Pravila dobrog kaznjavanja

toplo vam preporučujem električnu teralicu za stoku......za mlađe od 5 godina podesite na 20 000V a za one preko 5 može i do 35 000V :)


...pa naravno, kad se radi o fizickom kaznjavanju vama samo to moze pasti na pamet ...imas istomisljenicu na temi "mrak na oci" koja predlaze da se dete vezuje za banderu, da se na njega puste psi pa ako slucajno to prezivi batinjanje do smrti...bili bi savrsen par
 
....kompetentna si za srpski, samim tim sto radis u skoli ne znaci da si dobar pedagog inace nam deca ne bi bila ovakva, a mozda predajes streberima (velika je razlika izmedju dece u npr. trecoj bg gimnaziji i gimnaziji sveti sava)...da li bi vise volela da budes u ulozi nastavnice koju je djak lupio dnevnikom po glavi i nazivao je pogrdnim imenima(imas na youtube) ili bi da imas prutic pa da ga pecnes po dlanu....ja sam za srednje resenje a ti ocigledno za to da te lupi dnevnikom

...nije ova pravila profesor smislio preko noci nego su ona rezultat dugogodisnjeg rada...ako vi mislite da imate bolje resenje saopstite ga pa da stampamo udzbenik...tom profesoru nisu stihovi pali na pamet slucajno nego su rezultat zivotnog rada

...ljubav ne moze da pokvari dete nego nedostatak kazne...formula uspeha je puno ljubavi ali i vrlo jasne granice i po potrebi vrlo jasne kazne:

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...+Srbija+na+kauču+kod+Zorana+Milivojevića.html

...prema unicefu 70% dece u srbiji trpi fizicko i psihicko nasilje u kuci ...dakle 70% srba misli da su u ljubavi, ratu i disciplinovanju dece sva sredstva dopustena....zato su i napisana ova pravila

...deca vec od druge godine pocinju da se sluze priborom za jelo a neka to ne nauce ni do desete, znaci individualno je

О чему ти причаш?:roll:

Питала сам те чиме сам то увредила неког професора - не добих одговор.
Питала сам те (бар 10 пута) шта је тај професор хтео да вам поручи том причом о неваљалом српском детету - не добих одговор још увек.
Питала сам те одакле ти информација да су деца од три године (сад кажеш чак и од две?!) моторичнки толико зрела да се самостално служе ножем и виљушком - не добих одговор!

Била бих ти заиста захвална ако би одговарала на оно што те заиста питам, а не конструисала којешта да би избегла одговоре.;)

Успут, које су ТВОЈЕ КОМПЕТЕНЦИЈЕ да причаш о овој теми? Ја своје наведох, али за тебе оне нису релевантне. Ок. Можда си стручнија од мене. Шта си ти дипломирала и колико година праксе имаш у раду са децом?
 
Poslednja izmena:
...na svako pitanje si dobila odgovor ali i pored toga branis svoje stanoviste da bi dokazala da si ipak ti u pravu...kad zapnes za nesto tesko te je ako ne i nemoguce pokolebati...ne znam sta se krije ispod te intelektualne fasade ali nemam nameru da se vise sa tobom raspravljam i vrtim u krug
 
Neverovatno. Toliko tvrdoglavosti i kontradiktornosti se retko susrece u svetu.
Novi pedagoski pristup deci nije produkt nekog pojedinca, to je celi svet (civilizovani) prihvatio na osnovu dugogodisnjih studija, iskustvima pedagoga i naucnika...naravno da ima par procenata koji zastupaju drugaciji, stari pristup, odgoju.
Pojedini primeri nevaspitanog, grubog ponasanja dece, nisu uzrok "modernog" vaspitanja, vec refleksija porodicnog zivota i nevaspitanja.
Jednoga dana, kada budes sama roditelj, shvatices o cemu mi ovde govorimo. Deca trebaju paznju, ljubav, posveceno vreme, kao i mi. To su samo mali buduci ljudi. Ako ih sa nasiljem vaspitavamo, bice sutra nasilni ili povuceni, ni jedno ni drugo nije dobro ni za njih niti za drustvo.
 
