Prilozi tezi da Milošević nije bio srpski nacionalista

Свратим с времена на време на ову тему и морам рећи да се понекад саблазним кад видим шта људи пишу.

Slobo je bio jugoboljševik, komunista, čovek koji se borio da Jugoslavija opstane.

Да ли је могуће да неко може овако нешто да напише ?! Ко се, бре, борио да опстане ???

Милошевић је био први који је нарушио суверенитет СФРЈ. Да ли си ти читао устав из септембра 1990.? Не терај ме да га цитирам.

...и да, наравно, био је националиста и борио се за Велику Србију под маском Југославије, као што се Туђман борио за Велику Хрватску, а Алија за Велику Босну.


Ovo je suština cele priče

Да ли би коначно могао мало објективности да унесеш у своја размишљања ? Заиста гротескно делује твој покушај да Србе представиш као некакве чуваре Југославије, а све остале као њене рушитеље. Југославију су уништили националисти из редова свих њених народа и народности. Дакле, не Срби, Хрвати, Бошњаци него њихов национал-шовинистички отпад. Толико.
 
Није, ако си Србин који се сматра Југословеном, и управо у томе и јесте поента. Милошевић нигде и никада није бранио српски народ. До краја живота је остао одан само идеји Југославије, па макар и у малом.

Ova stavka nije baš preterano tačna...gde je bilo poklapanja određenih ličnih ambicija i strateških interesa, tu je bilo i toga. Dakle jeste, u izvesnoj meri, Milošević branio srpski narod. Oko toga se može pričati, kako je to bilo bezuspešno, lošim metodama, neiskreno, nedovoljno, i još bezbroj drugih stvari, ali činjenica jeste. I to ne mislim ni u kakvom smeru apologije Miloševića, već samo kao određenu istorijsku činjenicu koju mu moramo priznati.
 
Није уопште, чак је показивао и презир према тековинама НДХ:

''НДХ је била израз тежњи хрватскога народа за својом слободом.''

Дај, молим те...

Franjo Tuđman nije bio ustaša. Sin nije tu ništa pogrešio; etiketiranjem ništa se ne postiže, sem umanjuje sopstvena argumentacija i odbija sagovornik koji drugačije misli, zato što pretpostavlja da se u razgovor ulazi sa nekakvim predrasudama.

Ono o čemu možemo govoriti jeste o Tuđmanovim određenim simpatijama prema NDH, te o, u izvesnoj meri, apologiji ustaštva. Krštenjem njega lično ustašom, ili još gore širenjem toga na čitavu HDZ (u kojoj se može reći da je era tuđmanovštine bila momenat kada predvodnik ekstremnog krila partije dođe, sticajem okolnosti, na njeno vrh) ne postiže se ništa konstruktivno jer se radi o zamagljivanju činjenica.

Ovo kažem, preciznosti radi. Jasno mi je zbog čega bi neki Srbin, Jevrejin, Rom ili uopšteno ne-Hrvat jasno okarakterisao njega ili čitavu tu partiju ustaškim (u to ratno vreme), ali mislim da se u raspravi nešto kvalitetnijeg nivoa ne postiže pozitivni rezultat.
 
Ova stavka nije baš preterano tačna...gde je bilo poklapanja određenih ličnih ambicija i strateških interesa, tu je bilo i toga. Dakle jeste, u izvesnoj meri, Milošević branio srpski narod. Oko toga se može pričati, kako je to bilo bezuspešno, lošim metodama, neiskreno, nedovoljno, i još bezbroj drugih stvari, ali činjenica jeste. I to ne mislim ni u kakvom smeru apologije Miloševića, već samo kao određenu istorijsku činjenicu koju mu moramo priznati.
Хтео сам рећи да никада није бранио српски народ, као такав, већ је у најбољу радио у интересу ове или оне Југославије, и њихових грађана, што је наравно понекад подразумевало и посредну или непосредну одбрану српског народа и заступање његових интереса.

Поента је да никада није био српски родољуб, још мање националиста, и скоро сигурно се уопште није ни осећао као Србин.

