Quantcast

Problemi sa stanom? Šta činiti?

tastinapraznine

Obećava
Poruka
68
Rekla sam već u prethodnom postu da majka ne živi sa sestrom u stanu, ona i suprug žive u svojoj kući u unutrašnjosti, i ne izdržava ih niko klasično, već ih pomažemo kad god zaškripi. Potpuna je istina da je stan majčin i da može da radi sa njim šta hoće, ako odluči da praktično pokloni stan ćerki, bez obzira na sina, i to je njen izbor, ali to je upravo primer koji ne želim da dam svojoj deci. Meni lično je više problem da li da podržim muža u njegovim zahtevima ili da ga ubeđujem da se mane ćorava posla. On se nervira, pa ja zbog njega i tako u krug.

(QUOTE=pull wings of flies;5541621]Tu najčešće dolazi do konflikta, barem po slučajevima koje poznajem gde je, nakon smrti roditelja i jednake podele među potomcima, uglavnom na sudu, kada ne postoji poslednja volja, dolazilo do toga da onaj koji je živeo sa roditeljima odlazi na ulicu, jer nema sredstava da isplati ostalima njihov deo, koji oni zahtevaju, te kuća/stan ide na prodaju.

Moje neko mišljenje je da nemate moralno pravo da zahtevate taj stan. Njegova sestra živi sa majkom u njemu, verovatno se brine o njoj i kako je navodeno nema drugih opcija za stanovanje. Vi imate. I mada neko reče da su ovo ružna vremena i da treba pre svega misliti na sebe i svoju decu, ne morate biti ružni. I kako imate dvoje dece, ko zna šta njih čeka jednog dana i kakav primer bi im ostavili. Ovo sve govorim uopšteno, da nekoga ne uvredim ne poznajući detalje. Ukoliko je, sa druge strane, postojao dogovor između brata i sestre - moguće je, jer je taj deo nejasan - tada u slučaju takve odluke majke morate prihvatiti da svako delanje zavisi od njih, i to prihvatiti.[/QUOTE]

Mackic

Iskusan
Poruka
5.351
Smatram da nije sebicno nego i te kako normalno. Ne zivi ni autorka teme u nekoj vili, nego kako i sama kaze u kuci zivi njih 9, i to u ne bas lepom okruzenju... Znaci verovatno su svih 4 ili jos vise u jednoj sobi, plus nije lako ni ziveti sa tolikim ukucanima.
To nije stan muzevljeve sestre nego i muz i ona imaju podjednako pravo na njega, nema sestra neko ekskluzivo pravo... Ako nece da udje u pricu o kreditu, steta, nek iznajmljuje stan.

OVO je sebicno. To nije njihov stan, ali oni izgleda smatraju suprotno, i ne vide kakav je polozaj autora teme;..
Ovo je vrlo ruzno reci, jer krediti su vrlo rizicne "investicije", ljudi upadaju u zamke raznih banki koje navodno nude vise nego sto traze, da bi se ljudi onda nasli u poziciji da im i unuci otplacuju stan/kucu. Ja licno ne bih nikada ulazila u pricu o kreditu a takodje mislim da to niko nema prava da trazi od drugog da se zaduzuje i to na x godina (pritom je rata "samo" 200e, sto znaci nema letovanja, ne daj boze da se neko razboli, a o dodatnom luksuznom trosku nema ni govora).
U ovoj prici narocito postoje razne kombinacije koje mogu da se naprave a da niko ne mora da podize kredit.

gost 43599

Veoma poznat
Poruka
10.181
Slika prva: muž i ja sa 2 dece živimo u kući mojih roditelja (moji roditelji, sestra, njen dečno, baba-zajedno sa nama-cirka 9 duša) na periferiji grada, u dosta ružnom i necivilizovanom okruženju. Već nam je tesno, a deca rastu..
Slika druga: muževljeva sestra živi sa mužem i detetom u relativno malom stanu u centru grada. Stan pripada njihovoj majci i do pre nekog vremena dogovor je bio da se taj stan podeli između brata i sestre. Međutim, majka je protiv podele odnosno prodaje stana i hoće da praktično stan da ćerki na korišćenje, jer oni nemaju druge mogućnosti za život, dok mi, eto imamo gde da živimo.
Pitanje: da li mi imamo moralno pravo da tražimo da se stan podeli, da bi i mi mogli da se skućimo a ne da sedimo jedni drugi na glavama? Da li će to u srpskim porodično-stambenim uslovima dovesti do rata? Da li da ćutimo i pustimo nešto što smatramo nepravdom za nas?
:roll::roll:.....svasta...zena je odlucila da cerka moze da koristi njen stan...gde je sad problem? ...protezete tu pricu o kreditima i sl....za dizanje kredita moras da imas uslove...mozda ih oni nemaju...mozda ih i imaju...nebitno skroz....cinjenica je da vi imate gde da budete pa makar se i gurali...imate krov nad glavom... dok oni nemaju...

