Policija trenira strogoću-''NE'' za roman Dorotej, jer ima ''bezobrazane'' reči

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.915
Udruženje policajaca je poslalo dopise srednjim školama da se iz lektire izbaci delo Dorotej jer sadrži ''bezobrazne'' izraze. Simpatični policajci koji su se okomili na jedan nesalomivi književni duh ne razumeju strukturu pažnje koja je neophodna da bi se razumelo umetničko delo i ‒ jedno dete, jer onako kako su razumeli Doroteja, a nisu mu se ni primakli, pokušaće da razumeju one koje od književnosti brane ‒ svoju decu. Pošto pretpostavljaju da je ovaj roman satkan od tek nekoliko grubih reči, šta li takvi ljudi rade onda kad čuju da njihovo dete možda izgovara nekoliko bilo kakvih reči u kojima mogu naslutiti tek obrise značenja? Da se podsetimo, to su one čike koje treba da nas brane od nasilnika, koji na silu nešto hoće da nam urade.A ko će da nas odbrani od čika policajaca koji se, očigledno, odlično razumeju u književnost?
 
Udruženje policajaca je poslalo dopise srednjim školama da se iz lektire izbaci delo Dorotej jer sadrži ''bezobrazne'' izraze. Simpatični policajci koji su se okomili na jedan nesalomivi književni duh ne razumeju strukturu pažnje koja je neophodna da bi se razumelo umetničko delo i ‒ jedno dete, jer onako kako su razumeli Doroteja, a nisu mu se ni primakli, pokušaće da razumeju one koje od književnosti brane ‒ svoju decu. Pošto pretpostavljaju da je ovaj roman satkan od tek nekoliko grubih reči, šta li takvi ljudi rade onda kad čuju da njihovo dete možda izgovara nekoliko bilo kakvih reči u kojima mogu naslutiti tek obrise značenja? Da se podsetimo, to su one čike koje treba da nas brane od nasilnika, koji na silu nešto hoće da nam urade.A ko će da nas odbrani od čika policajaca koji se, očigledno, odlično razumeju u književnost?
Da li su ovo tvoje reči, tvoje mišljenje?
 
Udruženje policajaca je poslalo dopise srednjim školama da se iz lektire izbaci delo Dorotej jer sadrži ''bezobrazne'' izraze. Simpatični policajci koji su se okomili na jedan nesalomivi književni duh ne razumeju strukturu pažnje koja je neophodna da bi se razumelo umetničko delo i ‒ jedno dete, jer onako kako su razumeli Doroteja, a nisu mu se ni primakli, pokušaće da razumeju one koje od književnosti brane ‒ svoju decu. Pošto pretpostavljaju da je ovaj roman satkan od tek nekoliko grubih reči, šta li takvi ljudi rade onda kad čuju da njihovo dete možda izgovara nekoliko bilo kakvih reči u kojima mogu naslutiti tek obrise značenja? Da se podsetimo, to su one čike koje treba da nas brane od nasilnika, koji na silu nešto hoće da nam urade.A ko će da nas odbrani od čika policajaca koji se, očigledno, odlično razumeju u književnost?
Zanimljivo da su dotični, tako pismeni kao što jesu našli i voljne sagovornike u redovima srpske elite.
 
a jel može malo više informacija?
Ja sam čitala knjigu pre 30 godina.
Mislim da je inspiracija za pisanje bila knjiga Narcis i Zlatousti.
Retka knjiga sa čistim srpskim jezikom
Nenadić je i za života bio proganjan od komunista
I sad mu deca tih komunista zabranjuju knjigu
 
Ja sam čitala knjigu pre 30 godina.
Mislim da je inspiracija za pisanje bila knjiga Narcis i Zlatousti.
Retka knjiga sa čistim srpskim jezikom
Nenadić je i za života bio proganjan od komunista
I sad mu deca tih komunista zabranjuju knjigu
Na kraju ću da nađem i pročitam knjigu.
No, ko što rekoh gore, građani bi trebali da dobiju odgovor ko je i po kojim kriterijumima izabrao tu ili bilo koju drugu knjigu za lektiru (obavezno čitanje)
 
Kakav rečnik je korišćen u tom delu. Da li te reči mogu deca da ponove u učionici bez da budu opomenuta, ili kažnjena? Da li mogu taj rečnik da koriste na javnim mestima?
Ništa psovke i vulgarno
Mislim da većina dece i nije obratila pažnju na to
Kod Nenadića nema psovki
 
Otkud to da se policija uopste bavi ovim stvarima?
Zar oni ne treba da razmisljaju kako smanjiti kriminal u srbiji?
Kako povecati bezbednost u saobracaju?

SVASTA
Potpuno su sredili sve probleme sa kriminalcima u Srbiji, pa posto nemaju sta da rade, resili da se bave i recenzijom umetnickih dela.
 
Nema ovo veze s murijom već s onim što se ovdje u Hrvatskoj naziva "ravnozemljaši".

„Sindikat zaposlenih policije“ je prilično opskurno udruženje, koje se na društvenim mrežama ističe jedino po antivakserskim stavovima, borbi protiv “lažne” pandemije, 5G mreža i, po njihovim sthvatanjima, “dekadentnih” vrednosti savremenog društva.

Prema informacijama sa društvenih mreža Sindikata zaposlenih policije, s obzirom da zvaničan vebsajt nemaju, predsednik udruženja je Dejan Đukić, a njegov zamenik Vladimir Miković.
Sa druge strane, u bazi podataka Agencije za privredne registre nema informacija o ovom sindikatu, makar ne pod tim nazivom. Ime Dejana Đukića pominje se uz Jedinstveni sindikat policije koji je osnovan početkom 2013. godine. “Kurir” je iste godine pisao da je Đukić bio uhapšen jer je “pijan zaustavljao automobile” na autoputu i “tražio ljudima novac”.
Njegov zamenik Vladimir Miković blizak je neformalnoj ekstremno-desničarskoj grupi koja je godinama (do skoro) protestovala ispred Narodne Skupštine, bila razapela šatore, puštala muziku i privlačila poglede začuđenih prolaznika. Miković je i govorio na jednom od skupova.

:mrgreen:

Usput rečeno, ovo u vezi naziva udruge bi u Srbiji trebalo biti ako ne kazneno, onda barem prekršajno djelo.
Čak mislim da jeste, zbog toga što se hrvatske i srpske zakonske odredbe po pitanju takvih stvari uglavnom poklapaju.
Znam da se u Hrvatskoj kažnjava brisanjem iz registra, zbog toga što naziv udruge ne smije navoditi na krive zaključke.
To je npr. kao da skupina šofera registrira "Udrugu kardiologa Republike Srbije".
 
Moj prilog temi
IMG_20240310_193922.jpg
IMG_20240310_194010.jpg
 

Back
Top