platiti za porodjaj ili ne?

citam sve ovo i ne znam sta da mislim....:(
betty,
ja nisam trazila nikakvu vezu mene radi; jedna moja drugarica iz srednje skole (pedijatrijska sestra), je tada radila u porodilistu, i ja sam samo nju molila da dete uzme sebi, a za ostalo me nije bilo briga. posto je moja drugarica bila u starom krilu zgrade, i tamo uzela dete, i ja sam - samim tim, dospela u staro krilo, sa jos 5 zena u sobi, na patologiju trudnoce (iako mi nista nije falilo :) ).
ni u jednom trenutku (porodila sam se apsolutno svesna i orijentisana u sva tri pravca :) ) nisam primetila, sebe sto se tice, ni neku posebnu brigu, ni nebrigu, meni je sve delovalo normalno i bas kako i koliko treba.
nisam nikom dala ni dinara, osim onog cascavanja pri iznosenju deteta, i cascavanja patronazne sestre koja je dosla u kucu da vidi dete i mene (jednom, kad je shvatila da sam pedijatrijska sestra, popile smo kafu i vise nije dolazila :) ).
ali, ako izuzmem sebe, kao "neprilican" model - rekoh da su sa mnom u sobi bile zene sa patologije trudnoce, ljudi - do tog dana ja nisam imala ideju sta to znaci....:(. najstrasnije nevolje i komplikacije, a osoblje je doslovno vrat lomilo da im ucini, da utesi, da pomogne, a bar za dve znam da nisu imale belog dinara da daju, niti se to moze platiti....:(.
sa druge strane, moju zaovu (ginekologa) je u trudnoci pratila ceta vrhunskih strucnjaka, na celu sa njenim tecom (primarijus), a porodila se TAKO "na juris" i "nicim izazvano" carskim rezom da to bog nije video - "prevideli" su u kom su polozaju i dete i pupcana vrpca, pa je momcic u samom porodjaju poceo naglo da gubi otkucaje srca....

drugim recima, ne znam sta bih sada radila da sam na tvom mestu, betty.
ne mogu biti objektivna, jer sam "s ove strane"; kako god bilo da bilo, imam potpuno isto misljenje o davanju novaca kao i WW - GROZIM SE takvih rabota, i grozim se ideje da porodilja moze biti pustena ko zna koliko da se poradja jer niko nije pokazao "djengi" :(. moj muz i otac bi mu noge polomili, da ne govorim o tome sta bi mu se desilo kad JA ustanem, kakav sud, kakvi bakrachi....
kako WW rece, ako je izabrao TAKO, i taj posao, onda je tako. 50, ili 500 eur za ono STO MU JE POSAO je za mene potpuno neshvatljiva rabota.....

bas ti i nisam od neke pomoci sa svojim filozofiranjem, betty :).
kako god, ja samo jos da ti pozelim sve najbolje, od srca, a ti - kad stignes - napisi da li ima te lepe okice na mamu :heart:
 
baki 75:
WW SKROZ SI U PRAVU. :mad:
LJUDI, PA LEKARI ( VELIKA VECINA ) BI UZIMALI MITO I NOVAC I KAD BI IMALI PLATE PO 2-3 000 EURA, PREMA TOME NE MOZE SE NIKAKO OPRAVDATI OVAJ KRIMINAL KOJIM SE ONI BAVE.

vrlo verovatno. mene su bas pre neki dan, u slicnoj raspravi, naterali da probam da promislim o tome kako bi se dala iskoreniti korupcija u zdravstvu....

i, intimno, moj zakljucak je isti: da kod nekih ljudi, nikakvo povecanje plate nece doprineti tome da ne uzmu pare, i/ili da svoj posao obave kako treba.
najveca imena u mom poslu, neki davni ucitelji, jesu ljudi koji su jednako savesno, jednako casno, jednako ljubazno i sa mnogo volje davali SVE od sebe, i za ljubav i za pare, i za lepu rec. i u smeni, i van smene, jer su svoj posao shvatali kao POZIV, kao ono gde sebe vide i zbog cega su tu, na ovoj kugli zemljinoj, a ne samo i jedino kao profesiju, kao ono od cega se zivi.
ne vidim, na zalost, nikakav nacin, nikakvu kolicinu novca koja jedne moze volsebno pretvoriti u ove druge :(. mozda i eventualno ako ide u kombinaciji sa zestokim kaznenim poenima, mogucnoscu gubljenja licence i slicno....

no, kao i svaka vodolija :), ja volim da verujem da ce biti bolje.
isto tako, znam pozdano da se sve lepo i od srca dato i ucinjeno, vraca jos lepsim - bezbroj puta.... makar i za dve godine, i za deset, uvek "dodje" :).
 
