Pričest

Jovan 6

35 Reče njima Isus: Ja sam hleb života; ko k meni dolazi neće nikada ogladneti, i ko u mene veruje neće nikada ožedneti.
36 Ali ja kazah to vama, videste me, i ne verujete!
37 Sve što meni daje Otac, k meni će doći, i ko dolazi k meni, neću ga odbiti;

38 jer ja siđoh s neba ne da činim svoju volju, nego volju onoga koji me posla.
39 A volja onoga koji me posla, ta je da od onoga što mi dade, ništa ne izgubim, nego da to uskrsavam u poslednji dan.

40 Volja je Oca moga da svaki koji vidi Sina i veruje u njega, ima život večni, i ja ću ga uskrsnuti u poslednji dan.

41 Judeji gunđahu na njega što reče: Ja sam hleb koji siđe s neba,42 i govorahu: Nije li ovo Isus, sin Josifov, kome znamo i oca i mater? Kako dakle govori: Ja siđoh s neba?43 Isus im odgovori: Ne gunđajte među sobom.44 Niko ne može doći k meni, ako ga ne privuče Otac koji me posla; i ja ću ga uskrsnuti u poslednji dan

Slažem se da jasno kaže i na pitanje kako mi možemo jesti Njegovo Tijelo On ne daje odgovor da misli to na simboličan način već radi upravo suprotno i dodatno ističe neophodnost jedenja Njegovog Tijela iako Ga je to koštalo nekih sljedbenika i slušalaca. Dakle Hristu je bilo bitnije da precizira važnost jedenja Svog Tijela nego da sačuva sve Svoje slušaoce i da ih ne šokira i time otjera od Sebe.

. За време Причешћа народ пева: ”Тело Христово примите, извор бесмртностни окусите”. Васкрсли Христос, извор бесмртности, као наш Спаситељ се сјединио са нама у Причешћу и тиме је и нас учинио бесмртним личностима, јер они који примају у своја бића Бесмртнога и сами се Њиме освећују и постају – бесмртни и позвани на вечни живот.

Sigurno nije mislio da bukvalno jedemo Hrista i pijemo njegovu krv

Zato je Isus na tajnoj spomen veceri uspostavio simbole vina i beskvasnog hleba koje treba uzimati
Oni predstavljaju savrsenu zrtvu Isusa Hrista koju je jednom prineo za nas.

Jovan 3:16
Jer je Bog toliko voleo svet, da je Sina svoga jedinorođenoga dao, da ni jedan koji u njega veruje ne propadne, nego da ima život večni.Od Boga JHVH nam zavisi vecni zivot.

Rimljanima 6:23

23 Jer je plata za greh smrt, a dar Božji je život večni u Isusu Hristu, Gospodu našemu.

a bez svoje zasluge su opravdani milošću njegovom, otkupom koji je u Isusu Hristu. (Rimljanima 3:24)

Jer Sin čovečji ( Isus Hrist ) nije došao da mu služe, nego da služi, i da da život svoj u otkup za mnoge. (Marko 10:45)

Ова света тајна, због своје неизмерне важности, сачињава суштину најглавнијег хришћанског црквеног богослужења, свете Литургије. На њој се принесени хлеб и вино призивом („епиклезом“) и дејством Светога Духа освећују и претварају у тело и крв Господа Христа, којим се верни онда причешћују и тако сједињују са Христом Богом. Зато је св. Литургија, као заједница Бога и Његовог народа, уствари срце саме Цркве.

Ne hulite na dyha svetoga.

