Pravila dobrog kaznjavanja

Decu ne treba tuchi ni kazznjavati. Nema potrebe, ako umemo da ih vaspitavamo.

Napomena. Ovaj zakljuchak sam izvela tako shto sam na taj nachin odgojila zdravu i uspeshnu osobu,
kao i oslanjajuchi se na pedagoshku literaturu koja podrzzava ovaj metod i ne preporuchuje fizichko i psihichko ponizzavanje deteta radi postizanja "vaspitnih" ciljeva.

Naravno, ni ja ne govorim o teshkom zlostavljanju. Onaj ko ne razume decu i ne ume da se sa njima dogovori, da ih nauchi i da im objasni ne treba ni da ih ima.
Nek nabavi psa za dresuru i neka ne unesrechuje ljudska bicha.
 
Poslednja izmena:
verujem da nemci, italijani, rusi...premlacuju svoju decu ali sam primetila da mnogo cesce za mnogo manje prekrsaje njihova deca dobiju pljesku...valjda zato sa 3 godine mirno sede u restoranu i sluze se viljuskom i nozem bez problema dok ovu nasu mame hrane ako i uspeju da ih navataju dok se jure oko stolova

Odrasla sam u nemachkoj i tvrdim da deca tamo redje dobiju "pljesku" nego nasha. Kod nas josh uvek postoji ono primitivno shvatanje da je batina iz raja izashla, nemci vishe veruju u edukaciju.
Za italijane i ruse ne znam pa nechu da tvrdim.
 
Да, има и оних што их остављају у колицима испред супермаркета, и оних што их остављају да спавају у колима док се родитељи проводе по ноћним клубовима....има свашта, знаш како је...мајке ми?

Biće posla, biće posla :smajlikojizadovoljnotrljaruke: :mrgreen:
 
...a je li u redu da mene ona devojcica koju sam gore opisala juri sa nozem zato sto sam je pitala sta joj je to u nosu....imala je tampon koji je stalno nosila zbog cestih krvarenja, na njeno "nista" ja pitam "kako nista nisi se valjda sa tim rodila" a ona trk po noz, jedva su me spasili :confused:

:dontunderstand:
Jesi ti punoletna?
A drugo, jel ti na osnovu jednog nevaspitanog deteta (odnosno roditelja koji to ne zaslužuju da budu) izvodiš zaključak kako treba vaspitavati decu?
 
:dontunderstand:
Jesi ti punoletna?
A drugo, jel ti na osnovu jednog nevaspitanog deteta (odnosno roditelja koji to ne zaslužuju da budu) izvodiš zaključak kako treba vaspitavati decu?
...naravno da sam punoletna...deca od 3 - 5 godina ispituju granice, u tom periodu se razgovorom nista ne postize jer dete nije sposobno da shvati razloge verbalnih zabrana, naprotiv one mogu da deluju suprotno i da jos vise stimulisu nezeljeno ponasanje...ono sto se u tom periodu propusti kasnije ne moze da se nadoknadi
 
...naravno da sam punoletna...deca od 3 - 5 godina ispituju granice, u tom periodu se razgovorom nista ne postize jer dete nije sposobno da shvati razloge verbalnih zabrana, naprotiv one mogu da deluju suprotno i da jos vise stimulisu nezeljeno ponasanje...ono sto se u tom periodu propusti kasnije ne moze da se nadoknadi

....Али је, видим, способно да овлада вештином коришћења виљушке и ножа и мирног седења у ресторану док год траје ручак....:mrgreen::lol:
 
...a je li u redu da mene ona devojcica koju sam gore opisala juri sa nozem zato sto sam je pitala sta joj je to u nosu....imala je tampon koji je stalno nosila zbog cestih krvarenja, na njeno "nista" ja pitam "kako nista nisi se valjda sa tim rodila" a ona trk po noz, jedva su me spasili :confused:

Ponela si se nevaspitano prema tom detetu.
A onda si je josh i vredjala.

Krajnje nezrelo, nemam rechi...ne mogu da razumem takvo tvoje ponashanje prema detetu pa sve i da ti imash 10 godina pa ovladala si veshinom kucanja na forumu...mogla bi i osnovama ljudske komunikacije.

