Quantcast

Prosjačenje

Disko Kauč

Elita
Moderator
Poruka
18.927
Uvek sam se pitala kako čovek dospe do prosjaka. Kada sam razgovarala sa drugaricom o tome, ona mi je rekla da su svi ti marginalni oblici preživljavanja, kao što su još i sekte npr., nastali pod uticajem ogromne potrebe pripadnosti. Zato to rade. Moj predlog je bio da odu na selo i obrađuju zemlju, neko bi im dao, sklopio bi se neki deal.
Naravno, što je veći grad, gadnije su i scene koje se daju videti po trgovima.

Bojite li se da ćete biti prosjak? Kakav utisak u vama ostavljaju prosjaci?

Izadji9321

Zainteresovan član
Poruka
140
Citao sam da je dosta prosjaka mentalno bolesno. Rodjak koji zivi u USA mi je pricao da vecina ima problema sa drogom i da im je mozak "u k**** ". Sama rec prosjak je dosta sirok pojam, to mi je naziv za pojavu, a sada sta dovodi do te pojave je za debatu.

• Podržavam
Reactions: DUH

Manastirka

Veoma poznat
Poruka
10.351
Uvek sam se pitala kako čovek dospe do prosjaka. Kada sam razgovarala sa drugaricom o tome, ona mi je rekla da su svi ti marginalni oblici preživljavanja, kao što su još i sekte npr., nastali pod uticajem ogromne potrebe pripadnosti. Zato to rade. Moj predlog je bio da odu na selo i obrađuju zemlju, neko bi im dao, sklopio bi se neki deal.

Lepo ti je drugarica objasnila! Uglavnom se iza toga krije neki vid prinude ili obmane.Žalosno je videti, ali pozadinu priče ne znam, tako da se držim po strani. Ulični sviraži su već nešto drugo.

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.672
Vrlo lako.
Danas su mnoge porodice otudjene. Prvi preduslov je da je covek sam, tj. da nema od koga da trazi pomoc na duze staze.
Razbolis se. Ne mozes da radis duzi vremenski period a od socijale ne mozes da zivis. Rasprodas sta god imas da bi se lecio i ne ostane ti na kraju nista. Zavrsis na ulici.
Mislim da se svima moze desiti, sem ukoliko neko nema ogromnu sumu novca u rezervi.

MarieSoLong

Aktivan član
Poruka
1.582

pripadnosti --kome?
to su uglavnom ovisnici: narkomani, alkoholicari, kockari...
i romi kod kojih je to uobicajeno.
imaju svoj teren gde operisu i drugi prosjak tu ne sme da radi. organizovani su na neki nacin kao i prostitutke koje su takodje 99% ovisnice

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.672
Citao sam da je dosta prosjaka mentalno bolesno. Rodjak koji zivi u USA mi je pricao da vecina ima problema sa drogom i da im je mozak "u k**** ". Sama rec prosjak je dosta sirok pojam, to mi je naziv za pojavu, a sada sta dovodi do te pojave je za debatu.
U Americi je drugo. Tek tamo mozes u sekundi ostati na ulici. Barem je po dokumentarcima tako.
Tamo slabo ko ima svoju kucu stan. Obicno je sve na kredite ili iznajmljuju.
Cim pukne posao, pukne i zivot. Ostane ulica.
Tamo je masa ljudi na ulici ili u prikolicama.
Ja bih rekla da se mentalna bolest javlja uglavnom posle, kao posledica tog zivota.
Ne racunam naravno narkomane.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370

Skoro da ne znam "prave" prosjake.
Znam ovde neke koji se tim poslom bave jer su dokone, a sinovi im rade po Nemačkoj i imaju kuće na sprat. Znam i za više slučajeva kad su se ljudi zezali s tim ovdašnjim šatro "prosjacima", pa im govorili: ajde, počisti mi lišće pred kućom/lokalom, platiću te pet puta koliko tražiš. Rekli su im to ne jer su zla stoka, jer već je ovo malo mesto i sve se zna. Odgovor je bilo: pljuvanje pre noge, i: sram te bilo, ja da ti čistim, znaš ti ko sam ja?

:zcepanje:

Znam i jednog bogatog Roma koji se stidi majke jer svako leto ide u CG da prosjači - ne jer mora, on je extra bogat - već eto tako, navikla žena, voli to.

Metronomy

Elita
Poruka
17.341
Prosjacenje je ogledalo drustvenog morala. U Srbiji je direktno posledica antisrpkog delovanja koji vidimo i na netu. Dokazivanje da je komunizam utopija i da samo kralj moze da spase narod od prosjacenja. Ovo se radi direktno krsenjem pozitivnih propisa, pa i zakona koji regulisu tu tematiku. To, naravno, rade kriminalci koji imaju poziciju da nemoralom i kriminalom osporavaju prava malim ljudima.
Primer, zakon je predvideo pomoc svima koje strucne sluzbe proglase socijalno ugrozenim, predvideo je i fizicku zastitu i fondove za svaku pomoc od stanova do prehrane.
Moralne gromade koje zaposedaju svako mesto vlasti drzave, prosto uzimaju te pare, a fizicki umesto da stite ljude oni ih ugrozavaju. Posledica je da socijalne ugrozene kategorije gradjana izbegavaju da udju u evidenciju, pa se sami snalaze kako znaju i umeju i naravno, kriju se od delovanja drzavnih organa.
Zasto ne funkcionise prica da je na selu bolje i da moze da se bolje zivi? Zato sto je na selu gore za te ljude. Dalje su od svakog izvora finansiranja, a blize najgorem i najnizem iskoriscavanju i ponizavanju.
Negde na forumu je tema koja tretira nacine ponasanja i morala u gradu u poredjenju sa selom. Iz koje lako moze da se zakljuci da ono najgore iz sela koje se prema ugrozenima ponasa neodgovorno dok se penje stepenicama uspeha i u gradu se isto ponasa, a postuje samo jedan zakon, zakon jacega.

