Porodice sa "mnogo" dece

Recimo to ovako, neko uzvikne odlaze nam deca u inostranstvo i svi se zgroze, a toj deci ne daju ni dva grama slobode niti pomoci. Onda sledi drzava prima strance, a nasa deca odlaze, a drzava kaze nama radnika i podeli vize hiljadama stranaca. Drzava kaze izumiremo jer vi matori niste pravili decu i los ste primer, treba nam dece.
Onda ljudi prave decu, a neki kazu, necu ja da placam za tudju decu. Zanimljivo, a?

Ko da smo zenski orkestar bez dirigenta, gde je svaka nesto umislila i svira gluposti.

Ako je strateska stvar demografija srbije, onda u skladu s tim treba stimulisati radjanje dece i ne kao sto je izmisljena budalastina da za vise od troje ne daje deciji dodatak, nego da se daje porodicni dodatak i sto je vise dece da dodatak bude veci. Porodicni dodatak treba da se daje na ime oca i da vazi dok postoji porodica, a kada deca podju u skolu na svako dete da se da poseban dodatak. Ako porodica nema prihode da imaju pravo na socijalnu zastitu. Da se socijalna zastita uredi kroz posebne zakone.
Strateška stvar bi bila da se sredi država pa da svako svojim radom sebi obezbedi šta mu treba. Da se sredi školstvo i zdravstvo. Da se ne plaši svaki dan narod kako ćemo svi pomreti, crći od gladi ili se smrznuti. Da se poštuju bar neki zakoni i bar nekad pravda da pobedi. Riba smrdi od glave. Sve dok se nakaradnim putem bude pokušavalo popravljanje malog nataliteta nema ništa od toga. Ne može niko da naštanca toliko novca da bi se to na taj način popravilo.
 
I samo ovo da kažem. Mnogo ste ostrašćeni. Kao ono pustila bih ja njega nego neće on mene. Tako i ovo. Razumem da svako ima pravo da pravi decu ali ne razumem da treba ja da ih hranim. Eto.
I ja sam protiv specijalnog poreza za to jer bi bio diskriminatorski.

Ali ako drzava ima novca da pomaze sportske klubove, razne parade i sl., onda sigurno ima vec novca da pomaze i mnogodetne porodice u skladu sa njenom politikom nataliteta. Nema potrebe za dodatnim porezom, tj. da smo u Nemackoj i sa tim standardom, mozda i bi, ali nismo.

Inace ne treba osudjivati ama bas nista, lepo je biti s puno dece pa i kad si siromasan (Bog pomaze), ali i ako neko ne moze da ima dece, opet moze da nadje svoj smisao zivota u necem drugom, mozda i kvalitetnijem od ovih prvih.

Dakle, ne osudjivati jer se svaka osuda moze obiti tebi samom o glavu, uslovno receno.
 
Strateška stvar bi bila da se sredi država pa da svako svojim radom sebi obezbedi šta mu treba. Da se sredi školstvo i zdravstvo. Da se ne plaši svaki dan narod kako ćemo svi pomreti, crći od gladi ili se smrznuti. Da se poštuju bar neki zakoni i bar nekad pravda da pobedi. Riba smrdi od glave. Sve dok se nakaradnim putem bude pokušavalo popravljanje malog nataliteta nema ništa od toga. Ne može niko da naštanca toliko novca da bi se to na taj način popravilo.
Ako novca ima dovoljno da se finansira negativan prirastaj isti taj novac preusmeren moze da sluzi da se prirast stanovnika okrene na drugu stranu.
Mada sam ja da se i pored toga utvrdjuje porez na osnovu porodicnog statusa, pa da pojedinci i porodice bez dece placaju porez, a da se porodica u kojoj ima dece sasvim oslobodi poreza.
 
