Prava domaća kokošija supa

Pileću supu kuvam na isti način kao i Proka, jedino volim da dodam i list svežeg kupusa koji oplemenjuje ukus. Miris pečenog luka obožavam!

Ponekada od pileće supe napravim belu čorbu, tako što umesto kendli dodam malo pirinča i na kraju legir od pavlake i umućenog žumaceta. Sok od limuna obavezan.
 
E, ovo mi se najviše sviđa - kad je neko namćor, ali voli da troluje pa svugde gura nos :deda2::zloca::nono3:.
Baš me zanima da li je ikada u životu i pokušao da skuva supu ili čeka da mu mama spremi a on samo sedne za sto i naravno, ne zanima ga kao se kuva, zna samo da je jede.
Bolje sedi tu za kompom, čitaj šta pišu sposobniji od tebe, uči i ćuti - ne brukaj se.

Не знам ни како да одговорим на оволику дозу глупости и предрасуда у једној поруци. Ако се овако настави, другачије ћемо комуницирати. За сада ћу да прогледам кроз прсте, али генерално не волим овакву врсту сељачке наметљивости.
 
Postoje čorbe kao što su krompir, grah, mahune, kupus itd.

Овако, у Србији у којој ја живим нико не каже за чорбу ''грах'', ''кромпир'', ''махуна'', ''купус''. Када кажемо ''Гулаш'' знамо сви да се мисли на мађарско јело, не мисли се на смоки са шпагетама.

''Грах'', односно правим именом ПАСУЉ у СРБИЈИ се може спремати на много начина, а нашироко је познат такозвани српски војнички пасуљ или такозвани пасуљ ЈНА.

PASULJ VOJNICKI

ПАСУЉ : Где год сам био пасуљ је увек долазио у реткој (куваној) варијанти и служио се уз купус (са млевеним бибером на врху), и мислим да се и даље овако служи по кафанама. У овом пасуљу ће се пронаћи повећи комади сланине и кобасица.
Други начин,често посан, јесте пребранац, који се спрема у глиненом пекачу уз крупније сечен црни лук и ловоров лист. У оба јела се ставља алева паприка. И баш се често нађу на трпези.
Ми не сматрамо пасуљ супом, већ главним јелом, уколико се постави на трпезу. Једе се уз хлеб и купус салату, док се зимска варијанта једе уз туршију.

pasulj_1345537802_672x0.jpg


4376_VLD_7169-pasulj_630x0.jpg


КРОМПИР : Свака супа може да садржи кромпир, а и не мора. Ја рецимо волим да скувам кромпир, а онда извадим да направим пире, док супу средим у води у којој се кромпир кувао. Имам осећај да је то нешто најздравије што постоји. Дакле кромпир, целер, шаргарепа и на плотни запечен лук су за мене основа супе, а пред крај се дода першун уз резанца. Лепе су рецимо звездице. У животу нисам чуо за ''ЧОРБУ ОД КРОМПИРА'', то ми нема смисла. Постоји једино крем чорба а варијанте су са печуркама и са кромпирима. Забезекнут сам изразом. Кромпир се нанашој трпези скоро НИКАД не служи као главно јело већ увек као додатак. Може да прође у комбинацији са спанаћем и куваним повржем разних варијанти. Када је барено, лепо, фино, када је човек болеснији рецимо,печен кромпир, барен кромпир је таман и одличан је за желудац. Ја када правим кромпир исечем га на кришке и мало прокувам па онда у рерну ставим да се запече. Још ако има неки софт, савршено.

_sp-recept-krem-corba.jpg


Овако, ова крем чорба ми делује глупо и непривлачно.

МАХУНА : Постоји пуно врста махунки и свака има свој назив : Боранија и Грашак су међу најпознатијим у Србији. Ја грашак спремам тако што очистим лук, шаргарепу и суво димљено месо те продинстам у шерпи у коју после додам грашак, воду и запршку. То је то. Савршено вариво. дакле, нисамчуо за ЧОРБУ ОД МАХУНКИ, већ свака има свој назив. Може да се стави и грашак и боранија у супу, рецимо, али то онда се неће звати супа од махунки већ чорба. А ЧОРБА је та која је универзална осим ако није специфично Рибља чорба или у том контексту. И Боранија ,а и Грашак се сматрају ГЛАВНИМ јелом на нашој трпези.

b17bcb4fdbcc78948d4937be70163b14_view_l.jpg


КУПУС : Значи,супа од купуса не постоји код нас. Ми кажемо СЛАДАК КУПУС и кажемо КИСЕО КУПУС (додуше ово је више подварак). И баш сам пре неки дан јео сладак купус, ставио сам пуно бибера, парадајза и купуса, дакле лагано кувано јело на ову врућину и спарно време. Може и томатино да се стави ако нема парадајза целог. Јело баш фино окрепи. :ok: Такође се сматра ГЛАВНИМ јелом. ЈА волим да ставим буткицу ту.
Чуо сам рецимо за супу од коприва, али супа од купуса нити сам чуо нити ћу да прихватим па ко се љути нека се љути. :klap:

