Rat u Ukrajini (37)

Da li očekujete kraj rata tokom 2025. godine?


  • Ukupno glasova
    118
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajde, dosta više sa lažima, debelokoži.... "Barbarosa" je pocela juna 1941.....prvu pobjedu nad Nemcima, Rusi su izvojevali novembra na decembar iste godine (usput - prvi poraz Nemaca uopšte do tada)....koliko je to famozne Američke pomoci moglo doći za samo četiri mjeseca, jos ako uzmemo u obzir da su njemacke podmornice dominirale Atlantikom u tom periodu...te bajke pričaj unucima pred spavanje, pošto ce se naslušati i puno većih laži slusajući tebe....
eee kad bi bilo tako jednostavno

u prvih 5 meseci rusi su bili desetkovani. 6 miliona vojnika, pola od njih poginula druga polovina zarobljeni. Nemcima su se predavale cele armije, u njemacke ruke su pali veliki idustrijski centri, gradovi, poljoprivredno zemljiste, stocni fond, rudnici, elektrane, stanovnistvo. Preko 300 fabrika vojne industrije, skoro sav vozni park (lokomotive, vagoni, kamioni). od vojne opreme skoro svo vazduhoplovstvo i tenkovi su bili unisteni a zbog napredovanja nemaca zemlji je zapretila i glad
Britanci su poceli slati vojnu pomoc odmah po napadu njemaca, i to lovce i tenkove. u toku rata su rusi dobili 15.000 aviona, 7.000 tenkova, 51.500 dzipova, 375.000 kamiona, 8.100 traktora, 8.200 topova, 130.000 mitraljeza, 11.000 vagona, 1.980 lokomotiva, 90 teretnih brodova. 3 miliona tona goriva, 4.5 miliona tona hrane, 3.7 miliona guma za vozila, 15 miliona pari cizama....
Da bi mogli sami da proizvode, amerika i britanija su im poslali i masine, alate kao i materijale, 2 trecine celika, bakra i aluminijuma koje su rusi iskoristili u fabrikama su bili iz amerike.
Najmanji deo pomoci je stigao preko atlantika (murmansk) a najveci deo preko irana i deo preko vladivostoka i tihok okeana

PS
prvu bitku koju su njemci izgubili je 1940 kod Narvika
 
Eh tramp ukinio bajdenova pomilovanja jer ih nije licno potpisao nego "robot",
20250317_110340.jpg
20250317_110319.jpg
 
Ja da,ali ti slabo. Dok su Rusi uništavali najbolje i najelitnije nemačke jedinice u Belorusiji i Ukrajini za to vreme su se Englezi i Amerikanci davili prilikom iskrcavanja i više ih je nastradalo u vodi od preteške opreme nego od metaka nemačkih vojnika.
amerika i britanija su ratovali na pacifiku, africi, europi.... Amerikanci su preko pacifika, afrike, italije, francuske stigli do nemacke usput pomagajuci rusiju

a do pocetka 1945 rusi su se borili na svojoj teritoriji
 
Zašto uporno nasedate na digresije ovih provokatora? Neka otvore temu o ww2, ovde je tema proces nestanka nakaradne ukrajine.

Bitno je pratiti događanja na frontu, ako ne možete da se uzdržite od Đurinih i ostalih spinova, stavite ih na ignore, ne budite glupi i ne nasedajte.
Uvek se neko drugi zbog mega slavljenja Rusije vrati na dogadjaje iz 2. sv. rata ne Djura ja ih samo podsetim kako je ustvari bilo.
 
