koji je dva i po puta manji od Beograda i ima dva puta manje vozila. Samim time, sistem koji je dobar i dovoljan za države od 1, 2 ili 4.5 miliona stanovnika ne može biti dobar i dovoljan za državu od 8 miliona stanovnika. Ako se već insistiralo na novoj formi tablica, trebalo je razmotriti sisteme zemalja sa sličnim i većim brojem stanovnika i vozila od Srbije – počevši od Bugarske sa sjajnim ćirilično-latinično neutralnim slovnim znacima. Bugarske tablice sadrže samo one slovne znake koji postoje i u ćirilici i u engleskom alfabetu (dakle soba E, T, O, P, A, H, J, K, C, B, M) Time su ispoštovali svoje pismo (ćirilicu) ali i učinili tablice „internacionalnim“. I Bugari imaju registraciona područja (oko 26 koje se identifikuju sa 1 ili 2 slovna znaka iza kojih slede 4 cifre i 2 proizvoljna slovna znaka). Drugi primer je Rumunija sa oko 45 registracionoh oblasti sa dva broja i tri slova (oblast Bukuresta iznimno, ima povećan broj kombinacija tri broja i tri cifre a oznaka oblasti ima jedno slovo „B“). Takođe, dobar primer je i Grčka, koja takođe ima registraciona područja i uz to ne koristi sopstveno pismo (grčki alfabet).

6.Tvorci nove forme tablica imali su dovoljno vremena (uvođenje novih tablica je odlagano više puta) i imali su punu slobodu a došli su do već viđenog, i napola prepisanog rešenja (od Makedonaca smo preuzeli i da sitnim slovima bude prisutan i ispis registracionog područja, što ničemu ne služi a uvredljivo je za ćirilicu). Sada imamo tablice koije smo poslednji uveli a liče na neke druge i uz to ne vrše posao dovoljno dobro (posao jednoznačne identifikacije) i nisu dovoljno uočljive.
 
Tvorci nove forme tablica su mogli da smisle tablicu sa dovoljnim brojem kombinacija koji bi mogao da traje dovoljan broj godina, ili mogli su da ravnomernije definišu registraciona područja – ovako registraciono područje Beograd (BG) i registraciono područje Bogatić (BĆ) su dimenzionisani kao jednaki (imaju isti maksimalni kapacitet – Bogatiću je to dovoljno za 1000 godina a Beogradu ni za 10)! Takođe, istovremeno postojanje registracionih područja BČ (Bečej) i BĆ (Bogatić), zatim VS (Vrbas) i (VŠ Vršac) kao i (SA Senta) i (ŠA Šabac) dovodi do još veće konfuzije i većih problema sa novim formatom. Stiče se utisak da je glavni motiv ovođenja novih tablica bio omogućavanje da što više lokanih parajlija dobije tablicu sa imenom svoga mesta i brojem 001 („ja sam broj jedan“), 007 („ja sam Bond, Džems Bond“), 666 („ja sam opasan“), itd...

I kao zaključak na sve ovo stiče se opravdani utisak da stručni ljudi nisu bili uključeni u ovaj posao. Nisu bili konsutovani dizajneri koji bi mogli da daju svoj pečat i da učine da nova tablica bude lepša. Naravno da nisu konsutovani ni matematičari i softverski stručnjaci koji bi dali svoje mišljenje jer je sasvim očigledno da bi svako od njih nakon 10 sekundi razmišljanja došao do zaključka da će usvojeni sistem veoma brzo dovesti do brojnih problema. Takođe, nisu konsultovani ni saobraćajni stručnjaci koji bi ukazali na problem slabe uočljivosti. I naravno, nisu konsultovani ni (ovde bi trebao reći - reč ekonomisti ali ću je ostaviti za kasnije) ljudi koji bi pošteno sagledali ekonomsku stranu celog poduhvata i zaključili da je bolje da tablice menjamo svakih 50 godina umesto na 7 jer je to pogodnije za vlasnike vozila u Srbiji. Pa ko je onda ovo smislio ? Verovatno neki značajni amater, koji je time što se onomad vozio po susedstvu i video nekoliko tipova tablica, pomislio da to može i on da uradi. I seo je i uradio najbolje što je znao. U stvari, siuguran sam da je konsultovan neki ekonomist (sada ta reč ovde ima svoj smisao) koji je sa druge strane sagledao ekonomsku stranu ovog poduhvata i školski pravilno zaključio da se veći profit može napraviti ako se za 50 godina tablice promene 7 puta , tj. na svakih 7 godina [smilie=mad0270.gif] A nas će to, kao po običaju jako skupo da košta.