Poslednja izmena:

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.508

idealizujes prosjake

to su osobe kojima je lakse da sede i pruze ruku nego da rade.
mnogi imaju viletine u prigradskim naseljima.

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.508
kako ne
postoje i snimci kako se razvoze mercedesima na "radno mesto"

jednom prilikom izlazim iz poste i neka mi sitnina u ruci, taman da jestavim u novcanik i prilazi mi jedan i pita za pare i ja ono, aj da mu dam ovo u ruci i on..necu metal..samo papir
more nosi se..vise im ne dajem nista...

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370
kako ne
postoje i snimci kako se razvoze mercedesima na "radno mesto"

jednom prilikom izlazim iz poste i neka mi sitnina u ruci, taman da jestavim u novcanik i prilazi mi jedan i pita za pare i ja ono, aj da mu dam ovo u ruci i on..necu metal..samo papir
more nosi se..vise im ne dajem nista...
Kad sam tek došla udadbom u Srbiju, nisam nikog znala, pa ni prosjake ovde. I redovno sam davala jednoj koja je bila najglasnija i uvek mi se nalazila pod nogama.
Jednom prilikom, stvarno nisam imala šta da joj dam, potrošila u prodavnici sve do dž, ma ni metalni novac nisam imala kod sebe. Kažem ja njoj, izvini, kumo (tako je svi zovu), nemam danas, daću ti opet sutra.
Kaže ona meni: dabogda nikad ne imala.
Reko: jel tako? E, sad od mene više nikada nećeš dobiti ništa.
Odmah počela da se pravda, aja.
Ima dvajst godina, više joj nikada ništa nisam dala. Sram te bilo, govedo bezobrazno.

Antigon@

Veoma poznat
Poruka
14.052
Dal si pročitala moj post? Takve ja prosjake znam. E sad, što to rade? Za jednu sam objasnila, jer se sama objasnila: voli to.
Skoro da ne znam "prave" prosjake.
Znam ovde neke koji se tim poslom bave jer su dokone, a sinovi im rade po Nemačkoj i imaju kuće na sprat. Znam i za više slučajeva kad su se ljudi zezali s tim ovdašnjim šatro "prosjacima", pa im govorili: ajde, počisti mi lišće pred kućom/lokalom, platiću te pet puta koliko tražiš. Rekli su im to ne jer su zla stoka, jer već je ovo malo mesto i sve se zna. Odgovor je bilo: pljuvanje pre noge, i: sram te bilo, ja da ti čistim, znaš ti ko sam ja?

:zcepanje:

Znam i jednog bogatog Roma koji se stidi majke jer svako leto ide u CG da prosjači - ne jer mora, on je extra bogat - već eto tako, navikla žena, voli to.
Pročitala sam, ali Rome ne uključujem u ovu priču zato što je to deo njihovog tradicionalnog obrasca ponašanja. Sama kažeš da se sin stidi majke zato što ona to radi, pa je to dobar pokazatelj da će se kod njih taj ružan običaj iskoreniti. Sa boljim ekonomskim položajem Roma, gubi se prosjačenje kao pojava.

Susan Sto Helit

Iskusan
Poruka
5.370
Pročitala sam, ali Rome ne uključujem u ovu priču zato što je to deo njihovog tradicionalnog obrasca ponašanja. Sama kažeš da se sin stidi majke zato što ona to radi, pa je to dobar pokazatelj da će se kod njih taj ružan običaj iskoreniti. Sa boljim ekonomskim položajem Roma, gubi se prosjačenje kao pojava.
Nadam se da si u pravu.
Nisu svi prosjaci koje sam pomenula bili Romi.

Vlad Dragulija

Leptirica
Poruka
32.835
Vrlo lako.
Danas su mnoge porodice otudjene. Prvi preduslov je da je covek sam, tj. da nema od koga da trazi pomoc na duze staze.
Razbolis se. Ne mozes da radis duzi vremenski period a od socijale ne mozes da zivis. Rasprodas sta god imas da bi se lecio i ne ostane ti na kraju nista. Zavrsis na ulici.
Mislim da se svima moze desiti, sem ukoliko neko nema ogromnu sumu novca u rezervi.
Delim mišljenje sa Lori.Svakome može da se desi , nikada ne znaš šta sutra nosi .Nije to izbor , to je preživljavanje .

Vlad Dragulija

Leptirica
Poruka
32.835
prezivljavanje je da radis za malu platu..ovo je linija manjeg otpora..pruzi ruku i pare kaplju
a inace prosecan profi prosjak u centru grada mesecno zaradi vise od prosecne plate..pravili ljudi studije.
Nisu svi prosjaci profi prosjaci .
Imaš jadnike koji nemaju šta da jedu , nemaju gde da žive , nemaju pomoć , nemaju ništa...
Recimo , ja bih se ubila...
Eto oni prose...
Pruži ruku i pare kaplju ...JBT ti pare...
Lupaš gluposti....

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.508
Nisu svi prosjaci profi prosjaci .
Imaš jadnike koji nemaju šta da jedu , nemaju gde da žive , nemaju pomoć , nemaju ništa...
Recimo , ja bih se ubila...
Eto oni prose...
Pruži ruku i pare kaplju ...JBT ti pare...
Lupaš gluposti....
takvi dobijaju socijalnu pomoc
postoje narodne kuhinje.

i na kraju vecina ih je radno sposobna..

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.