Poniznost, poniženost, poniženje

Pa da, ljudi zapadne civilizacije su toliko navikli da poistovećuju poniznost i poniženost da ne mogu da ih razdvoje čak ni kad im se objasni šta je šta.

A ovo, da je poniznim ljudima stalno potreban neko ko će ih ponižavati je jedna takva besmislica. Što je čovek više ponizan, to ga je teže "poniziti", tj. dovesti u stanje poniženosti, jer poniznost isključuje ponos, a određeni ponos je neophodan da bi došlo do poniženosti. A važi o obrnuto - što je čovek više ponižen, to će mu biti teže da prihvati poniznost kao vrlinu, jer mu iz takvog jadnog položaja svaka "nizina" izgleda jednako ružna i neprihvatljiva.

To je verovatno jedan od razloga zašto je poniznost retka pojava - ljudi su stalno manje-više u svojevrsnom ponižavajućem položaju, poniženi su, pa im i poniznost izgleda kao "ista stvar u drugom pakovanju" i ne žele je.

Inače, i engleski jezik razlikuje poniznost (humility) od poniženosti i poniženja (humiliation).
Wikipedia kaže; "Humility is not to be confused with humiliation..." Ceo članak ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Humble
 
Poniznost u vezi, pod uslovom da budem neshvacena, ili da ja nisam dobro razumela - nije ono sto zelim u odnosima s ljudima. To ne znaci automatski da sam gorda ili narcisoidna, ili malo tolerantna jer upravo moja ljubav nece dopustiti da moj partner bude ponizan a nadam se i da njegova nece to zahtevati od mene.
Udovoljavati voljenoj osobi, ciniti male sitne gluposti njoj za ljubav, prelaziti preko nekih stvari, pa cak i podnositi neke bubice jos uvek ne smatram poniznoscu, a jos manje ponizenjem.
Ponizenje - neko je rekao da nas niko ne moze tako poniziti kako se mi mozemo osecati ponizeno, to je tacno, ali i to da moc da nas neko tako strasno ponizi, upravo u rukama onih koje mi volimo.
A sada odoh po neki recnik da tacno proverim znacenje poniznosti.
 
Još valja dodati da poniženost "hrani samu sebe" jer se ponižen čovek iz svog ponižavajućeg položaja najčešće nastoji iščupati ponosom, a što biva više ponosan, to je više otvoren za nova poniženja (koja nastaju vređanjem ponosa) i tako u krug. Jedini lek za poniženost je istinska poniznost i to su shvatile sve velike religije sveta, zato propovedaju poniznost, a ponos proglašavaju za greh.
 
Gazdarica:
Poniznost svakako, onda kad treba...
Ponizenje moze katkad kao dio igre dominacije, ali ono nikako ne proizvodi osjecaj ponizenosti...

Mazohizam je jednim delom vapaj za poniznošću. Mazohisti su sasvim svesni da ih jedino poniznost može prevesti preko ogromnog ambisa koji ih razdvaja od drugih ljudi, ali to pokušavaju da ostvare pogrešnim sredstvom - poniženjem.

Stvar je u tome da i poniznost i poniženje smanjuju i suzbijaju ego, što egoistu približava drugim osobama. Samo, poniženje nije pravi odgovor ka putu do poniznosti jer smanjuje ego samo privremeno, posle čega ovaj opet nabuja. S druge strane, poniženje stvarno degradira ličnost i predstavlja ozbiljno oštećenje, što nikako ne može biti korisno.

Sado-mazohističke igre su nešto sasvim drugo, tu poniženja nisu stvarna poniženja, već "kobajagi" i niko ne biva stvarno ponižen i oštećen.
 
Naravno, radi se o "kobajagi" ponizenju, ali kada bi neko neupucen cuo nas razgovor stekao bi potpuno drugaciji utisak...
Vjerovatno bi me zalio, a mozda i pritrcao da mi pomogne... :lol:

Nego, htjedoh nesto reci u vezi poniznosti... Moram priznati da je katkad vrlo svjesno koristim kao sredstvo za pomirenje i/ili omeksavanje druge strane... Ovo, naravno, kad nesto zabrljam ili kad zelim nesto... :oops: :oops: :oops:
 
ma ne ok je filosofiranje ,,, tako su i postali najpoznatiji ,,, znas kao seres seres i onda ubodes nesto novo ,,,i eto ti eureka ,,, mada kazu bira se mesto i vreme ,,u ovom slucaju naslov ,,,

ali ocigledno te gazdarica voli ,,,mene bi do sada ,,, more dosla bi vec do mene da me vata za gušu
 
