Православље и родноверје

Да, али то су мишљења као и твоја или моја без доказа. Не значи ако су прихваћена или поткрепљена са доста истомишљеника да су и доказана.

Ti si vjernik, hriscanin zar ne? Pravoslavac? I znas da postoje istorijski izvori o Hristovom boravku na zemlji, zar ne? E, sad! Kazi ti nama zasto, i pored pisanih istorijskih izvora velikih ljudi pera onoga vremena i svjedocenja njegovih ucenika, zasto dakle to zvanicno nije prihvaceno kao dio istorije? Ako mi iskreno odgovoris na ovo pitanje, sam ces sebi odgovoriti zasto stvarna istorija ne moze da prodje pored stimovane istorije.

Za iskren odgovor potreban je i iskren (cist) karakter duse.
 
Poslednja izmena:
Ti si vjernik, hriscanin zar ne? Pravo0slavac? I znas da postoje istorijski izvori o Hristovom boravku na zemlji, zar ne? E, sad! Kazi ti nama zasto, i pored pisanih istorijskih izvora velikih ljudi pera onoga vremena i svjedocenja njegovih ucenika, zasto dakle to zvanicno nije prihvaceno kao dio istorije? Ako mi iskreno odgovoris na ovo pitanje, sam ces sebi odgovoriti zasto stvarna istorija ne moze da prodje pored stimovane istorije. Za iskren odgovor potreban je i iskren (cist) karakter duse.

Не, то је питање за историчаре. Ја мислим да су истог морала онда и сада. Него мене је увек мучило зашто је Пилат тражио одговор од Јевреја кад је то било јасно кога ће они одабрати? И зашзо су Римокатолици прогонили јевреје због тога?
 
Не, то је питање за историчаре. Ја мислим да су истог морала онда и сада. Него мене је увек мучило зашто је Пилат тражио одговор од Јевреја кад је то било јасно кога ће они одабрати? И зашзо су Римокатолици прогонили јевреје због тога?

Dakle, ti smatras da istoricari uvijek djeluju bez pritiska, emocija i objektivno, pa su partizani su bili pravedni borci, a svi cetnici koljaci i ubice?
 
Dakle, ti smatras da istoricari uvijek djeluju bez pritiska,тајање баве увек emocija i objektivno, pa su partizani su bili pravedni borci, a svi cetnici koljaci i ubice?

Не, разумео си обрнуто. И онда су били као што су сада. Мислим рећи да се кроз цело њихово постојање служе својим занатом за паре. Тако да не могу имати објективност према догађајима него према изворима пара.
 
Poslednja izmena:
Не, разумео си обрнуто. И онда су били као што су сада. Мислим рећи да се кроз цело њихово постојање служе својим занатом за паре. Тако да не могу имати објективност према догађајима него према изворима пара.

Takav zanatski stav je i stav zvanicne istorije i prema srbskoj istoriji.
 
:pop:Trebalo bi uistinu prekinuti sa slavljenjem slava, Vidovdanom, Badnjakom itd. jer su to paganski obicaji a mi smo sa paganizmom raskrstili pre oko 1000 godina. Mi smo hriscani i treba da zaboravimo stare nevernicke obicaje :pop:

Ko to ''mi''?

sad ima, znam pouzdano, 5000 Velesovih i Svarogovih sledbenika samo severno od Save
u selima brezuljkaste Sumadije ima i dva, tri puta toliko
da ne govorim o Negotinskoj Krajini, i juzno, o Pomoravlju...

Slovenski Rodnoverci nadiru, pa vi vidite sta cete;

da vas cujem
 
Zelim da se odreknem pravoslavlja i prihvatim staru slovensku veru. Mozes li mi reci na koji nacin to da ucinim?

Pošalješ pismo crkvi u kojoj si krštena, sa povratnicom. U njemu napišeš razloge zbog kojih želiš da te brišu sa spiska. Dužni su d ato urade. Kad ti stigne povratnica iz crkve - više nisi njen član. To sve verske zajednice u koje ulaziš smatraju za izlazak iz stare crkve. A onda nađeš novu versku zajednicu u koju hoćeš da uđeš. Toliko.
 