FUJ! To je sve sto mogu da kazem na komentare tipa 'pa sta je tu tako strasno.....' Da se nadje gospodin iz pomenutog posta u situaciji da mu zatreba hiruska intervencija ili bilo kakva NEODLOZNA medicinska pomoc i da se 'podrazumeva' da mora da plati (bilo koliko) da ga ne bi pustili da crkne, videla bih bas da li bi ovako reagovao. Nisu cak ni pare u pitanju, nego jedan nasilnicki, ortodoxni bezobrazluk bez granice!
 
Najbolje poredjenje je dala WW sa vatrogascima. Znaci ljudi u sred noci, u sred dana, u sred zime, leda, bilo kakvog sranja, dolaze, ZIVOTI SU IM UVEK U OPASNOSTI DOK SU NA POSLU , znaci stresno im je kao i lekarima (smatram njihov posao za stresan), spasavaju ljude, kuce i sl. a za koje plate? Znaci, kad sve prodje covek treba da im pridje i pita koja je tarifa sto nam zgrada nije izgorela do temelja... :?:
Malo je predstavnika lekarske profesije koji imaju moralni kodeks...
A to kad cujem (vrlo retkooo) nece da uzme ni cokoladu, prvo se pitam da se nije uvredio sto mu se nudi cokolada i viski ebote, pa zna se da ih interesuju samo koverte...
 
ne znam kako bi na ovakvu temu reagovali čitaoci iz neke normalne zemlje ?
ovde su na žalost svima nama ovakve dileme samo deo svakodnevnice ...
evo par primera iz prve ruke čisto da pokažu da svi nisu niti će ikad biti isti .

1 primer ...
moja devojka je imala cistu na jajniku ...
tako je bar utvrdio ginekolog ... privatni ...
i predložio operaciju koja se može obaviti u privatnoj klinici sa nekoliko zvezdica za na primer 1600 maraka ...
ili kao alternativa sve to pa još bolje u državnoj ustanovi za tričavih 800 ...
naravno i na jednom i na drugom mestu operaciju bi obavio isti čovek ...
u takvoj dilemi ja mislim da svako od nas pre svega misli o zdravlju a ne o novcu ...
opredelio sam se za drugu varijantu verujući da je državna bolnica ipak bolje opremljena ...
pojavili smo se u bolnici u 7 sati ... a u 9 sati je već počela operacija ...
nisu tražili krv , zavoje , konce , listu čekanja za kolor ultrazvuk ili kako se već zove sva ta tehnika ... uzgred na kraju se ispostavilo da je u pitanju bila akutna upala slepog creva ...
ne znam slažem se sa www ali i danas na taj novac gledam kao na vrstu participacije ...
2 primer
prijatelj mi je preživeo udes i pitanje je bilo da li će ostati bez noge ...
operacija je trajala 6 sati ... sutradan jedan kolega odnosi doktoru na sto 10 000 eur ... koje ovaj nije uzeo ... komentar je bio otprilike ,, ja ovo radim za ovog momka zapamtite da se novcem ne može baš sve kupiti ,, .
 
WithdrawnWater:
trudni u porodiliste niko nece da ih pogleda i da mogu da crknu tu i majka i beba sto se njih tice

Pa ko je Vas, gospođo, ovoliko nasekirao? :shock: Valjda ovde ima svako pravo na svoje mišljenje? Ili nema? :?
Nikad mi niko nigde nije tražio ni paru, niti sam nekom zdravstvenom radniku dala novac. Postoje i drugi načini da se pokaže zahvalnost. Ako zahvalnost uopšte osećate, jer oni, zaboga, samo rade svoj posao. Ali, ne osuđujem ni one što daju, ali ni one što novac uzimaju. I ovde čitam sve lepe priče o zdravim bebama i zadovoljnim majkama.
A ljudi, ja mislim, ne crkavaju, već umiru. :? A možda i ovde grešim, ispravite me,molim vas. :?
Ljudi ovde iznose svoja mišljenja i iskustva, bilo pozitivna ili negativna. Oštrim rečima i psovkama (pa bile one zamenjene sa zvezdicama), naročito upućenim običnim članovima ovog foruma mislim da nema mesta... :-?
I još jednom - NE osuđujem uzimanje novca od strane zdravstvenih radnika. Iznuđivanje i ucenjivanje je već nešto drugo. Ako vi mislite da se podrazumeva, ja ne mislim. Ali, ako očekujem od nekoga da samo zbog mene dođe u sitne sate, potrudiću se da svoju zahvalnost na neki način i pokažem.
Ali poređenje lekara i barmena je stvarno...neadekvatno. :roll: I da, pohapsimo sve lekare, nema tu žita sve sam kukolj... :roll:
 