Ok za vas je to tajna za nas nije
Jer je sve lepo objasnjeno u Bibliji
kako se obelezava smrt Isusa
Onako kako je Isus uspostavio tajnu veceru sa svojim ucenicima
njima je dao simbole vina i hleba da to cine njemu na spomen

i sve sam lepo objasnila Biblijski ovde https://forum.krstarica.com/threads/pricest.999343/page-13#post-48914719
Обиљежавате смрт Исуса, а не обиљежавате Васкрсење, Боже ме сачувај.:pop:

Обиљежавате смрт Исуса, а не обиљежавате Васкрсење, Боже ме сачувај.:pop:
da Bog nek te sacuva sto obezezavamo ono sto je Isus zapovedi oda obelezavamo
Gospodovu veceru - trajnu veceru
na kojoj je Isus uspostavoio savez sa svojim ucenicima
sto jedino i treba obelezavati prema Isusovoj zapovesti

1 Korincanima 11:23-26
23 Jer ja sam od Gospoda primio ono što sam vam predao: Gospod Isus je one noći kad je bio izdat uzeo hleb, 24 zahvalio Bogu, izlomio ga i rekao: „Ovo predstavlja moje telo koje se predaje za vas.
Činite ovo meni na spomen
.“25 Tako je uzeo i čašu nakon što su večerali i rekao: „Ova čaša predstavlja novi savez na osnovu moje krvi.
Činite ovo, kad god pijete iz nje, meni na spomen.“ 26 Jer kad god jedete ovaj hleb i pijete iz ove čaše, objavljujete Gospodovu smrt, dok on ne dođe.

:)

Zašto im tada nije razjasnio i rekao direktno "mislim simbolično"?
Opet ofirno varate ljude. U tekstu Sv. Pisma Hristos ne kaže "ovo PREDSTAVLJA moje Tijelo" već "ovo JE MOJE TIJELO". Ubacili ste riječ "predstavlja" kako bi uklopili vašu teologiju da je to puki simbol.
Hajdemo biti prakticni i logicni:
Dali je Isus te veceri pojeo svoje vlastito telo i ujedno dali su apostoli pojeli deo Njegovog tela ?
Ako smatras da jesu,daj nam pojasni koji je to bio deo,jesu li pojeli deo ruku,nogu,usiju mozda ili samog torzoa ???
Ujedno,molim te pojasni kako je bilo moguce da u vreme kada je Bozji ceremonijalni zakon jos uvek bio na snazi - jedni etnicki jevreji pojedu ljudsko telo ???

Molim jasan i precizan odgovor !

Hajdemo biti prakticni i logicni:
Dali je Isus te veceri pojeo svoje vlastito telo i ujedno dali su apostoli pojeli deo Njegovog tela ?
Ako smatras da jesu,daj nam pojasni koji je to bio deo,jesu li pojeli deo ruku,nogu,usiju mozda ili samog torzoa ???
Ujedno,molim te pojasni kako je bilo moguce da u vreme kada je Bozji ceremonijalni zakon jos uvek bio na snazi - jedni etnicki jevreji pojedu ljudsko telo ???

Molim jasan i precizan odgovor !
Pa već sam ti objasnio da to ne možeš pojmiti ljudskim razumom. Da, na nama neobjašnjiv način Hristos je pojeo Svoje Tijelo na Tajnoj Večeri. Nije se pojeo nijedan dio već Tijelo u kompletu. Hristova Evharistija prevazilazi bilo koje kategorije Zakona tako da je izlišno pozivati se na Zakon kao osporavanje.

Pa već sam ti objasnio da to ne možeš pojmiti ljudskim razumom.
Pa jel trebamo postati neki drugi,visi oblik zivota kako bi razumeli sustinu obreda kojeg nam ga je licno dao sam Isus Hristos ?
Da, na nama neobjašnjiv način Hristos je pojeo Svoje Tijelo na Tajnoj Večeri.
Hristos pojeo svoje telo ?
A to je telo bilo ljudsko telo sto ce reci da si ga ovom tvrdnjom nacinio kanibalom i bezzakonikom !
A zasto ?
Pa zato sto ljudsko telo nije nikada bilo na ljudskom meniju sto ce reci da je u tom smislu,ako si ti u pravu - Isus je prekrsio izricitu Bozju zapovest o mesnoj ishrani !!!
Nije se pojeo nijedan dio već Tijelo u kompletu.
Kakav je taj komplet,jesu li Isus i apostoli tom prilikom pojeli i deo Boga ?
Hristova Evharistija prevazilazi bilo koje kategorije Zakona tako da je izlišno pozivati se na Zakon kao osporavanje.
Dozvoli mi da te potsetim da je u vreme uspostavljanja tog obreda na snazi jos uvek ceremonijalni zakon sto ce reci da je SZ-ni zakon jos uvek bio na snazi ili jos preciznije - da bi svako ko bi pojeo zabranjenu hranu postao prestupnik zakona.
Molim te razmisli jos jednom u vezi ovog jer smatram da je suvise ozbiljno ovo sto navodis !

