Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Najjaci je koca pa jos chemist kad kaze, apsolutno tacno i tako nam profesorka rekla :)

a ti efendija, nemoj ga samo peckati, vec mu i objasni...

P.S. Na Wikipediji i nema text o piritu na ubogom srpskom...ko bi se setio da pise. Ja ne mogu sve da pokrijem :rotf:
al ajd, mozda ste mislili na Wiki na nekom drugom jeziku...Pirit....Fe2+S22-

Pa ja kazem lepo tako nam je profesorka rekla a nju smatram za pametnu zenu i od nje ucim!?Od koga bih drugo??;)
Prestao sam da raspravljam kad sam video da je neko toliko tvrdoglav da ne zeli da uvazi tudje misljenje ili obrazlozi svoje....
 
Poslednja izmena:
mislio sam da zeli nesto da nauci... ali malisa je nervozan... Z :D
Nisam nervozan;)
ali ok.
Evo ovako...
Pirit ima formulu FeS2. Da bi svi potvrdjeni zakoni u vezi valentnosti i oksidacionih stanja
gvozdja i sumpora bili zadovoljenji jedina strukturna formula koja zadovoljava sve uslove je

Fe=S=S

sto je i potvrdjeno rendgenografski, merenjem ugla veza i merenjem energije kidanja veza. Osim toga molekul je planaran zbog onemogucene rotacije oko dvostrukih veza.
Iz tog razloga oksidaciona stanja u piritu su

Fe +2
S -2
i jedan sumpor 0 :) (onaj na kraju niza jer je vezan za sumpor tako da nema nekog parcijalnog privlacenja elektrona ako se zanemari negativan induktivni efekat veze Fe=S

Pa prema tome

Fe 2+ -------------------------- Fe 3+
S -2 ------------------------------ S +4
S 0 -------------------------------- S +4

dalje mozete sami...

:cool:

da ne zaboravim, da mi ne bi potrurali pod nos ovo

http://cst-www.nrl.navy.mil/lattice/struk.picts/c2.s.png

treba da znate da se navedena struktura Fe=S=S formira prznjem rude i kidanjem resetke :)
Zasto nama ovo profesorka nije rekla!?Nego je rekla -1 evo sad se cuo sa prijateljem i oni kad su radili isto su dobili informaciju -1:D
 
Nisam nervozan;)

Zasto nama ovo profesorka nije rekla!?Nego je rekla -1 evo sad se cuo sa prijateljem i oni kad su radili isto su dobili informaciju -1:D

Ne znam, mozda nije znala da vam objasni pa je preletela preko toga.
Sin od mog poznanika je pitao prof. hemije- zasto je koseonik uvek dvovalentan a sumpor 2, 4, 6 a ista su grupa periodnog sistema? i onda tuc, muc...
znas li ti da objasnis? ;)
 
Aham...Kapiram opet trik pitanje:D
Valenca oksidacioni broj:lol:
Busted
Jos samo da provalim zasto je kiseonik uvek dvovalentan a sumpor 2,4,6:D

:think:

to nije trik pitanje, to su osnove hemije. Valenca je broj veza koje ostvaruje neki atom u molekulu vezivanjem sa jednim ili vise istih ili razlicitih atoma. Oksidaciono stanje pokazuje relativno pomeranje jednog ili vise elektrona ka elektronegativnijem atomu usled razlike u elektronegativnosti. I oznacava se sa npr 2+ a ne +2 kao sto to cinis ti i amateri sa wikipedije. ;)
 
to nije trik pitanje, to su osnove hemije. Valenca je broj veza koje ostvaruje neki atom u molekulu vezivanjem sa jednim ili vise istih ili razlicitih atoma. Oksidaciono stanje pokazuje relativno pomeranje jednog ili vise elektrona ka elektronegativnijem atomu usled razlike u elektronegativnosti. I oznacava se sa npr 2+ a ne +2 kao sto to cinis ti i amateri sa wikipedije. ;)

Ne ja ne cinim ja sam se SAM ispravio....:whistling:
Ne znam zasto volis da se pravis pametan i podcenjujes tudje znanje?!
Uopste mi nije prijatno da me nazivas amaterom...:thumbdown:
 
ali ok.
Evo ovako...
Pirit ima formulu FeS2. Da bi svi potvrdjeni zakoni u vezi valentnosti i oksidacionih stanja
gvozdja i sumpora bili zadovoljenji jedina strukturna formula koja zadovoljava sve uslove je

Fe=S=S

sto je i potvrdjeno rendgenografski, merenjem ugla veza i merenjem energije kidanja veza. Osim toga molekul je planaran zbog onemogucene rotacije oko dvostrukih veza.
Iz tog razloga oksidaciona stanja u piritu su

Fe +2
S -2
i jedan sumpor 0 :) (onaj na kraju niza jer je vezan za sumpor tako da nema nekog parcijalnog privlacenja elektrona ako se zanemari negativan induktivni efekat veze Fe=S

Pa prema tome

Fe 2+ -------------------------- Fe 3+
S -2 ------------------------------ S +4
S 0 -------------------------------- S +4

dalje mozete sami...

:cool:

da ne zaboravim, da mi ne bi potrurali pod nos ovo

http://cst-www.nrl.navy.mil/lattice/struk.picts/c2.s.png

treba da znate da se navedena struktura Fe=S=S formira prznjem rude i kidanjem resetke :)

Da zato vidim ti si bezgresan....:lol:


Ne znam kako ne shvatas da su to greske koje se cesto prave mahinalno....Ali boze moj shvatices...
 
Ne ja ne cinim ja sam se SAM ispravio....:whistling:
Ne znam zasto volis da se pravis pametan i podcenjujes tudje znanje?!
Uopste mi nije prijatno da me nazivas amaterom...:thumbdown:

Pa objektivno si pokazao jako lose znanje. onom momku sam cestitao na resenom zadatku iz katalize.
A ti resavas samo zadatke tinejdzerkama i to zadatke tipa, koji je maseni procenat natrijuma u sodi bikarboni. :D
 
Ako jedno dobro dete,kao sto je Koca,kaze da je druga godina gimnazije,to treba imati u vidu.Ne mozes od njega ocekivati fakultetsko znanje.

Koca je apsolutno dobro dete, ali nece da nauci nista. Prema svemu se odnosi sa zezanjem. A svi primeri su krajnje jednostavni. A gde sam video da nema predznanje pokusao sam da mu objasnim i da ga navedem da razmislja sto je osnovni preduslov za bavljenje naukom. Kako god, ovo ce mu biti dobra skola za ubuduce. Uostalom, pravilo u nauci je da kad mlad covek krene nadobudno, odmah ga treba svuci na zemlju. To je za njegovo dobro, veruj mi.
 
Koca je apsolutno dobro dete, ali nece da nauci nista. Prema svemu se odnosi sa zezanjem. A svi primeri su krajnje jednostavni. A gde sam video da nema predznanje pokusao sam da mu objasnim i da ga navedem da razmislja sto je osnovni preduslov za bavljenje naukom. Kako god, ovo ce mu biti dobra skola za ubuduce. Uostalom, pravilo u nauci je da kad mlad covek krene nadobudno, odmah ga treba svuci na zemlju. To je za njegovo dobro, veruj mi.

Ne samo da ti verujem,vec i znam da je tako,ali postoji i privatna prepiska,nije sve za javnost.Veruj i ti malo starijem i iskusnijem coveku.Pozdrav.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top