Predrasude

Kako nastaju predrasude?
Da li se mogu iskoreniti?

Kad krecemo sa predrasudama?
Ne znam kada je nastala prva predrasuda

Možda će u nekoj dalekoj budućnosti predrasude nestati.

U detinjstvu, ali postajemo svesni da imamo predrasude tek kada postanemo zreliji.

da li je woke drustvo borac protiv predrasuda?

Woke društvo se bori protiv predrasuda, ali ta njihova borba nervira ostatak društva.

da li je sredina najbitniji faktor nastanka predrasuda?

Sredina je jedan od bitnijih faktora za nastanak predrasuda.

Predrasude dolaze kao posledica pre svega ljudske površnosti i neznanja pa donekle i straha, jer ljudi su najviše skloni predrasudama u vezi nečega što ne poznaju i sa čime nisu imali neki dublji kontakt.

Takodje predrasude su deo matriksa i deo programa jer najčešće predrasude koje ljudi imaju ne dolaze od njih samih već spolja i od nekih drugih osoba koje su uspele nekom da nametnu svoje mišljenje, pa recimo ne znam neko ima predrasude o recimo Hrvatima, ono verovatno ga nije sam stekao već mu je to nametnuto od strane okoline ili od strane političara, medija, propagande ili ne znam neko ima predrasude o recimo crncima, pa ono verovatno da taj 99% nikad nije upoznao niti jednog ili imao bilo kakav kontakt sa nekima od njih već je samo žrtva predrasuda koje je pokupio u medijima, od nekih drugih osoba, itd.

Inače predrasude su jako loša stvar jer sputavaju i ograničavaju ljude i ne dozvoljavaju im da izadju iz tog nekog lažnog mehura kome su se ugradili i matriksa i predrasude mnogo gore utiču i više štete nanose onom ko gaji predrasude o nekom (a od kojih ni po koju cenu e želi da odustane jer je indoktriniran) nego onom na koga se te predrasude kao trebalo da se odnose.

Predrasude dolaze kao posledica pre svega ljudske površnosti i neznanja pa donekle i straha, jer ljudi su najviše skloni predrasudama u vezi nečega što ne poznaju i sa čime nisu imali neki dublji kontakt.

Takodje predrasude su deo matriksa i deo programa jer najčešće predrasude koje ljudi imaju ne dolaze od njih samih već spolja i od nekih drugih osoba koje su uspele nekom da nametnu svoje mišljenje, pa recimo ne znam neko ima predrasude o recimo Hrvatima, ono verovatno ga nije sam stekao već mu je to nametnuto od strane okoline ili od strane političara, medija, propagande ili ne znam neko ima predrasude o recimo crncima, pa ono verovatno da taj 99% nikad nije upoznao niti jednog ili imao bilo kakav kontakt sa nekima od njih već je samo žrtva predrasuda koje je pokupio u medijima, od nekih drugih osoba, itd.

Inače predrasude su jako loša stvar jer sputavaju i ograničavaju ljude i ne dozvoljavaju im da izadju iz tog nekog lažnog mehura kome su se ugradili i matriksa i predrasude mnogo gore utiču i više štete nanose onom ko gaji predrasude o nekom (a od kojih ni po koju cenu e želi da odustane jer je indoktriniran) nego onom na koga se te predrasude kao trebalo da se odnose.
Tako je.

Da izdvojim ovu prvu misao, to je to.

Дефиниши реч "предрасуда".

Pa imati neko površno i kvazi-formirano misljenje o nekome samo na osnovu recimo njegove etnicke pripadnosti, boje kože, nacionalne ili geografske pripadnosti, socijalnog statusa, posla kojim se bavi ili hobija/interesovanja koje ima, muzike koju sluša, izgleda, stajlinga, itd (a bez da smo zapravo upoznali tu osobu).

unapred suditi a da nesto znas o tome

Ако ја као станодавац одбијем да издам стан цигану зато што из искуства као станодавац знам да цигани нису добри подстанари, је л то предрасуда?

Предрасуда је прерано донет суд. По дефиницији је реч о ирационалној појави.

Површна процена је нешто друго и она није нужно ирационална.

Ако ја као станодавац одбијем да издам стан цигану зато што из искуства као станодавац знам да цигани нису добри подстанари, је л то предрасуда?

Предрасуда је прерано донет суд. По дефиницији је реч о ирационалној појави.

Површна процена је нешто друго и она није нужно ирационална.
Jeste predrasuda, ali opet imas pravo da biras kome ces izdati stan.

Predrasuda je da donosis sud bez toga da imas potpune informacije ili cak netacne i da misljenje gradis na temelju toga.

Predrasuda je da donosis sud bez toga da imas potpune informacije ili cak netacne i da misljenje gradis na temelju toga.
Нико никада није имао "потпуне информације" у вези већине ствари.

Ако се водиш том дефиницијом, онда је по теби и став да ће сутра да сване предрасуда.

Ниси упознао универзум у целовитости а опет судиш о њему.