...na svako pitanje si dobila odgovor ali i pored toga branis svoje stanoviste da bi dokazala da si ipak ti u pravu...kad zapnes za nesto tesko te je ako ne i nemoguce pokolebati...ne znam sta se krije ispod te intelektualne fasade ali nemam nameru da se vise sa tobom raspravljam i vrtim u krug

Не знам са киме си ме помешала, али ја никакве своје ставовове на тему кажњавања нисам овде изнела! :roll:

Биће да ми је промакло - можеш ли ми цитирати тај пост у којем си одговорила са којом поентом вам је професор-професорка причала причу о избацивању неваљалог српског дечака? Да ли је то било на предавању или у кумовском ћаскању? Ако си одговорила на то, ја се извињавам, али заиста не видим. :( Буди љубазна па ми копирај тај пост.

Такође, промакао ми је и пост у којем си написала шта си по струци и колико непсоредног педагошког искуства имаш, а волела бих то да прочитам.

Треће - можеш ли ме упутити у неку стручну литературу о моторичким способностима код мале деце? Ту где си прочитала да су двогодишњаци довољно зрели да се самостално служе ножем и виљушком... Можда сам ја учила из неких застарелих књига...:(

Три врло једноставна одговора. Хвала унапред.:)
 
Neverovatno. Toliko tvrdoglavosti i kontradiktornosti se retko susrece u svetu.
Novi pedagoski pristup deci nije produkt nekog pojedinca, to je celi svet (civilizovani) prihvatio na osnovu dugogodisnjih studija, iskustvima pedagoga i naucnika...naravno da ima par procenata koji zastupaju drugaciji, stari pristup, odgoju.
Pojedini primeri nevaspitanog, grubog ponasanja dece, nisu uzrok "modernog" vaspitanja, vec refleksija porodicnog zivota i nevaspitanja.
Jednoga dana, kada budes sama roditelj, shvatices o cemu mi ovde govorimo. Deca trebaju paznju, ljubav, posveceno vreme, kao i mi. To su samo mali buduci ljudi. Ako ih sa nasiljem vaspitavamo, bice sutra nasilni ili povuceni, ni jedno ni drugo nije dobro ni za njih niti za drustvo.

Kazna
Ne možete vaspitati dete bez kazne. Kazna je kada roditelj koristi svoju moć da bi kod deteta izazvao neprijatnost. Dete će kaznu uvek doživeti kao nedostatak ljubavi. Ali to je dečji način razmišljanja, koji dete mora da prevaziđe. Kazna ima raznih, ali je dužnost roditelja da kažnjava dete kako bi ono nešto naučilo.

...koji deo ti nije jasan
 
...na svako pitanje si dobila odgovor ali i pored toga branis svoje stanoviste da bi dokazala da si ipak ti u pravu...kad zapnes za nesto tesko te je ako ne i nemoguce pokolebati...ne znam sta se krije ispod te intelektualne fasade ali nemam nameru da se vise sa tobom raspravljam i vrtim u krug

Ja nisam pročitala odgovor ni na jedno pitanje koje je Hellen postavila, a i mene jako zanima.
I naravno da na forumu svako brani svoje stanoviše, pogotovo kad polemiše sa nekim čiji se argumenti baziraju na člancima iz novina...
 
Mislim da je važno biti jasan i principijelan. Za istu stvar uvek treba reagovati jednako. A ne, danas se smejati a sutra lupati šamare za istu pogrešku. Dete tada baš i ne može da shvati gde je pogrešilo, već će pre shvatiti da ima histeričnog roditelja i verovatno će to stvariti neke probleme u odnosima, a vaspitanje...ostaje samom detetu.

sve je tu receno! kljuc je da se od prve ne dozvoli ono sto se ne misli dozvoliti. i da se principijelno istraje na tome, bez buckurisa tipa: ma neka ga.....
 