То, разуме се, никако не оправдава његово срамно изручење, нити умањује поштовање које заслужује за достојанствено држање у Хашком казамату.
 
Poslednja izmena:
Хтео сам рећи да никада није бранио српски народ, као такав, већ је у најбољу радио у интересу ове или оне Југославије, и њихових грађана, што је наравно понекад подразумевало и посредну или непосредну одбрану српског народа и заступање његових интереса.

Поента је да никада није био српски родољуб, још мање националиста, и скоро сигурно се уопште није ни осећао као Србин.

То, разуме се, никако не оправдава његово срамно изручење, нити умањује поштовање које заслужује за достојанствено држање у Хашком казамату.

Nije skoro, nego sigurno. Familija mu je takva; ovde se priča o njegovoj ćerki, a i njegov rođeni brat, Borislav, Crnogorac je.


Eksplicitan je vrlo bio da je Đukanović njegov lider.
 
Tito i pojedinci iz vrha jugoslovenskih vlasti su gotovo svake godine od 1945. do 1980. godine najavljivao teške borbe, uključujući i ratove.

Ljudi koji izvlače govor na Gazimestanu, koji se zaista može percipirati kao ratnohuškački, zaboravljaju identitet jugoslovenskog rodoljublja i narodnooslobodilačke borbe koja se zasniva na svakodnevnoj spremnosti da se krene u borbu i stradanje za svoju otadžbinu protiv neprijatelja. SFRJ kultura je, a priori, bila u izvesnoj meri ratnohuškačka.

Ona je, sa svim svojim narodnim obranama i određenim obukama, nasleđem zasnovanim na narodno oslobodilačkoj borbi u Drugom svetskom ratu i na temelju starije dokumentacije koja je gotovo neprikriveno pozivala i mogućnost Trećeg svetskog rata, bila jedna delomice ratnička kultura, u tom smislu (što uopšte nije neuobičajeno za komunističke zemlje).

Да, тада нисмо били овакви, тад смо били људи, а сад као говна на киши...

- - - - - - - - - -

milosevic je podgrevao rat

pa mu je trebao veci nacionalizam

sad se ne ocekuje rat , podgreva se vera , dupedavalastvo

da bi se narod ubio u pojam i da bi se lakse vladalo

А то ли је, одеш на Косово, разјебеш ону наказу од државе Косово усред Србије, и одмах подгреваш рат, замериш се многима, а највише говнарима у Београду који су деценијама добро живели на рачун продавања територије и интереса нација.
И то му дотични никад и нису опростили, и на крају су му дошли главе.

- - - - - - - - - -

Nije skoro, nego sigurno. Familija mu je takva; ovde se priča o njegovoj ćerki, a i njegov rođeni brat, Borislav, Crnogorac je.


Eksplicitan je vrlo bio da je Đukanović njegov lider.

И мени је било дошло да узмем пасош Косова и изразим лојалност Тачију кад сам видео како моја држава поступа са својим бившим председником.
 
Franjo Tuđman nije bio ustaša.

U ideološkom smislu i praksi jeste. Krajnje glupave zaključke imaš. Ustvari, to je opet tvoj jugoslavistički ideološki okvir koji te kompromituje kao istoričara.

Franjo Tuđman je stvorio novu NDH, proterao iz nje Srbe, oteo im stanarska prava, uveo šahovnicu i kunu, rehabilitovao ustašku emigraciju i Bleiburg - pa izgleda da samo tebe bole plajvas za te činjenice zato što je bio u Titovoj vojci general pa ga taj fakat poništva kao de fakto ustašu. Glupo razmišljanje da boli one koji nisu glupi.
 
Poslednja izmena:
U ideološkom smislu i praksi jeste. Krajnje glupave zaključke imaš. Ustvari, to je opet tvoj jugoslavistički ideološki okvir koji te kompromituje kao istoričara.

Franjo Tuđman je stvorio novu NDH, proterao iz nje Srbe, oteo im stanarska prava, uveo šahovnicu i kunu, rehabilitovao ustašku emigraciju i Bleiburg - pa izgleda da samo tebe bole plajvas za te činjenice zato što je bio u Titovoj vojci general pa ga taj fakat poništva kao de fakto ustašu. Glupo razmišljanje da boli one koji nisu glupi.