A samo da napomenem da tablice nakon sedam godina ne menjaju ni bogati Englezi (njihov sadašnji sistem tablica je uveden 2001 godine sa procenjenim iscrpljivanjem broja kombinacija oko 2051. godine a uz to imaju 10x više vozila od Srbije) ali ni bogati Nemci, Francuzi, Italijani, Španci...

Informacije o formama registracionih tablica za priličan broj zemalja u Evropi i svetu moguće je pronaći ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_registration_plate.
Da je neko hteo i želeo dobro da odradi posao, bilo bi mu lako da dođe do neophodnih informacija i da za 1 sat postane magistar, doktor, profesor ili primarijus nauke o registarskim tablicama.
 
registracija%20novosti.jpg


Preuzeto sa : Novosti.rs

Ukoliko ste krenuli da registrujete automobil treba da znate da vam treba mnogo strpljenja i još više novca u novčaniku! Strpljenje vam je neophodno da ispunite i uplatite, verovali ili ne, čak 13 uplatnica!

Krenimo redom. Kupili ste novi automobil. Recimo, najprodavaniji model u poslednje dve godine u Srbiji,“punta“ iz Kragujevca. Odlazite na tehnički pregled (cene su šarolike - od 750 dinara pa naviše) koji u „Balkan auto-centru“ u Zemunu košta 750 dinara.

Naravno, sleduje vam uplatnica... Zatim birate jedno od osnovnih osiguranja. Cene su iste. Za vozilo do 1.200 kubika i 60 KS ono iznosi 7.543 dinara. Treću uplatnicu dobijate za „Porez za upotrebu motornog vozila“. Iznos - 1.680 dinara. Sledi namet, pardon taksa za „javne puteve“. Doduše svega 150 dinara (ne smetnite sa uma da na putevima Srbije ima oko 2.000.000 vozila). Sledi uplatnica za „komunalnu taksu“ - 1.908 dinara. Adminstrativna taksa je 1.400 dinara. „Eko taksa“ je 286 dinara.

Dolazimo do novih tablica. Za njih prvo uplaćujete Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca (ZIN) 990 dinara, a MUP-u 1.001 dinar. Po novoj uredbi od ove godine uvode se i nove saobraćajne dozvole. I za njih plaćate na dve uplatnice. Prvu na račun ZIN 673 dinara , a drugu na račun MUP 527 dinara.

Tablice, da podsetimo, morate da menjate svakih sedam, a saobraćajnu dozvolu na deset godina.

Da bi saobraćajac, prilikom kontrole, lakše video da li je zaustavljeno vozilo registrovano, od ove godine, na šoferšajbni ćete morati da imate i specijalnu nalepnicu koja će se menjati svake godine.

I za nju vam sleduju dve uplatnice. Jedna ZIN-u (215) a druga MUP Srbije (185 dinara).
 
2. smanjen broj ukupnih kombinacija unutar jednog registracionog područja. Stare tablice (oblik BG 111 222) imale su kapacitet od tačno 999 hiljada kombinacija po području. Nove tablice (oblik BG 123 XY) imaju kapacitet oko 700 hiljada (uvođenjem u opticaj latiničnih slova “sa kvačicama“ ali i uvođenjem slova iz engleskog alfabeta neprirodnim i naknadnim improvizovanjem došlo se do magične granice od milion kombinacija, ali su se time otvorili ogromni problemi od kojih je najbezazleniji da tablica sadrži kombinaciju XŠ, ĆW, ĐY itd (oko 2% novih tablica će imati ovakve glupave kombinacije slova). Ako je razlog za uvođenje novog sistema tablica bio taj što se u BG registracionom području došlo do iskorišćenja svih kombinacija, veoma jednostavno rešenje bi predstavljala prirodna modifikacija dosadašnjeg šestocifrenog sistema zamenom jedne (a možda i dve) od postojećih cifara slovima (niz od deset cifara 0-9 bilo uvećan i za još nekoliko slova. Svako novododato slovo, donelo bi oko 100 hiljada novih kombinacija, što za BG područje znači odlaganje iscrpljenja svih kombinacija za više od godinu dana. Dakle, ako bi se uvela samo „jasna i nedvosmislena slova“ a to su na primer (E,R,T,P,A,H,J,K,V,N,M) dobilo bi se novih kombinacija za najmanje 12 godina, Na primer, tada bi postojala tablica BG H11-111 ali postojala bi i tablica BG 111-111 )


