Posao u skandinavskim zemljama

TheShiccFunk

Zainteresovan član
Poruka
206
Čula sam da su skandinavske zemlje najbogatije u evropi, da se u danskoj najbolje živi ali i njih u poslednje vreme hvata ekonomska kriza, pa me zanima da li je danska dobar izbor za budući život ili je možda to norveška ili švedska? treća sam godina na jezičkom smeru u gimnaziji i jako dobro mi idu strani jezici, engleski znam super, pored toga znam malo francuskog, latinskog i španskog, da li mi neki od tih jezika može pomoći u vezi nekog koji se priča u ovim zemljama? mislim da su svi jako slični. najviše me interesuje kakvo je stanje što se tiče zaposlenja, životnog standarda, plata i cena, tj. koliko su "skupe"?

inače planirala sam da upišem arapski na filološkom u bg-u i mislim da ima mnogo perspektiva taj jezik, ali nešto me interesuje skandinavija, upisala bih neki od tih jezika

unapred hvala! ;)
 
Poslednja izmena:
Čula sam da su skandinavske zemlje najbogatije u evropi, da se u danskoj najbolje živi ali i njih u poslednje vreme hvata ekonomska kriza, pa me zanima da li je danska dobar izbor za budući život ili je možda to norveška ili švedska? treća sam godina na jezičkom smeru u gimnaziji i jako dobro mi idu strani jezici, engleski znam super, pored toga znam malo francuskog, latinskog i španskog, da li mi neki od tih jezika može pomoći u vezi nekog koji se priča u ovim zemljama? mislim da su svi jako slični. najviše me interesuje kakvo je stanje što se tiče zaposlenja, životnog standarda, plata i cena, tj. koliko su "skupe"?

inače planirala sam da upišem arapski na filološkom u bg-u i mislim da ima mnogo perspektiva taj jezik, ali nešto me interesuje skandinavija, upisala bih neki od tih jezika

unapred hvala! ;)

Hey , pa ovo pitanje sam je bio postavio mojoj prijateljici iz Danske .:) rekla mi je da idem u Norge.
U Skandinaviji se dobro zivi i tamo se najmanje oseca ta ekonomska kriza, ali najbogatija (na duze staze) je Norveska. Verovatno znas da ima puno nafte . Mnogi skeptici kazu da nafte nece biti dugo ali guess what , norvezani su pronasli najnovija ogromna nalazista. Nego , i bez te nafte imaju svoj fond od oko 500 milijardi $ za naredne generacije , ako ne daj Boze nafte ne bude. Inace ove pare se ne koriste (samo neki maleni procenat ) , nego to im je u kasici prasici. I da , Norveska je jedina zemlja u Evropi koja nema javni dug a nezaposlenost je oko 3 % ! Sve ti je jasno. U Norveskoj se najlakse nalazi posao u celom Svetu , ali vodi racuna da ti je potrebna radna dozvola.
Svedska i Danska su OK . Imaju dosta razvijenij saobracaj i industriju, ali Svedsku drma nezaposlenost, u poslednjih par godina kriza se oseca. Danska je fina zemlja , ali mene najvise privlaci Norveska.
Zemlje su generalno skupe ! Po skupoci :
1. Norveska
2. Danska
3. Svedska
Ali i primanja su prilagodjena , ne brini.Po statistici u Norveskoj na hranu ode oko 10 % od plate. Ali , ono sto cini ove zemlje ovako jakim je visoki porez. , od 30-36 % u proseku.
Jezici nisu teski . danski je mozda najtezi , tj izgovor. Pisani norveski i pisani danski su puno slicni , a govorni norveski i govorni svedski su isto dosta slicni.
U sustini , jezik ce ti biti najmanji problem.
Nadam se da sam ti pomogao makar malo , dosta sam upucen jer sam jedno vreme posvetio dosta vremena ovim istrazivanjima.
 