Uglavnom, kada sa decom postupamo kao sa ljudskim bichima, ona se tako i ponashaju.
 
...naravno da sam punoletna...deca od 3 - 5 godina ispituju granice, u tom periodu se razgovorom nista ne postize jer dete nije sposobno da shvati razloge verbalnih zabrana, naprotiv one mogu da deluju suprotno i da jos vise stimulisu nezeljeno ponasanje...ono sto se u tom periodu propusti kasnije ne moze da se nadoknadi

Vidim da ne znash nishta o deci tog uzrasta.
Otkud ti ideja da ne razumeju verbalne zabrane?

Razumeju deca sve, ako umesh da im saopshtish.

Vaspitanje deteta bilo kog uzrasta se ne svodi na kazne i zabrane, vech na razgovor, objashnjenje i lichni primer.
 
... savrsene forumasice i njihova savrsena deca... sta reci... sve ste u pravu :D

Колико сам схватила тему - није реч ни о форумашицама ни о њиховој деци. :roll: То што сада потежеш је argumentum ad hominem, чиме покушаваш да забашуриш непознавање неких основних чињеница о развоју деце.;)
 
@Andreavk. Juce si mi nabacila "da nisam kompententan" diskutovati o odgoju dece. Na tom naucnom polju stvarno nisam "obrazova", ali kao roditelj vise dece i jedan od pionira (zs tebe: stariji ciko) za te nove, pedagoske (bez batina) metode a i neki obrazovni nivo, smatram sebe mnogo "strucnijim" u diskusiji o vaspitanju dece. Imam iz velikog dela nase planete, iz vecine kulturnih i religioznih krugova, prijatelje koji imaju decu i vaspitavaju ih sa vecim ili manjim uspehom.
Ne poznajem te, ali imam osecaj da si jako mlada i da sve sto znas o deci i vaspitanju dece, uzimas iz povrsnog pogleda nevaspitane dece (koja puno vise upadaju u oci), i iz sumljive literature...
Svako dete je individua za sebe i svako dete treba drugaciji pristup, ali ne batine ili psiholosko nasilje...biti roditelj, nije lako...ali ga pravilno i dobro vaspitati je jos teze!!!
Pipi je vec u tri reci rekla kako se vaspitava dete!!!
 
Колико сам схватила тему - није реч ни о форумашицама ни о њиховој деци. :roll: То што сада потежеш је argumentum ad hominem, чиме покушаваш да забашуриш непознавање неких основних чињеница о развоју деце.;)
...ti si i na onoj temi o kaznjavanju tvrdila da po pravilniku dete ne moze biti kaznjeno na nacin na koji je kaznjeno ...na ovoj izvrgavas ruglu i podsmevas se coveku koji je profesor univerziteta... svaka cast...a o mom poznavanju materije nisi kompetentna da sudis
 
Uvek mogu da preporuchim da
kada ne znamo
uchimo od onih koji su upucheni i koji imaju sopstvenog iskustva
pre nego shto ga sami steknemo

Ovako sprechavamo greshke koje mogu biti fatalne po nas i po nama drage
a koje nastaju kao nasumichne konstrukcije na osnovu povrshnog saznanja van konteksta i nakaradnog tumachenja istog
 
...ti si i na onoj temi o kaznjavanju tvrdila da po pravilniku dete ne moze biti kaznjeno na nacin na koji je kaznjeno ...na ovoj izvrgavas ruglu i podsmevas se coveku koji je profesor univerziteta... svaka cast...a o mom poznavanju materije nisi kompetentna da sudis

Čoveku svaka čast, verovatno pacov brže nauči da prođe kroz lavirint ili pritisne polugu ako se primenjuju pravila koja je on napisao. O humanosti neću da govorim, to nije ni tema.
TI SI TA koja je povezala vaspitanje deteta sa vaspitanjem exp. pacova! :rtfm:
 
...ti si i na onoj temi o kaznjavanju tvrdila da po pravilniku dete ne moze biti kaznjeno na nacin na koji je kaznjeno ...na ovoj izvrgavas ruglu i podsmevas se coveku koji je profesor univerziteta... svaka cast...a o mom poznavanju materije nisi kompetentna da sudis

Да, и стојим иза те тврдње. Правилник нисам писала ја, али сам дужна да га познајем и спроводим. Шта ти ту није јасно и шта је проблематично?

