„Превод” Горског вијенца на „црногорски језик”

Ovi što brane Njegoša od Milovih Crngoraca iliti raznih Dukljana su na nivou svesnosti kao hrvatski nacionalisti koji kažu da Srbi kradu dubrovačku poeziju , jer eto poezija se može prisvojiti i ukrasti tj.kad je Srbi prisvoje ona valjda prestaje biti i hrvatska takođe.:dash:
Možda čak i postoji evropski sud koji će poeziju sudski presuditi čija je , pa se ovi srboljubi boje da će Soroš dati veliku lovu i da će evropski sud presuditi da Njegoš više nije srpski nego samo Milogorski.:D

Umesto da se pogledaju u ogledalo ovi silni srboljubi i branioci srpstva i Njegoša , oni i dalje teraju svoje nebuloze ne shvatajući da su te megalomanske nebuloze upravo uzrok postojanja Milogorca i Dukljana.

Dakle , srboljubi i branitelji Njegoša su stvorili Milogorce i Dukljane , iz njihovih su testisa potekli.
Tako da kad oni umuknu ovi će po prirodi stvari nestati, jer u pitanju je čisti inat zbog onih koji hoće da nametnu način poimanja nacionalne svesti i tradicije.

Logika je vrlo jasna , većina Crnogoraca je ranije imala i srpsku nacioanlnu svet i to je jasno kao dan , ali kad su srboljubi iz fabrike zvane SPC krenuli da određuju kvalitet srpstva Crnogorcima preteći im da nisu dovoljno dobri Srbi i da mogu biti dobri Srbi samo kako oni kažu onda su ovi rekli :"A jel tako , e onda više i nećemo da budemo Srbi jer nam je pun qurac vas i vašeg nametanja monolitnog srpstva!"

Zapitajte se , i u pamet se braćo Srbi!

Бојим се да је било обрнуто, Црногорци су осталим Србима одређивали ниво српства и учили их како да уз гусле буду добри Срби. Успут, гуслајући и бусајући се у прса јуначка заузеше све директорске фотеље. И најзад, пошто је Србија потонула добрим делом захваљујући њиховом директоровању одоше. Али то не значи да су нам се скинули с врата, таман посла.
Они ти сад имају две државе, матицу и колонију звану Србија, где нас још увек њихови емисари уче како нисмо довољно добри Срби, сетих се пок. Душана Батаковића који је Косовце поделио на јуначке Колашинце са црногорским коренима наравно, и слугењаре јужно од Ибра са србијанским пореклом.
О томе да они мало треба најпре своју родбину у матици да подсете ко су и шта су, па да онда нама осталима соле памет, о томе наравно нема ни говора. Али опет, свему томе смо сами криви.
 
Бојим се да је било обрнуто, Црногорци су осталим Србима одређивали ниво српства и учили их како да уз гусле буду добри Срби. Успут, гуслајући и бусајући се у прса јуначка заузеше све директорске фотеље. И најзад, пошто је Србија потонула добрим делом захваљујући њиховом директоровању одоше. Али то не значи да су нам се скинули с врата, таман посла.
Они ти сад имају две државе, матицу и колонију звану Србија, где нас још увек њихови емисари уче како нисмо довољно добри Срби, сетих се пок. Душана Батаковића који је Косовце поделио на јуначке Колашинце са црногорским коренима наравно, и слугењаре јужно од Ибра са србијанским пореклом.
О томе да они мало треба најпре своју родбину у матици да подсете ко су и шта су, па да онда нама осталима соле памет, о томе наравно нема ни говора. Али опет, свему томе смо сами криви.

I srpsko i crnogorsko društvo je duboko podeljeno upravo zbog ovih mentolskih srboljuba u obe države , ali su u CG neki smogli snage i uspeli da privole tzv.bivše srboljube na svoju stranu i okrenu se koliko toliko normalnijem poimanju stvarnosti.

Ovo što ti pišeš je napad na sam crnogorski narod kao takav tj.da su nam Crngorci kao takvi krivi za ovakav skaradni srpski nacionalizam , e pa nisu , sami smo krivi jer ga pušimo i što ga primamo.

Kad pošaljemo Amfija,Bećkovića i ostale mlatimudane srboljupske u tri lepe šargarepe sa sve ovim srbijanskim istomišljenicima , onda možemo graditi budućnost sa našom braćom u CG a da niko više ne poteže pitanje ko je veći Srbin i ko je veći Crnogorac i kome Njegoš pripada i kako ga tumačiti.
 
I srpsko i crnogorsko društvo je duboko podeljeno upravo zbog ovih mentolskih srboljuba u obe države , ali su u CG neki smogli snage i uspeli da privole tzv.bivše srboljube na svoju stranu i okrenu se koliko toliko normalnijem poimanju stvarnosti.

Ovo što ti pišeš je napad na sam crnogorski narod kao takav tj.da su nam Crngorci kao takvi krivi za ovakav skaradni srpski nacionalizam , e pa nisu , sami smo krivi jer ga pušimo i što ga primamo.