Poslednja izmena:
da Bog nek te sacuva sto obezezavamo ono sto je Isus zapovedi oda obelezavamo
Gospodovu veceru - trajnu veceru
na kojoj je Isus uspostavoio savez sa svojim ucenicima
sto jedino i treba obelezavati prema Isusovoj zapovesti

1 Korincanima 11:23-26
23 Jer ja sam od Gospoda primio ono što sam vam predao: Gospod Isus je one noći kad je bio izdat uzeo hleb, 24 zahvalio Bogu, izlomio ga i rekao: „Ovo predstavlja moje telo koje se predaje za vas.
Činite ovo meni na spomen
.“25 Tako je uzeo i čašu nakon što su večerali i rekao: „Ova čaša predstavlja novi savez na osnovu moje krvi.
Činite ovo, kad god pijete iz nje, meni na spomen.“ 26 Jer kad god jedete ovaj hleb i pijete iz ove čaše, objavljujete Gospodovu smrt, dok on ne dođe.

:)
Ne kaze meni nego cinite ovo
Ово је тело моје које се даје за вас; ово чините за мој спомен.

Sta ciniti

Ево цитирао бих св. Луку Војно Јасењецког:
"Ове Христове речи су биле толико необичне да чак многи од Његових ученика који су их слушали рекоше: “Ово је тврда бесједа! Ко је може слушати?” (Јн. 6,60).
И од тада престадоше да иду за њим.
Хоћемо ли и ми отићи од Спаситеља нашег?

Хоћемо ли по сваку цену хтети да у потпуности схватимо велику Христову Свету Тајну?

Никако! Будимо смирени као деца и усудићемо се да само мало подигнемо крајичак завесе над овом великом Светом Тајном.

Уколико нам то пође за руком биће оправдана наша дубока вера у претварање хлеба и вина у Тело и Крв Христову.
"

Ово је сва суштина. Вјерујете ли Христовим ријечима или не. Христос нигдје није рекао да се ради о пуким симболима већ је рекао да Се ради о Његовом истинском Тијелу и истинској Крви. Ми не можемо то схватиту нити нам је потребно да то схватимо. То се прихвата ВЈЕРОМ.

Ево цитирао бих св. Луку Војно Јасењецког:
"Ове Христове речи су биле толико необичне да чак многи од Његових ученика који су их слушали рекоше: “Ово је тврда бесједа! Ко је може слушати?” (Јн. 6,60).
И од тада престадоше да иду за њим.
Хоћемо ли и ми отићи од Спаситеља нашег?

Хоћемо ли по сваку цену хтети да у потпуности схватимо велику Христову Свету Тајну?

Никако! Будимо смирени као деца и усудићемо се да само мало подигнемо крајичак завесе над овом великом Светом Тајном.

Уколико нам то пође за руком биће оправдана наша дубока вера у претварање хлеба и вина у Тело и Крв Христову.
"

Ово је сва суштина. Вјерујете ли Христовим ријечима или не. Христос нигдје није рекао да се ради о пуким симболима већ је рекао да Се ради о Његовом истинском Тијелу и истинској Крви. Ми не можемо то схватиту нити нам је потребно да то схватимо. То се прихвата ВЈЕРОМ.
Cenim tvoje versko ubedjenje ali bih te zamolio da se fokusiras na moja pitanja i na moje primedbe,jer smatram da je to sustina jedne teoloske rasprave,zar ne ?

Ne kaze meni nego cinite ovo
Ово је тело моје које се даје за вас; ово чините за мој спомен.

