Pogled na smrt

doc.smash

Domaćin
Poruka
4.206
Sve što ima početak,ima svoj kraj.Tako i život(ako neke vrste životinja)dolazi do svog svršetka,na bilo koji način-bilo prirodno ili na neki drugi način.Kako gledate na smrt i na (mogući) zagrobni život?Kako ste se borili sa tim,ako ste izgubili nekoga,bilo člana porodice ili druga?
 
Na smrt gledam kao na sastavni dio zivota, nesto sasvim prirodno. Svi cemo umrijeti, prije ili kasnije. Samo nek je prirodna i samo nek ide po redu, nek djeca sahranjuju svoje roditelje a ne roditelji svoju djecu.

A sto se tice zagrobnog zivota, pa niko se nije vratio iz mrtvih da nam posjedoci o tome. Vjerovatno postoji, ali to ne znamo. Ne razmisljam pretjerano o tome.
 
Ne razmisljam o smrti. Al´ sad kad vec pominjes, malo ide na zivce. Kao da pravis kulu od karata od 12 spratova, i taman kad je zavrsis, ona se srusi. -.-

A sto se zagrobnog zivota tice, nadam se da ne postoji.
 
Ja u poslednje vrijeme dosta razmišljam o tome a ne bih trebao, šta mlad sam čovjek, treba da živim, a poene za drugi svijet ću skupljati kasnije, ima vremena.:)
 
Ja u poslednje vrijeme dosta razmišljam o tome a ne bih trebao, šta mlad sam čovjek, treba da živim, a poene za drugi svijet ću skupljati kasnije, ima vremena.:)

Hahaha da vjerovatno.....



- Ja ne govorim kao onaj prvi zloduh koji je stupio pred tebe. Čovek zna da se ne može služiti dvojici gospodara i Anđeo čuvar ga pridobije na svoju stranu. Ne govorim ni kao onaj drugi glupan da Boga nema ni đavola,ni anđela, ni pakla,ni raja. Ne! Jer Sveto Pismo govori kako i Bog i đavo i anđeli i pakao uistinu postoje.
Ja čoveku govorim ovako: ˝Gledaj, čoveče,Bog, đavo i anđeli postoje, jednako kao što postoje večne muke za grehe i večna slava za dobra dela,ali ti za sve to imaš još vremena! Ne budi glup? Zašto bi baš danas započeo činiti dobra dela?˝
Ako se radi o detetu,tada govorim: ˝Dete,ti od sada trebaš živeti! Dolazi ti mladost,trebaš se oženiti i provesti se u svetu! Nemoj uzaludno gubiti mladost jer život treba proživeti!˝

Ako govorim mladiću, zborim ovako: ˝Nakon što se budeš oženio i osnovao porodicu,nakon toga ćeš započeti s dobrim delima.Sad jedi,pij, provedi se,čini sva zla,mlad si. Oprostit će ti Bog jer on poznaje čovekovu nemoć. Kajanje ostavi za sutra, prekosutra,ostavi ga za dogodine, za kasnije˝.
Učim čoveka kako odlagati kajanje od danas do sutra,od sutra do prekosutra! ˝Kakvu milostinju činiti sada? Ne žuri se! Pokajat ćeš se pre smrti! Zašto bi postio baš sada i time istrošio svoje zdravlje i telo? Čini to u starosti jer post je za stare! Želiš moliti? Pa, izgubit ćeš toliko sati moleći Boga? Sad imaš drugog posla. Evo,trebaš odgojiti decu,izgraditi kuću,pobrinuti se za kćeri,udati i oženiti decu.Imaš toliko toga za učiniti!˝

Zbunim ga tako životnim brigama te mu neprestano govorim: ˝Pusti to za drugi put¨. Kada dođe Anđeo i kaze mu: ˝Čoveče, udeli štogod u spomen pokojnicima!˝, ja mu kažem: ˝Jesi li glup? Sada trebaš odevati decu,prirediti svatove,trebaš činiti to i to!˝ Anđeo mu opet pristupa i govori: ˝Čoveče, hajde započni s postom tokom godine sredom i petkom!˝ Ja mu šapnem: ˝Nemoj postiti jer ćeš izgubiti zdravlje! Trebaš raditi, pobrinuti se za svoje imanje,odgajati decu!˝