Gazdarica:
Naravno, radi se o "kobajagi" ponizenju, ali kada bi neko neupucen cuo nas razgovor stekao bi potpuno drugaciji utisak...
Vjerovatno bi me zalio, a mozda i pritrcao da mi pomogne... :lol:

Nego, htjedoh nesto reci u vezi poniznosti... Moram priznati da je katkad vrlo svjesno koristim kao sredstvo za pomirenje i/ili omeksavanje druge strane... Ovo, naravno, kad nesto zabrljam ili kad zelim nesto... :oops: :oops: :oops:


manipulacija
 
mishica:
Eto, taman ja zatrazim recnik, a Djenka ga da jedan minut pre mene :D
Ok, ovde znacenje 'humble' vise naginje skromnosti i ne izdizanje nad drugima ni po cemu... ali zar se to ne podrazumeva u ljubavi, zar se mozemo staviti iznad osobe koju volimo?
Teško da bi imalo ikakvog efekta, mishice, posezanje za bilo kakvim rečnikom i podsećanje na "pravo, izvorno" značenje pojmova - poniznost, poniženje... Ono što u rečniku nađemo, konotaciju apstrahovanih izraza, treba učiniti primenljivom u jednoj ovakvoj diskusiji, na forumu Ljubav i seks.
Sasvim lepo je divlja primetila da bi "priča" o poniznosti, poniženosti i poniženju imala sasvim drugačiji tok da se obrela na Filosofiji. Ovde ipak, bar ja tako mislim, ako želimo da pojavimo svoj stav...ipak moramo da zavirimo duboko u sebe i...bez obzira što već znamo šta je bogougodna poniznost, priznamo koliko smo joj skloni u ljubavi i...jeste li ljubav koja u nama budi poniznost i održava nas u njoj - ona koju mi smatramo istinskom.
Što se same poniznosti tiče, kao naše sklonosti da izmirimo u sebi dva bitna principa - samopoštovanje i poštovanje drugoga...u ljubavi ona nema mesta mirođijanju. To je u samoj prirodi ljubavnog osećanja. Ljubav donosi sklad na svim nivoima ličnosti i potpunu i jasnu svest o ja - on/ona - mi.
Poniznost "igra" u nekim drugim partnerskim odnosima i tamo je vredi prozvati, analizirati opravdanost i silinu...i otkriti prag gde gubi svoj osnovni smisao.
 
Gazdarica:
avesic:
Gazdarica:
Naravno da je manipulacija...
Poniznost + laskanje prvenstveno usmjereno na sujetu doticne osobe = (gotovo siguran) dobitak...


ima efekta ali nije fer zavaravati doticnog ,,, ne davati mu do znanja o sadrzaju priče koja se dešava ,,,,
Nisam ni rekla da je fer... Naprotiv... :oops: :oops: :oops:


jel gazdarice ,,,a muskarci to ne znaju da rade ,,,jel tako ,,hi hi hi
 
mishica:
Ok, ovde znacenje 'humble' vise naginje skromnosti i ne izdizanje nad drugima ni po cemu... ali zar se to ne podrazumeva u ljubavi, zar se mozemo staviti iznad osobe koju volimo?

Tačno tako. Ljubav podrazumeva, ajd nek bude -skromnost (koja je glavni i najveći deo poniznosti), ali većina ljudi to ne zna. Pa pogledajte oko sebe, ko je još danas skroman, u ljubavi i bilo gde? Skoro niko. Naprotiv, ljudi obično kad uđu u ljubav i veza im ide dobro, toliko "narstu", toliko se "prošire", toliko se osećaju jakima i moćnima da misle da im je ceo svet pod nogama. A baš ta činjenica, da im u ljubavi izgleda kao da im je "ceo svet pod nogama" za većinu i jeste dokaz kako je ljubav "dobra" jer ljude čini "moćnima". A kad ljubav nestane, onda se tako strašno stropoštaju sa svojih zamišljenih visina da im se ceo život trese. :lol: Tako nisko padnu da od najmoćnijih ljudi na svetu postanu najniži bednici.

I gde je tu skromnost? No way!
 
