Robovi »na crno«

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
46.321
Spremno odlaze u najveće pustare i rizike pečalbarskog života, s jednim ciljem – da zarade obećani im novac koji ovde mogu samo da sanjaju. Ipak, ne znaju šta ih sve čeka


Treba da znate da se radi na -50°C, kako gde; najčešće nema ni vode za kupanje kao u Purpe severnoj ekspediciji (voda je bila crna). Hrana je dobra, plata kasnila oko tri meseca, ali isplaćena posle štrajka."

"Ljudi, mnogi su loše prošli u Rusiji. Nekima su držali pasoš po godinu dana, nekima nisu platili pare o kojima su se dogovorili. Ne idi tamo ako imaš bilo šta drugo."

"Neka agencija im je obećala grupni smeštaj, povratnu kartu, pet dolara po satu, tri obroka. Kad su ovde došli, dobili su smeštaj gde ni kerovi ne bi spavali, rekli su im da će prve pare dobiti kad kartu odrade, plata 3,3 dolara po satu i paštete za ručak."

"Jutros sam stigao iz Habarovskog, radio kao farbar. Nažalost, nije sve kako kažu. Dva meseca nema čovek (radnik) gde da ode u toalet pošto je do plafona pun smrznutih go..... Nema vode da se operu ruke pre jela. Mala kuhinja pa se čeka u redu i po pola sata napolju na -26°C; ima toga još, ali drugi put o tome."

"Moj muž je na 41, kaže da je gore nego u Aušvicu. Nema šta da se jede, za ručak su svaki dan makarone i pirinač, večera isto, za doručak parče kobasice. Pa ti radi s tim trinaest sati. Nema tople vode za tuširanje, a prema njima se ponašaju kao prema zarobljenicima, sto dolara je svaka greška. Pa, ljudi su otišli tamo da rade, a ne u zarobljeništvo. Trebalo bi da neko reaguje na to!"

"Niko od nas uglavnom nema odstupnicu, i svi su uglavnom na onom – daj šta daš. Bitno je da ima da se jede, bilo šta. I da se spava, bilo gde."


http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1062303



Ljudi ne ulazite ni u kakav dil sa kriminalcima, da ne bi prosli ovako.
 
Па има крминала свугде али људи требају бити обавештени а не да верују сваком ја знам људе који су спер зарадили али преко добрих ФИРМИ
 
Milan Gruzanin:
"Moj muž je na 41, kaže da je gore nego u Aušvicu. Nema šta da se jede, za ručak su svaki dan makarone i pirinač, večera isto, za doručak parče kobasice. Pa ti radi s tim trinaest sati. Nema tople vode za tuširanje, a prema njima se ponašaju kao prema zarobljenicima, sto dolara je svaka greška. Pa, ljudi su otišli tamo da rade, a ne u zarobljeništvo. Trebalo bi da neko reaguje na to!"

Cuj nju, ima 3 redovna obroka, radi 13 sati po 3.3 dolara, 30 dana, ima gde da spava, zarada je oko soma dolara mesecno, puna kapa (sa petokrakom, jelte)... Komunizam iz raja izasao!
 
Па има крминала свугде али људи требају бити обавештени а не да верују сваком ја знам људе који су спер зарадили али преко добрих ФИРМИ
Крцкај пензију коју ти је Стаљин дао и не причај глупости.
 
Tako je ne samo u Rusiji vec i UAE trenutno jednoj od najbogatijih drzava na svetu. Strani sljakatori iz Pakistana, Indije, Bangladesa, Indonezije su placeni mizerno, recimo taxista $150 mesecno. Plata se krece oko $2 do $4 po satu, tax free. Isto je i u Singapuru i Hong Kongu.
 
Pišite vi šta hoćete SFRJ je bila raj na zemlji. Dođeš na posao oko 8,30 popiješ politru konjaka ;Badel" sa društvom čekajući naređenje šta da se radi, šefovi ujutro sastanče do 9,00 ili 9,30 onda dođu i kažu danas treba to i to...dok se svi raziđu na radne zadatke to je već 10,00 onda ide pauza za doručak sa koje se svi vraćaju oko 11,00 e onda se malo radi do 14,30 i sve i jedan radnik počinje da se ogleda gde je šef pa da zbriše kući, ali je šef već otišao....plata oko 700 sadašnjih evra, regres, 13 plata, besplatne polutke, tehnika, knjige, posteljina sve na potpis (odbija se od plate), kasa uzajamne pomoći, besplatni stanovi....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Uh, ala se radilo u gradilo za vreme samoupravnog socijalizma! Efikasan neki sistem, taj je bio efikasniji i od kanjadske socijale. Sve to imaju i ovi na wellfare-u u Kanjadi, samo sto im na cekove od socijalne pomoci ne idu polutke, tehnika, knjige, posteljina... Cak i socijalne kuce (besplatne) imadu. Ne mora nista da radu. A ovi nasi u samoupravnom socijalizmu su cak i nesto kao radili i gradili, kra(ducka)li Bogu dane, a i po fabrikama sitan inventar... :hahaha: :cepanje:
 