Poslednja izmena:
Hey , pa ovo pitanje sam je bio postavio mojoj prijateljici iz Danske .:) rekla mi je da idem u Norge.
U Skandinaviji se dobro zivi i tamo se najmanje oseca ta ekonomska kriza, ali najbogatija (na duze staze) je Norveska. Verovatno znas da ima puno nafte . Mnogi skeptici kazu da nafte nece biti dugo ali guess what , norvezani su pronasli najnovija ogromna nalazista. Nego , i bez te nafte imaju svoj fond od oko 500 milijardi $ za naredne generacije , ako ne daj Boze nafte ne bude. Inace ove pare se ne koriste (samo neki maleni procenat ) , nego to im je u kasici prasici. I da , Norveska je jedina zemlja u Evropi koja nema javni dug a nezaposlenost je oko 3 % ! Sve ti je jasno. U Norveskoj se najlakse nalazi posao u celom Svetu , ali vodi racuna da ti je potrebna radna dozvola.
Svedska i Danska su OK . Imaju dosta razvijenij saobracaj i industriju, ali Svedsku drma nezaposlenost, u poslednjih par godina kriza se oseca. Danska je fina zemlja , ali mene najvise privlaci Norveska.
Zemlje su generalno skupe ! Po skupoci :
1. Norveska
2. Danska
3. Svedska
Ali i primanja su prilagodjena , ne brini.Po statistici u Norveskoj na hranu ode oko 10 % od plate. Ali , ono sto cini ove zemlje ovako jakim je visoki porez. , od 30-36 % u proseku.
Jezici nisu teski . danski je mozda najtezi , tj izgovor. Pisani norveski i pisani danski su puno slicni , a govorni norveski i govorni svedski su isto dosta slicni.
U sustini , jezik ce ti biti najmanji problem.
Nadam se da sam ti pomogao makar malo , dosta sam upucen jer sam jedno vreme posvetio dosta vremena ovim istrazivanjima.

hvala ti puno, baš mi je pomoglo. i mislila sam da je norveška najbolji izbor ali izabrala sam da se raspitam o danskoj jer ta zemlja važi za onu u kojoj se najsrećnije živi, najmanji je broj saobraćajnih nesreća, ubistava itd. znači da su zadovoljni svojim životima. u danskoj ima takođe i najmanje stranaca. znači norveška je najbolja po tvojoj priči ako je za verovati tebi :-P šalim se, verujem da je tako jer sam i nešto čitala na netu o tome. inače, jedino mi se ne sviđa klima a norveška je još severnije, uopšte mi se to ne dopada jer mrzim hladnoću.. kolike su temperature otprilike? :-)
 
Ja zbog te "hladnoce" sve vise odlazem taj konacni odlazak za Norvesku , iako sam jezik dosta spremao. Nisam najpouzdaniji izvor za poslednje pitanje jer nisam ziveo u Norveskoj , ali ne plasi se okrutne zime.Zavisi gde zivis. Ako odes u Tromso gotova si ,jer je u polarnom krugu :p Norveska je dugacka 1700 km od juga do severa. :o Mozes misliti koja je razlika onda. Ako ces Oslo ili Bergen , slicno kao kod nas. Fora je samo sto zime dosta duze traju i nase prolece je kao njihovo leto , i bude nekada oko 30 stpeni ali jako kratko.Dani su leti dosta dugi , a zimi su noci dosta duge. E , meni ovo smeta ! Ja sam trebao da idem u Bergen , ali na kraju sam ipak ostao ovde , za sada. Temperature nisu za brigu , moze nekom da smeta sto duze samo traje i sto prolece kasni 2 meseca po nasem kalendaru :)
E moji prijatelji norvezani su posebna prica. Po mom misljenju super ljudi , daleko posteni . Kod njih posebno vazi "nema dzabe ni kod babe " , strasno postuju tudji rad i da , dosta su lenji neki.
 
Švedska

Štokolm stan dvije sobe 5000-6000 sek, ali vrlo teško dobiti za iznajmljivanje, tako da ih ima koji se sele svaki nekoliko mjeseci u novi stan
2kg brašna 15sek naviše
riba 1kg 100sek naviše
mljeveno meso 70sek
mladi sir fabrički 250g 14sek
paprike 1kg 25-50 sek
metro 1 mjesec 900 sek
kafa u kafiću 25sek
pivo u kafani 60sek
pivo u državnoj trgovini za prodaju alkohola (systembolaget) 15sek
tehnika kao u Srbiji
mlijeko 12 sek naviše