Slovenski bogovi su prirodni!
Ni jedna druga vera nema toliko lep eshaton bogova srođen s prirodom iz koje i proizilaze na ljudski i ljudima
koristan i drag način!
Srbi,ali i drugi Sloveni ,treba da obnove sećanja na staru religiju i da neguju te prirodne kultove.:)
Lično,iako sam delom Jevrejin,rado istražujem staru religiju Slovena i mogu reči da imam daleko veće simpatije prema
Svarogu,Perunu,Velesu,Mokošu,Vesni i ostalima,nego prema Jhveu,surovom jevrejskom bogu...
 
Slovenski bogovi su prirodni!
Ni jedna druga vera nema toliko lep eshaton bogova srođen s prirodom iz koje i proizilaze na ljudski i ljudima
koristan i drag način!
Srbi,ali i drugi Sloveni ,treba da obnove sećanja na staru religiju i da neguju te prirodne kultove.:)
Lično,iako sam delom Jevrejin,rado istražujem staru religiju Slovena i mogu reči da imam daleko veće simpatije prema
Svarogu,Perunu,Velesu,Mokošu,Vesni i ostalima,nego prema Jhveu,surovom jevrejskom bogu...

Ala vi lupate gluposti pa to je za ne verovati. Ako postoji Bog (a ja mislim da postoji) Hriscanstvo mu je sigurno najblize. 99% ljudi ni ne razume Hriscanstvo, a pljuje ga stim sto mu je to pljuvacko pravo obezbedilo to isto Hriscanstvo.

Da sigurno su religije (paganske, zidovske, islamske itd) prave stim sto pozivaju na ubijanje, proterivanje, mucenje, porobljavanje, molenje za sto vise robova (koji su ukinuti zahvaljujuci Hriscnastvu) itd itd
 
Pozdrav svima! Nisam iščitala sve što ste pisali, pa ako se ovo pitanje već negde provuklo, samo mi nagovestite da ga ima, iščačkaću ga. Elem, kad smo kod rodnoverja, tek od nedavno sam se upoznala sa ovim terminom i čini mi se da je cela poenta rodnoverja oživeti staru, prethrišćansku veru Slovena i nju praktikovati (ako grešim, ispravite me). Zanima me, ako bi rodnoverje zaživelo u svom punom smislu i praksi, da li to znači da bi lapot ili spaljivanje udovica na pogrebu njihovih supruga, takođe bio legitiman verski obred koji bi se trebalo praktikovati. Isto tako, kakav je smisao i značaj rodnoverskih obreda u čast sunca i prirode, ako ih ne praktikuju ljudi koji nisu ratari i stočari, lovci i ribolovci, jer koliko znam naši drevni preci su svoje bogove prirode slavili sa željom da ih umilostive, dobiju bolje plodove i pune ambare i slično.
Eto, molim odgovore i zahvaljujem unapred.
 
ovde se, koliko ja vidim, suprotstavljaju [slovenska] tradicija i [denominacijska] egzaktnost, ali se zaboravlja da nije sve ispravno, niti lepo sto je tradicionalno, a isto tako nije ni matematicki rezultat ispravan ako su ulazni parametri pogresni [za 1914 npr. kod js ili 597 bese kod sda sa onim generalom evnuhom i opsadom rima, zanimljivo svi se oni bave godinama koje uporedjuju sa danima 1000 za 1, a CASOM se ne bavi niko].

znaci, po meni, treba razlucivati sta je ispravno,a sta neispravno

16. Јер се не стидим јеванђеља Христовог; јер је сила Божија на спасење свакоме који верује, а најпре Јеврејину и Грку.
17. Јер се у Њему јавља правда Божија из вере у веру, као што је написано: Праведник ће од вере жив бити.

Dakle, praveci prelaz sa starog na novi ZAVET, napravljen je i prelaz sa jevrejskog i aramejskog na grcki JEZIK, ali potrebno je i dijagnostikovati prelaz iz vere u VERU (Rimljanima 1,17), gde nam Biblija svedoci za Judejce (judaizam) podrobno, ali ne i za Grke, osim u medjusobnom poredjenju, ili kroz prizmu prvih...

