Prava domaća kokošija supa

supe sosa i mesa
to je vojvodjanska supa
u supi sem rezanaca nema ničega :D

na FB profilu moja vojvodina ima puno lepih recepata za supe :ok:

- - - - - - - - - -

posle supe se servira ono što se kuvalo u supi sa bar dve vrste sosa

obično ide sos od paradajza i sos od rena na mleku

a leti sos od višanja :ok:

tooo bracala :cool:

- - - - - - - - - -

А, је л' вама некад пало на памет да су речи чорба и супа синоними?
Прва је преузета из турског језика, друга из немачког.

tom logikom imas u upotrebi samo 30 % reci srpskog porekla
 
Kod nas se knedle nisu nikada koristile, to sam vidjela prvi put u Austriji. Ovdje se one obavezno koriste za supu. Kod nas su se samo koristile fideline mada iskreno knedle su mi odlicne.


I kod nas se kuva džigerica. Ubaci se u supu pred sam kraj, kad i rezanci ili knedle.
Uzgred - i u knedle za supu može ići džigerica. Prave se isto kao i "prazne", samo se doda sitno iseckana jetra, pa se onda još dobro izgnječi viljuškom. Fino je.
 
Hvala vam lijepo. Iskreno dosla sam na ideju da snimam recepte za ove osnovna jela (tj. tata me je nagovorio i bila je njegova ideja) kada sam bila kuci za slavu. Njegova preporuka je bila da mozda mlade domacice zele prvo da naprave osnovna, klasicna jela pa tek onda neka malo komplikovanija. Tako sam isla po onom slavskom redu kod nas, supa, sarma, salata, pita pa oni klasicni kolaci kao sto su subarice, rafaelo kolac i tako neki stariji recepti.

Jos imam nekoliko da napravim da nekako bude potpuno.

Veliki pozdrav i tebi K aja :)


Sve su to sitne razlike ali suština je ista.
Ja sam oduševljena što se neko dosetio da postavi video-recepte za osnovna jela. Verujem da novim ili manje veštim kuvarima mnogo znači, a i mi veterani rado pogledamo. Uostalom, slika govori kao hiljadu reči.
Od sveg srca pohvaljujem :super: ideju Aleocajnedomacice.
 
Pa i ja sam se na trenutak zapitala. Ali sjecam se necega jako zanimljivog. Moja ujna je ruskinja ali zivi u Bosni vec 25 godina. Prica odlicno srpski ali jos ima tako nekoliko rijeci sto nije pretvorila na nas jezik.
Jednom smo tako dosli kod nje i ono se bas osjecao lijep miris iz kuhinje i mi naravno pitamo sta kuha. A ona kaze da kuha supu od graha. :) Mi kazemo njoj da ne moze da bude supa od graha da je corba i ona nije mogla da razumije niti mi da objasnimo :)

Tako da mislim da ima razlike ali su vjerovatno vezane za podneblje.

А, је л' вама некад пало на памет да су речи чорба и супа синоними?
Прва је преузета из турског језика, друга из немачког.
 
Sada sam pogledala ovaj profil i bas mi se svidjaju slike. Starije kuce su kao kod nas samo su kapije bas visoke. Kod nas toga nema.
Isto tako kod nas ima slabo tih okupljanja gdje se pripremaju starinska jela. Iskreno nisam nikada cula da je negdje blizu nas bilo takvo okupljanje.


supe sosa i mesa
to je vojvodjanska supa
u supi sem rezanaca nema ničega :D

na FB profilu moja vojvodina ima puno lepih recepata za supe :ok:

- - - - - - - - - -

posle supe se servira ono što se kuvalo u supi sa bar dve vrste sosa

obično ide sos od paradajza i sos od rena na mleku

a leti sos od višanja :ok:
 
Jesu lingvistički...
Ali u praksi kod nas je supa ovo što je proka opisao a čorba je sve ostalo...:lol:

У пракси је тако само зато што су сачувани називи за конкретна јела, па се она типична за турску кухињу називају чорбама, а она за аустроугарску супама. И, такве разлике се праве у Србији, колико је мени познато, у западним крајевима се више користи реч супа, јер је тамошња кухиња примала другачије утицаје.
Па ваљда сте некад читали неки кувар. У њима се супама не називају само јела од основе за супу (бујон) и тестенине или кнедли, него и она са месом и поврћем.

- - - - - - - - - -

Pa i ja sam se na trenutak zapitala. Ali sjecam se necega jako zanimljivog. Moja ujna je ruskinja ali zivi u Bosni vec 25 godina. Prica odlicno srpski ali jos ima tako nekoliko rijeci sto nije pretvorila na nas jezik.
Jednom smo tako dosli kod nje i ono se bas osjecao lijep miris iz kuhinje i mi naravno pitamo sta kuha. A ona kaze da kuha supu od graha. :) Mi kazemo njoj da ne moze da bude supa od graha da je corba i ona nije mogla da razumije niti mi da objasnimo :)

Tako da mislim da ima razlike ali su vjerovatno vezane za podneblje.

Постоје разлике у употреби тих речи, али не у значењу.
 
Moji mi na Skype pokazuju visnje kod kuce a ovdje su tresnje toliko skupe da ni u snu ne pomisljam da ih kupim. Mama je kod kuce vec pravila sok od visanja i visnjovacu i kaze da su super. Ovdje u Austriji zapravo nema razlike izmedju visanja i tresanja tj. visnje i ne postoje, bar ih ja nisam nikada vidjela za kupiti. Meni su visnje omiljeno voce, sjecam se kako smo ih moja sestra i ja kradom brali od komsija.