Netacno, kapacitet je povecan. Oblik BG 000 XY ima kapacitet od skoro 900.000 kombinacija. Ako se tome pridoda i oblik BG 0000 XY koji je takodje predvidjen pravilnikom o registraciji vozila onda se dobija ukupan kapacitet od priblizno 9.000.000 kombinacija po registarskom podrucju.

Za sve ostalo je autor u pravu - prilicno idiotski sistem.
 
Ima i vise, 999 x 32 x 32 = 1.022.976 kombinacija. (32 sam dobio tako sto abeceda ima 30 slova - lj - nj + w+x+q+y = 32, mozda sam se i zeznuo)

A malopre sam video auto sa tabama NS 010 BU i dok mi nije prisao na 10-15 metara za B sam mislio da je Đ. Toliko o samom fontu.
 
Ali, glupo je da budu zajedno slova iz naše ćirilice i slova engleskog alfabeta: WĆ, QŽ, WŠ, meni ovo strašno ružno i nije u redu. A i ja imam utisak da ćemo za par godina opet menjati tablice da bi stvarno bile po evropskim standardima. I ako su već hteli da ih evropizuju, zašto uopšte ima slova kao ČĆŽŠĐ?

Ne mogu da skontam da li su ih tako namerno zeznuli da bi ih što pre opet menjali, ili je jednostavno nekompetencija u pitanju, mada liči i na jedno i na drugo...
 
Ima i vise, 999 x 32 x 32 = 1.022.976 kombinacija. (32 sam dobio tako sto abeceda ima 30 slova - lj - nj + w+x+q+y = 32, mozda sam se i zeznuo)

A malopre sam video auto sa tabama NS 010 BU i dok mi nije prisao na 10-15 metara za B sam mislio da je Đ. Toliko o samom fontu.

Moras da oduzmes i dž i q (nisu preuzeli q), tako da ti ostane 30. Nebitno, uglavnom font je uzasan za prepoznavanje slova. Uvek mi moramo da izmislimo toplu vodu.
 
Ali, glupo je da budu zajedno slova iz naše ćirilice i slova engleskog alfabeta: WĆ, QŽ, WŠ, meni ovo strašno ružno i nije u redu. A i ja imam utisak da ćemo za par godina opet menjati tablice da bi stvarno bile po evropskim standardima. I ako su već hteli da ih evropizuju, zašto uopšte ima slova kao ČĆŽŠĐ?

Ne mogu da skontam da li su ih tako namerno zeznuli da bi ih što pre opet menjali, ili je jednostavno nekompetencija u pitanju, mada liči i na jedno i na drugo...

Naravno da je glupo. Tablice jesu po evropskim standardima (makar onima koji vaze u vecini evropskih zemalja), a tu se prvenstveno misli na format i zastitu. I to nema nikakve veze sa nasom verzijom abecede.
 
Pa trebalo je sve uraditi po evropskim standardima, to bi im bilo najlakše, samo da iskopiraju, a u isto vreme bi se diletanti koji su se pojavili kao stručnjaci za ovu stvar provukli kao sposobni i kompetentni...Uh, ljudi, ovi nam stvarno testiraju živce i sve ostalo.
 
Pa da druze, ali neko je dobio veliki kesh zato sto je sedeo u nekoj komisiji koja je zaduzena za te stvari i tako dalje, pa nije bilo svejedno da li neki struicnjak odlucuje o tome ili neko neciji, kum, brat, sin, sestric itd., a za to vreme saobracajni (i drugi) inzenjeri cuce po birou.
 
Smatram da bi autor gore napisanog teksta ,trebao taj tekst da da u novine ! Ali ne jedne nego u sto vise novina ,pod jedan zato sto je tekst vrlo interesantan i poucan, a pod dva da se javnost jos jednom uveri kako nam je vlada neekonomicna i kako donosi nepromisljene odluke,najverovatnije zbog nestrucnosti ljudi koji su na celu vlade.
 

Back
Top