Muza ufatila malo ljubomora, jer mama pomaze njegovoj sestri...mogao bi i on jednog dana da se nadje u toj situaciji....mozda bi mama pomogla na drugi nacin....

A bilo kakvo sudjenje je dno dna...od sramote da propadnes u zemlju....bar ja bi...

P.s. uostalom njegova majka nije nista duzna svojoj deci...oni su odrasle osobe, sposobne da brinu o sebi....ako zena zeli da pomogne na bilo koji nacin, to je njena dobra volja...

S_K_V_O

Iskusan
Poruka
6.168
Rekla sam već u prethodnom postu da majka ne živi sa sestrom u stanu, ona i suprug žive u svojoj kući u unutrašnjosti, i ne izdržava ih niko klasično, već ih pomažemo kad god zaškripi. Potpuna je istina da je stan majčin i da može da radi sa njim šta hoće, ako odluči da praktično pokloni stan ćerki, bez obzira na sina, i to je njen izbor, ali to je upravo primer koji ne želim da dam svojoj deci. Meni lično je više problem da li da podržim muža u njegovim zahtevima ili da ga ubeđujem da se mane ćorava posla. On se nervira, pa ja zbog njega i tako u krug.
da se malo ponovim
a sta ce da radi njegova sestra?
ako stan pokloni, ima pravo da trazi vracanje ako je povredjen nuzni deo
anyway, sta god da uradi, time ti ne dajes primer svojoj deci, ni dobar ni los...nikakav...nisi nista uradila pa da time dajes primer
generalno, smatram da nije ok pretendovati na tudje, pa bio to rod rodjeniji
ali to je stav koji mogu da donekle revidiram, zato i pitam

gane011

Primećen član
Poruka
553
moje misljenje je da se svakako ukljucite u taj dijalog i to konstruktivno... pokazite i vi svoje misljenje uzimajuci u obzir pre svega ocuvanje normalnih odnosa u porodici svoga muza koje nije vredno zrtvovati ni zbog kakve imovine.
tako ujedno izbegavate i zamku da nesvesno budete proglaseni za "onu" koja mudro cuti i uzbunjuje im sina da otima sestri stan...

Petka

Primećen član
Poruka
606
Ne mogu da verujem koja razmisljanja.
Pa ceo zapad funkcionise na kreditu. Sta mislite kako oni kupiju kuce sa 30 godina, za kes:shock:

Naravno da treba imati neke prihode da bi se razmisljalo o njima, ali koji drugi nacin postoji.

Najnormalnije resenje je da se proda stan, ako se majka slaze jer to je ipak njen stan i sto neko kaze moze da ide sa parama od stana na Havaje, i da i vi i oni imate za ucesce i ostale troskove.

Mackic

Iskusan
Poruka
5.351
Ne mogu da verujem koja razmisljanja.
Pa ceo zapad funkcionise na kreditu. Sta mislite kako oni kupiju kuce sa 30 godina, za kes:shock:

Naravno da treba imati neke prihode da bi se razmisljalo o njima, ali koji drugi nacin postoji.

