Prosečna srpska svadba 20.000 evra

Sviram u tamburica bendovima poslednjih 35 godina.
Svirali smo puno svadbi za to vreme.
Najlepša svadba koju pamtim je bila pod šatorom u Turiji.
Svirali smo "Svatovac", koji sam tada prvi put čuo.
Ljudi moji koje je to opšte plakanje bilo.
Plače mlada, plaču roditelji, plaču gosti, plaču muzičari.
Stolovi u dva reda, muzika između šeta od gosta do gosta. Svekrva zadužena i vodi nas od stola do stola.
Da svaki gost naruči pesmu i da neko ne zauzme muziku pa drugima kvari veselje.
Bez pauze, naravno, da ne pomisli selo kako nema bakšiša pa muzika pauzira.
Kad smo obišli krug, onda muzika ide kumu.
Do ponoći.
Posle ponoći pogačari iznose materinu pogaču i počinju da se vesele jer do ponoći su bili zabrinuti što im odlazi dete u novu porodicu.
Pogačarima se svira dok ne krenu kući.
Onda se isprate do ulice i to bome traje, da vidi selo.
Opet krug gostima koji su ostali, pa ponovo kum preuzima.
Pocrkali smo nas osmorica posle 24 sata svirke na suvaka.

Ujutro pratimo kuma
Majko rođena, Hirošima.
Kreni , vrati se, kreni , vrati se.
Kum čovek od 120 kila igra kazačok ko ruski Kozaci.
Ja kontam, kad on skače posle toliko ića i pića, sramota me da se žalim što sam umoran.
Završi se to sve, navraćaju komšije iz sela sa sve kantama iz mlekare, popiju, čestitaju, idu dalje, konačno kraj .
Dolazi svekar, kaže red je i običaj mladi još jednu pesmu.
To mi je bilo ono baš super.
Ipak je njoj sve to bilo i namenjeno.
Odsviramo još i tu, kad ide mladoženjin deda koji nas je sve vreme pojio točenim pivom i brinuo da sve ima za muziku.
Nosi osam krigli.
Mi onako umorni i mamurni, " ne treba deda" kad ti on onih osam krigli o beton.
"E, nek sam i muziku napojio.

Izljubismo se sa domaćinima, podelili bakšiše, i krenuli kući za Banat, kad u centru kum prodaje lubenice i maše nam kao da je malopre ustao.

Ne znam čime sam više bio oduševljen.
Da li domaćinima, da li gostima, hranom, pićem, odnosom svih prema svima?

Uglavnom u poređenju sa tim događajem sve kristalne sale i luksuzne svadbaonice su mi do danas samo bleda senka u poređenju sa avlijom i šatorom iz Turije.

Eto malko smora iz vizure čoveka koji je odradio mnogo svadbi.

Svadba, ništa bez tri dana :mrgreen: Prvo, veče pred svadbu, žurka ,on sa mladoženjskim, ja sa deverušama. Drugi dan, restoran, 250 gostiju, ja 5 . mesec, mašala :mrgreen: brdo tila, čipke da diskretno sakrije stomačić ;) treći dan, selo i šator pa udri, kum i ja ostadosmo gladni jer nismo mogli da propustimo nijednu pesmu. Pokloni: 5 pegle, 3 daske, za peglanje, dve stone lampe i poneko ćebe 🤣 bilo je i koverti al skromno osim od kuma i starog svata :mrgreen:

Poslednja izmena:
Момачко вече и код мене било супер.

Свадбу треба да прави ко има финансијске и друге могућности.

Да имамо 40к и 50к није могуће ништа, нисмо узимали кредит, него од својих пара+штедњак платити своју свадбу.

