Porodice sa "mnogo" dece

Crkva je bliža državi, nego narodu.


Možemo reći da je bogata osoba slobodna osoba, možda je sloboda čak i iznad zdravlja iako je zdravlje što se kaže najbitnije, jer šta nam vrijedi život ako ga proživimo kao robovi, onda u tom slučaju taj naš život vrijedi drugome, kao i zdravlje.

Kada smo već izmislili moral, koji je varijabilan, itekako možemo razgovaramo o njemu u svakom segmentu.
Sloboda ima tako široka i raznovrsna tumačenja, da bi priča o njoj izlazila iz okvira ove teme.
Ipak, ono što bi slobodu dovelo u vezu sa onim o čemu diskutujemo, jeste slobodna volja pojedinaca da se razmnožavaju.

Ako neko misli da su mnogobrojna deca iz siromašnih porodica "pogodan materijal" za ropski položaj u sistemu, onda treba obratiti pažnju na razna robovanja imućnih počev od robovanja sitnim strastima, robovanja profitu, robovanja karijeri, ličnom egu, prestižu, čemu sve ne.

A pošto si dao prevagu vrednosti slobode u odnosu na vrednost zdravlja, mogla bih da citiram Šopenhauera koji se na temi spominje.

"Zdravlje nadmašuje sva moguća dobra tako znatno da je zdrav prosjak srećniji od bolesnog kralja."
То што је неко имао толику превагу разума над вољом да је могао да погледа у своју егзистенцију на овом свету објективно, без разних психолошких механизама одбране, утеха и заваравања, не казује да је тај био несрећан.
Као што на пример свако заборави Зенонов парадокс тј. чињеницу да у свету нема кретања, и то само неколико тренутка пошто је то схватио, исто тако свако одмах заборави и сву своју мизерију на овом свету пошто је такође схватио. Тако да није Шопенхауер био ништа несрећнији од тебе.
Нагон једноставно одмах преузме кормило и начини нас "срећним" и после таквих контемплација.

Али нажалост, то наше "задовољство животом" не неутралише могућност откачињања Дамокловог мача који нам виси над главом, у сваком тренутку наше "среће".
Šopenhauer je taj koji je tvrdio da čovekov organizam i sve njegove radnje predstvaljaju manifestaciju volje koja je suština čovekovog bića.
S obzirom da volja uvek nečemu teži, pa je izvor nespokojstva, bola i trajne patnje, a da je zadovoljstvo prolazno, kratkotrajno, on jeste u suštini predstavnik pesimističke vizije sveta. Da li je zaista u svakodnevnom životu bio nesrećan, mi ne možemo da tvrdimo. Kad kažeš da je imao "prevagu razuma nad voljom" verovatno misliš da je racionalno sagledao svet, ali nije razumu dao veću pokretačku snagu nego volji. On kaže da neugasiva volja ipak, uvek i ponovo oživljava impus života.

Kolika je snaga volje u odnosu na razum, može se ilustrovati na primeru radnje romana "1999" od Borisava Pekića. S jedne strane je dat svet čoveka ili onoga što je ostalo od čoveka u budućnosti, i svet mašina, robota koji racionalno vladaju planetom prema nekim svojim parametrima.
 
Da. Moral kao okov i sudija slobodne volje, predstavlja jedan putokaz društvu koji bi trebao biti približno ispravan, mada ponekad i nije, zato je promenjiv, dok je čista sloboda jedan oblik atmosfere nalik na anarhiju. Upravo pričamo o toj slobodi tj. volji i mogućnosti pojedinaca koji se razmnožavaju, tj. o posledicama njihove slobodne volje. Tu je začkoljica jer ta slobodna volja prethodno odlučuje o drugim bićima i njihovom dolasku, koja se tu ništa ne pitaju, npr. kakav je smisao da se djeca radjaju u uslovima najpre u odr. Afričkim teritorijama ili u Jemenu gde se umire od gladi?
 
Ja se izvinjavam i zato što upadam i zato što možda grešim ali @Antigon@ prosjak bi prvo trebalo da bude bolestan da bi u svom položaju bio srećan (da ne dužim, niko ne zna vrednost onoga što ima ako ne izgubi barem privremeno ili ima ili nema sa čim da uporedi).
Isto tako taj kralj bi trebalo da okusi bedu bar slučajno na jedan dan pa da shvati i oseti da je srećan.
 