Ne znam šta bih još dodao ovde. Ovo deluje strašno kada se čita, ali je tačno. Ne znam da li se rukovodim ovim pravilima kada kažnjavam. Možda ne svim, ... U svakom slučaju ne bih preporučio roditeljima da se strogo pridržavaju ovih pravila. Ne zbog toga što mislim da ih ne treba do kraja poštovati, nego zato što mi se čini da je nemoguće primeniti svih 12 pravila odjednom tokom kažnjavanja, a da se negde ne pogreši u procesu.
 
ta vrsta disciplinovanaj slabo kome je koristila
ili stvoris sikompleksiranog posulsnog idiota
ili stvoris besnog kontraša
mislim klinci ce postati an kraju ono što oni budu hteli
a zna se kako se smiruje i besno amlo dete i koji su nivoi koji se mogu dopustiti tinejdžerima itd
 
Шта год радили деци, имајте на уму да ће она највероватније то радити и својој.

Остављам резерву зарад оних којима ће и лоши родитељи послужити као пример шта они не желе да буду.
 
Evo jedne od oblasti u kojoj sam kao roditelj sasvim ali sasvim omanula.

-Nikad ne ispunim ono sto sam kao kaznu obecala.
-Kazne traju onoliko dugo koliko deca ne pitaju da li je zavrsena kazna a to je obicno pola sata posle pocetka kazne
-Posle svake kazne (kazne su obicno moja vika i urlanje po kuci) bude mi zao sto sam vikala pa se izvinjavam
-Ako sam preterala sa recima za koje smatram da su ruzne ili uvredljive za decu onda placem
-Ne znam da smislim kaznu niti da odredim duzinu trajanja
-Uvek ponavljam da je ukinut internet, tv, izlasci i dzeparac i NIKAD nisam ukinula internet, tv, izlaske i dzeparac
-Ako mm kaznjava decu kazem mu da je bezosecajan i da i ne zasluzuje tako dobru decu :lol: (ne pred njima)

Sve u svemu i jesu deca dobra kad se uzme u obzir koliko je odlucna i cvrsta majka koja ih vaspitava. :(



:lol: Nije sve baš ni tako strašno, priličan broj roditelja radi to isto na ovaj ili onaj način.. Deca su ti verovatno dobra zato što znaju da ih voliš, pa ne žele da te razočaraju, ali i zato što sva deca odlično znaju kada su roditelji u pravu kad ih kažnjavaju.

Treba imati na umu i da nisu sva deca ista kao ličnosti, pa i naše ponašanje prema njima ne može doneti iste rezultate.
Izgleda mi da tvoja deca to tvoje "kažnjavanje" i ne shvataju kao kažnjavanje, već kao tvoj način da pokažeš ljutnju. Nije loše. :)
 
Poslednja izmena:
Imam nekako loš osećaj prema kažnjavanju kao takvom. Ne verujem u trajan pozitivan učinak kazni. Ja sam uvek i pokušaj da me neko kazni doživljavala kao neku vrstu osvete.. I kao atak na mene kao ličnost.

Sam čin kažnjavanja za mene je kao da se onaj ko kažnjava postavlja u nadređeni položaj u odnosu na kažnjenika. A to ne smatram dobrom komunikacijom među ljudima uopšte, a naročito prema ljudima koji se međusobno vole, kao što su to roditelji i deca.

Nešto drugo smatram boljim načinom vaspitanja kako dece tako i odraslih. A to je, da im se omogući da osete ili shvate posledice grešaka koje čine.

Mada, mnogi pod kažnjavanjem misle u stvari na to.
 
Poslednja izmena:
dete nema nista protiv da ga ponekad kazne pod uslovom da u principu oseca da je voljeno, ali i da ono misli da je kazna pravedna a ne nesto sto ima za cilj da mu nanese bol i da ga ponizi... dete ne sme da se oseca ni kao marioneta u rukama odraslih a osecace se tako ako ga kaznjavate zato sto je to vama potrebno a ne njemu npr, mama dozvoljava nesto sto tata ne dozvoljava...iz toga dete moze samo da zakljuci da su im njihovi licni obracuni vazniji od njega...ovo su pravila kaznjavanja a ne premlacivanja dece...ne znam zasto je vecina stavila znak jednakosti izmedju kazne i batina
 
