Programiranje i fakultet

@tab503

Tabe, podeli i ti s nama svoje misljenje.
Ја бих највише волео да радим у државној фирми јер знам да је све сређено и знам да то што радим доприносим друштву
jako doprinosi drustvu 🤮

Kod tebe se desio poremecaj stvarnosti, privatnu firmu nazivas parazitom. Bukvalno privatna firma odrzava u zivotu javni sektor, koji su ili gubitasi ili ne stvaraju nikakvu vrednost i niko od njih nema vajde.
 
Meni samo nije jasno kako ljudi mrtvi hladni ismejavaju coveka koji je tipa 20 godina bio najbogatiji covek na svetu i to tako sto je napravio firmu u IT industriji.
u stvari kod gejtsa rade najbolji programeri i zato mu je firma uspesna..on kod verovatno nije sastavio 100 godina.

inace, kao sto smo pricali..
ne mozes kvalitet jednog nadarenog coveka poistovecivati sa masom drugih.

zasto za primer ne uzmes maska koji ima diplomu ajvi lig fakulteta u pensilvaniji?

dajete los primer mladjim narastajima..umesto da ih okrecete ka skoli vi ih ubedjujete kako je tamo neko zaradio silno bogatsvo bez fakulteta.

naravno da moze ali za to ti treba da si genije.. uvoditi teslu u pricu sto si uradila je presmesno.

ljudima punite usi kako sa kursem mogu da postanu programeri.. 90% njih pukne..zasto to ne kazete.

tacno je da nadaren moze da postane dobar programer bez fakultetra ali sa druge strane taj retko i ide na kurs nego sam uci... i nadaren je..sto je najvaznija stavka u celoj prici.

formalno obrazovanje je potrebno imati jer vas ono ne uci samo odredjen posao, cak cete na njemu i najmanje nauciti od onog sta cete raditi u zivotu..dobijate bazu i osnovu, ali ono sta fakultet najvise donosi je sirina i kreiranje nacina razmisljanja...
onaj ko ga nije zavrsio ovo ne moze ni da shvati pa ne vredi ni ulaziti u tu pricu sa njim...

a ti jesi ali neki "levi" u odnosu na programiranje (no disrespect) samo kazem da tvoj fakultet nema veze sa programiranjem, tako da opet nisi kompetentna da pricas..
zanima me..da li bi bila na polozaju kojem si sad, da li bi radila posao koji sad radis da nisi imala fakultet?
i zasto si ga uopste zavrsavala kad boze moj, ne treba fakultet, moze samo kurs..ti si u neku ruku licemer..zavrsila si fakultet i radis posao zahvaljujuci tom fakultetu a sa druge strane ubedjujes ljude da ne moraju..i nemoj samo reci.."ja ne ubedjujem nikog"
takva intenzivna propaganda koju siris jeste ubedjivanje.
 
u stvari kod gejtsa rade najbolji programeri i zato mu je firma uspesna..on kod verovatno nije sastavio 100 godina.
niko od njih nije to izgradio od nule do Bila.....

naravno da u nekom momentu covek nece da se bakce sa stvarima koje mogu drugi da rade
zasto za primer ne uzmes maska koji ima diplomu ajvi lig fakulteta u pensilvaniji?
A kod njega ne rade strucnjaci, vec samo kod Gejtsa :lol:
Ilon bukvalno skoro nista nije napravio sam od nule.
Teslu je kupio, licnim imidzom zamajava mase i lozi investitore.
dajete los primer mladjim narastajima..umesto da ih okrecete ka skoli vi ih ubedjujete kako je tamo neko zaradio silno bogatsvo bez fakulteta.
Zamolila bih te da prestanes da me napadas da ja nekog ubedjujem u nesto-

nigde nikom nisam predlozila da napusti faks i da ne studira ETF.

ljudima punite usi kako sa kursem mogu da postanu programeri.. 90% njih pukne..zasto to ne kazete.
link za statistiku?
Otkud ja znam koliko ljudi pukne.
tacno je da nadaren moze da postane dobar programer bez fakultetra ali sa druge strane taj retko i ide na kurs nego sam uci... i nadaren je..sto je najvaznija stavka u celoj prici.
Ne znam odakle potreba za tolikom mistifikacijom programiranja?
Zasto mislis da za programiranje treba biti "nadaren"? O kakvoj konkretno "nadarenosti" govoris?
Ljudi zele obican posao.

a ti jesi ali neki "levi" u odnosu na programiranje (no disrespect) samo kazem da tvoj fakultet nema veze sa programiranjem, tako da opet nisi kompetentna da pricas..
zanima me..da li bi bila na polozaju kojem si sad, da li bi radila posao koji sad radis da nisi imala fakultet?
i zasto si ga uopste zavrsavala kad boze moj, ne treba fakultet, moze samo kurs..ti si u neku ruku licemer..zavrsila si fakultet i radis posao zahvaljujuci tom fakultetu a sa druge strane ubedjujes ljude da ne moraju..i nemoj samo reci.."ja ne ubedjujem nikog"
takva intenzivna propaganda koju siris jeste ubedjivanje.