Trazim ti link, jer je ukupno u toku II svetskog rata zarobljeno toliko, a ne u prvih nekoliko meseci ratovanja. Svoje "vaspitne metode" mozes da primenjujes samo u svojoj kuci.
Ukupan broj zarobljenih 41. je bio vise od pet miliona samo sto su Svebe odvedene civile zvali radnici sa istoka a ponekad i dobrovoljnim radnicima a ne zarobljenicima
 
Ukupan broj zarobljenih 41. je bio vise od pet miliona samo sto su Svebe odvedene civile zvali radnici sa istoka a ponekad i dobrovoljnim radnicima a ne zarobljenicima
Nema kud dalje...radnici sa istoka...dobrovoljni radnici...radnici na odredjeno vreme...honorarni saradnici...radnici po ugovoru o delu
Nije ti sumnjivo kako je Nemacka zarobila 5.5 miliona Sovjeta u prvih nekoliko meseci ratovanja? :)
Kada ti nedostaju cinjenice, ti ih izmislis...
Ovim okoncavam svoju raspravu sa tobom.
 
Nesto si cuo ali nisi razumeo
Posle prvog svetskog rata njemackoj su nametnute restrikcije u vojsci. Broj vojnika, duzina vojnog roka, zabrana imanja aviona, teske artiljerije, podmornica, tenkova...
Njemcima su rusi otvorili svoje vojne baze i tamo su eksperimentisali, razvijali i obucavali se sa svim za njih zabranjenim oruzjem.
Kad je hitler poceo osvajanja u europi (napad na poljsku koji je oznacio pocetak svetskog rata su zajednicki izveli sovjeti i nacisti), sssr se nije bunio, tada im je nacizam odgovarao, nisu im smetali ni hitler ni kukasti krstevi ni SS oznake ni nacisticka ideologija... dok je njemacka osvajala norvesku, holandiju, belgiju, jugoslaviju, grcku, francusku..
SSSR je slao njemackoj i gorivo i rude i cestitao hitleru pobede. 1939, 1940, i veci deo 1941, sovjetima je nacizam bio dobar.
a kad su 41 njemci njih napali, onda je bilo kuknjave i placa, za 5 meseci crvena armija je bila razbijena, izgubili teritorije, skoro sve tenkove, avijaciju, artiljeriju, vozni park, industriju
da nije bilo britanske i americke pomoci, rusija bi postala provincija njemackog rajha. Staljin je do 44te nudio mir hitleru, pristajao i na gubitak teritorija... sve do saveznickog iskrcavanja na normandiju.
:tease:
 
amerika i britanija su ratovali na pacifiku, africi, europi.... Amerikanci su preko pacifika, afrike, italije, francuske stigli do nemacke usput pomagajuci rusiju

a do pocetka 1945 rusi su se borili na svojoj teritoriji
Ja ću ponoviti šta sam rekao,a što je činjenica: 4 od 5 poginulih Nemačkih vojnika je život izgubio na istočnom frontu u borbi protiv Rusa.
 
🇺🇦'Готово је': Украјинске трупе жале се Би-Би-Сију да су им гузице предате у Курску

„Украјински војници који се боре у руској области Курск описали су сцене „као хорор филм“ док говоре о свом повлачењу са прве линије фронта.

-Путеви су затрпани стотинама уништених аутомобила, оклопних возила и теренских возила. Многи су рањени и убијени.

- Десетине уништених возила. Рушевине су блокирале путеве снабдевања.

-Линија снабдевања је била потпуно под руском ватреном контролом. За минут би могле стићи 2-3 дрона.

-Напад на нашу логистику био је изненађење за нашу команду.

📌 Геополитички гласник
 

„Sve je gotovo": Ukrajinska vojska se povlači iz ruske oblasti Kursk​


Petorica ukrajinskih vojnika za BBC o povlačenju iz ruskog pograničnog regiona pod žestokom vatrom.


Ukrajinski vojnici koji se bore u ruskoj pograničnoj oblasti Kursk scene povlačenja sa linije fronta opisuju „kao scene iz horor filma".


lg.php

BBC je dobio opširna svedočanstva od ukrajinskih vojnika, koji prepričavaju „katastrofalno" povlačenje pod žestokom vatrom, govore o čitavim kolonama uništenih vojnih vozila i druge opreme, kao i o stalnim napade rojeva ruskih dronova.

Vojnici, koji su govorili preko društvenih mreža, dobili su nadimke da bi im bio zaštićen identitet.

