Procvat sela - mit ili istina?

Kada se uvidi da je zivot na selu napredniji u materijalnom smislu od zivota u gradovima tada ce se ljudi i vratiti u sela.Iako su gradovi postali ludnice i bolnice na otvorenom nema masovnijeg povratka selu jer ljudi ipak pronalaze svakojake nacine da prezive u gradu.Posljedica je to visevjekovnog izrabljivanja seljaka ali i sveopste letargije naroda.Takodje govoriti da je poljoprivreda nasa razvojna sansa a prepustiti covjeku na selu da sam uredjuje infrastrukturu i obarca se bankama i mikrokreditnim organizacijama za pomoc stvarno je neozbiljno.............
 
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?
Ako su u četvoročlane porodice, polovina stanovništva je oko milion porodica. Svaka bi imala najviše oko tri i po hektara obradive površine!
Može li se na tri i po hektara govoriti o ekonomičnoj proizvodnji? Ima li smisla kupovati traktor za tri i po hektara zemlje?

Prema tome, sve priče o lepotama sela i o procvatu koji bi nas u selu čekao, samo su priče.
U celom svetu stanovništvo se seli u gradove. To je prirodni proces. Hoćemo li mi protiv tog procesa ili ćemo mu se prilagoditi?

to je sve samo nije prirodni proces,ali u svakom slučaju nećemo,zato što je ceo svet odlepio,a mi na kvadrat
 
ko ima para beži preko, ko ima manje para beži u Beograd, a ne u selo
u selu život nije prijatniji i lepši, osim što je vazduh čistiji
ovako nešto može da napiše samo neko ko nije mnogo video od sela...misim dobro, možda si vido vojvođanskih bogatih sela...ali siđi južnije od bubanj potoka u "ostatak" Srbije pa ćeš da vidiš o čemu ja pričam i koliko ti grešiš
mada dobro...znam da se beograđani prilično oduševljavaju selima u unutrašnjosti srbije, ali nekako nisu spremni da ostanu duže od dan, dva..i to pod uslovom da ništa ne rade, nego samo da šetaju i po mogućnosti da je prisutna baka koja će da im servira gibanice i pasulj, još ako ima nešto za ispod sača ma milina jedna, selo je divno
nego šta podrazumeva ? samo adresu prebivališta ?

Rekao bih da oni koji imaju para nemaju razloga da beze. Osim ako se ne plase da ce zavrsiti u zatvoru.
 
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?
Ako su u četvoročlane porodice, polovina stanovništva je oko milion porodica. Svaka bi imala najviše oko tri i po hektara obradive površine!
Može li se na tri i po hektara govoriti o ekonomičnoj proizvodnji? Ima li smisla kupovati traktor za tri i po hektara zemlje?

Prema tome, sve priče o lepotama sela i o procvatu koji bi nas u selu čekao, samo su priče.
U celom svetu stanovništvo se seli u gradove. To je prirodni proces. Hoćemo li mi protiv tog procesa ili ćemo mu se prilagoditi?

vidis, nisi ti to dobro shvatio

to je metafora

politicari hoce da kazu da nas smatraju seljacima, ne po profesiji vec karakterno i hoce kozu da nam oderu sa ledja

el sad malo jasnije
 
Sad je oko 250 ovde kod mene.

Kad uzmeš u obzir da na njemu rodi 7 tona pšenice koja košta 18 dinara ispadne to dosta solidno.

Kod nas, Aleksinac, renta je 100-200eur hektar, zavisi od zemlje, gde je, kolika je parcela itd.
Prodaja ide od 3000-4000 eur za hektar.
Nama je, ove godine, rodilo više od toga. Nije svaka godina ista. Zavisi od pripreme zemlje, semena, i naravno godine.Ove godine na jednom delu je tukao grad. Podosta ih je samo zaoralo, a neki nisu imali ni za kombajn.
Pored toga, računica je drugačija u Vojvodini i u Pomoravlju gde su male parcele pa ima više utroška goriva zbog šetanja, više vremena, više akanja traktora, više međa :lol:
Ali se isplati. Ulaganje je 40% ako je traktor tvoj a kombajn platiš...nek je i 50% ako platiš da ti drugi obradi zemlju. Samo, grad pada svake godine.
 