Ponavljam, nikad i nigde nisam nikog ubedjivala da ne studira - posebno ne ETF.

Konkretno znam masu primera ljudi koji su promenili posao i zaposlili se kao programeri nakon butkampa ili kursa.
Za tu opservaciju sam dovoljno "kompetentna".
 
Ne znam odakle potreba za tolikom mistifikacijom programiranja?
Zasto mislis da za programiranje treba biti "nadaren"? O kakvoj konkretno "nadarenosti" govoris?
Ljudi zele obican posao.
Zavisi šta radiš... ako ti daju nešto kreativno da radiš, moraš biti nadarena.... ko da je to neki generički term čp
Posao koji zahteva non stop učenje i razmišljanje nije običan posao čp
 
Zavisi šta radiš... ako ti daju nešto kreativno da radiš, moraš biti nadarena....
Seth Meyers Lol GIF by Late Night with Seth Meyers
 
To je bilo nekad u SFRJ, kada je fakultet značio da imaš sigurnost posla. Danas fakultet može pomoći da naučiš, i ništa više,
nemaš nikakvu prednost u odnosu na onog ko je sam naučio.
Ma jeste,ali nije isto kada si tehnicar neke skole i sa zavrsenim fakultetom.Cisto zbog svoje sujete,a programerstvo se svaki dan mora uciti,i ne sme nista da se preskoci.Imao diplomu fakulteta ili ne.
 
Meni jedna stvar nije jasna. Znam već dva slučaja gde ljudi rade kao programeri a pritom nemaju faks odgovarajući. Naime, moj bivši frizer je sada programer i moj drug iz BiH je sa srednjom ekonomskom postao programer. Moram da napomenem da su oni to učili neki vremenski period kroz razne kurseve ali nemaju fakultete. Video sam i na netu nekih primera.
Moje pitanje glasi: "Je l' fakultet neophodan da bih postao programer?" Ja sam trenutno treća godina IT smera i dobro mi ide i u dilemi sam da li da uopšte upisujem fakultet kada mogu da radim posao i bez fakulteta.
Hvala.
nije neuobicajeno studirati i raditi... stavise iz licnog iskustva aktivnosti u te dve oblasti su cak i pozeljne u isto vreme, sa jedne strane imas neku teoriju, sa druge neku praksu - to se dopunjuje.
 
Poslednja izmena:
nazalost, a mozda i na srecu - ICT jos nije u statusu esnafa, kad ICT zanat postane esnaf (kao lekari, pravnici, bankari) onda ce bogami biti gusto. Do tada - formalno nista ne znaci - ako znas da radis, i dobar si u tome, i to prepoznaju oni koji ce da te plate - to je to. Naravno, da ima oblasti gde mora i nesto vise da se zna od toga da se 'snadje'. Uvek moze da se mase sa nekim diplomama i certifikatima - ali ne trazi se papir, trazi se da to nesto sto oni hoce - radi.
 
Valjda ima neki program koji je uradio :P
ma vise se sprdam na izraz. Jos nisam cuo da neko kaze 'programerstvo', pa pokusavam da zamislim sta se misli pod time i sta bi to moglo da znaci. Razmisljam o recima koje se zavrsavaju na 'stvo' na primer gradjevinarstvo, mesarstvo, konjusarstvo, lov i ribolov :) Gradjevinarstvo koje mi je prvo palo napamet sa znacenjem: gradjevina - gradjevinarstvo, nekako mi nije isto kao programiranje - pogramerstvo. Kao kad bih rekao ekonomija - ekonominarstvo :hahaha: smislicu vec sta me tu potresa onako jezicki
 
Zna u svi zadatim programima da uradi zadatke,

Ovde mi je potrebno jos malo pomoci da bih mogao da shvatim. O kakvim programima se ovde radi? i kakva je priroda zadataka? Neki primer.

a posto je elektricar,radio je razne seme za poboljsanje raznih stvari u domenu trafoa,elektronike i elektor povezivanja i kontakata.
Znaci vrstan elektricar i dobar poznavalac elektronike, usput i inovator.
 