6620-sladak-kupus-iz-pekaca.jpg
 
Poslednja izmena:
jedne davne godine na moru, kad sam bio student i spavao u vreći pod golim nebom, mi otkrismo kafanu gde je na jelovniku bio pasulj ali u delu sa supama...

lelele, ono isti pasulj kao kod nas onaj retki ali sa mesom

a cena kao za supu, punooooo jeftinje od glavnog jela

ala smo se slatko naručali "supe od pasulja" tih dana :hahaha:

jel fažol ?
 
Боли вас уво :mrgreen:

Ја где год сам ишао, пасуљ су стављали у ''Кувана јела'' и под ''Главно јело''

"Nudimo:

U okviru dnevnog kuvanog jela od 399 dinara uključena je komplet ručak sa desertom dana. Nudimo nekoliko vrsta jela tradicionalne srpske kuhinje. Izbor glavnog jela vam omogućava da jedete raznovrsnu hranu tako da možete birati ono što volite, piletina, svinjetina, krompir, supa, čorba, salata. Veliki izbor kolača, a u ovu cenu uračunat je i dezert dana. Dakle, za navedeni iznos imate supu ili čorbu, glavno jelo po želji, salatu, lepinju i dezert - kolač dana. Garantujemo kvalitet i zadovoljstvo svakog gosta."

Preporuka:

Ne propustite čorbast pasulj sa slaninom!

Dnevni meni 399 dinara
Pileća supa ili teleća čorba

Glavno jelo:

- Svinjski gulaš sa makaronama,
- Čorbast pasulj sa slaninom,
- Prebranac sa slaninom,
- Pileći batak sa krompirom,
- Pileća bečka sa pireom,
- Svinjska bečka sa pireom,
- Pljeskavica sa pomfritom,
- Faširana šnicla sa krompirom,
- Riba oslić orli sa krompirom,
- Gurmanska pljeskavica sa pomfritom,

Svaki dan jedno kuvano sezonsko jelo"

LINK : http://www.restoranklopka.com/hosti...x.php/8-restoran/34-dnevni-meni-restoran.html

Ево, и овде се врши класификација :

http://kuvanajela.rs/cenovnik/

Пасуљ на једну страну, супе на другу. :mrgreen:
 
Не знам ни како да одговорим на оволику дозу глупости и предрасуда у једној поруци. Ако се овако настави, другачије ћемо комуницирати. За сада ћу да прогледам кроз прсте, али генерално не волим овакву врсту сељачке наметљивости.
Crkoh od straha...
 
ja volim one supe koje kada su hladne budu pihtijaste ,u kojoj je bio pečen luk na ringli,gde ima šargarepe,bele zeleni i domoćih rezanaca :super:

Samo tako se i pravi. Dodaje se i rozbratna fina, pa se kuva tiho preko noći. Onda se izvadi rozbratna, fino usitni šargarepa i zelen. Na kraju se doda testenina tarana. Može i jedan krompir, mada je krompir bolji uz kokošiju.

1-3-1-1.jpg




tarana-1.png
 
vidi se da znaš :ok:

- - - - - - - - - -

ja sam danas kuvao supu od junećeg repa a da ne bude baš kao "kastrol" iz gornjeg posta, dodao sam SAMO jednu sržnu kost :cool:

Ta supa mora dobro da se procedi zbog sitnih koščica. Pogotovo ako se daje deci.

Ja kuvam razne supe, uvek imam u zamrzivaču nasečenu domaću staru kokoš za supu, ćurku, piletinu, a junetinu kupujem rebra, rozbratne ili šuplje kosti . Najčešće pomešam junetinu, piletinu i parče stare koke da dobijem one zlatne dukate na supi.

Od zeleni su šargarepa,paškanat i celer neophodni,luk se nekad setim pa prepečem, a nekad zaboravim :lol: Testeninu ili knedle. Knedle pravim od pomešanog kukuruznog griza i pšeničnog brašna. Peršun stavim na kraju, pred služenje, Inače, ne vadim rinflajž, već služim sve zajedno
 
I mene su tako učili. Najbolje od mešanog mesa, kokošijeg i junećeg, dosta zeleni, bez celera i zapečenog luka na plotni. nikako. Dodati i malo šećera.Važna je i dužina kuvanja, i na kakvoj vatri se kuva, ne sme mnogo da vri. Rezanci, najbolje domaći ili knedle sa džigericom i peršunom.
 

Back
Top