Daleko je Srbija od povratka na selo u kome bi se mlađe stanovništvo bavilo poljoprivredom, iz milion razloga.

Selo u kome mnogo mlađih ljudi živi baveći se nečim drugim a ne poljoprivredom, je tek nezamisliva realizacija. Jeste lepo, ali sutra deca moraju u srednje škole, na fakultete....moraju otići iz seoske kuće u grad i opet imamo krug.
 
Три и по хектара је толико земље да можеш да живиш и уживаш.
Поента вица је у томе шта ћеш да засадиш на тој земљи. Три и по хектара жита је ништа, ма колики род да буде.
Али, ако испарцелишеш па започнеш више различитих повртарских култура, лековитог биља, лешника, бадема...
Ја радим својих 20 ари па имам преко године све што ми треба од поврћа и воћа. Дакле, може се.
 
Može se za sebe proizvesti na maloj površini, ali od toga se ne može živeti jer ti treba novac za druge stvari koje ne možeš da proizvedeš i za komunalne troškove. Znači, moraš da proizvodiš mnogo više nego što ti treba da bi to mogao da plasiraš na tržištu, prodaš i dobiješ novac da platiš ove druge stvari. E, to je onda poljoprivredni biznis. Da bi to mogao treba ti mnogo zemlje, velik plac i kuća u kojoj je moguće živeti sa porodicom (a ne nešto poluurušeno i vlažno), trebaju ti obori i staje, trebaju ti mašine, traktor, velika prikolica, razne priključne mašine, berač kukuruza, kombajn, poznavanje poljoprivrednih kultura i obrade zemlje, treba ti škola u blizini i bar srednja škola, dom zdravlja, neka poveća pijaca i stočna pijaca i narvno obezbeđen plasman za prozvode ....
Ko misli da je poljoprivreda samo motika na rame, grdno se vara :lol:
 
Ko misli da je tri i po hektara malo nek pokuša da uzme da ih kosi kosilicom pa će da vidi.

Tri i po hektara je više nego dovoljno za sustejnbl kjuracpalac kako li se već to sad zove.

Da li je prosečnom čitaocu ove teme jasno da na tri hektara rodi kukuruza u vrednosti godišnje plate jednog učitelja, a radno angažovanje je dva dana za pripremu plus dva dana za ubiranje?

O unosnijm kulturama koje zahtevaju malo više od četiri radna dana godišnje, da ne pričamo.
 
Kako rekoh na nekoj od tema gde smo razglabali o ovome, živim ceo svoj vek na selu i bavim se zanatom.
Poljoprivreda mi dođe ko hobi kojim se bavim onako usput jer mi je greota da poklonim nekom ono što može da pripadne mojoj porodici i meni..
 
Ama nije malo 3,5 hektara, ali nije ni nešto mnogo. zavisi šta radiš na toj zemlji. Ako imaš pune obore i štale, treba ti mnogo više zemlje jer na jednom delu proizvodiš hranu za tu stoku a na drugom za prodaju. Kažem da nije dovoljno imati samo ta 3,5 ha da bi se bavio poljoprivrednim biznisom, već i kuću, plac, mašine itd.
Za hobi je dovoljno i 0,5 ha okućnice :lol:
 