Ili, pak, anđeo dolazi i zbori mu: ¨Čoveče, ostavi greh i razvrat, ostavi pijanstvo,duvan i psovke, ispovedi se!˝ ˝Hmm, zar već sada? Kasnije ću se ispovediti,pred smrt, obit ću od svestenika odrešenje i time će biti gotovo. Pa u knjizi piše kako je važno da te zatekne dobar kraj,a dotle se može provoditi i ovako!˝
S ovim me svi slušaju - reče đavo - i tako stalno odlažu pokajanje i dobra dela od danas do sutra.
I kao što sam rekao, glas Božji u čoveku je savest, koja ga peče zbog njegovih grehova i govori mu: ˝Čoveče,napusti greh! Ostavi se krađe, bludničenja, psovanja,ostavi se pijanstva,pušenja i drugih zlih stvari, zavisti, zlobe, svađe˝. Bog mu zapoveda danas,a mi mu šapćemo: ˝Ne danas,nego sutra,prekosutra,u starosti!˝

I još mu govorimo ovako: ˝Daj meni današnji dan,a ti uzmi sutrašnji!˝ I tako je,kaže se, greh u čoveku kao kad bi uzeo velik čavao i čekićem ga počeo zabijati u suvo drvo. Ako ga udariš čekićem jedan, dva ili tri puta, lako ga je opet izvaditi van. Ako li ga ukuješ do pola,teže ga je izvaditi,a ako ga,pak,sasvim ukuješ do kraja,tada treba rascepiti drvo ako ga želiš izvaditi!

Tako je i s grehom! Ugrađuje se u ljudsku prirodu navikom. Ukoliko čovek ne ostavi greh danas,kad je svež, što više stari teže ga se odviknuti.



http://sindikat.shootboard.com/t635-kako-djavo-obmanjuje-coveka
 
Ma idemo svi u Valhallu kad umremo, a tamo sedimo sajd baj sajd sa Odinom i Torom, i u picu i borbi cekamo kraj sveta i zadnju bitku....:D

Btw, svidja mi se izjava Dz.R.R.Martina: "Zadrzite svoj raj, kada umrem, zelim da odem u Srednju zemlju!" :D
 
@denesis
oćeš da kažeš da sam ja veliki grešnik ?:lol:
Ne, pročitaj braću Karamazove, ili ako jesi podsjeti se šta starac Zosima preporučuje Aljoši koji želi da se zamonaši.;)
Ne preporučuje mu da postane razvratan, nego da ode u svijet i završi neke stvari u životu, a onda u starosti da se zamonaši.
 
@denesis
oćeš da kažeš da sam ja veliki grešnik ?:lol:
Ne, pročitaj braću Karamazove, ili ako jesi podsjeti se šta starac Zosima preporučuje Aljoši koji želi da se zamonaši.;)
Ne preporučuje mu da postane razvratan, nego da ode u svijet i završi neke stvari u životu, a onda u starosti da se zamonaši.

Nisam to htio da kazem, nego da tako svi govore ima vremena, pa stalno odlazu stvari, a smrt presijece u sekundi...
Nisam jos procitao brazu Karamazov, ali sumnjam da je pod tim mislio da ide da cini grijeh na sve strane, vec da mozda oprosti drugih ljudima, da pokaze nekim kako mu je stalo do njih, da rijesi neka nerijesena pitanja u zivotu pa onda tek da se zamonasi....
A i kakve ima veze sto to on kaze, ne mora biti tacno...
 
Kad god umre neko meni drag, ili clan porodice meni drage osobe, pa zbog te osobe odem na pokajanje da izjavim saucesce, tad najbolje vidim koliko su ljudi licemjerni, kako gledaju neke stvari izopaceno i koliko dobro glume, ali ne ne dovoljno dobro da ne primijetim neke stvari.

Posebno sam to uvidio kad sam sam izgubio clana porodice. Bukvalno mi je doslo pojedinima svasta da recem, ali na svu srecu nijesam. Ako oce neko da me voli, nek me voli za zivota, sjutra kad umrem, ne treba nista njegova naprasno nastala ljubav i da lije za mnom krokodilske suze, drugo je to sto taj hoce pred prisutnima da pokaze kako on mene zali, da mu ne bi neka baba tamo zamjerila ili prokomentarisala sto ali meni to licno ne znaci nista, sta vise, gadi mi se.

Mozda nije pravo mjesto za ovo, ali i to je sastavni dio naseg drustva.
 
Нзм.
Јбте све ми то делује толико страно,а кад погледаш може те данас ударити камион,могу нас Амери педери бомбардовати.
Може баба да испусти саксију и да оде у твоја вугла.
Него верујем да ћу се поново родити кад умрем.Надам се у Мајами бичу да ГЛЕДАМ ГОЛЕ ТЕТЕ ЦЕЛЕ ГОДИНЕ.
Некако ми је појам вечности нејасан.
Мсм све у човековом животу има крај и сад одједном вечно.
Ако се боље и дубље замислите вероватно ће и већини бити мало више чудно.
 

Back
Top