1e = 8 sek
 
Švedska

Štokolm stan dvije sobe 5000-6000 sek, ali vrlo teško dobiti za iznajmljivanje, tako da ih ima koji se sele svaki nekoliko mjeseci u novi stan
2kg brašna 15sek naviše
riba 1kg 100sek naviše
mljeveno meso 70sek
mladi sir fabrički 250g 14sek
paprike 1kg 25-50 sek
metro 1 mjesec 900 sek
kafa u kafiću 25sek
pivo u kafani 60sek
pivo u državnoj trgovini za prodaju alkohola (systembolaget) 15sek
tehnika kao u Srbiji
mlijeko 12 sek naviše

1e = 8 sek

aha, a kolike su plate otprilike? jel možeš da mi navedeš neke poslove i plate, da bih uporedila sa našim?
 
čistač 11 000 sek na ruke mjesečno
prodavac 15000 sek na ruke mjesečno
kelner, barmen 15000 sek naviše
učitelj 17000 - 19000 sek na ruke mjesečno
inžinjer, doktor 20000 sek pa naviše mjesečno
političari 50000 sek na ruke mjesčno

ali ima njih koji rade za mnogo niže plate jer su prisiljeni na to , pogotovo ovi ljudi koji su tek došli

cijene usluga su vrlo skupe ovdje, recimo obična popravka televizora je bila 900 sek prije 5 godina, ne znam kako je sada
frizer za muškarce 100sek pa naviše
jedan ručak restoranu 90 sek
dvije porcije zagorjelih ćevapa i dva piva : 500 sek
državna televizija: 180sek / mjesec
intrenet: 150sek naviše
radio: besplatan
biblioteka: besplatna

posjeta doktoru specijalisti, mislim da je oko 300 sek, ako se ide više puta dobije se neki popust, a poslije se nakupi izvjesna suma (oko 2000sek, nisam siguran tačno), onda se ide besplatno
1 zub popravka 700 sek , ali ako ih radiš više dobiješ neki popust ali i tu bude nekoliko hiljada kruna i s popustom
pregleda zuba 700 sek , (bez rengena)
jedna slika zub rengenska mislim da je 80 kr

zubarska oprema je dobra, ali je usluga ispod svake kritike, jer se traljavo radi,
zubari su više koncentrisani na zaradu nego na zdravlje pacijenta, jer je na njih pala odgovornost ekonomije i ostalog, pa pade od stalnog nedostatka profita

sve ostalo zdravstvo, dobra oprema i čiste bolnice, ali veliki je postotak koji se nisu izliječili, što je vrlo čudno ...

znači kad se sve sabere, ko ima posao, do kojeg baš i nije uvijek lako doći, može da se živi dosta dobro što se materijalnih stvari tiče,

ali sve ima i drugu stranu medalje...
 
ako imaš tv onda mora da plaćaš i državnu televiziju, možeš i da se švercaš na svoju odgovornost,
ponekad dolaze neke kontrole pa mora da se diskutuješ s njima

bilo prije par godina nekih političara koji nisu plaćali tv pa čitav skandal,

a ja inače plaćam, ali ne gledam :D
 
inače planirala sam da upišem arapski na filološkom u bg-u i mislim da ima mnogo perspektiva taj jezik