Ako novca ima dovoljno da se finansira negativan prirastaj isti taj novac preusmeren moze da sluzi da se prirast stanovnika okrene na drugu stranu.
Mada sam ja da se i pored toga utvrdjuje porez na osnovu porodicnog statusa, pa da pojedinci i porodice bez dece placaju porez, a da se porodica u kojoj ima dece sasvim oslobodi poreza.
I ja bih da mi daju medalju jer redovno plaćam porez i ne pravim sranja. Ali nema. jbg
 
Strateška stvar bi bila da se sredi država pa da svako svojim radom sebi obezbedi šta mu treba. Da se sredi školstvo i zdravstvo. Da se ne plaši svaki dan narod kako ćemo svi pomreti, crći od gladi ili se smrznuti. Da se poštuju bar neki zakoni i bar nekad pravda da pobedi. Riba smrdi od glave. Sve dok se nakaradnim putem bude pokušavalo popravljanje malog nataliteta nema ništa od toga. Ne može niko da naštanca toliko novca da bi se to na taj način popravilo.
Mislim da je najlakse inuitima, mada i njih sad nasli, pa ih zapisavaju, ali zato uvek ima onih koji su dobrodusni i cesu jaja onima koji zapisavaju, ne bi li na sesir stavili neku buvu kojom dokazuju svoju posebnost i pravo da izmisljaju zakone. E, njima se treba obratiti za uredjivanje drustva.
 
Idi pa im postavi pitanje da li su želeli da se rode.
Ili još, bolje, koje od tih desetoro-dvanaestoro dece imao pravo da se rodi, a ko nije imao pravo.

Onda postavi sebi filozofsko pitanje jesi li ti imao pravo da se rodiš.
Idi pa im postavi pitanje, da li su želeli da budu gladni, bosi, goli, i da pate.

Ti lutaš bebo... niko nije pomenuo pravo, pravo je jedno, a pravda je drugo da ne zalazimo u detalje i razlike tih pojama, pitao bih te da li je pravedno i fer, gledajući sa racionalne strane tih koji odlučuju, dakle roditelja, da donose odluku o pravljenju i radjanju djece koju čekaju nehumani uslovi, gore navedeni?

Ako je država dobra, svakoj porodici može da obezbedi pristojnu egzistenciju.
Država kojoj nije stalo do stanovništva, neće ga ni imati.
Roditelji su ti koji treba djeci da obezbede osnovnu i pristojnu egzistenciju.

Živeli smo u drržavi za koju se verovalo da će deca svojim radom moći da sagrade sebi kuću ili da dođu do stana.
U toj državi se očekivalo od države da ti obezbedi posao i stan...
 
Poslednja izmena:
Hajde da malo razradimo ovo što je @oziman pomenuo:
"Дозволите нам да замислимо да чин расплођавања није нужност као и да није праћен интензивним задовољством, већ ствар чисто рационалног размишљања; да ли би тада људска раса заиста наставила да и даље постоји?"

Артур Шопенхауер


Mislim da bi nastavila da postoji. Eto ŽENE. Neke nikad u životu ne dožive orgazam, a žele decu.
Muškarci su odgovorniji tako da smatram da bi obe strane prihvatile tu opciju.
 
Idi pa im postavi pitanje, da li su želeli da budu gladni, bosi, goli, i da pate.

Ti lutaš bebo... niko nije pomenuo pravo, pravo je jedno, a pravda je drugo da ne zalazimo u detalje i razlike tih pojama, pitao bih te da li je pravedno i fer, gledajući sa racionalne strane tih koji odlučuju, dakle roditelja, da donose odluku o pravljenju i radjanju djece koju čekaju nehumani uslovi, gore navedeni?


Roditelji su ti koji treba djeci da obezbede osnovnu i pristojnu egzistenciju.


U toj državi se očekivalo od države da ti obezbedi posao i stan...
Neka deca nisu gladna, ni bosa, ni gola, ali su nažalost rođena bolesna, ili su se u detinjstvu razbolela.

Bogata osoba je zdrava osoba.

Mi ne možemo znati u kojoj su meri siromašna deca nesrećnija, ili srećnija od bogate dece.
Ona su rođena i tu nema mesta moralnim dilemama da li je trebalo tako da bude.
 
Hajde da malo razradimo ovo što je @oziman pomenuo:
"Дозволите нам да замислимо да чин расплођавања није нужност као и да није праћен интензивним задовољством, већ ствар чисто рационалног размишљања; да ли би тада људска раса заиста наставила да и даље постоји?"

Артур Шопенхауер


Mislim da bi nastavila da postoji. Eto ŽENE. Neke nikad u životu ne dožive orgazam, a žele decu.
Muškarci su odgovorniji tako da smatram da bi obe strane prihvatile tu opciju.

