Poniznost, poniženost, poniženje

kojote:
...Dve privrženosti, dva ideala:
- Priroda! -kao manifestacija iskonskog, autentičnog života, i
- Slobodna ljudska jedinka! - važnija i od države, i od naroda, i od svih partija...
Moj slobodarski duh se opire svemu što ugrožava ličnu
slobodu, ali...
P.S. Omenkice, dušo draga, hoćeš li da se yebuckamo ponizno il' ponižavajuće? :? :roll:
Hm, s obzirom na autentičnost prirodnog ambijenta i primamljivost bezpredrasudnog, slobodarskog duha....(uvažavajući tvoju sočnu laskavost, koja me - ruku na srce - deminutivnim prozivanje augmentativno ganula).....cenim da bi to ipak moglo biti pomalo polizno-iživljavajuće.
Zahvaljujem na pitanju, kako-god..
 
Omen:
kojote:
...Moj socan jezicak i...u njemu su naglasene dve privrženosti, dva ideala: lizanje sa podlizivanjem i polizno-izivljavajuce
Hm, s obzirom na autentičnost prirodnog ambijenta i primamljivost... tvoju sočnu laskavost, koja me - ruku na srce, i ne samo na srce, sto se podrazumeva je l' - cenim da bi moj izbor ipak mogao biti ovo drugo...polizno-iživljavajuće.
Zahvaljujem na privrzenosti, lizanju, podlizavanju, nepitanju, kako-god..
Mila moja, zasluzila si da se zbog tebe ponizim. Vidi mi jezik :P , aj siri nogice da se ponizno lizivljavamo. Oma :) :P
 
Omen:
mackica ns:
Svašta Omen :roll: ... Pa ni Groucho ni ja nismo rekli da bi patrijarh trebao da se klanja :?
Bilo je samo retoričko pitanje da li neko pred toliko ljudi koji se klanjaju pred njim (nisam rekla njemu), može i sam ostati ponizan. I OK, mogu da poverujem da neko može, ali takvi su retki.
Ne, nisi me razumela. Vaši komentari su me samo potakli da prozborim koju i o verskoj poniznosti kao fundamentalnoj, iako moje intimno poimanje poniznosti kao osobenosti ljudskog bića - jeste poniznost sama po sebi, najpre profana...koju poseduju i neprosvećeni, i neupućeni, i poročni, i oni bezbožni. Takva poniznost je usmerena na unutra - poniznost pred sobom i prema samom sebi. Ona dolazi od kontrole osjećaja i ega, kao i osjećaja za realnost i sposobnost samokritike. Prvo i najznačajnije je prevladavanje vlastitog narcizma i mogućnost sagledavanja stvari onakvim kakve jesu, objektivno.
Sposobnost objektivnog mišljenja je um, a emocionalno stanovište iza uma je poniznost. Biti objektivan, suočiti se sa stvarnošću - čovek može jedino ukoliko je ponizan, odnosno ukoliko se oslobodi infantilnih snova o sopstvenoj svemogucnosti koji su ga obuzimali u detinjstvu. Poniznost - sama po sebi - nije nista drugo do istinsko znanje i osećanje čovekovog bića kakvo u stvari jeste.

Poniznost nije uniziti sebe, podceniti pred sobom i pred drugima...već biti svestan svoje prave vrednosti, kao i vrednosti drugih. Uistinu ponizan poseduje neosionu, nearogantnu, nenadmenu...svest o onima manje dobrim, ali i nesujetnu, nezavidnu svest o mudrijima i boljima od sebe.
S pravom merom...biti smeran.....da, SMERAN je prava reč.


Znaci, Omen ne verujem da ikada ikog ostavis ravnodusnim ;) Svaka cast!
 

Back
Top