Sta ciniti
Hajdemo i dalje razmisljati - u vreme kada se desila ona zadnja vecera Isus je jos uvek nosio ljudsko telo stoga je ucenicima rekao da je taj hljeb bio Njegovo telo koje se lomilo za nekog konkretnog cilja.
Ako je tada hljeb bio Njegovo telo u bukvalnoim smislu,u kakvo se Hristovo telo pretvara danas hljeb u toku ovog svetog obreda - dali mozda u telo koje danas Hristos ima ?
...da samo potsetim da Hristovo telo nakon odlaska kod oca ima drasticno drugaciji oblik od onog pre toga i to nam kaze apostol Jovan sledecim recima:

Otkr.1,12-17:
"... I obazreh se da vidim glas koji govoraše sa mnom; i obazrevši se vidjeh sedam svijećnjaka zlatnijeh,
I usred sedam svijećnjaka kao sina čovječijega, obučena u dugačku haljinu, i opasana po prsima pojasom zlatnijem.
A glava njegova i kosa bijaše bijela kao bijela vuna, kao snijeg; i oči njegove kao plamen ognjeni;
I noge njegove kao mjed kad se rastopi u peći; i glas njegov kao huka voda mnogijeh;
J
I držaše u svojoj desnoj ruci sedam zvijezda, i iz usta njegovijeh izlažaše mač oštar s obje strane, i lice njegovo bijaše kao što sunce sija u sili svojoj..."

I sad pitanje:

Dali se OVO trelo Hristovo lomilo na krstu ili mozda ipak neko drugo telo ???

Cenim tvoje versko ubedjenje ali bih te zamolio da se fokusiras na moja pitanja i na moje primedbe,jer smatram da je to sustina jedne teoloske rasprave,zar ne ?
Pa ovo je suština ovog pitanja. Da li ćemo se voditi ljudskim razumom ili vjerom u Hristove riječi? Neke stvari prevazilaze ljudska poimanja. Sv. Pričešće je jedna od takvih. Moraš se osloboditi okova legalizma. Ti odmah razmišljaš da li se to uklapa u nekakve starozavjetne paradigme, zakone, odredbe. Tu je Sam Zakonodavac govorio. A rekao je da je hljeb Njegovo Tijelo a vino Njegova Krv. Kao što su apostoli ostali uz Hrista nakon što je iznio ovo a neki drugi su otpali i pred nama je isti izbor.

Pa ovo je suština ovog pitanja. Da li ćemo se voditi ljudskim razumom ili vjerom u Hristove riječi?
Naravno,verom u Njegove reci ali nikako ne shvacajuci bukvalno ono sto nije bukvalno ili mozda simbolicno ono sto definitivno simbolika nije !
Neke stvari prevazilaze ljudska poimanja.
Neke da ali nikako ono sto je Bog ljudima nalozio da cine/drze/praktikuju !
Sv. Pričešće je jedna od takvih. Moraš se osloboditi okova legalizma. Ti odmah razmišljaš da li se to uklapa u nekakve starozavjetne paradigme, zakone, odredbe.
Tako je,sve sto je u Pismu mora biti u savrsenom skladu sa Bozjim zakonom !
Tu je Sam Zakonodavac govorio. A rekao je da je hljeb Njegovo Tijelo a vino Njegova Krv. Kao što su apostoli ostali uz Hrista nakon što je iznio ovo a neki drugi su otpali i pred nama je isti izbor.
A zar nije Taj isti Zakonodavac rekao da ljudi ne smeju piti krvi i jesti ono sto ne spada u cistu mesnu hranu ???
...ili je to mozda rekao neki drugi zakonodavac ?

Taj isti Zakonodavac ničim nije naglasio da je riječ o simbolici pa valjda On zna bolje od nas da li je nešto u skladu sa Zakonom ili nije.

Pa ovo je suština ovog pitanja. Da li ćemo se voditi ljudskim razumom ili vjerom u Hristove riječi? Neke stvari prevazilaze ljudska poimanja. Sv. Pričešće je jedna od takvih. Moraš se osloboditi okova legalizma. Ti odmah razmišljaš da li se to uklapa u nekakve starozavjetne paradigme, zakone, odredbe. Tu je Sam Zakonodavac govorio. A rekao je da je hljeb Njegovo Tijelo a vino Njegova Krv. Kao što su apostoli ostali uz Hrista nakon što je iznio ovo a neki drugi su otpali i pred nama je isti izbor.
Materijalistički pogled na svet ima svoj smisao, ali kada se pomeša s duhovnim,
dobije se glupost.
Jel Isus pojeo svoje telo?
Jeste.
Ali je i dalje postojao fizički, te je nakon toga raspet na krstu i vaskrsao.
Materijalnih dokaza za kanibalizam nema i ne može se o njemu ni raspravljati.

