Quantcast

Православље и родноверје

Jovana931

Početnik
Poruka
4
Ja nigde nisam mogla naći da u rodnoverju postoji spaljivanje udovica. za taj običaj znam jedino da je postojao kod Indijaca čak se u nekim zabitim selima i do današnjih dana zadržao taj običaj i ako zakon izričito to zabranjuje.
Ako može postavi tekst i link ka toj informaciji baš me zanima.
Evo o lapotu. Wikipedija je u pitanju. Znam da nije merodavno, ali može da posluži makar u informativne svrhe. https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Лапот

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Pozdrav svima! Nisam iščitala sve što ste pisali, pa ako se ovo pitanje već negde provuklo, samo mi nagovestite da ga ima, iščačkaću ga. Elem, kad smo kod rodnoverja, tek od nedavno sam se upoznala sa ovim terminom i čini mi se da je cela poenta rodnoverja oživeti staru, prethrišćansku veru Slovena i nju praktikovati (ako grešim, ispravite me). Zanima me, ako bi rodnoverje zaživelo u svom punom smislu i praksi, da li to znači da bi lapot ili spaljivanje udovica na pogrebu njihovih supruga, takođe bio legitiman verski obred koji bi se trebalo praktikovati. Isto tako, kakav je smisao i značaj rodnoverskih obreda u čast sunca i prirode, ako ih ne praktikuju ljudi koji nisu ratari i stočari, lovci i ribolovci, jer koliko znam naši drevni preci su svoje bogove prirode slavili sa željom da ih umilostive, dobiju bolje plodove i pune ambare i slično.
Eto, molim odgovore i zahvaljujem unapred.
Nisam baš siguran koliko je rodnoverje kod Srba postalo ozbiljno. U Poljskoj i Rusiji sam video da je razvijenije.
DOk, kod nas teško da je to otišlo dalje od neke vrste mode i/ili lifestyle, želje da se bude drugačiji od većine...

Jovana931

Početnik
Poruka
4
Nisam baš siguran koliko je rodnoverje kod Srba postalo ozbiljno. U Poljskoj i Rusiji sam video da je razvijenije.
DOk, kod nas teško da je to otišlo dalje od neke vrste mode i/ili lifestyle, želje da se bude drugačiji od većine...
Na nekom mestu sam čula za to da je u Rusiji i Poljskoj razvijenije i to me je podstaklo da se zapitam ona pitanja sa početka. Inače, već nekoliko dana promišljam o ideji rodnoverja i mnoge stvari mi nisu jasne, pa me zanima postoji li nekakav rodnoverski manifest, kodeks, neka filozofsko - socijalna diskusija, ili nešto tome slično, makar bilo rusko ili poljsko, koje jasno objašnjava i smisleno obrazlaže mogućnosti i uslove povratka predhrišćanskoj veri, kao i posledive koje to ima na vremenski i generacijski kontinuum?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Na nekom mestu sam čula za to da je u Rusiji i Poljskoj razvijenije i to me je podstaklo da se zapitam ona pitanja sa početka. Inače, već nekoliko dana promišljam o ideji rodnoverja i mnoge stvari mi nisu jasne, pa me zanima postoji li nekakav rodnoverski manifest, kodeks, neka filozofsko - socijalna diskusija, ili nešto tome slično, makar bilo rusko ili poljsko, koje jasno objašnjava i smisleno obrazlaže mogućnosti i uslove povratka predhrišćanskoj veri, kao i posledive koje to ima na vremenski i generacijski kontinuum?
Vidi, obzirom da gotovo da i nema svetih knjiga i spisa slovenskog paganizma, rodnoverci tu veru rekonstruišu iz tekstova antropologije, sociologije i sl