Najnormalnije resenje je da se proda stan, ako se majka slaze jer to je ipak njen stan i sto neko kaze moze da ide sa parama od stana na Havaje, i da i vi i oni imate za ucesce i ostale troskove.
Izvini a u kojoj zemlji ti zivis? Da li znas da su ljudi sebe bacali u bedu sa tim kreditima? Da li ti mislis da su banke izmislile kredite zato da bi pomogle ljudima? Koliko je samo nesrecnika mislilo da ce se izvuci sa kreditom a samo su se zaglibili jos vise.
Ovde za trideset godina moze ne samo da izbiju jos dva rata, nego da zemlja prestane da postoji. Ne znam zaista ko bi bio toliko blesav da se zaduzi za 30 godina.

pile_babino

Ističe se
Poruka
2.273
Pa generalno gledano oni u kombinaciji imaju jednu kucu, jedan stan i jos jednu kucu ili stan u kojoj zivi majka sa muzem. Ako od toga ne moze nesto da se izvede onda su stvarno ljudi nesposobni.
gle prvo nista od toga nije njihovo... sta onda tu neko ocekuje...nisu ni oni mala, jadna, maloletna deca koju trebaju roditelji da vucaraju na grbaci ceo zivot...zivot je zajeban i tezak, ali tako je to kada porastes...ja mislim da vi gdjice@tema mnogo ocekujete od drugih ljudi...organizujte se sami...dovoljno je imati muza pored sebe, a i on svoju zenku i napred u osvajanje samo SVOJE teritorije...ako ne onda ceo zivot sedite i patite i ocekujte nesto od nekoga za nesto sto nije vase....puf

мирка

Zainteresovan član
Poruka
251
Izvini a u kojoj zemlji ti zivis? Da li znas da su ljudi sebe bacali u bedu sa tim kreditima? Da li ti mislis da su banke izmislile kredite zato da bi pomogle ljudima? Koliko je samo nesrecnika mislilo da ce se izvuci sa kreditom a samo su se zaglibili jos vise.
Ovde za trideset godina moze ne samo da izbiju jos dva rata, nego da zemlja prestane da postoji. Ne znam zaista ko bi bio toliko blesav da se zaduzi za 30 godina.
Можда они који немају стан и немају шта да наследе! Бар не у скорије време.
За три године, колико живим са својим мужем приватно, дали смо газдама 7200 евра. За мене је то бачен новац! А, ако буде рата (у то не верујем, ал' ајде) ни онда нећемо имати паре за кирију.

*milkshake*

Zainteresovan član
Poruka
447
ok, u principu, to jeste stan od muzevljeve majke, i ona moze da ga da cerki a da sinu kaze boli me uvo za tebe... :roll:
ali ako majka zeli da bude fer [sto, jelte, ne mora... ali ako zeli da bude pravedna prema deci...] onda treba da podeli stan.
pa kako nema sestrina porodica drugu opciju> sto ne zive kod sestrinih roditelja, ili kod roditelja sestrinog muza? NARAVNo da to nije prijatno, ali nije prijatno ni sto autorka teme zivi sa jos 8 clanova porodice u kuci...
mislim da to niko nema prava da trazi od drugog da se zaduzuje i to na x godina
nema. nemam ja pravo da odem sad kod tebe i kazem - seli se, prodajemo stan i delimo pare :lol: ali u pitanju nije stan njegove sestre., nego njegove majke.
da sam na mestu te majke, bilo bi mi bitno da posteno podelim, da ne bude svadja, a ni nepravde.
ipak je definitivno bolje ziveti u RELATIVNO malom stanu u centru (!) nego na periferiji sa gomilom ljudi... ne znam kako majka ne primecuje :-|
samo da ponovim, NARAVNO da ne mora da bude postena. ne moze niko da je natera, pa sve i da da stan nekom koga ne poznaje...

Petka

Primećen član
Poruka
606
Ja zivim u zemlji Srbiji.
I da ZIVIM.
Nemam drugi zivot.
I sigurno ga necu provesti racunajuci da li ce me pogoditi 2 ili 3 rata, ili mozda zemljotres ili ...
Tako se ne zivi.
Ja sam i rekla da treba sagledati mogucnosti, i ako one dozvoljavaju uci u kredit.
I uvek ostaje opcija da se proda stan, ako nesto krene lose, a o ratu stvarno necu da mislim.
Dok god tako razmisljamo nigde necemo stici.

gost 43599

Veoma poznat
Poruka
10.181
Neki ljudi su zaista zanimljivi...da ne kazem neverovatni...dokle moze ljudska sebicnost, zavist i grebatorstvo da ode...:roll:
Budimo realni....zivot je ionako dovoljno tezak...u Srbiji je jos tezi....mnogi uopste nemaju toliku platu da bi mogli da razmisljaju o kreditu a kamoli o letovanjima i sl....