To je bilo nekad u SFRJ, kada je fakultet značio da imaš sigurnost posla. Danas fakultet može pomoći da naučiš, i ništa više,
nemaš nikakvu prednost u odnosu na onog ko je sam naučio.

Moje 'zapadno' iskustvo kaze da se itekako gleda da li imas formalno obrazovanje (takodje se vrlo gledaju renomirani univerziteti), i koji nivo tog obrazovanja imas. Ne bas na jednom mestu sam primetio da oni sa visim akademskim zvanjem imaju ekvivalentno vece plate. Certifikati pomazu kao dokaz za neku oblast ali vecinom nemaju uticaj na visinu plate.

E sad, tu postoji i mac sa dve ostrice, naime oni sa visokim obrazovanjem mogu imati vise problema sa zaposljavanjem, jer se ocekuje da za odredjeni nivo, ide neki opseg plate, a posto na tim nivoima mozda i nema puno posla onda se desavaju situacije da su takva mesta zauzeta, a nece da te zaposle na nizoj instanci zato sto kazu da si prekvalifikovan. U nekim slucajevima morao sam da lazem da imam manje obrazovanje nego sto imam, samo da bi dobio posao, jer je bilo povuci - potegni i trebao mi je bilo kakav posao da prezivim.

Na americkom kontinentu broj radnih mesta koje zaposljavaju nizu i srednju struku je relativno veliki, i drasticno opada sa visinom akademskog zvanja. Ne zanima ih mnogo teorija, bave se proizvodnjom. Osim naravno ako uspes da dokazes da to neko tvoje znanje moze da se adekvatno unovci. (ako si vise dobar prodavac nego sto si dobar strucnjak) Prodavci u americi su polu bogovi - pogledajte slucaj Stiva Jobs-a.

Negde pocetkom 2000 posle pucanja dot com-a kolala je šala da Toronto ima najobrazovaniju taksi sluzbu na svetu - svaki neki drugi je bio ili izenjer ili lekar ili programer. Poneki cak sa magistraturom pa cak i vise od toga.
 
Poslednja izmena:
Moje 'zapadno' iskustvo kaze da se itekako gleda da li imas formalno obrazovanje (takodje se vrlo gledaju renomirani univerziteti), i koji nivo tog obrazovanja imas. Ne bas na jednom mestu sam primetio da oni sa visim akademskim zvanjem imaju ekvivalentno vece plate. Certifikati pomazu kao dokaz za neku oblast ali vecinom nemaju uticaj na visinu plate.

E sad, tu postoji i mac sa dve ostrice, naime oni sa visokim obrazovanjem mogu imati vise problema sa zaposljavanjem, jer se ocekuje da za odredjeni nivo, ide neki opseg plate, a posto na tim nivoima mozda i nema puno posla onda se desavaju situacije da su takva mesta zauzeta, a nece da te zaposle na nizoj instanci zato sto kazu da si prekvalifikovan. U nekim slucajevima morao sam da lazem da imam manje obrazovanje nego sto imam, samo da bi dobio posao, jer je bilo povuci - potegni i trebao mi je bilo kakav posao da prezivim.

Na americkom kontinentu broj radnih mesta koje zaposljavaju nizu i srednju struku je relativno veliki, i drasticno opada sa visinom akademskog zvanja. Ne zanima ih mnogo teorija, bave se proizvodnjom. Osim naravno ako uspes da dokazes da to neko tvoje znanje moze da se adekvatno unovci. (ako si vise dobar prodavac nego sto si dobar strucnjak) Prodavci u americi su polu bogovi - pogledajte slucaj Stiva Jobs-a.

Negde pocetkom 2000 posle pucanja dot com-a kolala je šala da Toronto ima najobrazovaniju taksi sluzbu na svetu - svaki neki drugi je bio ili izenjer ili lekar ili programer. Poneki cak sa magistraturom pa cak i vise od toga.
Pa ne znam ja sam sve do pre 4 godine imao posao po principu programa kojih sam radio, tek pre 4 godine sam prvi put konkurisao...
 
C program.Java,Python i ostali.Ima ih dosta,a ja ne moguda se setim svih,ali je on radio u svi tim programima,sta god da je trebalo.
Teoretski, to sto si naveo jesu neka vrsta programa (kompajleri, interpreteri), ali bilo bi lepo kad bi poceo da koristis korektnu terminologiju.
Cisto da bi mogli da shvatimo o cemu se prica - C, Java i Python su programski jezici u kojima se pisu 'programi' mada bolji izraz bi bio 'aplikacije' (umesto programi). Recimo da je 'program' malo arhaican izraz.
 

Back
Top