Kad pošaljemo Amfija,Bećkovića i ostale mlatimudane srboljupske u tri lepe šargarepe sa sve ovim srbijanskim istomišljenicima , onda možemo graditi budućnost sa našom braćom u CG a da niko više ne poteže pitanje ko je veći Srbin i ko je veći Crnogorac i kome Njegoš pripada i kako ga tumačiti.

Сами смо криви што смо дозволили да нас о држави и нацији уче некаква динарска племена уз гусле, и да нас тако насамаре и зајашу људи који су на нивоу племена, и којима држава и нација служе само и искључиво за добро позиционирање саплеменика...
Све остале приче о браћи и сл. су најобичније патетично тртомуђење.
 
Сами смо криви што смо дозволили да нас о држави и нацији уче некаква динарска племена уз гусле, и да нас тако насамаре и зајашу људи који су на нивоу племена, и којима држава и нација служе само и искључиво за добро позиционирање саплеменика...
Све остале приче о браћи и сл. су најобичније патетично тртомуђење.

Dinarska plemena su pola Srbije oduvek bili(zapadna Srbija) i oni su najviše zaslužni za oslobođenje od turaka uz gusle, samo kad su jednom zajahali posle oslobođenja ostali su sa istim mentalnim sklopom kao i davne 1804 godine , sa sve guslama.
Takvih ovde na forumu imaš na buljuke.

Ima ona dobra izreka "Srbi su jedna velika govna , a Crnogorci su jedan od esencijalnih dokaza za to".z:lol:
 
Dinarska plemena su pola Srbije oduvek bili(zapadna Srbija) i oni su najviše zaslužni za oslobođenje od turaka uz gusle, samo kad su jednom zajahali posle oslobođenja ostali su sa istim mentalnim sklopom kao i davne 1804 godine , sa sve guslama.
Takvih ovde na forumu imaš na buljuke.

Ima ona dobra izreka "Srbi su jedna velika govna , a Crnogorci su jedan od esencijalnih dokaza za to".z:lol:
Припадност динарском племену је ствар менталног склопа, а не генетике или не знам чега.
 
Људмила Васиљева је Украјинка и са Силићем им је написала Правопис. Граматика им је „чисто хрватска” – Силић и Прањковић.

какве везе има ко је извођач радова, битно је ко је наручилац и ко је озваничио ту и такву граматику и правопис.
Као и код нас, свака будала може да напише накарадни правопис по коме може и једно и друго писмо, али важно је ко је тај ко је дозволио да то постане званично.
 
какве везе има ко је извођач радова, битно је ко је наручилац и ко је озваничио ту и такву граматику и правопис.
Као и код нас, свака будала може да напише накарадни правопис по коме може и једно и друго писмо, али важно је ко је тај ко је дозволио да то постане званично.

Zato ti pretiš u napred, i redovno dižeš tegove da ga središ ako se usudi. El tako? :p
 
Ima ona dobra izreka "Srbi su jedna velika govna , a Crnogorci su jedan od esencijalnih dokaza za to".z:lol:

Коме су Срби "velika govna" може слободно да се сели тамо одакле су његови дошли у време Марије Терезије или касније у време "влакова без возног реда" на простор војводства Србије. Хвала.

Мислим нема порттебе да троши заједнички ваздух са горепоменутим, кад може да путује широм новоуједињене кобасичарске империје.
 
Ово је невиђена срамота за Завод за уџбенике, и само још један пример антисрпског деловања челних људи ове институције:

50603-472x670.jpg


http://www.knjizara.zavod.co.rs/udz...ka-bosanskog-jezika-za-6-razred-osnovne-skole

Већ сам говорио о свесном саботирању ћириличне верзије интернет презентације Завода, која из неких необјашњивих разлога није била доступна месецима. Пре неког времена је враћена, али приметите заставицу у горњем левом углу. Латинична верзија је означена заставом Србије, а ћирилична, ако ме очи не варају, војном.
 
Poslednja izmena:
http://www.knjizara.zavod.co.rs/udz...ka-bosanskog-jezika-za-6-razred-osnovne-skole

Већ сам говорио о свесном саботирању ћириличне верзије интернет презентације Завода, која из неких необјашњивих разлога није била доступна месецима. Пре неког времена је враћена, али приметите заставицу у горњем левом углу. Латинична верзија је означена заставом Србије, а ћирилична, ако ме очи не варају, војном.

OP9UyzA.jpg


Mislim da je samo "bedž", kružni isečak zastave.
 
Mislim da je samo "bedž", kružni isečak zastave.
Погрешио сам. Заправо, ниједна од приказаних застава није она регуларна. Ја не знам пта је приказано на тој латиничној, али то није српски грб. А није ни то на ћириличним, јер нема штита - мада је вероватно реч о некој варијанти српског грба.
 