Ne treba nepotrebno komplikovati stvari. Potrebno ih je, prosto, njihovim imenom. To je jedini put koji je uperen ka isticanju činjenica, bez usijane glave. Bilo kakvo etiketiranje predstavlja razvodnjavanje, u kojem se (može ili ne mora, ali je češće no ređe takav ishod) negde na putu izgubi poenta.
 
Poslednja izmena:
Bio je jugoslovenski nacionalista.

Ne. Bilo je vlastohlepac i samoljubnik. Da je bio to što kažeš, ni bi rekao "Idite, bre, što pre," a to je rekao da bi što pre postao gayda u svojoj kafani.

- - - - - - - - - -

Ne treba nepotrebno komplikovati stvari. Potrebno ih je, prosto, njihovim imenom. To je jedini put koji je uperen ka isticanju činjenica, bez usijane glave. Bilo kakvo etiketiranje predstavlja razvodnjavanje, u kojem se (može ili ne mora, ali je češće no ređe takav ishod) negde na putu izgubi poenta.

Ti komplikuješ kada kažeš da nije bio ustaša, a bio je ideološki i praktikujući ustaša, klerofašista.

Još jednom:

U ideološkom smislu i praksi jeste. Krajnje glupave zaključke imaš. Ustvari, to je opet tvoj jugoslavistički ideološki okvir koji te kompromituje kao istoričara.

Franjo Tuđman je stvorio novu NDH, proterao iz nje Srbe, oteo im stanarska prava, uveo šahovnicu i kunu, rehabilitovao ustašku emigraciju i Bleiburg - pa izgleda da samo tebe bole plajvas za te činjenice zato što je bio u Titovoj vojci general pa ga taj fakat poništva kao de fakto ustašu. Glupo razmišljanje da boli one koji nisu glupi.

(Jugo)Slavene, tvoja klackalica hrvatskosrpske političke korektnosti s aspekta istorijske nauke je izrazito naučno nekorektna jer predstavlja vid ideološke pristrasnosti. Naročito time što svoju natprosečno obilnu matrijalnu obaveštenost podređuješ tom ideološkom stavu što ti daje značajan manipulatorski kapacitet pri čemu možeš da voziš slalom oko slabije obaveštenih diskutanata čija su viđenja naučno korektna ili korektnija. I zato opravdano smatram i ističem da tvoja aktivna jugoslavistička ideološka opredeljenost narušava kvalitet foruma, primera radi, nesamerljivo više nego što neki neopravdano spočitavaju mom zastupanju srpske autohtonosti na Slovenskom Jugu. Štaviše, sa aspekta istorijske nauke moj autohtonizam je slatka mala beba prema tvom malignom jugoslavizmu.
 
Ne. Bilo je vlastohlepac i samoljubnik. Da je bio to što kažeš, ni bi rekao "Idite, bre, što pre," a to je rekao da bi što pre postao gayda u svojoj kafani.

- - - - - - - - - -



Ti komplikuješ kada kažeš da nije bio ustaša, a bio je ideološki i praktikujući ustaša, klerofašista.

Još jednom:



(Jugo)Slavene, tvoja klackalica hrvatskosrpske političke korektnosti s aspekta istorijske nauke je izrazito naučno nekorektna jer predstavlja vid ideološke pristrasnosti. Naročito time što svoju natprosečno obilnu matrijalnu obaveštenost podređuješ tom ideološkom stavu što ti daje značajan manipulatorski kapacitet pri čemu možeš da voziš slalom oko slabije obaveštenih diskutanata čija su viđenja naučno korektna ili korektnija. I zato opravdano smatram i ističem da tvoja aktivna jugoslavistička ideološka opredeljenost narušava kvalitet foruma, primera radi, nesamerljivo više nego što neki neopravdano spočitavaju mom zastupanju srpske autohtonosti na Slovenskom Jugu. Štaviše, sa aspekta istorijske nauke moj autohtonizam je slatka mala beba prema tvom malignom jugoslavizmu.

