Procvat sela - mit ili istina?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?
Ako su u četvoročlane porodice, polovina stanovništva je oko milion porodica. Svaka bi imala najviše oko tri i po hektara obradive površine!
Može li se na tri i po hektara govoriti o ekonomičnoj proizvodnji? Ima li smisla kupovati traktor za tri i po hektara zemlje?

Prema tome, sve priče o lepotama sela i o procvatu koji bi nas u selu čekao, samo su priče.
U celom svetu stanovništvo se seli u gradove. To je prirodni proces. Hoćemo li mi protiv tog procesa ili ćemo mu se prilagoditi?
 
činjenica je da se danas mnogi a pogotovo stariji ljudi koji ostaju bez posla u vreme privatizacije i opšteg lopovluka vraćaju na selo, svojim korenima
ali to da će povratak na selo da postane masnovna pojava, to ovi iz SNS-a mogu samo da se nadaju...
oni bi zapravo najviše voleli da kad bi se nakon masovnih otpuštanja koja tek slede i na koja odavno pripremaju narod, isti taj narod povukao na selo, da ne bi zatalasao...
ali život u gradu je suviše ušao pod kožu da bi se većina vratila na selo...pre će rezultat otpuštanja da bude porast kriminaliteta, nego što će neko da se vrati da živi na selu, a svi znamo kakav je život na selu...barem ja znam kakav je u selima južno od bubanj potoka, za vojvođanska nemam pojma, ali ono što sam gledao, čitao, slušao, nije mnogo nalik životu u selima južno od bubanj potoka...
znači bratija bi najviše volela upravo to...da oni slušajući MMF njihov voljeni izotpuštaju nekoliko desetina hiljada radnika i da onda ti isti radnici ostanu mirni, skrušeni u sistematskoj ispranosti svojih mozgova i da se povuču na selo i posvete se paprici, paradajzu, jabukama, uzgoju svinja i sl...al to je malo teže izvodljivo...
 
Političari govore kako će nam poteći med i mleko samo da poradimo na oživljavanju sela.
Srbija ima 0.46 hektara obradive zemlje po stanovniku. Može li se makar i samo polovina stanovništva baviti zemljoradnjom?

može
neka ti demagozi dođu na selo
zavrnu rukave i krenu da pleve zapuštenu zemlju
neka rade sa mehanizacijom starom 20 godina i više
i kada (i ako) rodi neka daju letinu
a pare će da dobiju na "dođem ti dogodine"

da je tako isplativo
ne bi ljudi bežali
 
Ko ima para beži iz grada.
U selu je život mnogo lepši i prijatniji.
Život u selu ne podrazumeva bavljenje poljoprivredom.
ko ima para beži preko, ko ima manje para beži u Beograd, a ne u selo
u selu život nije prijatniji i lepši, osim što je vazduh čistiji
ovako nešto može da napiše samo neko ko nije mnogo video od sela...misim dobro, možda si vido vojvođanskih bogatih sela...ali siđi južnije od bubanj potoka u "ostatak" Srbije pa ćeš da vidiš o čemu ja pričam i koliko ti grešiš
mada dobro...znam da se beograđani prilično oduševljavaju selima u unutrašnjosti srbije, ali nekako nisu spremni da ostanu duže od dan, dva..i to pod uslovom da ništa ne rade, nego samo da šetaju i po mogućnosti da je prisutna baka koja će da im servira gibanice i pasulj, još ako ima nešto za ispod sača ma milina jedna, selo je divno
nego šta podrazumeva ? samo adresu prebivališta ?
 
Poslednja izmena:
cini mi se da se nekad hektar zemlje placao 50 evra kad se daje ( ili uzima , zavisi od ugla gledanja ) u zakup.

znam da je jedno vreme bilo 100 evra a skoro sam cuo da je oko 200,sto znaci da su i zarade po hektaru dosta vece nego nekad.
 
cini mi se da se nekad hektar zemlje placao 50 evra kad se daje ( ili uzima , zavisi od ugla gledanja ) u zakup.

znam da je jedno vreme bilo 100 evra a skoro sam cuo da je oko 200,sto znaci da su i zarade po hektaru dosta vece nego nekad.

Sad je oko 250 ovde kod mene.

Kad uzmeš u obzir da na njemu rodi 7 tona pšenice koja košta 18 dinara ispadne to dosta solidno.
 
Холандија од произведених пољопривредних производа годишње заради 75 милијарди евра. Још је смешно?
Трећи у СВЕТУ извозници пољопривредних производа.
 
Ја бих ипак акценат ставио на сеоски туризам. Извори воде, речице, потоци, кањони.. дивљи животињски и биљни свет. Ту је и здрава хrана, домаћи сеоски специјалитети, пиће. шумски плодови, чист ваздух.Планинарење. Одмор за душу. :)

http://www.srbija.travel/priroda/spomenici-prirode/lazarev-kanjon/
 
Poslednja izmena:
Још је смешно?
ali koliki je to % njihovog društvenog proizvoda?

Ovo je tema o procvatu sela, a to može, a i ne mora da bude povezano sa poljoprivredom.
naravno
ali kod nas ništa nije rešeno i urađeno
čak i putevi prema selima su (velikim delom) očajni
o čemu onda dalje da pričamo

trebalo bi krenuti iz početka
i to sve...
i grad... i selo... sve
 
ali koliki je to % njihovog društvenog proizvoda?

Pogledaj ti radije koliko bi to bilo našeg društvenog proizvoda.

naravno
ali kod nas ništa nije rešeno i urađeno
čak i putevi prema selima su (velikim delom) očajni
o čemu onda dalje da pričamo

trebalo bi krenuti iz početka
i to sve...
i grad... i selo... sve

Trebalo bi, il mi ili će ovi imigranti.
 

Back
Top