Rusko slikarstvo

5ac1d34785600a50cf1b0277.jpg


Ivan Carević na sivom vuku
Viktor Vasnjecov
 
Boris Mihajlovičh Kustodiev (rus. Бори́с Миха́йлович Кусто́диев; 1878-1927)

250px-Kustodiev_self_portrait.jpg


Kustodijev je odrastao u ruskom selu sa svojom majkom udovicom i trojicom braće i sestara. Još kao dečak znao je da želi da postane slikar, pa je upisao Akademiju umetnosti, gde je studirao pod Iljanom Repinom. Dobio je pomoć da otputuje u Evropu sa svojom mladom porodicom, a zatim se nastanio u blizini reke Volge i otvorio radionicu pod nazivom Terem. Njegov tihi porodični život nije dugo trajao. Kustodijev je imao tuberkulozu i morao je na lečenje u inostranstvo. Bolest je napredovala, a slikar je postao paralizovan od struka nadole. Potom je postao vezan za krevet ali je naslikao neke od najradosnijih i najšarenijih slika u svojoj karijeri, Lepoticu ( Красавица ) i Ženu trgovca. Bolest mu je oduzela život u 49. godini.

beauty-_kustodiev-_1915.jpg

Красавица Boris Kustodiev 1915
ULJE na platnu
 
Kuzma Sergeevič Petrov-Vodkin (rus.Кузьма Сергеевич Петров-Водкин 1878 - 1939)

Russian: Кузьма Сергеевич Петров-Водкин


Petrov-Vodkin je rođen u porodici obućara a i sam je postao jedan od njih. Nije nameravao da postane umetnik, ali upoznavanje sa pisanjem je podstaklo taj interes. Otputovao je u Sankt Peterburg da započne odgovarajuće studije. Mnoga njegova dela kritičari nisu pozdravili; označeni su kao bogohulni i previše erotski. Po završetku studija završio je jedno od svojih ikoničnih dela, Kupanje crvenog konja, viđeno kao predznak predstojećih promena u društvu. Pred kraj života, Petrov-Vodkin je bio bolestan i okrenuo se književnosti, a ne slikarstvu. Njegov rad je i dalje bio tražen u sovjetskoj Rusiji, a izabran je za prvog predsednika Lenjingradskog Saveza Umetnika.

Bathing of a Red Horse, 1912 - Kuzma Petrov-Vodkin

Купание красного коня , Kuzma Petrov-Vodkin, 1912
ULJE na platnu
 
e8c8717a89a51837014b3566c18b7fb6_L Mihail Larionov.jpg

Za ruskog avangardnog slikara Mihaila Larionova beli bagremi koji su svojom slatkom aromom ispunjavali vrtove i bulevare njegovog rodnog grada bili su drvo njegovog detinjstva zajedno sa stablima marelica. Sliku Bagremi u proleće naslikao je 1904. godine dok je još bio student
Moskovskog fakulteta za slikarstvo, skulpturu i arhitekturu tokom svog "impresionističkog"
perioda. Ova slika i druge iz tog perioda donele su mu ime "najfiniji ruski impresionista".
Danas se slika nalazi u Državnom ruskom muzeju u Sankt Peterburgu.
 

Back
Top