Ljudi se stalno ne slažu ono nekih stvari, izražavajući suprotstavljena mišljenja. Na svetu ima više od sedam milijardi ljudi, pa možeš misliti koliko i različitih stavova. Tvoj je problem, mislim, što diskusiju percipiraš kao nužnost unifikacije stavova diskutanata oko neke tvoje verzije, koju tako namećeš drugim ljudima, propraćeno etiketiranjem i nizom objašnjenja koliko tvoj diskutant ne valja. Mogao si izraziti drugačije mišljenje od mog i kulturno ostati na tome, umesto po ko zna koji put obilnog bavljenja opisivanjem svog diskutanta uz lepljenje etiketa, čime ništa ne postižeš sem urušavanja diskusije približavanjem domenu ličnih napada i udaljavanjem od iole ikakve argumentovane prepiske. Posebno pokušajem prebacivanja svakog sučeljavanje drugačijih stavova na neki lični nivo...

Ono što je bilo rečeno u poslednjem pasusu je jedan stav koji mi je izuzetno dobro poznat. On je bio napisan vrlo mnogo puta do sada i ponavljaš ga iznova i iznova. Pokušavam da shvatim šta je poenta i šta se, zapravo, očekuje od mene da odgovorim, zato što je očigledno da se nešto traži, jer si po ovom pitanju vrlo uporan. Je li svrha ovog konstantnog otvaranja diskusije o meni lično provokacija ili nešto drugo? Ako nije provociranje osnovna uloga, šta se od mene očekuje da, tačno, odgovorim? Da li treba da izjavim da sam Jugosloven po nacionalnom opredeljenju i onda će sve biti u redu ili...šta?

Na kraju krajeva, svog sagovornika ne samo da nećeš pridobiti takvim vidom verbalnog napadanja, već ćeš ga, naprotiv, udaljiti od sebe dodatno.
 
Poslednja izmena:
Ljudi se stalno ne slažu ono nekih stvari, izražavajući suprotstavljena mišljenja. Na svetu ima više od sedam milijardi ljudi, pa možeš misliti koliko i različitih stavova. Tvoj je problem, mislim, što diskusiju percipiraš kao nužnost unifikacije stavova diskutanata oko neke tvoje verzije, koju tako namećeš drugim ljudima, propraćeno etiketiranjem i nizom objašnjenja koliko tvoj diskutant ne valja. Mogao si izraziti drugačije mišljenje od mog i kulturno ostati na tome, umesto po ko zna koji put obilnog bavljenja opisivanja svog diskutanta uz lepljenje etiketa, čime ništa ne postižeš sem urušavanja diskusije i udaljavanje od iole ikakve argumentovane prepiske.

Ono što je bilo rečeno u poslednjem pasusu je jedan stav koji mi je izuzetno dobro poznat. On je bio napisan vrlo mnogo puta do sada i ponavljaš ga iznova i iznova. Pokušavam da shvatim šta je poenta i šta se, zapravo, očekuje od mene da odgovorim, zato što je očigledno da se nešto traži, jer si po ovom pitanju vrlo uporan. Je li svrha ovog konstantnog otvaranja diskusije o meni lično provokacija ili nešto drugo? Ako nije provociranje osnovna uloga, šta se od mene očekuje da, tačno, odgovorim? Da li treba da izjavim da sam Jugosloven po nacionalnom opredeljenju i onda će sve biti u redu ili...šta?

Problem je što si ti od onih koji su uvek u pravu, pa čak i kada kažeš da nisi u pravu, u pravu si da nisi u pravu. A moj pokušaj ide u pravcu da se ti malo trgneš iz ideološkog obrasca političke korektnosti koju pred sobom racionalizuješ "naučnom nepristrasnošću". Tvoja, politička korektnost je upravo suprotnost naučne korektnosti.

Tuđman je ideološki i praktikujući de facto ustaša, samo de iure nije. Idemo dalje.
 