Šopenhauer i nije bio toliko "razuman" u životu.
Na primer, jedno popodne je došao u kuću svoje majke sa kojom nije ni inače bio u dobrim odnosima. Pre njega, Gete sa suprugom Kristinom (ili Kristijanom) je sedeo tu na spratu jer su se Šopenhauerova majka, Gete i Kristina družili.
Digresija: Šopenhauer je inače bio u sred sudskog spora jer ga je tužila druga jedna žena da je gurnuo niz stepenice).
Da nastavim: dakle, Šopenhauer je počeo da viče i da vređa majku još u prizemlju ne znajući da nije sama, a onda je Gete izašao i stao ispred i Šopenhaueru se dogodilo ono što je on uradio onoj ženi- Gete, poznavajući ga dobro ga je - gurnuo niz stepenice.
Eto, ovo znam jer sam u vezi Getea naleteo više puta na ovaj događaj.
 
Ne. Većinu svojih komentara nastojim da povežem što više sa ličnim iskustvom, kao i sa tudjim, realnim.
Šurovanje crkve i vlasti je odavno poznato Metronome, pročitaj malo Nušića i Kočića pa će ti biti jasnije, ili jednostavno, pogledaj realno svijet oko sebe...
Imao sam vjeronauku u osnovnoj, pop koji nam je predavao išao je u stranku i to SPS.
Nerjetko su sveštena lica prijatelji sa političarima, video to. Čuo iz usta popova kako se obraćaju narodu suptilno braneći vlast, i kritikujući neke druge stranke. Sa prigradskim popom sjedio, i slušao iz njegovih usta kako mu je pretio vladika da će biti prekomandovan u tunguziju ako mjesečne koverte ne budu deblje, a narod kaže počeo davati umjesto love proizvode, suvo meso, kobaje, slaninica, rakija i sl. Na poslu smo imali problem sa popom koji nam je parkirao nov bmw na parking, nije smeo u dvorištu da ne vidi narod, jedva smo ga se otarasili... itd. itd. Metronome ti si ovde aktivan član, molim te spoznaj iluzije i besmisao religijskih dogmi, mislim da je to prvi korak ka jednom višem shvatanju.

Neću da griješim dušu, tu i tamo crkva pomogne siromašnim porodicama, ali mislim da oni nemaju i da ih ne interesuje neka veća organizacija oko toga da se ozbiljno i aktivno djeluje u tom pomaganju, tek toliko su aktivni eto da čuje da su nekome izašli u susrtet, a iza kulisa vozni park kao kod političara, palate i kuće sve mermerno, pozlaćeno, najskuplje, najluksuznije...

Evo i iz tabloida jedna anegdota,
https://www.espreso.co.rs/vesti/dru...pa-nismo-mi-humanitarna-organizacija/strana/2
Ocigledno se kreces u realnom drustvu kome svaki pozitivan cilj nije realan, vec idealisticki, a da je realan cilj onaj koji se prenosi kroz medije kojima upravljaju zainteresovane strane.
Tvoji primeri su svakako nadogradnja price koja stize od dobronamernih demokratskih zainteresovanih ljudi, pa recimo vidis jednog popa koji je stigao iz americke skole, a brat mu je trgovac kolima, pa vozi BMW ili drugog koji normalno komunicira sa vlastima da bi vratio posede crkve koje neki drugi zainteresovani nece da vrate crkvi. Naravno, iskustvo je vrlo kompleksan nacin razumevanja, narocito ako je oslonjeno na par godina zivota u okruzenju koje najbolje zna sta je dobro za narod, a propagira demokratiju na monarhisticki nacin.
Da se malo zavrtis oko svoje ose i pogledas ko je taj ko dobro misli narodu kroz posledice, a ne kroz realne oci mentalnih kontrolora. Dokazanih.
Naravno da su i anegdote iz tabloida realan pogled na svet.....ali tabloida, sasvim svestan cemu sluze tabloidi, tacnije cemu sluze takvi mediji. Kako onda bilo sta da napises i bude shvaceno ozbiljno?
 
Sloboda ima tako široka i raznovrsna tumačenja, da bi priča o njoj izlazila iz okvira ove teme.
Ipak, ono što bi slobodu dovelo u vezu sa onim o čemu diskutujemo, jeste slobodna volja pojedinaca da se razmnožavaju.

Ako neko misli da su mnogobrojna deca iz siromašnih porodica "pogodan materijal" za ropski položaj u sistemu, onda treba obratiti pažnju na razna robovanja imućnih počev od robovanja sitnim strastima, robovanja profitu, robovanja karijeri, ličnom egu, prestižu, čemu sve ne.