Poslednja izmena:
dete nema nista protiv da ga ponekad kazne pod uslovom da u principu oseca da je voljeno, ali i da ono misli da je kazna pravedna a ne nesto sto ima za cilj da mu nanese bol i da ga ponizi... dete ne sme da se oseca ni kao marioneta u rukama odraslih a osecace se tako ako ga kaznjavate zato sto je to vama potrebno a ne njemu npr, mama dozvoljava nesto sto tata ne dozvoljava...iz toga dete moze samo da zakljuci da su im njihovi licni obracuni vazniji od njega...ovo su pravila kaznjavanja a ne premlacivanja dece...ne znam zasto je vecina stavila znak jednakosti izmedju kazne i batina
A što se onda otima, beži i vrišti ?!? :eek:
 
vi naravno znate da su roditelji pedagoski monstrumi i da nikad nisu dobri...uvek su onakvi kakvi ne treba da budu z:lol:
Цео процес васпитања је, по својој дефиницији, насилан процес.
Ал, ако ћемо да смо васпитани и да имамо васпитану децу, једноставно морамо да поштујемо у својим неким модалитетима већ усвојене васпитне обрасце.
Шта се сме, шта не сме, зашто не сме (додатак за просвећене), радне навике..и тако све неке ситнице ;)
 
nije valjda da ne kaznjavate svoju decu nego ih pustate da vam se penju na glavu

Svasta, glupi roditelji koji ne znaju za druge, mnogo efikasnije a pozitivne metode, svoju decu vaspitavaju kaznjavanjem,
jednom pametnom roditelju nikad ne ztreba neki takav metod,
inace sam za da se roditelji kaznjavaju za neodgovorno ponasanje prema deci.
 
Jeste kažnjavanje tema, ali ne treba izgubiti iz vida još jedan aspekt vaspitanja, a to je nagrađivanje.
Pohvala neposredno posle nečega dobro urađenog je delotvornija nego neka skupa nagrada koja je odložena.
Pohvalu neki roditelji olako zanemaruju, kao podrazumeva se da tako treba. Možda se i podrazumeva, ali pohvala daje motiv da se to i dalje radi i da dete shvati da se i dobra dela zapažaju.
 
...da li je efikasnije ucenje kaznjavanjem ili nagradjivanjem je besmisleno, nagradom se modelira ponasanje a kaznom sprecava najnepovoljniji ishod...oni koji ne razumeju pravila kaznjavanja a kaznjavaju decu naprave vise losih posledica kaznjavanjem nego sto je kaznjavanje samo po sebi "agresivno, nehumano, destruktivno i stetno" (termini koje koriste laici i kvazihumanisti, mada se ne ustezu od kaznjavanja kad im je ono potrebno)....batine kao vaspitno sredstvo su delikatna tema i ako neko nije spreman da se pridrzava bar ovih pravila bolje da svoje dete zauvek lisi ovog vaspitnog sredstva




..dete koje terorise roditelje i okolinu(sutira ljude, poliva ih kafom i picem, maze sladoledom, ubacuje im pribadace u cipele) ne moze se verbalno umiriti...dete od 3 - 5 godina je veoma aktivno, veoma radoznalo i fizicki spremno na svasta, od paljenja logorske vatre u dnevnoj sobi do dovlacenja stolice do prozora na 12 spratu...dete u tom uzrastu nije sposobno da shvati razloge verbalne zabrane, naprotiv, ona moze da deluje suprotno i da stimulise nepozeljno ponasanje ( jedan otac se cak nije ogranicio na razgovor nego je svom sinu demonstrirao opasnost od igranja stekerom, gurnuo 2 zice u steker, spojio ih i cetvorogodisnjaku pokazao "opasan bljesak"...nista izazovnije za dete tog uzrasta (pravilo 6)...cak i da ga posle kazni za ponovljen pokusaj ta kazna ne bi imala gotovo nikakav efekat