Trebalo bi da razumemo da je grcki jezik, onovremeni svetski jezik, bio neophodan za prodor hriscanstva, i mi kod apostola Pavla imamo propovedanje epikurejcima i stojicarima, cak svim radoznalim Atinjanima u Areopagu njima neznanog, a postovanog Boga (Dela 17,23), ...https://forum.krstarica.com/threads/od-h-ad-es-a-do-pakla-gehene-i-obratno.892003/

Zasto ovde umecem ovaj citat svoj? Kao sto su grci prevedeni iz vere u veru, tako smo i mi iz rodnoverja - i grcima je njihova vera bila rodna.
A vama drugima je receno da ne racunate, jer niko ne zna ni dana ni casa. Zasto je rekao i CASA, a vas samo zanimaju dani 1 za 1000 godina, mozete li to da mi odgovorite, a ja znam. Jer je u CASU ODGOVOR. vi dakle necete odgovor, vec hovete da se suprotite Gospodu i zato racunate. Sta cemo sa CASOM, pitam, ko god zna. Zar nije bilo dovoljno da kaze - ne znate dan, ili godinu, zasto je rekao NI CASA, jer ako ne znamo dan, zasto bi nas bilo briga za cas?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima! Nisam iščitala sve što ste pisali, pa ako se ovo pitanje već negde provuklo, samo mi nagovestite da ga ima, iščačkaću ga. Elem, kad smo kod rodnoverja, tek od nedavno sam se upoznala sa ovim terminom i čini mi se da je cela poenta rodnoverja oživeti staru, prethrišćansku veru Slovena i nju praktikovati (ako grešim, ispravite me). Zanima me, ako bi rodnoverje zaživelo u svom punom smislu i praksi, da li to znači da bi lapot ili spaljivanje udovica na pogrebu njihovih supruga, takođe bio legitiman verski obred koji bi se trebalo praktikovati. Isto tako, kakav je smisao i značaj rodnoverskih obreda u čast sunca i prirode, ako ih ne praktikuju ljudi koji nisu ratari i stočari, lovci i ribolovci, jer koliko znam naši drevni preci su svoje bogove prirode slavili sa željom da ih umilostive, dobiju bolje plodove i pune ambare i slično.
Eto, molim odgovore i zahvaljujem unapred.
Ja nigde nisam mogla naći da u rodnoverju postoji spaljivanje udovica. za taj običaj znam jedino da je postojao kod Indijaca čak se u nekim zabitim selima i do današnjih dana zadržao taj običaj i ako zakon izričito to zabranjuje.
Ako može postavi tekst i link ka toj informaciji baš me zanima.
 
Ala vi lupate gluposti pa to je za ne verovati. Ako postoji Bog (a ja mislim da postoji) Hriscanstvo mu je sigurno najblize. 99% ljudi ni ne razume Hriscanstvo, a pljuje ga stim sto mu je to pljuvacko pravo obezbedilo to isto Hriscanstvo.

Da sigurno su religije (paganske, zidovske, islamske itd) prave stim sto pozivaju na ubijanje, proterivanje, mucenje, porobljavanje, molenje za sto vise robova (koji su ukinuti zahvaljujuci Hriscnastvu) itd itd
Dragoljub je preminuo bog da mu dušu prosti
 
Pozdrav svima! Nisam iščitala sve što ste pisali, pa ako se ovo pitanje već negde provuklo, samo mi nagovestite da ga ima, iščačkaću ga. Elem, kad smo kod rodnoverja, tek od nedavno sam se upoznala sa ovim terminom i čini mi se da je cela poenta rodnoverja oživeti staru, prethrišćansku veru Slovena i nju praktikovati (ako grešim, ispravite me). Zanima me, ako bi rodnoverje zaživelo u svom punom smislu i praksi, da li to znači da bi lapot ili spaljivanje udovica na pogrebu njihovih supruga, takođe bio legitiman verski obred koji bi se trebalo praktikovati. Isto tako, kakav je smisao i značaj rodnoverskih obreda u čast sunca i prirode, ako ih ne praktikuju ljudi koji nisu ratari i stočari, lovci i ribolovci, jer koliko znam naši drevni preci su svoje bogove prirode slavili sa željom da ih umilostive, dobiju bolje plodove i pune ambare i slično.
Eto, molim odgovore i zahvaljujem unapred.
Malo ima zapisa i podataka o staroj veri. Kroz običaje koji se praktikuju može nešto da se nadzire.
Pročitaj malo ono što je pisala Olga Pjanović a imaš i par sajtova
Zatim Desankine pesme
https://www.google.com/amp/s/srpski...1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B/amp/
 

Back
Top