Jel vi verujete da je vino Hristova krv?
Da.
Ali materijalisti tu vide vino, pa vas opet za kanibalizam ne mogu optužiti.

У житију великог преподобног оца нашег Сергија Радоњешког читамо како је једном приликом његов најближи ученик Симон у тренуцима када је Свети изговарао ове велике речи, видео како је цео Престол и самог преподобног Сергија захватио неки чудан пламен. Он се брзо кретао по Престолу и окруживши Преподобног са свих страна, овај свети пламен се скупио и ушао у Чашу са Светом Крвљу.
Зар ни ово није довољно јасно?
Нека нико од нас не посумња у истинитост претварања хлеба и вина у Тело и Крв Христову.
Уколико свим срцем будемо веровали да се у Светој Тајни Евхаристије хлеб и вино заиста претварају у Тело и Крв Христову, оствариће се и на нама драгоцена реч Христова: Који једе Моје Тело и пије моју крв пребива у мени и Ја у њему.
С Телом и Крвљу Својом улази у нас цео Христос и постаје једно са нама, и ми пребивамо у Њему. Јер се најситиније честице, молекули Тела и Крви Његове сједињују са нашом крвљу и долазе до нашег срца, дајући нам вечни живот.

У житију великог преподобног оца нашег Сергија Радоњешког читамо како је једном приликом његов најближи ученик Симон у тренуцима када је Свети изговарао ове велике речи, видео како је цео Престол и самог преподобног Сергија захватио неки чудан пламен. Он се брзо кретао по Престолу и окруживши Преподобног са свих страна, овај свети пламен се скупио и ушао у Чашу са Светом Крвљу.
Зар ни ово није довољно јасно?
Нека нико од нас не посумња у истинитост претварања хлеба и вина у Тело и Крв Христову.
Уколико свим срцем будемо веровали да се у Светој Тајни Евхаристије хлеб и вино заиста претварају у Тело и Крв Христову, оствариће се и на нама драгоцена реч Христова: Који једе Моје Тело и пије моју крв пребива у мени и Ја у њему.
С Телом и Крвљу Својом улази у нас цео Христос и постаје једно са нама, и ми пребивамо у Њему. Јер се најситиније честице, молекули Тела и Крви Његове сједињују са нашом крвљу и долазе до нашег срца, дајући нам вечни живот.
Nauka u cernu trazi sveti gral a on u vinu i hlebu haha.

Taj isti Zakonodavac ničim nije naglasio da je riječ o simbolici pa valjda On zna bolje od nas da li je nešto u skladu sa Zakonom ili nije.
Hajdemo testirati ovu tvoju tvrdnju.
Isus je rekao da svako ko Ga zeli slediti,dakle ko hoce za Njim da treba uzeti krsta svojega i da krene za Njim,evo dokaza:

Luka 9,20-23:
"...A on im reče: a vi šta mislite ko sam ja? A Petar odgovarajući reče: Hristos Božij.
A on im zaprijeti i zapovjedi da nikome ne kazuju toga
Govoreći da sinu čovječijemu treba mnogo postradati, i da će ga starješine i glavari sveštenički i književnici okriviti, i da će ga ubiti, i treći dan da će ustati.
A svima govoraše: ko hoće da ide za mnom neka se odreče sebe i uzme krst svoj i ide za mnom..."

Pitanje do tebe i za sve tvoje istomisljenike:

Dali hriscani koji slede Hrista danas trebaju bukvalno,u fizickom smislu,nositi krsta svojega i ako li ne - molim te objasni zasto jer se cini da Isus nije pojasnio da je to samo simbolika ???

Poslednja izmena:

Back