Ovo ti kazem iz iskustva, kao neko ko je studirao arapski i sada zivi na Bliskom Istoku. Sve je to super, arapski je predivan jezik, ali nemas od toga vajde, nema tu perspektive u smislu novca, uglavnom neces imati koristi ni od jednog stranog jezika koji budes ucila, ako ti samo to bude opredeljenje, bolje budi pametna pa uci neke marketinge, business administration, finansije, da budes inzenjer, da budes teacher, da budes strucnjak u necemu. Jezik ce ti puno pomoci da se negde, gde odlucis da ides, lepo snadjes, ali za to postoje kursevi. Danas zanimanje translator postoji samo kao free lance, sto znaci, snalazis se i imas primanja, ali nikad konkretan posao i stalno zaposlenje, osim ako sama ne zapocnes svoj biznis. Od gomile ljudi koji su ucili arapski i jos uvek ga uce na nasem faksu, relano, koliko njih se na kraju time bavi? Njih par. Ako imas srece bices negde prevodilac, ali ne zaboravi da Arapi uvek uzimaju svoje ljude po naciji i veri za takve poslove ili na kraju krajeva radije koriste engleski. Da li ces ikada prevesti neku knjigu i biti poznati prevodilac? Mozda i hoces, ali koliko ce ti to para doneti? Da li ces biti doktor arapskog i profesor na katedri orijenatalistike, mozda hoces i to, ali koja je verovatnoca i opet je pitanje novac? Ziveces i raditi u Srbiji za 50000 dinara. A da budes spijun, da te vrbuju kojekakve tajne sluzbe da za njih radis, mozes da zamislis kakve bi to posledice imalo na tvoj zivot...I ne zaboravi da se na faksu uci knjizevni arapski i jednom kada izadjes sa faksa i obres se negde u belom svetu, shvatis da sa ljudima ne mozes da komuniciras, jer se u svakoj arapskoj zemlji prica drugaciji arapski, ali mnogo drugaciji i bukvalno ucis od pocetka, a to je frustrirajuce. Inace svaki novi jezik se uci do kraja zivota, nikada neces moci da znas sve. Ja sam srecna sto znam arapski i sto sam njime prosirila vidike u zivotu, ali to je sve. Ne odbacujem ni ideju da cu se jednog dana naci na pravom mestu i u pravo vreme, gde ce ljudima trebati usluge nekog ko zna arapski i srpski istovremeno, pa eto mozda i zaradim neki novac, ali do tada, zalim sto nisam ucila nesto konkretno sto bi danas mogla debelo da naplatim u svetu, a jezik bih, u svakom slucaju naucila na licu mesta. Ili ako vec hoces jezike, engleski uci, dobijes diplomu koja ti vazi i kao teaching diploma, pa mozes da putujes gde hoces da poducavas ljude engleski, od Kine preko Turske do Emirata i ko zna gde jos, svuda su potrebni sertifikovani nastavnici engleskog kojima sve bude obezbedjeno plus lepo radno vreme i benefiti. Veliki pozdrav i srecno u odabiru!
 
Poslednja izmena:
Ја сам размишљао о одласку у Скандинавију. Због стандарда највише. Једино што ме одбија је зима. Језик бих научио у међувремену. Мој избор би био Норвешка или Шведска. Језици су умерено тешки (лакши од финског и данског). Тако сам чуо. Радије бих у Норге због стандарда, а у Шведску због климе. Тачније, Малмеа. Тамо је клима врло фина, чуо сам, са обзиром на географску ширину. За дивно чудо, зима није оштра као што сам мислио. Наводно, ретко иде температура испод -5 степени. Што значи да је мање хладно него овде. :) Пре него што се неко запита како је то могуће, да објасним да је то због Голфске струје која доноси топле ветрове. Мало географије. ;) Тако да бих можда ипак отишао пре тамо, где је топлије мало. А у Норвешкој, Осло, Берген иии још 1 град, јужније од Бергена. Не могу да се сетим сад назива. Берген је леп, али је кишовит, а ја не волем кишу. :mrgreen: Плус, скандинавци су металци, а мени то одговара. :D
 
jel ima nekog da je tamo sad, trebaju mi informacije kako da ja kao diplomirani inženjer geodezije u Švedsku dođem, zaposlim se i ostanem. hvala

Вероватно ако има нека геодетска фирма у Шведској и да изразиш жељу да радиш и покажеш шта знаш.

Један дио стручњака добија дозволе рада на овај начин.

- - - - - - - - - -

Ја сам размишљао о одласку у Скандинавију. Због стандарда највише. Једино што ме одбија је зима. Језик бих научио у међувремену. Мој избор би био Норвешка или Шведска. Језици су умерено тешки (лакши од финског и данског). Тако сам чуо. Радије бих у Норге због стандарда, а у Шведску због климе. Тачније, Малмеа. Тамо је клима врло фина, чуо сам, са обзиром на географску ширину. За дивно чудо, зима није оштра као што сам мислио. Наводно, ретко иде температура испод -5 степени. Што значи да је мање хладно него овде. :) Пре него што се неко запита како је то могуће, да објасним да је то због Голфске струје која доноси топле ветрове. Мало географије. ;) Тако да бих можда ипак отишао пре тамо, где је топлије мало. А у Норвешкој, Осло, Берген иии још 1 град, јужније од Бергена. Не могу да се сетим сад назива. Берген је леп, али је кишовит, а ја не волем кишу. :mrgreen: Плус, скандинавци су металци, а мени то одговара. :D

Зими хладноћа није проблем него мрак.
 