Pišite vi šta hoćete SFRJ je bila raj na zemlji. Dođeš na posao oko 8,30 popiješ politru konjaka ;Badel" sa društvom čekajući naređenje šta da se radi, šefovi ujutro sastanče do 9,00 ili 9,30 onda dođu i kažu danas treba to i to...dok se svi raziđu na radne zadatke to je već 10,00 onda ide pauza za doručak sa koje se svi vraćaju oko 11,00 e onda se malo radi do 14,30 i sve i jedan radnik počinje da se ogleda gde je šef pa da zbriše kući, ali je šef već otišao....plata oko 700 sadašnjih evra, regres, 13 plata, besplatne polutke, tehnika, knjige, posteljina sve na potpis (odbija se od plate), kasa uzajamne pomoći, besplatni stanovi....

Bilo je tako, ali nije u kontinuitetu, nekada se iu SFRJ rmbačilo, vreme osetnijeg preporoda se dešavao od polovine 70tih do pred raspad. Šta je bilo pre toga, bilo je srce ruke lopata, radilo se gradilo se, nije tada mogao svako da uživa tako kako si naveo. Za vreme krize sa spoljnom nelikvidnošću u tadašnjoj SFRJ nije baš bilo veselo, razne restrikcije, nestašice, bonovi i slično, svašta se tada dešavalo. Sa druge strane nije normalno da naliven sa pola litra konjaka zaradiš platu za sebe i prihod za preduzeće, taj divni samoupravni socijalizam je koštao mnoga preduzeća stečaja baš zato što su svi odlučivali od direktora do kafe kuvarice.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pišite vi šta hoćete SFRJ je bila raj na zemlji. Dođeš na posao oko 8,30 popiješ politru konjaka ;Badel" sa društvom čekajući naređenje šta da se radi, šefovi ujutro sastanče do 9,00 ili 9,30 onda dođu i kažu danas treba to i to...dok se svi raziđu na radne zadatke to je već 10,00 onda ide pauza za doručak sa koje se svi vraćaju oko 11,00 e onda se malo radi do 14,30 i sve i jedan radnik počinje da se ogleda gde je šef pa da zbriše kući, ali je šef već otišao....plata oko 700 sadašnjih evra, regres, 13 plata, besplatne polutke, tehnika, knjige, posteljina sve na potpis (odbija se od plate), kasa uzajamne pomoći, besplatni stanovi....JEBBO VAS KAPITALIZAM STOKO BEZREPA. :evil:

Sta mislis 'leba ti sto je SFRJ vrisnula ?
 
Pišite vi šta hoćete SFRJ je bila raj na zemlji. Dođeš na posao oko 8,30 popiješ politru konjaka ;Badel" sa društvom čekajući naređenje šta da se radi, šefovi ujutro sastanče do 9,00 ili 9,30 onda dođu i kažu danas treba to i to...dok se svi raziđu na radne zadatke to je već 10,00 onda ide pauza za doručak sa koje se svi vraćaju oko 11,00 e onda se malo radi do 14,30 i sve i jedan radnik počinje da se ogleda gde je šef pa da zbriše kući, ali je šef već otišao....plata oko 700 sadašnjih evra, regres, 13 plata, besplatne polutke, tehnika, knjige, posteljina sve na potpis (odbija se od plate), kasa uzajamne pomoći, besplatni stanovi....
Kako ko, moji su imali platu i 2500DM, 1980. godine, a bila je cak i mislim oko 3000DM, recimo 197x godine.
Mora se imati i u vidu da je tada novac vise vredeo nego sada.
2500-3000DM tada je vredelo VISE nego 1250-1500EUR sada.
Samo sto kako vreme odmice imam sve jaci utisak da to nisu bile plate iz realnih osnova.
 
ma kakva bre rusija..pa i ja sam kao veterinar imao ponudu navodno duplo bolju u rusiji, pa sam ipak odabrao grcku.. i ne kajem se.. moji kolege koji su otisli u rusiju proplakali majcino mleko...meni u grckoj super.. stan prelep, hrana odlicna, a radno vreme za poželeti. 7 sati dnevno, 2 dana nedeljno slobodno...sunce, more, turistkinje,..milina...
 

Back
Top