Pravila dobrog kaznjavanja

Evo i ja nesto da kazem na racun kaznjavanja dece i ako nisam tjale! Ja licno smatram da nisam taj tip autoriteta koji bi mogao adekvatno da kaznjava decije ponasanje u smislu verbalne ili fizicke prisile, ali sam zato veliki pobornik fizickog kaznjavanja ne samo dece nego i odraslih (odraslih pogotovo)! Samar je izuzetna vaspita mera, narocito u kombinaciji sa dominacijom glasa, govorom tela i mimikrijom lica. Npr. moj pok.deda je bio vojno lice i uvek kada bih nesto kao dete zabrljao samo bi me povukao za uvo i udario samarom. Secam se jednog takvog samara koji me narocito drag i u lepom secanju, deda je mnogo voleo pse a ja sam slucajno, nevodeci racuna nagazio na shapu malom stencu pa sam dobio muski samar :) A inace, majka mi je pricala, dok su oni bili deca (njih troje) i kad naprave neku glupost, deda ih postroji ispred ulaznih vrata sobe, skine onaj siroki vojnicki opasac i samo pokaze prstom prvom od njih da udje u sobu, tu dobije deset udaraca preko du.peta opasacem, otvori vrata i pozove drugog a zatim i treceg. Ko se otima i vristi, taj dobije i preko ledja. Nekad je imao obicaj u dva ujutro da im udje u sobu i zadigne cebe da vidi da li su oprali noge, ko to nije uradio, dizao ga je u dvoriste na cesmu na pumpu, da ih pere po najvecem mrazu ako treba ili bi dobio batine. Ali se secam da sam kao dete dobio krvnice batine od babe, prutem preko golih ledja i ramena i to je bilo tako stresno da je taj deda prisao babi i skucao je samarom bez pardona. Mora se znati neki red i u fizickom kaznjavanju. Ja izuzetno postujem autoritete i kod zena i kod muskaraca. Smatram da je majkva vise pozvanija da kaznjava dete nego otac (ne znam zasto) Hah...kad se setim jednom.....ja i brat smo kao deca gledali na tv "otpisane" i trazili od majke da nam donese casu vode, a ona je bila nesto nervozna zbog posla, i kad nam je donela prvi put obojici, trazili smo opet, onda nam je ona donela i drugi put, i kada smo treci put zatrazili, zena popizdi, uzme varjacu, sipa vode u lonac od deset litara, donese nam dve case i natera nas da pijemo do iznemoglosti uz pretnju batinama varjacom. Samo je bitno da fizicki i verbalno kaznjavanje bude u granicama normalnog, da ne zadire u ciganluk,histeriju i prostastvo kao sto je to obicaj u vecini slucajeva.
 
Da li je dobro ako dete misli da treba,tacnije zahteva da bude kaznjeno,trazi strogocu roditelja? Da li ga tad treba kazniti?

Dete ne treba nikad kaznjavati, zeleti biti kaznjen je mazohizam, to znaci da s osobom vec ne valja nesto na psihickom nivou,
kaznjvanje dece je sadizam i prema takvim osobama koje takvo cine treba preduzeti sve moguce mere,
kaznjavanjem dece se gradi propali narastaj, dok beznasilnm vaspitanjem gradice se velicanstveno drustvo
 
Dete ne treba nikad kaznjavati, zeleti biti kaznjen je mazohizam, to znaci da s osobom vec ne valja nesto na psihickom nivou,
kaznjvanje dece je sadizam i prema takvim osobama koje takvo cine treba preduzeti sve moguce mere,
kaznjavanjem dece se gradi propali narastaj, dok beznasilnm vaspitanjem gradice se velicanstveno drustvo
Bravo, Mixal !!! Ovo si onako, monumentalno rekao !!! :lol:
 
Dete ne treba nikad kaznjavati, zeleti biti kaznjen je mazohizam, to znaci da s osobom vec ne valja nesto na psihickom nivou,
kaznjvanje dece je sadizam i prema takvim osobama koje takvo cine treba preduzeti sve moguce mere,
kaznjavanjem dece se gradi propali narastaj, dok beznasilnm vaspitanjem gradice se velicanstveno drustvo

Nisam mislio na fizicko kaznjavanje i slicne stvari,nego npr oduzimanje kompjutera,zabrana izlazaka do kasno...necu da kuvam dete u loncu ako nesto zgresi,pobogu :zroll:
 
Bravo, Mixal !!! Ovo si onako, monumentalno rekao !!! :lol:

Kad mihal nesto kaze ima da grmi :)

Nisam mislio na fizicko kaznjavanje i slicne stvari,nego npr oduzimanje kompjutera,zabrana izlazaka do kasno...necu da kuvam dete u loncu ako nesto zgresi,pobogu

Da, naravno, stege, zabrane, uskracivanje stetnih navika i sl to je vec nesto drugo, to su neophodne vaspitne mere.
 
Ma pustite vise te fensi fazone i fore......"decu ne treba tuci"!!!! Decu treba udariti po du.petu ako su nemirna van uobicajene granice ponasanja deteta. Ne treba ga sad bicevati mokrim debelim kanapom od konjskog ulara, da mu skidate kozu s ledja! Moze kais preko zadnjice ili prut ili varjaca. Mene su cak i zarom po nogama udarali. To mi je bio veci strah nego batina. I sta mi fali....NISTA!!!
 
Ma pustite vise te fensi fazone i fore......"decu ne treba tuci"!!!! Decu treba udariti po du.petu ako su nemirna van uobicajene granice ponasanja deteta. Ne treba ga sad bicevati mokrim debelim kanapom od konjskog ulara, da mu skidate kozu s ledja! Moze kais preko zadnjice ili prut ili varjaca. Mene su cak i zarom po nogama udarali. To mi je bio veci strah nego batina. I sta mi fali....NISTA!!!

nista ti mozda ne fali, ali imas sav taj bes nagomilan u sebi i neprestanu potrebu da nadjes krivca da ga kaznis, kaznjavanje nekog ti pricinjava zadovoljstvo kad se uznemiris .... itd
a sta bi ti falilo i da nisi bio kaznjavan ?

smireno dete je upropasteno dete, pustite decu nek se izrazavaju na sebi svojstven nacin, kroz nemir, vragolomije i sve ostalo deci svojstveno

:)
 
Ma pustite vise te fensi fazone i fore......"decu ne treba tuci"!!!! Decu treba udariti po du.petu ako su nemirna van uobicajene granice ponasanja deteta. Ne treba ga sad bicevati mokrim debelim kanapom od konjskog ulara, da mu skidate kozu s ledja! Moze kais preko zadnjice ili prut ili varjaca. Mene su cak i zarom po nogama udarali. To mi je bio veci strah nego batina. I sta mi fali....NISTA!!!
i ju brate :eek:
 
Pa dobro, istina je da vucem par dubokih trauma iz najranijeg detinstva zbog nepravde i batina koje sam dobio a koje nisu svojstvene ni psu a kamoli coveku, no uprkos tome, smatram da decu treba i fizicki kaznjavati u odredjenoj meri.
na osnovu ovoga ja mislim da ces ti jako teskopovuci granice, jer obicno dete koje prezivi takve traume u kasnijoj dobi ne moze da odredi gde su "granice" fizickog kaznjavanja. ne zameri na mom misljenju ako je pogresno drago mi je.
ili "ako tucete svoju decu, ona ce tuci vase unuke'
mog muza je njegov otac dosta tukao kao dete i previse...a ne daj boze da moj muz lupi sina po guzi, ma ne daj boze da povisi ton, odmah je to ..ma pusti ih...
 

Back
Top