Neki su govorili o „padu fronta" nakon što je Ukrajina izgubila Sudžu, najveći grad koji je držala od iznenadnog upada u rusku Kursku oblast u avgustu 2024. godine.

Sudža je regionalni centar Kurske oblasti.

S obzirom da ukrajinska vojna komanda ograničava odlaske na front, znači da nije moguće steći kompletnu sliku o situaciji.

Evo kako nam je pet ukrajinskih vojnika opisalo šta se dešava i šta se dešavalo.


Vladimir: 'Dronovi zuje bez prestanka'​

„Vladimir" je 9. marta poslao poruku BBC-ju preko Telegrama u kojoj je rekao da je još u Sudži, gde „vladaju panika i pada front".

Ukrajinske snage „pokušavaju da odu - u kolonama" u kojima su vojnici i oprema.

„Deo opreme su spržili ruski dronovi duž druma. Nemoguće je otići tokom dana."

Pokreti muškaraca, logistike i opreme zavisili su od glavne rute između Sudže i ukrajinske oblasti Sumi.

Vladimir kaže da je bilo moguće kretati se tim putem relativno bezbedno do pre mesec dana.

Devetog marta se „sve našlo pod vatrom neprijatelja - dronovi su nadirali bez prestanka.

„U jednom minutu vidite dva, tri drona. To je baš mnogo", rekao je on.

„Sva ovdašnja logistika nam je na jednom auto-putu Sudža-Sumi. I svi su znali da će Rusija pokušati da ga odseče.

„Ali naša komanda je bila zatečena i nespremna."

U vreme pisanja ovog teksta, neposredno pre nego što je Rusija povratila Sudžu, Vladimir je rekao da su ukrajinske snage bile pritisnute sa tri strane.


Maksim: 'Olupine vozila svuda po putevima'​

Ukrajinske snage su 11. marta pokušavale da spreče odsecanje puta, prema porukama na Telegramu koje nam je poslao „Maksim".

„Pre nekoliko dana, dobili smo naređenje da napustimo odbrambene linije u organizovanom povlačenju", napisao je on.

Rusija okupila značajnu silu da povrati grad, „u šta spadaju i veliki brojevi severnokorejskih vojnika", dodao je.

Vojni stručnjaci procenjuju da je Rusija okupila i do 70.000 trupa da vrate Kursk pod jihovu kontrolu, a među njima i oko 12.000 Severnokorejaca.

Rusija je poslala i najbolje dronovske jedinice na front i koristila varijante „kamikaze" i „perspektive iz prvog lica (FPV)" kako „bi došla u položaj da otvara vatru na glavne logističke rute", piše Maksim.

U njih su spadali dronovi povezani sa operaterima preko optičkih kablova koje je nemoguće ometati elektronskim protivmerama.

Maksim je rekao da je kao posledica toga „neprijatelj uspeo da uništi desetine jedinica sa opremom" i da su olupine dovele do „zastoja na linijama snabdevanja"


Anton: Katastrofa povlačenja​

Situaciju od toga dana, 11. marta, Anton je opisao kao „katastrofalnu".

Treći vojnik koji je govorio za BBC služio je u štabu za Kurski front.

I on je istakao štetu koju je napravili ruski FPV dronovi.

„Nekada smo imali prednost u dronovima, a sada je više nemamo", rekao je on.

Rusija imala prednost u preciznijim vazdušnim udarima i većem broju trupa, dodao je.

Anton je rekao da su linije snabdevanja sada presečene.

„Logistika više ne funkcioniše - organizovane isporuke oružja, municije, hrane i vode više nisu moguće."

Anton je rekao da je uspeo da izađe iz Sudže pešice, po noći.

„Zamalo smo poginuli u nekoliko navrata. Dronovi su leteli sve vreme."

Ovaj vojnik je predvideo da će čitavo ukrajinsko uporište u Kursku biti izgubljeno ali da je sa „vojne tačke gledišta, pravac Kurska iscrpljen.

„Nema više smisla pokušavati da se zadrži."

Zapadni zvaničnici procenjuju da je u ukrajinskoj kurskoj ofanzivi učestvovalo oko 12.000 vojnika.