Može se za sebe proizvesti na maloj površini, ali od toga se ne može živeti jer ti treba novac za druge stvari koje ne možeš da proizvedeš i za komunalne troškove. Znači, moraš da proizvodiš mnogo više nego što ti treba da bi to mogao da plasiraš na tržištu, prodaš i dobiješ novac da platiš ove druge stvari. E, to je onda poljoprivredni biznis. Da bi to mogao treba ti mnogo zemlje, velik plac i kuća u kojoj je moguće živeti sa porodicom (a ne nešto poluurušeno i vlažno), trebaju ti obori i staje, trebaju ti mašine, traktor, velika prikolica, razne priključne mašine, berač kukuruza, kombajn, poznavanje poljoprivrednih kultura i obrade zemlje, treba ti škola u blizini i bar srednja škola, dom zdravlja, neka poveća pijaca i stočna pijaca i narvno obezbeđen plasman za prozvode ....
Ko misli da je poljoprivreda samo motika na rame, grdno se vara :lol:
Мислим да "пољопривредни бизнис" није исто што и "живети од пољопривреде".
Мој пријатељ је уговорио са ликом да три године на својој земљи (4 ара) сади и гаји оно што му овај наручи. Сећам се да је пластеник био издељен на 4 дела, по ар, поврће на два, лековито биље на једном и ваљда је четврти био за нешто типа јагоде или сл.
После три године, другар је отплатио пластеник, купио BMW R1200GS, био све три године на мору од пара које је зарађивао. Сећам се да нам је доносио парадајз на ангро јер није знао шта ће с њим.
Дакле, ради се о избору култура.
А, ако хоћеш да се обогатиш и будеш газда, онда стварно треба све набројано. Школа, дом здравља и пијаца постоје на многим местима, с тим да би се више и отворило ако би се појавила потреба. Али, град је град, а самопослуга прави најбоље млеко и пљеске :)
 
Ko misli da je tri i po hektara malo nek pokuša da uzme da ih kosi kosilicom pa će da vidi.

Tri i po hektara je više nego dovoljno za sustejnbl kjuracpalac kako li se već to sad zove.

Da li je prosečnom čitaocu ove teme jasno da na tri hektara rodi kukuruza u vrednosti godišnje plate jednog učitelja, a radno angažovanje je dva dana za pripremu plus dva dana za ubiranje?

O unosnijm kulturama koje zahtevaju malo više od četiri radna dana godišnje, da ne pričamo.

U Srbiji je domaćin bio onaj ko je obrađivao 5ha jer je cela porodična zadruga (proširena porodica) mogla da živi od te zemlje...ne da je mogla, nego je morala, gde je zemlja plodna npr. u Pomoravlju je tako....
 
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?
Ako su u četvoročlane porodice, polovina stanovništva je oko milion porodica. Svaka bi imala najviše oko tri i po hektara obradive površine!
Može li se na tri i po hektara govoriti o ekonomičnoj proizvodnji? Ima li smisla kupovati traktor za tri i po hektara zemlje?

Prema tome, sve priče o lepotama sela i o procvatu koji bi nas u selu čekao, samo su priče.
U celom svetu stanovništvo se seli u gradove. To je prirodni proces. Hoćemo li mi protiv tog procesa ili ćemo mu se prilagoditi?

Najmanje 30 hektara i 30 muznih krava može da zadovolji potrebe jedne četvoročlane porodice.

Sve ostalo je laž koju novinari i političari besomučno prosipaju po dnevnicima, emisijama koje se bave poljoprivredom i novinama.
 
Мислим да "пољопривредни бизнис" није исто што и "живети од пољопривреде".
Мој пријатељ је уговорио са ликом да три године на својој земљи (4 ара) сади и гаји оно што му овај наручи. Сећам се да је пластеник био издељен на 4 дела, по ар, поврће на два, лековито биље на једном и ваљда је четврти био за нешто типа јагоде или сл.
После три године, другар је отплатио пластеник, купио BMW R1200GS, био све три године на мору од пара које је зарађивао. Сећам се да нам је доносио парадајз на ангро јер није знао шта ће с њим.
Дакле, ради се о избору култура.
А, ако хоћеш да се обогатиш и будеш газда, онда стварно треба све набројано. Школа, дом здравља и пијаца постоје на многим местима, с тим да би се више и отворило ако би се појавила потреба. Али, град је град, а самопослуга прави најбоље млеко и пљеске :)

