Quantcast

Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

koca chemist

Domaćin
Poruka
3.215
Najjaci je koca pa jos chemist kad kaze, apsolutno tacno i tako nam profesorka rekla :)

a ti efendija, nemoj ga samo peckati, vec mu i objasni...

P.S. Na Wikipediji i nema text o piritu na ubogom srpskom...ko bi se setio da pise. Ja ne mogu sve da pokrijem :rotf:
al ajd, mozda ste mislili na Wiki na nekom drugom jeziku...Pirit....Fe2+S22-

Pa ja kazem lepo tako nam je profesorka rekla a nju smatram za pametnu zenu i od nje ucim!?Od koga bih drugo??;)
Prestao sam da raspravljam kad sam video da je neko toliko tvrdoglav da ne zeli da uvazi tudje misljenje ili obrazlozi svoje....

Poslednja izmena:

koca chemist

Domaćin
Poruka
3.215
mislio sam da zeli nesto da nauci... ali malisa je nervozan... Z :D
Nisam nervozan;)
ali ok.
Evo ovako...
Pirit ima formulu FeS2. Da bi svi potvrdjeni zakoni u vezi valentnosti i oksidacionih stanja
gvozdja i sumpora bili zadovoljenji jedina strukturna formula koja zadovoljava sve uslove je

Fe=S=S

sto je i potvrdjeno rendgenografski, merenjem ugla veza i merenjem energije kidanja veza. Osim toga molekul je planaran zbog onemogucene rotacije oko dvostrukih veza.
Iz tog razloga oksidaciona stanja u piritu su

Fe +2
S -2
i jedan sumpor 0 :) (onaj na kraju niza jer je vezan za sumpor tako da nema nekog parcijalnog privlacenja elektrona ako se zanemari negativan induktivni efekat veze Fe=S

Pa prema tome

Fe 2+ -------------------------- Fe 3+
S -2 ------------------------------ S +4
S 0 -------------------------------- S +4

dalje mozete sami...

:cool:

da ne zaboravim, da mi ne bi potrurali pod nos ovo

http://cst-www.nrl.navy.mil/lattice/struk.picts/c2.s.png

treba da znate da se navedena struktura Fe=S=S formira prznjem rude i kidanjem resetke :)
Zasto nama ovo profesorka nije rekla!?Nego je rekla -1 evo sad se cuo sa prijateljem i oni kad su radili isto su dobili informaciju -1:D

Poruka
19.462
Nisam nervozan;)

Zasto nama ovo profesorka nije rekla!?Nego je rekla -1 evo sad se cuo sa prijateljem i oni kad su radili isto su dobili informaciju -1:D

Ne znam, mozda nije znala da vam objasni pa je preletela preko toga.
Sin od mog poznanika je pitao prof. hemije- zasto je koseonik uvek dvovalentan a sumpor 2, 4, 6 a ista su grupa periodnog sistema? i onda tuc, muc...
znas li ti da objasnis? ;)

Poruka
19.462
Aham...Kapiram opet trik pitanje:D
Valenca oksidacioni broj:lol:
Busted
Jos samo da provalim zasto je kiseonik uvek dvovalentan a sumpor 2,4,6:D

:think:

to nije trik pitanje, to su osnove hemije. Valenca je broj veza koje ostvaruje neki atom u molekulu vezivanjem sa jednim ili vise istih ili razlicitih atoma. Oksidaciono stanje pokazuje relativno pomeranje jednog ili vise elektrona ka elektronegativnijem atomu usled razlike u elektronegativnosti. I oznacava se sa npr 2+ a ne +2 kao sto to cinis ti i amateri sa wikipedije. ;)

koca chemist

Domaćin
Poruka
3.215
to nije trik pitanje, to su osnove hemije. Valenca je broj veza koje ostvaruje neki atom u molekulu vezivanjem sa jednim ili vise istih ili razlicitih atoma. Oksidaciono stanje pokazuje relativno pomeranje jednog ili vise elektrona ka elektronegativnijem atomu usled razlike u elektronegativnosti. I oznacava se sa npr 2+ a ne +2 kao sto to cinis ti i amateri sa wikipedije. ;)