Problem je što si ti od onih koji su uvek u pravu, pa čak i kada kažeš da nisi u pravu, u pravu si da nisi u pravu. A moj pokušaj ide u pravcu da se ti malo trgneš iz ideološkog obrasca političke korektnosti koju pred sobom racionalizuješ "naučnom nepristrasnošću". Tvoja, politička korektnost je upravo suprotnost naučne korektnosti.

Tuđman je ideološki i praktikujući de facto ustaša, samo de iure nije. Idemo dalje.

Ne razumem kako očekuješ ikakvo trzanje takvog tipa od sagovornika koga najoštrije napadneš i osudiš.

Jedino što je racionalno za očekivati jeste da se tvoj sagovornik trzne protiv tebe i da ti krene kontrirati u tome šta god si rekao još žešće (i to, imajući za uzev ljudsku defanzivnu prirodu, daleko iracionalnije). Tako da mi je apsolutno kako iole ikakve pozitivne rezultate možeš očekivati.

Je li takav pristup ikada upalio do sada? Jedino što sam primetio jeste da se tako povećala distanca između tebe i svih drugih forumaša sa kojima si pokušao takvim metodom komunikacije.
 
Ne razumem kako očekuješ ikakvo trzanje takvog tipa od sagovornika koga najoštrije napadneš i osudiš.

Jedino što je racionalno za očekivati jeste da se tvoj sagovornik trzne protiv tebe i da ti krene kontrirati u tome šta god si rekao još žešće (i to, imajući za uzev ljudsku defanzivnu prirodu, daleko iracionalnije). Tako da mi je apsolutno kako iole ikakve pozitivne rezultate možeš očekivati.

Je li takav pristup ikada upalio do sada? Jedino što sam primetio jeste da se tako povećala distanca između tebe i svih drugih forumaša sa kojima si pokušao takvim metodom komunikacije.

Raznih tipova ličnosti ima. Neki su sugestibilni, neki inadžije... Mogao bih i ja reći još što šta šta sam primetio, kako si se od Golijata smanjio na Davida za tri meseca. Prema tome, ti spadaš u tip ličnosti koji priznaje samo silu, a svoju agendu gleda da proturi zakulisno, na mala vrata ne birajući sredstva.

Evo, vidiš kako sam uvažio Momčilov argument na onoj njegovj temi. Kad je nešto činjenica onda njeno neprihvatanje ide samo u prilog naše štete.
 
Свратим с времена на време на ову тему и морам рећи да се понекад саблазним кад видим шта људи пишу.
Да ли је могуће да неко може овако нешто да напише ?! Ко се, бре, борио да опстане ???
Jeste, eto, moguće je, ja sam napisao. Borio se Slobodan Milošević i doke je on imao vlast postojala je i država Jugoslavija. Čim su nejga makli, nestalo je onoga što je ostalo od te države.

Милошевић је био први који је нарушио суверенитет СФРЈ. Да ли си ти читао устав из септембра 1990.? Не терај ме да га цитирам.
Bio je prisiljen da ga narušava, ako što je narušio i neke postavke Ustava iz 1974.

...и да, наравно, био је националиста и борио се за Велику Србију под маском Југославије, као што се Туђман борио за Велику Хрватску, а Алија за Велику Босну.
materijalne dokaze, moliću lepo.


Да ли би коначно могао мало објективности да унесеш у своја размишљања ? Заиста гротескно делује твој покушај да Србе представиш као некакве чуваре Југославије, а све остале као њене рушитеље. Југославију су уништили националисти из редова свих њених народа и народности. Дакле, не Срби, Хрвати, Бошњаци него њихов национал-шовинистички отпад. Толико.
Izvini, hteo sam da napišem da su je čuvali Hrvati. Nisam mislio da te uvredim.
 
Jeste, eto, moguće je, ja sam napisao. Borio se Slobodan Milošević i doke je on imao vlast postojala je i država Jugoslavija. Čim su nejga makli, nestalo je onoga što je ostalo od te države.

Није. Очигледно ниси пажљиво прочитао устав Србије из 1990. (донет три месеца пре хрватског устава) којим је Милошевић директно нарушио суверенитет савезне државе.