Poljoprivredni biznis je upravo to, živeti od poljoprivrede kao posla, ulagati, plasirati kao firma svoje proizvode, imati ateste, dozvole, radnike, plaćati plate i poreze, osiguranje, veterinate, poljopriv.stručnjake itd.
Sve ostalo je preživljavanje na selu i mukotrpan, nesiguran rad
Moguće da je tvoj prijatelj ugrabio pravi momenat.
Lično, preferiram pijacu, tj. nalepše su mi pare uzete na pijaci :lol: Šalim se malo, ali je istina. Moj svekar i svekrva su proizvodili papriku na veliko......eeeee, to su bile pare, ali smo svi radili kad se sadi, kad se bere..... i tovoli su junad.....i prasad......i ćurke i piliće...i proizvodili povrće i kukuruz i pšenicu....kupio je stari sve mašine, a moj muž kombajn. kad se setim kako je jedva nagovorio oca da uzme kredit za traktor :lol: Ovaj neće kredit ni pod razno, te mu je sin obećao da ako ne može od rada sa traktorom i mašinama drugima da vraća ratu, on će vraćati od svoje plate. Naravno da je uspeo sve sam da isplati. E, oni su živeli na selu od poljoprivrede, ali nisu to legalizovali kao biznis jer nije bilo potrebe tada. Danas, ako hoćeš biznis od toga, moraš imati sve ovo gore pobrojano i biti legalan, a to mnogo košta. Još malo će moći ovako, da se proizvede i da se proda na pijaci......dok i nju ne ukinu, pa budemo kupovali u megamarketima.

- - - - - - - - - -

U Srbiji je domaćin bio onaj ko je obrađivao 5ha jer je cela porodična zadruga (proširena porodica) mogla da živi od te zemlje...ne da je mogla, nego je morala, gde je zemlja plodna npr. u Pomoravlju je tako....

Tačno.

- - - - - - - - - -

Pa evo, ja prodajem poveliku kuću na selu, sa kompletnim domaćinstvom, već nekoliko godina. Cena: minimalna.
Kada smo odlučili da je prodamo, u selu je bilo 2 ili 3 kuće na prodaju. Sada ih ima preko 30.

Cveta samo lokalno groblje.

I ovo je tačno. Jednostavno ne može da se proda. Nema kupaca.
 
Poslednja izmena:
Не знам нити ме занима. Само знам да од пољопривреде одлично живе.
ako je to na primer 3%
misliš da je onda holandija bogata zbog poljoprivrede
ili je njena poljoprivreda uspešna zbog bogate holandije?


Pogledaj ti radije koliko bi to bilo našeg društvenog proizvoda.
jeste
ali prvo treba da uložimo
cirka 30 milijardi e
bar za početak
 
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?
Ako su u četvoročlane porodice, polovina stanovništva je oko milion porodica. Svaka bi imala najviše oko tri i po hektara obradive površine!
Može li se na tri i po hektara govoriti o ekonomičnoj proizvodnji? Ima li smisla kupovati traktor za tri i po hektara zemlje?

Prema tome, sve priče o lepotama sela i o procvatu koji bi nas u selu čekao, samo su priče.
U celom svetu stanovništvo se seli u gradove. To je prirodni proces. Hoćemo li mi protiv tog procesa ili ćemo mu se prilagoditi?

Sve politicke garniture su se hvatale za selo i seljake. Sve oni nesto ozivljavaju sela, a opustosise ih. Do nekih sela se i dan danas stize uz pomoc volovskih kola, konja, nema puteva, struje. Svi se u predizbornim kampanjama zivi "potresu" zbog losih uslova, nacina zivota u seoskim sredinama. Slikaju se po stalama, plevnjama, a kad dobiju izbore sve zaborave. Trebalo bi malo da idu na edukaciju kod Danaca.
 

Back
Top