I zena verovatno razmislja u stilu...sin ima gde da bude, na toplom su...a cerka i njen muz nemaju gde....uostalom majka im nije poklonila taj stan ( koliko sam ja shvatila iz posta )....vec dozvolila da oni tu borave...mozda njegovoj sestri uopste nije zelja da ostane u tom stanu...mozda im samo treba odskocna daska...da stanu na svoje noge...da li je tako ili nije, nebitno je...neinteresuju me tudje porodicne situacije...

Ja zaista ne vidim gde je njegova majka ne fer postupila....postavljacica teme spominje kako ne zeli da da los primer deci...:shock:...o cemu ti....:confused:...pa valjda ti vaspitavas svoje dete...kakve veze ima sta baba radi? Uostalom losih primera ima u raznim situacijama..ne mozes dete zastititi od losih primera sa strane...

Ako je situacija sad takva, ne znaci da ce i u buduce biti tako.....

Koko

Zainteresovan član
Poruka
387
Mislim da majka ne gresi, gde ce cerka?A i podela tako malog stana nece da ti pomogne, ne mozete da kupite dva stana od tog jednog.Zameriti se sa zaovom, sestrom je bezveze.Verujem da ti je tesko, ali resi se sestre i zeta, pa jel ima on nekog?

limunada

Veoma poznat
Poruka
14.805
Pa generalno gledano oni u kombinaciji imaju jednu kucu, jedan stan i jos jednu kucu ili stan u kojoj zivi majka sa muzem. Ako od toga ne moze nesto da se izvede onda su stvarno ljudi nesposobni.

eh,mačkić,da ne posmatraš malo naivno cijeli problem...ako misliš da je tako lako rasporediti kuće,stanove i udovoljiti tolikom broju ljudi,varaš se ....naročito,što ne možeš raspolagati tuđom imovinom kako ti želiš i misliš da bi trebalo... :wink:
a kredit je realnost...znamo svi da nam banke ne odobravaju kredite što nas vole i žele da nam pomognu,ali malo je onih koji bi mogli bez kredita ili druge pomoći da riješe stambeni problem...zato ,umjesto što bi plaćala kiriju,(koju ipak ne plaća )moj predlog autorki teme je kredit za sopstveni krov nad glavom...a ako neko još hoće pomoći,dobro i jeste...a mama neka radi šta hoće...uzdaj se u se i svoje ruse....:)

onaona

Primećen član
Poruka
603
Bas drsko pitanje!
Ja imam jedan stan u kome zivim, a ima i drugi u kome ne zivim!
I nije mi palo na pamet da ga ustupim detetu ili vec kome vec ga izdajem i to mi itekako znaci.

Tj moja je volja sta cy raditi sa SVOJIM stanom (koji mi je pokojna majka ostavila - dok je bila ziva nije mi padalo na pamet da se mesam u njenu imovinu!!!).

Pa tako i tvoja svekrva sa svojim stanom moze da radi sta hoce.
I to ne samo dok je ziva, vec ga na razen nacine moze ostaviti kome ona sama zeli, bez da ista pita i cerku i sina!

Ja sam zahvalna sto mi je majka ostavila stan (a i jos stosta pride), jer nije morala to da mi ostavi... Verovatno sam zasluzila svojim ponasanjem i paznjom prema njoj dok je bila ziva, ali to je vec neka sasvim druga tema....

Moj muz je imao nekakvu podelu sa svojom majkom, bratom i sl - nije mi padalo na pamet da se mesam u te njihove stvari.

Ocito je da postavljacica teme ne konta da stan njene svekrve nema ama bas nikakve veze sa njom!

*milkshake*

Zainteresovan član
Poruka
447
E sad :roll:
Mozemo reci i sta ima svekrva veze sa njom... Sta imaju roditelji veze sa njom... Nek svako ide na svoju stranu ;)
Malo drastican primer, ali ljudi se obicno brinu za decu nakon sto ih rode, pa cak i kad ta deca odrastu ipak ne prekidaju veze sa njima.
A to da je pitanje drsko... Lupila si, pitanje je normalno, a resenje problema moze biti razlicito.

мирка

Zainteresovan član
Poruka
251

.
[/QUOTE]

Изнападасте жену без потребе. Прочитајте мало шта је написала и да ли је она та која "тражи" стан.