Шопенхауер је ту заправо указао да би у таквој хипотетичкој ситуацији чисто рационално размишљање побудило саосећање ка будућој генерацији.
Ево целог цитата:
Дозволите нам да замислимо да чин расплођавања није нужност као и да није праћен интензивним задовољством, већ ствар чисто рационалног размишљања; да ли би тада људска раса заиста наставила да и даље постоји? Да ли би сви радије осећали симпатију за будућу генерацију и да би више волели да је поштеде терета постојања, или барем не би волели да хладнокрвно преузму одговорност за наметање таквог терета?

Парерга и паралипомена 2 "Doctrine of Suffering of the world"

Али је очито да је овде умногоме преценио човекову моћ рационалог размишљања.
 
Шопенхауер је ту заправо указао да би у таквој хипотетичкој ситуацији чисто рационално размишљање побудило саосећање ка будућој генерацији.
Ево целог цитата:


Али је очито да је овде умногоме преценио човекову моћ рационалог размишљања.
Ne razumem da li je hteo reći da bi racionalno odlučili da nema reprodukcije, da se buduće generacije ne bi mučile pod teretom života, ili je hteo reći da bi bili racionalni i razmnožavali se da ne bi došlo do odumiranja vrste, čisto onako, da život nastavi sa trajanjem.
 
Ne razumem da li je hteo reći da bi racionalno odlučili da nema reprodukcije, da se buduće generacije ne bi mučile pod teretom života, ili je hteo reći da bi bili racionalni i razmnožavali se da ne bi došlo do odumiranja vrste, čisto onako, da život nastavi sa trajanjem.

I ja sam se zbunio oko iste stvari.

На ту вашу збуњеност можда је дао одговор сам Шопенхауер и то баш одмах у оном истом пасусу.
Претходни цитат наставља се овако:
"Свет је пакао и у њему су људска бића мучене душе са једне а ђаволи са друге стране.
Претпостављам да ћу морати поново да истакнем да моја филозофија не пружа безбрижност зато што говори истину, док људи желе да чују да је Господ све учинио врло добро. Идите у своје цркве и оставите нас филозофе на миру. У сваком случају, немојте тражити да преиначимо своје доктрине према вашем патерну! То раде ниткови и филозофастери од којих можете наручити доктрине какве год волите."

Наравно да је мислио да треба поштедети будуће генерације егзистенције у овом паклу. А то што таква истина не звучи пријатно не чини је ништа мање истинитом.
Немој ми рећи да је овај живот у који смо рођењем доспели нешто дивно и бајно.
А зашто није, које су то ...
Koje su to fatalnosti sa one strane svakog mogućeg iskustva a koje su učinile da se volja po sebi objektiviše na ovakav jadan način, kao svet u kome vlada patnja i smrt
Šopenhauer
Одговор на то питање не знамо, одговор је трансцендентан, али то да овај свет никако није Лајбницов "најбољи од свих могућих светова" то дефинитивно можемо знати.
 
A zasto crkva kao jedna od varijanti? Zato sto je demografija nacionalni problem, a crkva je bliza narodu nego drzava.
Crkva je bliža državi, nego narodu.

Neka deca nisu gladna, ni bosa, ni gola, ali su nažalost rođena bolesna, ili su se u detinjstvu razbolela.

Bogata osoba je zdrava osoba.

Mi ne možemo znati u kojoj su meri siromašna deca nesrećnija, ili srećnija od bogate dece.
Ona su rođena i tu nema mesta moralnim dilemama da li je trebalo tako da bude.
Možemo reći da je bogata osoba slobodna osoba, možda je sloboda čak i iznad zdravlja iako je zdravlje što se kaže najbitnije, jer šta nam vrijedi život ako ga proživimo kao robovi, onda u tom slučaju taj naš život vrijedi drugome, kao i zdravlje.

Kada smo već izmislili moral, koji je varijabilan, itekako možemo razgovaramo o njemu u svakom segmentu.
 