A pošto si dao prevagu vrednosti slobode u odnosu na vrednost zdravlja, mogla bih da citiram Šopenhauera koji se na temi spominje.

"Zdravlje nadmašuje sva moguća dobra tako znatno da je zdrav prosjak srećniji od bolesnog kralja."

Šopenhauer je taj koji je tvrdio da čovekov organizam i sve njegove radnje predstvaljaju manifestaciju volje koja je suština čovekovog bića.
S obzirom da volja uvek nečemu teži, pa je izvor nespokojstva, bola i trajne patnje, a da je zadovoljstvo prolazno, kratkotrajno, on jeste u suštini predstavnik pesimističke vizije sveta. Da li je zaista u svakodnevnom životu bio nesrećan, mi ne možemo da tvrdimo. Kad kažeš da je imao "prevagu razuma nad voljom" verovatno misliš da je racionalno sagledao svet, ali nije razumu dao veću pokretačku snagu nego volji. On kaže da neugasiva volja ipak, uvek i ponovo oživljava impus života.

Kolika je snaga volje u odnosu na razum, može se ilustrovati na primeru radnje romana "1999" od Borisava Pekića. S jedne strane je dat svet čoveka ili onoga što je ostalo od čoveka u budućnosti, i svet mašina, robota koji racionalno vladaju planetom prema nekim svojim parametrima.
Evo i prevoda za one kojima treba tumacenje komplikovanih postova o kojima treba razmisljati, koji svakako nisu zasluzili.
 
Zasto crkva? Zato sto je zadrzala deo morala bez koga vera, a ni sama crkva ne mogu da postoje, za razliku od drzave koja kada se odrekne morala umesto morala koristi zakone koje moze da menja po potrebi manje grupe ljudi koji drze monopol na pravdu, a pravda bez morala ne postoji. Tacnije, postaju bog umesto Boga.
U takvoj sredini ne postoji empatija koja je neophodna da bi se pomoc drzave upotrebila na pravom mestu.
 
Ti ne zelis da imas decu,podrzavam tvoju odluku,ali moras da platis cenu za takvu odluku jer ti nisi usamljeno ostrvo nego deo drustva.Imaces visoku poresku stopu na svoja primanja,dok onaj ko ima cetvoro dece bice oslobodjen placanja poreza na mnogo toga,dok ce mu na neke poreske obaveze osnovica biti umanjena.Istovremeno ce deciji dodatak dobijati od TVOG poreza
Ma mrš more

Treba da bude obrnuto, vi koji donosite nova ljudska bića na ovaj pakleni svet umesto da usvajate već postojeća a napuštena i odbačena bića, da plaćate porez na svoj sebičluk, narcizam i samozaljubljenost

Odakle vam ta ideja da ste toliko važni da je od najvećeg značaja za planetu da se reprodukujete, i pritom smo mi ostali dužni da vam rađamo novo roblje

Moj život i rad vrede i ako kroz mene ne nastane nijedno novo biće.
 
Ma mrš more

Treba da bude obrnuto, vi koji donosite nova ljudska bića na ovaj pakleni svet umesto da usvajate već postojeća a napuštena i odbačena bića, da plaćate porez na svoj sebičluk, narcizam i samozaljubljenost

Odakle vam ta ideja da ste toliko važni da je od najvećeg značaja za planetu da se reprodukujete, i pritom smo mi ostali dužni da vam rađamo novo roblje

Moj život i rad vrede i ako kroz mene ne nastane nijedno novo biće.
:mrgreen: za daljim citanjem nije bilo potrebe
 
Ma mrš more

Treba da bude obrnuto, vi koji donosite nova ljudska bića na ovaj pakleni svet umesto da usvajate već postojeća a napuštena i odbačena bića, da plaćate porez na svoj sebičluk, narcizam i samozaljubljenost

Odakle vam ta ideja da ste toliko važni da je od najvećeg značaja za planetu da se reprodukujete, i pritom smo mi ostali dužni da vam rađamo novo roblje

Moj život i rad vrede i ako kroz mene ne nastane nijedno novo biće.
odakle ti ideja da je zivot pakao ? Da je zivot pakao ubijali bi se siromasni i hendikepirani koji pate,umesto toga se ubijaju se oni koji ne jedu svaki dan saku kukuruza.Svako voli zivot bez obzira koliko bi siromasan,samo ti toga ocigledno nisi svesna.Stvarno moras biti egoista pa da napises ovako nesto
 

Back
Top