Добро дошли
Buduća legenda
- Poruka
- 27.853

Posrednici kupuju rusku sirovu naftu i zaobilaznim putevima prevoze je do Evrope gdje su im zadnja vrata širom otvorena (EPA)
Ovisnost o ruskoj nafti i plinu sada je prošlost, tvrdi predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ukrajinski dužnosnici i poslovni ljudi iz energetike kažu, međutim, da se velike količine ruskih ugljikovodika, posebno nafte, i dalje slijevaju u Evropu i finansiraju Putinov ratni stroj.
Posrednici kupuju rusku sirovu naftu i zaobilaznim putevima prevoze je do Evrope gdje su im zadnja vrata širom otvorena, piše portal Politico.
Zaobilaznice
Evropska unija zabranila je uvoz ruskih fosilnih goriva od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, uz određene iznimke: ograničene količine sirove nafte, plina i ukapljenog plina (LNG) te naftnih proizvoda.Međutim, velike količine ruske sirove nafte – a to je mnogo veći izvor prihoda nego plinsko poslovanje – i dalje se isporučuju na globalna tržišta te neki stručnjaci misle da te količine ulaze u Evropu na zadnja vrata.
“Od uvođenja sankcija, količine sirove nafte koje Rusija izvozi uglavnom su stabilne”, kaže Saad Rahim, vodeći ekonomist za trgovačko društvo Trafigura. “Moguće je da se ruska nafta i dalje prodaje u EU-u i zapadnim zemljama putem prekupaca (posrednika)”.
Jedna od potencijalnih ruta je Azerbejdžan koji graniči s Rusijom i početna je tačka naftovoda Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) kojim upravlja kompanija BP.
Luka Ceyhan u Turskoj veliko je čvorište iz kojeg se sirova nafta šalje u Evropu; u Ceyhan se slijevaju i velike količine nafte iz Iraka preko naftovoda Kirkuk-Ceyhan.
Francois Bellamy, francuski parlamentarni zastupnik i član Odbora Evropskog parlamenta za industriju, istraživanje i energiju, postavio je Evropskoj komisiji pitanje upravo o toj ruti. Podaci pokazuju da je Azerbejdžan dnevno izvozio 242.000 barela više nego što je proizvodio od aprila do jula 2022, kaže Bellamy.
“Kako je moguće da zemlja smanjuje proizvodnju, a istodobno povećava izvoz? Nešto tu debelo ne ‘štima’ i budi sumnju u to da se sankcije zaobilaze”, kaže Bellamy.
Vješte operacije
Istovremeno, Turska je lani udvostručila izravan uvoz ruske nafte i odbila je nametnuti sankcije ruskoj nafti uprkost tome što i vojno i humanitarno pomaže Ukrajinu.::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
U ponedjeljak je britansko nevladino udruženje Global Witness objavilo izvještaj koje pokazuje da se ruska nafta konstantno prodaje po cijeni koja daleko premašuje gornju utvrđenu granicu od 60 dolara koju je u decembru utvrdila grupa G7 (industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta)
“Činjenica da ruska nafta i dalje kola svijetom svjesno je zaobilaženje zapadnih sankcija, a ne slučajnost”, kaže Mai Rosner, koja je radila na izvještaju. “Vlade su fosilnim gorivima širom otvorile zadnja vrata, a trgovci i velike naftne kompanije služe se rupama u zakonima i propisima kako bi mogli nastaviti i poslovati kao i obično”.
https://balkans.aljazeera.net/news/...stize-u-evropu-na-sirom-otvorena-zadnja-vrata
************************************
Урсула фон дер Лајен као Председница ЕК, појма нема шта се дешава на тржишту енергетике. Она се задовољава ако каже да је зависност од руске нафте и гаса прошлост. А како ствари стоје - ситуација је сасвим другачија.
Ове заобилазнице (транге-франге) у испорука нафте и гаса, сигурно да утичу на већу цену тих енергената и платиће их крајњи купац. Али боље је имати и скупље енергенте него их уопште немати.
А што се тиче Руса, они засигурно имају добит у оваквој ситуацији. Колико је то, још се не зна док неко не направи прецизнију анализу добити руских компанија које се баве овом трговином.