Čula sam da su skandinavske zemlje najbogatije u evropi, da se u danskoj najbolje živi ali i njih u poslednje vreme hvata ekonomska kriza, pa me zanima da li je danska dobar izbor za budući život ili je možda to norveška ili švedska?...mislim da su svi jako slični. najviše me interesuje kakvo je stanje što se tiče zaposlenja, životnog standarda, plata i cena, tj. koliko su "skupe"?
unapred hvala! ;)

danska je skuplja od svedske ali su i plate vece. u danskoj je najbolji drustveni zivot ali izmedju danaca a ne izmedju danaca i stranaca. tacno je da se pojedine kompanije sele u aziju i da hiljade radnika ostaje bez posla ali ti sigurno ne bi dobila posao u Vesta kompaniji pa ima drugih koji ne premestaju prizvodnju.
sto se tice dobijanja papira, ja mislim da je lakse u svedskoj ali sve zavisi od svacije situacije, nemamo svi istu situaciju. u svakom slucaju, mislim da ti za posao treba veza i da imas neko zanimanje koje nema mnogo veliki broj ljudi pa da ti dobijes posao a ne njihov gradjanin.
u svedskoj mi se najvise dopao stockholm, mada i tamo ima institucionalnog rasizma ali ljudi su OK, sve juzno od geteborga mrzi strance.
u danskoj jedino kopenhagen vredi nesto, sve ostalo su selendre a kao sto mozes pretpostaviti, ima ljudi koji ne vole nista sto nije iz njihovog sela. toga ima i u srbiji :)
bitno je da nadjes ljude koji tebi odgovaraju a to znaci da ces kada dodjes prvo da se potrudis da se okruzis nasim ljudima i da se nadas da nisu neki debili koji nece da pomognu, posto ima i takvih. ja imam i rodbinu na zapadu (bec, salcburg, bazel) i nisu pomogli, mogao sam jedno vece da prespavam i to je sve. ko je dugo na zapadu taj je postao kao zapadnjaci, svako gleda sebe, nemoj da se iznenadis. u svakom slucaju, anse ljude uvek mozes da nadjes u crkvi i preko svestenika, oni poznaju biznismene koji ti mozda mogu dati posao.
 
U Danskoj gde ja boravim se neces dobro provesti ..Jedino ako se udas za bogatog Danca lol...jako su konzervativni i generalo ne vole strance..izgubit ces puno vremena i snage dokazivajuci se...Svedska je mnogo otvorenija po tom pitanju i ima puno nasih koji se druze medjusobno zivot je interesantniji ,, plate jesu manje ali je i zivot jeftiniji tako da ti je to tu negde isto ...vise ili manje..Norveska je trenutno najjaca ekonomski ali i zivot je cista 0...Koju god zemlju da izaberes zavisi od tebe sta znas da radis standard je vise manje slican...Imaju i jedni i drugi i treci
 
DA li postoji ,ogućnost nalaženja posla u sektoru bezbednosti sa našom fakultetskom diplomom i radnim iskustvom po cenu uzimanja njihovog državljanstva?
Konkretno mislim na rad u policiji?
Kakve su im plate u tom sektoru?
Unapred zahvalan!!!
 
DA li postoji ,ogućnost nalaženja posla u sektoru bezbednosti sa našom fakultetskom diplomom i radnim iskustvom po cenu uzimanja njihovog državljanstva?
Konkretno mislim na rad u policiji?
Kakve su im plate u tom sektoru?
Unapred zahvalan!!!

Moze se prevesti diploma... Posto mi je jedan drugar bivsi inspektor ali u policiji ne moze raditi mislim da samo moze u zatvorskim jedinicama kao cuvar ili nesto uz policiju
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima! Da li mi možete preporučiti neke kontakte za posao u Švedskoj? Imam 38 godina, troje dece. Završio sam Hotelski menadžment i imam preko 10 godina iskustva u prodaji. Interesuje me iseljenje sa porodicom. Odlično govorim Engleski jezik kao i supruga koja je pravnik.

Hvala unapred!
 

Back
Top