Hipoteticka racionalnost pri odlucivanju o "rasplodjavanju" ne iskljucuje potrebu zene da radja ni njeno angazovanje da privuce muskarca radi zastite jer su to instinktivne radnje ispod nivoa svesti. Sa druge strane sasvim je racionalno produzavanje zapocetih ideja kroz nasledni red.
Osecaj da li je ovo najbolji svet od svih je sasvim individualna i cak i u tom smislu Lajbnicova "subjektivnost" je iskorak u transcedenciju u kojoj se sopenhauer ne snalazi.
 
@oziman da te pitam nešto.
Pošto sam aktivan i na religiji.
Lajbnic veruje da je Bog stvorio ovaj svet na najbolji mogući način i iako možda u drugim svetovima ima manje zla nego u ovom, i dalje ga smatra najsavršenijim.
Sad, ako je Bog jedan i jedini, i ako je On stvorio SVE, kako onda ON nije stvorio te druge svetove?
Ko je onda?
 
Šopenhauer je bio nesrećan čovek. Ja ovako "mali čovek" ipak mogu da nađem ono bar trenutke u kojima sam srećan.
Ne mislim ni da je ovaj svet "najbolji" po Lajbnicu.

Ja sam negde između.

То што је неко имао толику превагу разума над вољом да је могао да погледа у своју егзистенцију на овом свету објективно, без разних психолошких механизама одбране, утеха и заваравања, не казује да је тај био несрећан.
Као што на пример свако заборави Зенонов парадокс тј. чињеницу да у свету нема кретања, и то само неколико тренутка пошто је то схватио, исто тако свако одмах заборави и сву своју мизерију на овом свету пошто је такође схватио. Тако да није Шопенхауер био ништа несрећнији од тебе.
Нагон једноставно одмах преузме кормило и начини нас "срећним" и после таквих контемплација.

Али нажалост, то наше "задовољство животом" не неутралише могућност откачињања Дамокловог мача који нам виси над главом, у сваком тренутку наше "среће".
 
Osim sto nismo svi demokle, da zelimo tudj presto, cipele, da ne kazem gace ili tudju srecu, pa da nam iznad glave visi mac.
Ko svoju srecu gradi on je i cuva i zna gde se nalazi, a tamo ne kaci mac da mu kvari srecu.
Inace, pesimisti cesce dokazuju nevrednost zivota nego optimisti koji svoj zivot vide drugacije, narocito, ako znaju da izracunaju verovatnocu dogadjaja ili jacinu konjske dlake.
 
a to si zakljucio sa interneta? Javilo ti se kroz tabloide i reklamne spotove.
Ne. Većinu svojih komentara nastojim da povežem što više sa ličnim iskustvom, kao i sa tudjim, realnim.
Šurovanje crkve i vlasti je odavno poznato Metronome, pročitaj malo Nušića i Kočića pa će ti biti jasnije, ili jednostavno, pogledaj realno svijet oko sebe...
Imao sam vjeronauku u osnovnoj, pop koji nam je predavao išao je u stranku i to SPS.
Nerjetko su sveštena lica prijatelji sa političarima, video to. Čuo iz usta popova kako se obraćaju narodu suptilno braneći vlast, i kritikujući neke druge stranke. Sa prigradskim popom sjedio, i slušao iz njegovih usta kako mu je pretio vladika da će biti prekomandovan u tunguziju ako mjesečne koverte ne budu deblje, a narod kaže počeo davati umjesto love proizvode, suvo meso, kobaje, slaninica, rakija i sl. Na poslu smo imali problem sa popom koji nam je parkirao nov bmw na parking, nije smeo u dvorištu da ne vidi narod, jedva smo ga se otarasili... itd. itd. Metronome ti si ovde aktivan član, molim te spoznaj iluzije i besmisao religijskih dogmi, mislim da je to prvi korak ka jednom višem shvatanju.

Neću da griješim dušu, tu i tamo crkva pomogne siromašnim porodicama, ali mislim da oni nemaju i da ih ne interesuje neka veća organizacija oko toga da se ozbiljno i aktivno djeluje u tom pomaganju, tek toliko su aktivni eto da čuje da su nekome izašli u susrtet, a iza kulisa vozni park kao kod političara, palate i kuće sve mermerno, pozlaćeno, najskuplje, najluksuznije...

Evo i iz tabloida jedna anegdota,
https://www.espreso.co.rs/vesti/dru...pa-nismo-mi-humanitarna-organizacija/strana/2
 

Back
Top