Погрешио сам. Заправо, ниједна од приказаних застава није она регуларна. Ја не знам пта је приказано на тој латиничној, али то није српски грб. А није ни то на ћириличним, јер нема штита - мада је вероватно реч о некој варијанти српског грба.

Ми смо дошли до тога да не само да знамо које нам је писмо ни где су нам границе, него не знамо ни како нам изгледа застава.
 
Ми смо дошли до тога да не само да знамо које нам је писмо ни где су нам границе, него не знамо ни како нам изгледа застава.
Моје 'ми' не укључује БЈ људе, да не кажем испљувке.
 
Sva sreća što nove nacijice odsrpčića čekaju u redu da dobiju po jezik, tako da ako Rajela kaže da ovo nije nje njezik, odmah ga dobijaju prvi s reda...

Рајела је из Зајечара, нормално је то што не разуме неки црногорски дијалекти од пре два века.
 
Рајела је из Зајечара, нормално је то што не разуме неки црногорски дијалекти од пре два века.
Заправо, није. Није нормално да било који образован Србин, а Рајела то свакако јесте, не разуме дијалекте којима смо сви били изложени у школи, кроз читанку и лектиру.
 
Poslednja izmena:
A kojim je jezikom inace Njegos pisao? Meni je to nerazumljiv jezik, mogu misliti koliko je razumljiv mladim ljudima po Srbiji
i Crnoj Gori, ali se ljudi javljaju, pisu po forumima, kazu da je to srpskiz:lol:
Kazem "nerazumljiv", malo preterujem, ali ne i mnogo. Nikako meni to nije srpski koji ja znam i kojim su se moji preci sluzili.

Па српским језиком који је имао доста ријечи рускословенског поријекла. Наиме, Горски вијенац је уз још три књиге Радичевићеве Песме, Вуков Нови завјет и Даничићев Рат за српски језик и правопис утицао на каснија покољења да пишу народним српским језиком. Наравно, он тада није био коначно обликован, али да је разумљив и данас јесте.
 
A kojim je jezikom inace Njegos pisao? Meni je to nerazumljiv jezik, mogu misliti koliko je razumljiv mladim ljudima po Srbiji
i Crnoj Gori, ali se ljudi javljaju, pisu po forumima, kazu da je to srpskiz:lol:
Kazem "nerazumljiv", malo preterujem, ali ne i mnogo. Nikako meni to nije srpski koji ja znam i kojim su se moji preci sluzili.

Кад је таква ствар, наредних година мораћеш на летовање искључиво у Црну Гору.z;)
 
Рајела је из Зајечара, нормално је то што не разуме неки црногорски дијалекти од пре два века.
Ja sam sasvim slucajno iz Zajecara, a i kratko sam tamo zivela, ali pa opet kratko, ali ubitacnoz;)
Valjda je to vreme kada smo deca, pubertetlije, zapravo i postaljemo odrasli, nekako i najvaznije za nase neke dalje stavove ( nema veze da li je
jezik, politika, filozofija) u pitanju.
Nemam ja problema ni sa Krlezinim jezikom, dapache , najvise volim bas taj njegov iskvaren nemacki u kombinjaciji sa jos iskvarenijim talijanskim
nekakvim ( valjda ) dijalektom.

Samo sam htela da kazem ( zato sam se i javila ovde) da danasnji mladi ljudi koji lajkuju, koji od jutra do sutra vise po socijalnim mrezama, ali ne samo
oni nego i njihovi roditelji, njihovi ucitelji, profesori, svakako se nece javiti ovde i napisati rec, dve o Dositeju ili Njegosu.
Ja ih razumem i volim, ali ja sam iz generacije Poslednjih Mohikanaca.
 
Samo sam htela da kazem ( zato sam se i javila ovde) da danasnji mladi ljudi koji lajkuju, koji od jutra do sutra vise po socijalnim mrezama, ali ne samo
oni nego i njihovi roditelji, njihovi ucitelji, profesori, svakako se nece javiti ovde i napisati rec, dve o Dositeju ili Njegosu.
Ja ih razumem i volim, ali ja sam iz generacije Poslednjih Mohikanaca.
И шта ово тачно треба да значи? Култура није ту да би задовољава потребе и одговарала на прохтеве широких маса, које су увек биле и остале добрим делом некултурне. Ако то дозволимо, од културе неће остати ништа.
 
Poslednja izmena:
И шта ово тачно треба да значи? Култура није ту да би задовољава потребе и одговарала на прохтеве широких маса, које су увек биле и остале добрим делом некултурне. Ако то дозволимо, од културе неће остати ништа.

A onda se postavlja pitanje definicije jedne kulture. Kultura je nesto mnogo sire od recimo razumevanja Njegosevog dela.
Sutra ( recimo za deset godina, a mozda je i danas tako) njega niko nece razumeti pa ga nece ni citati i sada da li to znaci
da je srpska kultura nestala jer ljudi ne citaju Njegosa?
 

Back
Top