Jeste predrasuda, ali opet imas pravo da biras kome ces izdati stan.
А немам право да бирам кога ћу да запослим у сопственој фирми?

Мора држава да се умеша и да ми диктира како да водим сопствен бизнис?

Нико никада није имао "потпуне информације" у вези већине ствари.

Ако се водиш том дефиницијом, онда је по теби и став да ће сутра да сване предрасуда.

Ниси упознао универзум у целовитости а опет судиш о њему.

А немам право да бирам кога ћу да запослим у сопственој фирми?

Мора држава да се умеша и да ми диктира како да водим сопствен бизнис?
Stav formiras na temelju znanja o necemu.
Predrasude pocivaju na neznanju.
Rekla sam vec da imas pravo da biras....

Predrasude, neiscrpna tema.
Nego, nekoliko puta sam bila u sitaciji da kažem da mi se nešto ne dopada, ne bih i sl. i to je etiketirano kao predrasuda.
Mislim da se to ne dešava samo meni.
Da li je predrasuda ako npr. ne volim neki ukus hrane? (reći ćete, nisi probala npr. ali šta ako baš baš ne mogu to ni da zamislim da pojedem, ali mi apsolutno ne smeta ako sedim pored nekog kome se to dopada - jedan banalan primer )
Mora li svako - ne volim, ne bih... da se okarakteriše kao predrasuda?

Manje više svi sve znamo o predrasudama, pa me ovaj drugi deo više zanima.

Stav formiras na temelju znanja o necemu.
Predrasude pocivaju na neznanju.
Ја као станодавац имам искуства са Ромима.
Пуштао сам и једне и друге и испоставило се да је стан, када Роми изађу из њега, у далеко, али заиста далеко, горем стању.
Осим тога, знам какви су Роми иначе, јер сам имао прилику да их упознам.
Тако да није тачно да не знам ништа.
А није ни тачно то да сам свој закључак да су Роми лоши станари doneo на основу незнања.
А опет, ти тврдиш да је мој закључак предрасудa тј. суд донет на основу незнања.
И вешто си избегла проблематику коју сам изнео у претходном посту :cool:

Ја као станодавац имам искуства са Ромима.
Пуштао сам и једне и друге и испоставило се да је стан, када Роми изађу из њега, у далеко, али заиста далеко, горем стању.
Осим тога, знам какви су Роми иначе, јер сам имао прилику да их упознам.
Тако да није тачно да не знам ништа.
А није ни тачно то да сам свој закључак да су Роми лоши станари doneo на основу незнања.
А опет, ти тврдиш да је мој закључак предрасудa тј. суд донет на основу незнања.
И вешто си избегла проблематику коју сам изнео у претходном посту :cool:
Los ti primer.
Jesi doneo si odluku na temelju neznanja jer ne znas koga pustas u stan ne poznajes te ljude.
Takodje pokazao si predrasudu prema Romima.
Nisi upoznao sve Rome pa da znas.

Poslednja izmena:
Los ti primer.
Jesi doneo si odluku na temelju neznanja jer ne znas koga pustas u stan ne poznajes te ljude.
Takodje pokazao si predrasudu prema Romima.
Nisi upoznao sve Rome pa da znas.

Вртимо се у круг.

То о чему ти причаш није незнање.

То је формирање мишљења о нечему што ниси директно опазио а на основу онога што већ знаш.

Да ли је незнање рећи да ће сутра сванути само зато што нико од нас није директно опазио сутрашњи дан?

Наравно да није.

А није ни предрасуда.

То што не познајем Рома који ми се јавио на оглас не значи да не могу да донесем релативно основан закључак о томе ко је он и шта је на основу онога што већ знам о Ромима.

А колико ће основан тај мој закључак бити зависи од тога колико добро познајем Роме. Што их мање познајем, то ће основа бити мања. И обратно, што их боље познајем, то ће основа бити већа.

Вртимо се у круг.

То о чему ти причаш није незнање.

То је формирање мишљења о нечему што ниси директно опазио а на основу онога што већ знаш.

Да ли је незнање рећи да ће сутра сванути само зато што нико од нас није директно опазио сутрашњи дан?

Наравно да није.

А није ни предрасуда.

То што не познајем Рома који ми се јавио на оглас не значи да не могу да донесем релативно основан закључак о томе ко је он и шта је на основу онога што већ знам о Ромима.

А колико ће основан тај мој закључак бити зависи од тога колико добро познајем Роме. Што их мање познајем, то ће основа бити мања. И обратно, што их боље познајем, то ће основа бити већа.
Tako je, to sto ne poznajes nekoga ne znas ni kakav ce biti...

Vec si pokazao da imas predrasude.

Tako je, to sto ne poznajes nekoga ne znas ni kakav ce biti...
Ниси одговорила на питање.

Да ли је предрасуда мислити да ће сутра да сване?

Vec si pokazao da imas predrasude.
Људи који оптужују друге да имају предрасуде су неретко људи који гаје највеће предрасуде.

То се зове "Приписивање сопствене кривице другима" илити "Пројекција".

Back