Sviram u tamburica bendovima poslednjih 35 godina.
Svirali smo puno svadbi za to vreme.
Najlepša svadba koju pamtim je bila pod šatorom u Turiji.
Svirali smo "Svatovac", koji sam tada prvi put čuo.
Ljudi moji koje je to opšte plakanje bilo.
Plače mlada, plaču roditelji, plaču gosti, plaču muzičari.
Stolovi u dva reda, muzika između šeta od gosta do gosta. Svekrva zadužena i vodi nas od stola do stola.
Da svaki gost naruči pesmu i da neko ne zauzme muziku pa drugima kvari veselje.
Bez pauze, naravno, da ne pomisli selo kako nema bakšiša pa muzika pauzira.
Kad smo obišli krug, onda muzika ide kumu.
Do ponoći.
Posle ponoći pogačari iznose materinu pogaču i počinju da se vesele jer do ponoći su bili zabrinuti što im odlazi dete u novu porodicu.
Pogačarima se svira dok ne krenu kući.
Onda se isprate do ulice i to bome traje, da vidi selo.
Opet krug gostima koji su ostali, pa ponovo kum preuzima.
Pocrkali smo nas osmorica posle 24 sata svirke na suvaka.

Ujutro pratimo kuma
Majko rođena, Hirošima.
Kreni , vrati se, kreni , vrati se.
Kum čovek od 120 kila igra kazačok ko ruski Kozaci.
Ja kontam, kad on skače posle toliko ića i pića, sramota me da se žalim što sam umoran.
Završi se to sve, navraćaju komšije iz sela sa sve kantama iz mlekare, popiju, čestitaju, idu dalje, konačno kraj .
Dolazi svekar, kaže red je i običaj mladi još jednu pesmu.
To mi je bilo ono baš super.
Ipak je njoj sve to bilo i namenjeno.
Odsviramo još i tu, kad ide mladoženjin deda koji nas je sve vreme pojio točenim pivom i brinuo da sve ima za muziku.
Nosi osam krigli.
Mi onako umorni i mamurni, " ne treba deda" kad ti on onih osam krigli o beton.
"E, nek sam i muziku napojio.

Izljubismo se sa domaćinima, podelili bakšiše, i krenuli kući za Banat, kad u centru kum prodaje lubenice i maše nam kao da je malopre ustao.

Ne znam čime sam više bio oduševljen.
Da li domaćinima, da li gostima, hranom, pićem, odnosom svih prema svima?

Uglavnom u poređenju sa tim događajem sve kristalne sale i luksuzne svadbaonice su mi do danas samo bleda senka u poređenju sa avlijom i šatorom iz Turije.

Eto malko smora iz vizure čoveka koji je odradio mnogo svadbi.

Hvala sto si podelio sa nama ovaj divan opis jedne lepe svadbe ❤️

"Verovatno ste primetili strance u Beogradu, ali i brojnim turističkim mestima u Srbiji koji su odlučili da sa najbližima proslave venčanje baš ovde. Oni uglavnom iznajmljuju splavove za svadbu ili biraju sale u prirodi, restorane koji su na tvrđavama. Njima je kod njih skupo, a kod nas povoljno. Mada, oni uglavnom organizuju manje svadbe do nekih 50 ljudi", objašnjava on.

Međutim, ima i parova iz zemalja u okruženju, recimo iz Hrvatske i Slovenije, kojima je jeftinije da svadbu naprave u Srbiji. Ni gostima nije daleko da dođu na proslavu, a baš o tome govorio je Boško Bubanja, predsednik Udruženja 'Ivent industrija'. "Nedavno smo imali jedan par iz Slovenije koji ne znaju srpski, ali su svadbu napravili u Srbiji iz finansijskih razloga. Kod nas su cene i dalje znatno niže, posebno nakon korone. Ono što u Sloveniji košta 120 do 150 evra po gostu, ovde će dobiti za 50 evra", objašnjava Bubanja.

Koliko li je tek kod njih, kod tih stranaca, prosecna svadba kad su im u Srbiji povoljne cene? :think:
Dobro je, ima gorih i od nas :D

Back