Не знам коме сам се ругала.:( Можеш ли цитирати тај мој коментар где се ''ругам'' неком професору и ја ћу се дотичном професору дубоко извинити.
Ти рече како вам је неки професор испричао тужну причу о неваљалом српском детету. Ја сам десет пута питала шта предаје тај професор и коју поенту тога текста сте ви, као студенти, требали да извучете....
После се испостави да ти је то причала кума, вероватно уз кафицу, и у ко зна ком контексту... :roll: Но, добро, али за поенту остадох ускраћена и даље...:(

Можда ми је неку компетенцију за разговор о овој материји дала ипак моја диплома и моја дугогодишња пракса у школи, а?;)

Ако се сматраш комепетентном, и као што видим, упућеном у способности триогодишњег детета, како ти се омакла тврдња да трогодишња деца - седе мирно у ресторану и сами се служе ножем и виљушком када то, једноставно, није могуће због њихових моторичких способности на том узрасту???
 
Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
-Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
-Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
-Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
-Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
-Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu :lol: (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava. :(

Ovo je divno, i ja postupam slično :)
 
Да, и стојим иза те тврдње. Правилник нисам писала ја, али сам дужна да га познајем и спроводим. Шта ти ту није јасно и шта је проблематично?

Не знам коме сам се ругала.:( Можеш ли цитирати тај мој коментар где се ''ругам'' неком професору и ја ћу се дотичном професору дубоко извинити.
Ти рече како вам је неки професор испричао тужну причу о неваљалом српском детету. Ја сам десет пута питала шта предаје тај професор и коју поенту тога текста сте ви, као студенти, требали да извучете....
После се испостави да ти је то причала кума, вероватно уз кафицу, и у ко зна ком контексту... :roll: Но, добро, али за поенту остадох ускраћена и даље...:(

Можда ми је неку компетенцију за разговор о овој материји дала ипак моја диплома и моја дугогодишња пракса у школи, а?;)

Ако се сматраш комепетентном, и као што видим, упућеном у способности триогодишњег детета, како ти се омакла тврдња да трогодишња деца - седе мирно у ресторану и сами се служе ножем и виљушком када то, једноставно, није могуће због њихових моторичких способности на том узрасту???

....kompetentna si za srpski, samim tim sto radis u skoli ne znaci da si dobar pedagog inace nam deca ne bi bila ovakva, a mozda predajes streberima (velika je razlika izmedju dece u npr. trecoj bg gimnaziji i gimnaziji sveti sava)...da li bi vise volela da budes u ulozi nastavnice koju je djak lupio dnevnikom po glavi i nazivao je pogrdnim imenima(imas na youtube) ili bi da imas prutic pa da ga pecnes po dlanu....ja sam za srednje resenje a ti ocigledno za to da te lupi dnevnikom

...nije ova pravila profesor smislio preko noci nego su ona rezultat dugogodisnjeg rada...ako vi mislite da imate bolje resenje saopstite ga pa da stampamo udzbenik...tom profesoru nisu stihovi pali na pamet slucajno nego su rezultat zivotnog rada

...ljubav ne moze da pokvari dete nego nedostatak kazne...formula uspeha je puno ljubavi ali i vrlo jasne granice i po potrebi vrlo jasne kazne:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...+Srbija+na+kauču+kod+Zorana+Milivojevića.html

...prema unicefu 70% dece u srbiji trpi fizicko i psihicko nasilje u kuci ...dakle 70% srba misli da su u ljubavi, ratu i disciplinovanju dece sva sredstva dopustena....zato su i napisana ova pravila

...deca vec od druge godine pocinju da se sluze priborom za jelo a neka to ne nauce ni do desete, znaci individualno je
 

Back
Top