Haha, nije bas dotle doslo... :lol: :lol: :lol:

Pazi, ovakve male manipulacijice bilo sa jedne, bilo sa druge strane, dozivljavam samo kao igru, kao zacin vezi koja pociva na sasvim drugacijim temeljima, u kojima nema mjesta bilo cemu sto lici na laz i pretvaranje... Bar je to princip po kojem ja funkcionisem...
 
Omen:
Što se same poniznosti tiče, kao naše sklonosti da izmirimo u sebi dva bitna principa - samopoštovanje i poštovanje drugoga...u ljubavi ona nema mesta mirođijanju. To je u samoj prirodi ljubavnog osećanja. Ljubav donosi sklad na svim nivoima ličnosti i potpunu i jasnu svest o ja - on/ona - mi.

Eto, konačno, jedan bitan aspekat poniznosti - određena "nivelacija" i usklađivanje doživljavanja sebe i drugih. Ja sam je dotakao sa "svesnost o suštinskoj jednakosti s ostalim ljudima" gde sam po suštinskoj jednakosti mislio na specifično ljudsku situaciju zajedničku za sve ljude.

Inače, treba imati u vidu da je poniznost mnogo širi pojam od skromnosti, ne treba ih baš izjednačavati.
 
Đenka:
mishica:
Ok, ovde znacenje 'humble' vise naginje skromnosti i ne izdizanje nad drugima ni po cemu... ali zar se to ne podrazumeva u ljubavi, zar se mozemo staviti iznad osobe koju volimo?

Tačno tako. Ljubav podrazumeva, ajd nek bude -skromnost (koja je glavni i najveći deo poniznosti), ali većina ljudi to ne zna. Pa pogledajte oko sebe, ko je još danas skroman, u ljubavi i bilo gde? Skoro niko. Naprotiv, ljudi obično kad uđu u ljubav i veza im ide dobro, toliko "narstu", toliko se "prošire", toliko se osećaju jakima i moćnima da misle da im je ceo svet pod nogama. A baš ta činjenica, da im u ljubavi izgleda kao da im je "ceo svet pod nogama" za većinu i jeste dokaz kako je ljubav "dobra" jer ljude čini "moćnima". A kad ljubav nestane, onda se tako strašno stropoštaju sa svojih zamišljenih visina da im se ceo život trese. :lol: Tako nisko padnu da od najmoćnijih ljudi na svetu postanu najniži bednici.

I gde je tu skromnost? No way!
Đenka, ti ovde ne govoriš o ljubavi...nego o euforičnoj zaljubljenosti. Ljubav nas ne "nadima" do oholosti. Ona nas plemeni, a ne unižava pregordim uzdizanjem u nebesa.
Zaljubljenost prođe, a istinska ljubav ne nestaje i u njoj nema mesta ponižavajućem padu.
 
poniznost nije potrebna u ljubavi.suprotno mi je samopostovanje.nekako kad si ponizan onda mogu da serru po tebi.zasto ako se volimo?ako niko nema potrebe za izivljavanjem?
sta je bese druga rec?
ponizenost.i ponizenje.
pa ova dva se svode na isto?ne?meni da.samo sto je prvo stanje koje proistice od ovog drugog.da li smo uvek svesni da radimo nesto ponizavajuce?to mozemo da vidimo tek kad sve to bude daleko od nas...
sta je opozit?djenka stavljas previse pitanja na jednu temu pa to zahteva malo vise razmisljanja.
suprotno je dostojanstvo.
sa godinama shvatanje o ponizenju u ljubavi se menja.
sa 15 ne bih ni u ludila rekla simpatiji da sam mislila na njega celu noc.to mi je bilo ponizavajuce.valjda jer tada nisam bila sigurna u sebe.sada je drugacije...
 
Đenka:
Da li i kako razumete ova tri pojma u ljubavnim partnerskim odnosima?

Smatrate li ih sinonimima koji označavaju jednu, istu stvar, ili uviđate razliku? Šta je od toga poželjno i pozitivno, a šta je negativno? Bez čega prava ljubavna veza ne može da postoji, a šta je od toga degradira i unazađuje?

Ajde sada da vas vidim, vi iskusni ljubavnici na duge staze! :wink:

Po mom skromnom iskustvu sva tri pojma su nepoželjna u partnerskim odosima. Svako ponižavanje partnera je istovremeno i omalovažavanje istog, a i samog sebe. Najgora varijanta kada to rade javno - u težnji da podignu sebe. Takve primere sigurno imate oko sebe. Vrlo tužno. Obavezno dolazi do konflikta i naravno bolesnog stanja.
 

Back
Top