Ево, да видиш колико је ''чувао'' Југославију:

Члан 72.

Република Србија уређује и обезбеђује:

1.Сувереност, независност и територијалну целокупност Републике Србије и њен међународни положај и односе са другим државама и међународним организацијама.

Коју сувереност и коју независност, ако постоји савезна држава, коју Милошевић, јелте, чува ?
Које односе са другим државама, ако су инострани послови у надлежности федерације ?

Члан 83.

Председник републике

5.Руководи оружаним снагама у миру и рату и народним отпором у рату ; наређује општу и делимичну мобилизацију ; организује припреме за одбрану у складу са законом.

Којим оружаним снагама ? Где то председник једне федералне јединице руководи оружаним снагама федерације ???

Члан 107

Народна банка

Република Србија има Народну банку.Статус, организација, управљање и пословање Народне банке уређује се законом.

Коју банку ? Ваљда постоји савезна банка ?


Дакле, да закључимо, Милошевић је био један од главних рушитеља Југославије и први који је нарушио суверенитет и уставни поредак СФРЈ. Његов пример је наравно следила националистичка багра из других република.


Bio je prisiljen da ga narušava, ako što je narušio i neke postavke Ustava iz 1974.

Ако мислиш на амандмане на устав из 74-те, којима је ограничио аутономију покрајинама, на то је свакако имао право јер је морао да обузда нарастајући албански сепаратизам. За устав из 90-те не може га опрати ни Сава ни Дунав.

materijalne dokaze, moliću lepo.

Мало ме мрзи да копам, али ајде потрудићу се. Мислим да имаш у оном документарцу BBC-а.

Његова визија демолирања Југославије (намерно нећу рећи распада) била је таква да, када се од ње одвоје сви несрпски делови, остане нешто што ће, поред Србије, обухватати и око 3/4 БиХ и 1/3 Хрватске. Другим речима та држава би именом била Југославија, а садржајем Велика Србија. Зато сам и рекао да се борио за Велику Србију, али под маском Југославије. У том погледу је био паметнији од Туђмана који се отворено залагао за Велику Хрватску.

Izvini, hteo sam da napišem da su je čuvali Hrvati. Nisam mislio da te uvredim.

Немој ми само рећи да није постојао један добар проценат Хрвата који је био за очување заједничке државе.
 
Poslednja izmena:
Члан 107

Народна банка

Република Србија има Народну банку.Статус, организација, управљање и пословање Народне банке уређује се законом.

Коју банку ? Ваљда постоји савезна банка ?

U SFRJ svaka republika i pokrajina je imala sopstvenu narodnu banku.
 
Није уопште, чак је показивао и презир према тековинама НДХ:

''НДХ је била израз тежњи хрватскога народа за својом слободом.''

Дај, молим те...

Tuđman nije bio ustaša ali je koketirao sa ustašama i ustaškim simpatizerima, je li koketirao iz nužde ili iz iskrene simpatije nije toliko ni bitno.
On kao kakav takav povjesničar nikad doduše nije dao da se pretjerano ide čizmom na Tita i njegovo djelo, i to mu dajem za pravo, jer je kao povjesničar znao koliko je Tito imao zasluga za modernu Hrvatsku, možda daleko najviše od svih povjesnih ličnosti 19-og i 20-og stoljeća. Kada bi se gledalo pojedinačno barem.

Također, relativno je nebitna unutarnja motivacija Slobe i njegova odrednica prema nacionalizmu. Ono što ostaje su njegova djela i posljedice tih djela, a ona su od strane glavnine međunarodne zajednice okarakterizrana kao izrazito loša i nepovoljna za Srbiju(i ne samo za Srbiju). To je ono što je suštinski bitno. Je li Slobo "u duši" bio mali pionir ili reinkarnacija Draže, nebitno.