...sa detetom od 3 - 5 godina se ne upusta u objasnjenja, razgovore, ubedjivanja i slicne gluposti u kriticnim situacijama...samo blaga ali odlucna i dovoljno jaka fizicka kazna (pravilo2), posebno ako je dete sklono da takvo ponasanje ponovi, daje rezultate

...jedno je spreciti ovakvo ponasanje odlucnom kaznom a drugo samarati dete zbog pogresno upotrebljene reci, obicnog nestasluka, padanja u parku ili zato sto je proslo pored tv-a dok otac gleda utakmicu...deca koja dobijaju batine i kad ih zasluze i kad ih ne zasluze oguglaju i onda batine ne pomazu ni kad su potrebne...sto se tice starije dece tu razgovori i objasnjenja dolaze u obzir cesce a batine redje

...vrlo je bitno dete posle batina izvesno vreme drzati na distanci, najbolje dok samo zatrazi normalan kontakt kao i da dete kaznjava samo onaj u ciju je ljubav dete potpuno sigurno, samo tako ce biti sigurno da nije kaznjeno ono nego njegovo nepozeljno ponasanje(npr. dete ne smeju kaznjavati cak ni roditelji, gastarbajteri koji ga nisu videli godinu ili vise ali baba i deda ili oni koji ga cuvaju mogu)... uz to kazna mora da usledi odmah(pravilo 4), ne obecavajte deci kaznu za sutra i ne saljite ih da sama uberu prut kojim cete ih kazniti

...ako vam nesto nije jasno pitajte :)
prvo da kazem da uvodni post lici na vojnu skolu. inace nisu ni sva deca ista. iz iskustva znam da ponekad dvogodisnjak pre shbvati ono sto mu se objasnjava od petogodisnjaka. i ne reaguju sva deca na kaznu isto, neko dete ce se brecati, vristati, plakati, a neko ce shvatiti poentu. moje starije dete koje ima 5 god. ako bude u kazni, a jedino pomaze ako mu zabranim igracke, tv, grickalice, on place, vristi da me nekad sramota od komsilja pa ga pustim iz kazne. u stanju je da prevristi dok ga ne pustim. istina razmazen je malo vise nego sto bi trebalo. dok mladji koji ima 2 god. shvati i popravi ponasanje a da kazna nije potrebna.
tako da ne treba generalizovati a ni decu vaspitavati kao da su na vojnoj obuci.
 
prvo da kazem da uvodni post lici na vojnu skolu. inace nisu ni sva deca ista. iz iskustva znam da ponekad dvogodisnjak pre shbvati ono sto mu se objasnjava od petogodisnjaka. i ne reaguju sva deca na kaznu isto, neko dete ce se brecati, vristati, plakati, a neko ce shvatiti poentu. moje starije dete koje ima 5 god. ako bude u kazni, a jedino pomaze ako mu zabranim igracke, tv, grickalice, on place, vristi da me nekad sramota od komsilja pa ga pustim iz kazne. u stanju je da prevristi dok ga ne pustim. istina razmazen je malo vise nego sto bi trebalo. dok mladji koji ima 2 god. shvati i popravi ponasanje a da kazna nije potrebna.
tako da ne treba generalizovati a ni decu vaspitavati kao da su na vojnoj obuci.
Ja nisam baš stručan da objasnim, ali ja sam shvatio ovako:
Uvodni post su samo sažeta pravila kako treba reagovati i biti dosledan u tome. Mislim da nedoslednost u vaspitanju zbunjuje i govori detetu da kazna nije ono sa čime mora da se pomiri (pa se i ne miri). Tu nisu navedeni posebni i razni slučajevi i varijante. Verovatno o tome pišu knjige. A ko će ovde da piše knjigu. Mislim da je post bio dobronameran i nigde nije napisano da treba biti preterano grub niti kakva vrsta kazne treba da bude.
Ja gledam na Nacionalnoj geografiji Cezar Milana, koji dresira kučiće. I onda dođe kod ljudi koji su gledali njegove emisije, sve su pokušali, a onda on za nekoliko minuta sredi stvar.
Šteta što tako nešto nema na TV i za vaspitanje dece.
 

Back
Top