To su bili neki od njihovih najbolje obučenih vojnika, opremljenih oružjem poslatim sa Zapada u koje su spadali tenkovi i oklopna vozila.

Ruski blogeri su objavili snimke na kojima se vidi kako je deo te opreme uništen ili zarobljen.

Rusija 13. marta saopštila da je situacija u Kursku „potpuno pod našom kontrolom" i da Ukrajina „napustila" veći deo vlastitog materijala.

Pogledajte video: Da li će Ukrajina uspeti da se odbrani od Rusije bez pomoći Amerike

Dmitro: Milimetri od smrti​

U objavama na društvenim mrežama od 11. i 12. marta, četvrti vojnik „Dmitro" je uporedio povlačenje sa fronta sa „scenom iz horor filma".

„Putevi su zatrpani stotinama uništenih oklopnih vozila i vozila za sve terene (ATV).

„Ima mnogo ranjenih i mrtvih."

Vozila često lovi više dronova odjednom, ispričao je on.

Prepričao je vlastiti beg u zadnji čas kad je stao automobil u kojem je bio.

On i njegovi saputnici su pokušavali da pokrenu automobil guranjem kad ih je napao još jedan FPV dron.

Promašio je vozilo, ali je ranio jednog njegovog saborca.

Morali smo da se krijemo u šumi dva sata pre nego što su nas spasili, napisao je.

Dmitro je ispričao da su se mnogi Ukrajinci povukli pešice.

„Momci su morali da pešače 15 do 20 kilometara".

Situacija je, rekao je on, prerasla iz „teške i kritične u katastrofalnu".

U poruci od 14. marta, Dmitro je dodao: „Sve je gotovo u Kurskoj oblasti... operacija nije bila uspešna."

On je procenio da su hiljade ukrajinskih vojnika poginule od upada u Rusiju u avgustu.


Artem: 'Borili smo se kao lavovi'​

Peti vojnik je zvučao manje mračno u vezi sa čitavom situacijom.

Trinaestog marta je „Artem" poslao poruku preko Telegrama iz vojne bolnice, gde je bio lečen zbog rana od šrapnela zadobijenih u napadu drona.

Artem je rekao da se borio dalje na zapadu - blizu sela Loknija, gde su ukrajinske snage pružale žestok otpor i „borile se kao lavovi".

On smatra da je operacija postigla izvestan uspeh.

„Važno je što su ukrajinske do sada držale ovu tampon zonu, zbog koje Rusi nisu mogli da uđu u Sumi", rekao je on.


Šta će biti sada sa ukrajinskom ofanzivom?​

Ukrajinski komandamt, general Aleksandar Sirski, insistira da su se ukrajinske snage povukle na „povoljnije položaje", da ostaju u Kursku i da će to činiti „dok god je to svrsishodno i neophodno."

On je rekao da je Rusija pretrpela više od 50.000 gubitaka tokom operacije.

Mislio je i na poginule, ranjene i zarobljene ruske borce.

Međutim, situacija je sada mnogo drugačija u odnosu na avgust prošle godine.

Vojni analitičari procenjuju da je dve trećine od zauzetih 1.000 kvadratnih kilometara na početku već izgubljeno.

Bilo koje nade da će Ukrajina moći da trguje kurskom teritorijom za neku od vlastite značajno su opale.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski prošle nedelje je izjavio da veruje da je Kurska operacija „ispunila zadatak koji je imala", prisilivši Rusiju da povuče snage sa istoka i smanji pritisak na Pokrovsk.
Ali još nije jasno po koju cenu.

е дебила, смањио притсак на покровск и додатно послао на кланицу у курск десетине хиљада бораца... на крају шамар тамо шамар вамо...
 
Eh ze je bas...

Da da...u stvari nece da prizna da li ce uci 30 ili 60 km u sumski region da naprave bezbednosni pojas.
Situacija u kursku jutros
Pogledajte prilog 1698720
Безбедносни појас је обала Дњепра, а не ова смешна растојања у домету свакојаких усмртија.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top