Da se osvrnem na Slavena i jednu njegovu tezu o tome kako u Hrvatskoj još vlada magla po pitanju suočavanja sa prošlosti(na ovoj ili nekoj drugoj nedavnoj temi), istina je da u Hrvatskoj vlada poprilična dogmatizacija oko 90-tih i rata. Međutim Hrvatska naprosto nije bila prisiljena neke stvari provesti u mjeri većoj od nekog minimuma, a uvjeren sam da ni jedna država neće provesti ništa te prirode osim nužnog minimuma. Djela Hrvatske u ratu 90-tih iz ovih ili onih razloga nisu bila ocjenjena kao nepovoljna do te mjere kao ona FR Jug. To bi pripisao ako nicemu onda prostoj činjenici kako su Srbi naprosto imali 70-75% ukupnog naoružanja u svojim rukama tokom rata. Iako naravno nije baš samo to u pitanju.
 
Tuđman nije bio ustaša ali je koketirao sa ustašama i ustaškim simpatizerima, je li koketirao iz nužde ili iz iskrene simpatije nije toliko ni bitno.
To zavisi od perspektive. Za tebe su ustaše samo oni koji javno pokazuju svoje opredeljenje, a za mene su i oni kao Tuđman, ustaše - u rukavicama.

Ako je on u predizbornoj kampanji u maju (ili aprilu) 1990. na RTZ-u uzdigao kartu Hrvatske, pakazao olovkom na BiH i rekao: "Vidi se da tu nešto fali.", onda je on promoter ustaštva.

Ako je Franjo Tuđman stvorio novu NDH, proterao iz nje Srbe, oteo im stanarska prava, uveo šahovnicu i kunu, rehabilitovao ustašku emigraciju i Bleiburg, negirao 90% srpskih žrtava ustaškog zločina, onda je on sprovodilac ustaškog programa.

Činjenica je da bi bio još otvoreniji ustaša da jedan daljnji milimetar u tom pravcu njegovu poziciju ne bi učinio potpuno neprihvatljivom za Amerikance i Britance. Otud su, od strane vas iz medijske Hrvatske, ljudi u Tuđmanovoj bližoj i daljoj sredini, među kojima je bilo potpunih ludaka sa otvorenim klerofašističkim ispadima, percipirani kao ustaše, a Tuđman ne, jer se razlikovao od njih. On je samo bio dovoljno pametan (nije potrebno mnogo pameti za to) da napravi dovoljan otklon od razularenih klerofašističkih idiota, da malo prida značaja i antifašizmu da ne bi pljunuo na svoju mladost i da ne bi dovodio u pitanje potvrdu elemenata hrvatske državnosti iz Topuskog (ZAVNOH). Sve je to iz perspektive hrvatskog gledaoca (Kroasanija) koji je sa dna bunara gledao svetlo Hrvatske televizije 1990-tih bilo nedokučivo. On je samo mogao videti pametne i glupe ustaše, pritom misleći da su samo ovi glupi ustaše. Tuđman je spadao u prve.

U ideološkom smislu kao i praksi prvi predsednik Hrvatske Tuđman bio je i ostao za istoriju zapamćen kao ustaša u rukavicama, dakle, ipak ustaša.
 
Poslednja izmena:
Није. Очигледно ниси пажљиво прочитао устав Србије из 1990. (донет три месеца пре хрватског устава) којим је Милошевић директно нарушио суверенитет савезне државе.

Ево, да видиш колико је ''чувао'' Југославију:

Члан 72.

Република Србија уређује и обезбеђује:

1.Сувереност, независност и територијалну целокупност Републике Србије и њен међународни положај и односе са другим државама и међународним организацијама.

Коју сувереност и коју независност, ако постоји савезна држава, коју Милошевић, јелте, чува ?
Које односе са другим државама, ако су инострани послови у надлежности федерације ?

Члан 83.

Председник републике

5.Руководи оружаним снагама у миру и рату и народним отпором у рату ; наређује општу и делимичну мобилизацију ; организује припреме за одбрану у складу са законом.