Jovana931

Početnik
Poruka
4
Vidi, obzirom da gotovo da i nema svetih knjiga i spisa slovenskog paganizma, rodnoverci tu veru rekonstruišu iz tekstova antropologije, sociologije i sl
Jasno. Znači li to da jasan koncept rodnoverja kao savremene kulturno-verske tvorevine nigde nije jasno definisan i formulisan?
Jasno mi je da je rodnoverje prvenstveno ideja o povratku predhrišćanskoj religiji, koja podrazumeva staroslovenski panteon bogova, određene rutuale posvećene bogovima o kojima saznajemo na osnovu antropoloških izvora, ali i tradicije i običaja koje se uz specifičnosti lokaliteta određene slovenske zajednice razlikuju i dopunjuju. Ipak, verski život neodvojiv je od same životne prakse, jer od nje i potiče. Savremena životna praksa prosečnog Srbina (uzmimo ga za primer) ni po čemu ne zavisi od volje Perunove ili Velesove, jer prosečan savremeni Srbin više nije ratar a ni stočar. Drugo, ako pođemo od mitoloških pripovesti o postanku sveta, odnosa među božanstvima, i drugim mitskim pričama, savremenom čoveku biće pomalo suludo da u to veruje, budući da nam je već danas suludo da verujemo npr da je prema hrišćanskom verovanju svet nastao za sedam dana. Razvoj naučno-tehnoloških saznanja argumentovano razuverava stara shvatanja.
Treće, ako na rodnoverje gledamo kao pokušaj za sada manjih grupa širom vascelog slovenskog življa da se ujedini pod nekadašnjom zajedničkom verom, onda nailazimo na problem tradicijskog kontinuiteta. Npr, ako zamislimo da je rodnoverje zaživelo u svom punom sjaju za nekih 100 - 500 godina, naši potomci neće moći da kažu da je rodnoverje postojalo oduvek, jer se ne može poreći postojanje hrišćanstva koje je bar do danas među slovenskim narodima postojalo zvanično poslednjih desetunu, ako ne i više vekova. Svaka izjava tog budućeg rodnoverca da poštuje veru predaka, imaće kontraargument da su bar jedan milenijum njegovi preci bili hrišćani. Uostalom to važi i za nas danas. Ako se odreknemo svojih hrišćanskih predaka, gubimo kao nacije skoro 10 vekova istorije. A bez istorije, narod se ne može nazvati narodom, pogotovu ne najstarijim u Evropi. Možda to nekima i ne bi bilo tako strašno, uvesti u istoriju rodnoveraca da su neki naši preci bili "prinudno hrišćani", ali to bi omogućilo brojnim drugim narodima da prisvoje naše kulturno i istorijsko nasleđe i promene ga prema svojim interesima, ne bi li time sebi stvorili prava da recimo, preuzmu teritorije, prirodna bogatstva, strateške položaje i slično.
I kao četvrto, iako postoje rodnoverske zajednice u Rusiji i Poljskoj koje govore u prilog tezi da je rodnoverje moguće praktikovati bez kuturno istorijskih negativnih posledica prethodno navedenih, mislim da to dakako zavisi od istorijskih prilika same grupe. Jedno je kad imate zajednicu u srcu Rusije u kojoj je dvoverje dugo trajalo i u kojoj je predhrišćanska vera praktikovana u senci zvaničnog hrišćanstva, pa sad može bez velikih posledica po svoju istoriju i tradiciju iz te hrišćanske senke izvući staru veru i dati joj na značaju; a nešto sasvim drugo je to isto pokušati na Balkanu gde su prošle i kurta i murta i gde se večito vodi borba za očuvanje nacionalnog identiteta svih južnoslovenskih naroda kako naspram ne - slovenskih naroda, tako i među sobom.

hm337

Primećen član
Poruka
718
Neću ni da gledam. Dragan Jovanović je nekad bio dobar novinar. Sad izlazi sa suludim tvrdnjama tipa da je Hrist bio Rista i da je Srbin.
A što se tiče stare vere ona je bila zanimljiva. Pitanje je da li su bogovi koje su Sloveni slavili bili stvarna bića i šta su bili.Generalno Bogovi mnogobožačkih religija su po meni bili demoni. Ipak ti Bogovi uglavnom nisu bili zli.

hogarius

Veoma poznat
Poruka
14.935
Neću ni da gledam. Dragan Jovanović je nekad bio dobar novinar. Sad izlazi sa suludim tvrdnjama tipa da je Hrist bio Rista i da je Srbin.
A što se tiče stare vere ona je bila zanimljiva. Pitanje je da li su bogovi koje su Sloveni slavili bili stvarna bića i šta su bili.Generalno Bogovi mnogobožačkih religija su po meni bili demoni. Ipak ti Bogovi uglavnom nisu bili zli.
Mnogi u Srbiji imaju sulude ideje, pa ih mi ipak biramo da nas zastupaju u jos suludijem svetu.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
ne bi li time sebi stvorili prava da recimo, preuzmu teritorije, prirodna bogatstva, strateške položaje i slično.
Evo o lapotu. Wikipedija je u pitanju. Znam da nije merodavno, ali može da posluži makar u informativne svrhe. https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Лапот
sa lapotom ces da branis zemlju? to je nase kulturno nasledje? nas -
-generacijski kontinuum?
:dash:
Možda to nekima i ne bi bilo tako strašno, uvesti u istoriju rodnoveraca da su neki naši preci bili "prinudno hrišćani", ali to bi omogućilo brojnim drugim narodima da prisvoje naše kulturno i istorijsko nasleđe
ja mislim, posteno da ti kazem, da ti provociras, da uvijas u oblande nesto sto niti je nas kontinuum, nasa proslost, nase nasledje, bar ne nas pitomih, dok za vas s planine nisam siguran bas, kad pomenu lapot - cak mislim da nas cackas u kontekstu neprijateljstva prema spc

Poslednja izmena:

.Gogilli.

Domaćin
Poruka
3.941
ok cula sam za taj obicaj ali ne razumem zasto si to povezala sa rodnoverjem
prvo si navela spaljivanje udovica i zaista ni za to nisam cula osim kod indijaca
a za obicaj ubijanja starih cula sam ali nema nikakve veze sa rodnoverjem
zato me zanima kako si to povezala?

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639