Mi danas preživeli nedelju bez supe :roll:. Radila sam sa višnjama pa je bio manjak ringli na šporetu, i supa je pala kao kolateralna šteta :mrgreen:.
 
Ovo je prava starinska kokošija supa. Mi samo ovu zovemo prava a one koje su iz kesice zovemo ‘’nije ona prava’’. Sa vama danas dijelim recept po kome mi u kući pravimo kokošiju supu. Možda može da posluži mladim domaćicama. Uživajte!

Odlična pileća ČORBA.
Supa je bez mesa,i služi se prvo supa pa onda iz supe meso...iyvadjeno meso se ne vraća u supu,već služi posebno uz obavezni ren.Tako je u Šumadiji.
 
Tim tonom? :)

Kada sam sigurna u nesto to branim a ton je samo individualna interpretacija, vi se mnogo plasite :) :) :)

Nisam ja rekla da je prokina supa prazna vec da bi ljudi kod nas sa sela tako rekli.

Ja zaista postujem svacije recepte i kroz snimanje videa sam se navikla na svake vrste komentara.

Zaista Imam dosta iskustva u kuhanju i nikada nisam omalovazavala necije recepte ni onda kada nisu izgledali tako dobro.
Svako od nas je drugaciji i ima razlicite navike.

znam, razumeo sam, kod vas se to tako kaze, nisi ti to rekla...
sto se tice individualne interpretacije i straha, ne znam sta bih ti rekao...
proka je covek institucija, padobranac, kuvar, pravi kobasice, msm mogao bih do sutra o tome,
a ja sam sa Dorcola, iako ne verujem da to tebi nesto mnogo znaci, elem tu nikakvom strahu nema mesta...:cool:
 
11891048_989619334423841_5771102283935224044_n.jpg
 
mozda ne mogu da gledam al mogu da navijam! :lol:
tako si krenula, tim tonom, mislio sam proka je gotov...
zato sam i poceo da zayebavam, da izvinete...

inace sto se tice prazne supe,
nije ni prokina supa prazna,
u njoj se kuvalo meso, koje je posle izvadjeno,
supa procedjena i naknadno ubaceni rezanci odnosno knedle...
s tim da se to meso sluzi odvojeno kao rinflajs sa sosom od paradajza ili mirodjije i kuvanim krompirom...
pa posle toga ide glavno jelo...

ovako i ja pravim supu...meso se vadi, ako se ostavi meso to je bela pileca corba.

- - - - - - - - - -

za belu pilecu corbu se meso sitno isecka kada je vec kuvano i povrce s eostavlja sitno je iseckano..pa se dodaju zumanca i pavlaka odozgo pred serviranje.

- - - - - - - - - -

a supa se procedjuje i ide cista supa sa rezancima ili knedlama. ostyalo se jede posle
 
А увек сам мрзео куваре који се праве паметни са ''Ми то овако спремамо'' или ''То наша породица то тако спрема'', и додатно као још покушавају да присвоје нешто што се од памтивека спрема на Балкану и шире.
Од кокошије чорбе направи филозофију. То ми је нејасно. :namcor:

А и ове форе ''Супа је чорба'' код нас у Србији не пролазе ни милиметар јер су супе увек light верзија која се брзо спреми.
Чорба е код нас све што је богатије скувано, дакле не само вегета и резанца већ и месо, целер, шаргарепа, парадајз, кромпир итд.
И ту нема полемисања.

Ове приче ''Ко је рекао да то тако мора'', па не мора! Може неко и да стави кечап и мајонез што се мене тиче у пилећу чорбу и да каже да је то најбоља ствар на свету, ал' ја то не бих ни помирисао и сматрао бих особу ретардираном.

Зна се шта је традиционална пилећа чорба. Нема ту ''ми то тако спремамо'', нисте ви измислили супу! Крај приче.
 
Зна се шта је традиционална пилећа чорба. Нема ту ''ми то тако спремамо'', нисте ви измислили супу! Крај приче.
E, ovo mi se najviše sviđa - kad je neko namćor, ali voli da troluje pa svugde gura nos :deda2::zloca::nono3:.
Baš me zanima da li je ikada u životu i pokušao da skuva supu ili čeka da mu mama spremi a on samo sedne za sto i naravno, ne zanima ga kao se kuva, zna samo da je jede.
Bolje sedi tu za kompom, čitaj šta pišu sposobniji od tebe, uči i ćuti - ne brukaj se.
 
Meni je uvjek bilo zanimljivo kako je neko ograničen na samo svoj svijet i misli da je to generalna istina. Ne osuđujem nikoga ali treba da budemo malo otvoreniji i tolerantniji. Ne pravi se pileća supa samo u Srbiji niti dolazi iz Srbije niti iko kaže da je ovo srbijanska pileća supa. Gdje sam ja rođena ne postoji pileća čorba. Postoje čorbe kao što su krompir, grah, mahune, kupus itd. To su sve jela koja su bazirana na povrću i ona su gusta, ne rijetka. Opet kažem kod nas je ovo pileća supa na starinski način jer se ostavlja meso a nije ona posve rijetka. Kome se ne sviđa naziv može da ju zove kako želi ali ne treba da pametuje o nečemu o čemu niko ne može biti siguran. Ili može da pametuje ali u prazno.
 

Back
Top