Којим оружаним снагама ? Где то председник једне федералне јединице руководи оружаним снагама федерације ???
-Kako to pa zaboravljaš da su pre toga, recimo, Slovenija, Hrvatska i BiH imale kontakte sa drugim državama u okviru inicijative "Alpe adria"? To je tebi normalno a nije ti normalno kada Srbija želi isto.
-Sve republike su praktično imale svoje vojske preko mehanizma TO.
-Za banke ti je objasnio Slaven

Дакле, да закључимо, Милошевић је био један од главних рушитеља Југославије и први који је нарушио суверенитет и уставни поредак СФРЈ. Његов пример је наравно следила националистичка багра из других република.
Ja sam i prethodno rekao da je istina kako je Milošević rušio SFRJ onakvu kakovom ju je stvorio Ustav iz 1974 i da se borio za stvaranje održive federacije koja je po tom Ustavu dovedena u pitanje.

Ако мислиш на амандмане на устав из 74-те, којима је ограничио аутономију покрајинама, на то је свакако имао право јер је морао да обузда нарастајући албански сепаратизам. За устав из 90-те не може га опрати ни Сава ни Дунав
.
Kao što sam uviše napisao, ništa u tim amandmanima nije predviđeno što nije bilo do tada. Stvari treba sagledavati u dimenzijama vremena kada se taj proces dešavao.


Мало ме мрзи да копам, али ајде потрудићу се. Мислим да имаш у оном документарцу BBC-а.
Opet ista priča kao sa Ilirima z:mrgreen: Mrzi me da kopam, ali, jelte, potrudiću se. Ni Hag nije mogao da to pronađe, ali zato Vučina može.
Taj film BBC nije nikakav materijalni dokaz. Tamo je svako baljezgao šta je hteo. Materijalni dokaz je kada se iznese dokument, svedočenje iz prvog lica ili nešto slično tome.

Његова визија демолирања Југославије (намерно нећу рећи распада) била је таква да, када се од ње одвоје сви несрпски делови, остане нешто што ће, поред Србије, обухватати и око 3/4 БиХ и 1/3 Хрватске. Другим речима та држава би именом била Југославија, а садржајем Велика Србија. Зато сам и рекао да се борио за Велику Србију, али под маском Југославије. У том погледу је био паметнији од Туђмана који се отворено залагао за Велику Хрватску.
A za šta je trebao da se bori? Za Jugoslaviju u kojoj će se Srbi da budu donji? Budi malo realan, težnje hrvatskog nacionalizma za nezavisnošću nisu od juče.
Sloba je muslimanima (Zulfikarpašić/Filipović) nudio istorijski dogovor, koji im je davao dosta velika ovlašćenja ali je tamo pobedila proustaška i proislamistička struja oko Izetbegovića.

Немој ми само рећи да није постојао један добар проценат Хрвата који је био за очување заједничке државе.
Postojao je ali su vrlo brzo isparili, što jasno govori o snazi ideje. Koliko je snažna bila ideja Jugoslovenstva kod Hrvata, jasno govori i postojanje Maspoka, mnogo pre nego što je iko čuo za Miloševića. Zapravo, Hrvati su istorijski posezali za jugoslovenstvom samo kada bi u njemu videli nekakvu korist. Malo je kome tamo ikada bilo stalo do bratstva i ravnopravnosti, samo čisti interes.
 
Ono što ostaje su njegova djela i posljedice tih djela, a ona su od strane glavnine međunarodne zajednice okarakterizrana kao izrazito loša i nepovoljna za Srbiju(i ne samo za Srbiju).
Fascinira me ta vaša opčinjenost "međunarodnom zajednicom" koju predvode zapadne imperijalističke države. I pored tolikog zla kojeg su SAD počinile širom planete, vi ste bezrezervno spremni da verujete u njihovu moralnu nepogrešivost. Za tebe su centri koji postave jednog Tačija i Haradinaja na vodeće pozicije okupiranog dela Srbije meritoran čimbenik koji će izneti moralan stav o tome šta i ko je bio Milošević? Ja razumem da je vama bliže srcu da poverujete u interpretacije koje dolaze od strane onih koji su vas podržavali u procesu razbijanja SFRJ, ali to ni najmanje ne znači da ti sudovi imaju odgovarajuću moralnu težinu.
 

Back
Top