Ne ja ne cinim ja sam se SAM ispravio....:whistling:
Ne znam zasto volis da se pravis pametan i podcenjujes tudje znanje?!
Uopste mi nije prijatno da me nazivas amaterom...:thumbdown:

koca chemist

Domaćin
Poruka
3.215
ali ok.
Evo ovako...
Pirit ima formulu FeS2. Da bi svi potvrdjeni zakoni u vezi valentnosti i oksidacionih stanja
gvozdja i sumpora bili zadovoljenji jedina strukturna formula koja zadovoljava sve uslove je

Fe=S=S

sto je i potvrdjeno rendgenografski, merenjem ugla veza i merenjem energije kidanja veza. Osim toga molekul je planaran zbog onemogucene rotacije oko dvostrukih veza.
Iz tog razloga oksidaciona stanja u piritu su

Fe +2
S -2
i jedan sumpor 0 :) (onaj na kraju niza jer je vezan za sumpor tako da nema nekog parcijalnog privlacenja elektrona ako se zanemari negativan induktivni efekat veze Fe=S

Pa prema tome

Fe 2+ -------------------------- Fe 3+
S -2 ------------------------------ S +4
S 0 -------------------------------- S +4

dalje mozete sami...

:cool:

da ne zaboravim, da mi ne bi potrurali pod nos ovo

http://cst-www.nrl.navy.mil/lattice/struk.picts/c2.s.png

treba da znate da se navedena struktura Fe=S=S formira prznjem rude i kidanjem resetke :)

Da zato vidim ti si bezgresan....:lol:

Ne znam kako ne shvatas da su to greske koje se cesto prave mahinalno....Ali boze moj shvatices...

Poruka
19.462
Ne ja ne cinim ja sam se SAM ispravio....:whistling:
Ne znam zasto volis da se pravis pametan i podcenjujes tudje znanje?!
Uopste mi nije prijatno da me nazivas amaterom...:thumbdown:

Pa objektivno si pokazao jako lose znanje. onom momku sam cestitao na resenom zadatku iz katalize.
A ti resavas samo zadatke tinejdzerkama i to zadatke tipa, koji je maseni procenat natrijuma u sodi bikarboni. :D

Poruka
19.462
Ako jedno dobro dete,kao sto je Koca,kaze da je druga godina gimnazije,to treba imati u vidu.Ne mozes od njega ocekivati fakultetsko znanje.

Koca je apsolutno dobro dete, ali nece da nauci nista. Prema svemu se odnosi sa zezanjem. A svi primeri su krajnje jednostavni. A gde sam video da nema predznanje pokusao sam da mu objasnim i da ga navedem da razmislja sto je osnovni preduslov za bavljenje naukom. Kako god, ovo ce mu biti dobra skola za ubuduce. Uostalom, pravilo u nauci je da kad mlad covek krene nadobudno, odmah ga treba svuci na zemlju. To je za njegovo dobro, veruj mi.

Mirko_212

Elita
Poruka
15.179
Koca je apsolutno dobro dete, ali nece da nauci nista. Prema svemu se odnosi sa zezanjem. A svi primeri su krajnje jednostavni. A gde sam video da nema predznanje pokusao sam da mu objasnim i da ga navedem da razmislja sto je osnovni preduslov za bavljenje naukom. Kako god, ovo ce mu biti dobra skola za ubuduce. Uostalom, pravilo u nauci je da kad mlad covek krene nadobudno, odmah ga treba svuci na zemlju. To je za njegovo dobro, veruj mi.

Ne samo da ti verujem,vec i znam da je tako,ali postoji i privatna prepiska,nije sve za javnost.Veruj i ti malo starijem i iskusnijem coveku.Pozdrav.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.