cicek:
Pa ko je Vas, gospođo, ovoliko nasekirao? :shock: Valjda ovde ima svako pravo na svoje mišljenje? Ili nema? :?
Nikad mi niko nigde nije tražio ni paru, niti sam nekom zdravstvenom radniku dala novac. Postoje i drugi načini da se pokaže zahvalnost. Ako zahvalnost uopšte osećate, jer oni, zaboga, samo rade svoj posao. Ali, ne osuđujem ni one što daju, ali ni one što novac uzimaju. I ovde čitam sve lepe priče o zdravim bebama i zadovoljnim majkama.
A ljudi, ja mislim, ne crkavaju, već umiru. :? A možda i ovde grešim, ispravite me,molim vas. :?
Ljudi ovde iznose svoja mišljenja i iskustva, bilo pozitivna ili negativna. Oštrim rečima i psovkama (pa bile one zamenjene sa zvezdicama), naročito upućenim običnim članovima ovog foruma mislim da nema mesta... :-?
I još jednom - NE osuđujem uzimanje novca od strane zdravstvenih radnika. Iznuđivanje i ucenjivanje je već nešto drugo. Ako vi mislite da se podrazumeva, ja ne mislim. Ali, ako očekujem od nekoga da samo zbog mene dođe u sitne sate, potrudiću se da svoju zahvalnost na neki način i pokažem.
Ali poređenje lekara i barmena je stvarno...neadekvatno. :roll: I da, pohapsimo sve lekare, nema tu žita sve sam kukolj... :roll:

A, pazi sad ovo. Operisana od endometrioze (cista na jajniku), budim se iz anestezije, najodvratniji osecaj ikad dozivljen,jedva disem, ne znam gde se nalazim, na stomaku dzak od trista kila, ruke na cevcicama, boli me kosa na glavi, molim boga da mi prekrati muke, a nadamnom se pomalja lice doktora koji me operisao i cujem: :"jao, jako mi je zao sto sad moram ovo da vas pitam, ali da li vas muz muz moze da donese 300 Eura, jako mi je hitno?!"
Naravno, zblanuti, dadosmo pare.
Ja sam jos imala srece jer me je "moj" doktor posle posecivao svaki dan i kontrolisao tok oporavka. Sa mnom su lezale zene cije su rane bile uzasne, dale su po 500 i vise, a njihov doktor ih nije ni jednom obisao.Nije garancija ni kad platis!!!!
 
indigo:
[bas ti i nisam od neke pomoci sa svojim filozofiranjem, betty :).
kako god, ja samo jos da ti pozelim sve najbolje, od srca, a ti - kad stignes - napisi da li ima te lepe okice na mamu :heart:
[/font][/color]

sve razumem, indigo :)
Thanx za lepe želje i okice (otkud znaš? :P A verenik ima zelene oke, pa mislim moraće svakako da budu lepe :D)
Inače, ja bih volela, nadam se da će tako i biti a možda i neće, da se jednoga dana porađam u privatnom porodilištu u Bgd.
Mislim, svaka trudnica dobije i lap top za vreme dok je tamo xi xi xi xi :P
Di ćeš više 8)
 
Milly73:
Ја се не обазирем на којекакве приче. Први пут су ме испрепадали, кад оно, све ок, нормално да нормалније не може бити, па сам решила да "окренем" главу на такве приче.
. Мени се порођај десио у 2 сата ујутру и бабица је одмах дотрчала. Није било помена о томе да ме "игноришу", тј. пусте да се порађам сама. Свашта.
:p

Bravo, Milly.
Ovako i treba da razmišlja mlada, pametna i neiskompleksirana žena!
 
da, mlade, pametne i neiskompleksirane žene ne znaju da se pehovi dešavaju drugima, a za svaki slučaj imaju 500€ viška za one koji pojma nemaju šta je etika, aha, vaaaži....
naravno, to je odlučno iskustvo, i kada bismo samo o takvim stvarima razgovarali na temu - porođaj, sve žene bi bile srećne! Ne seri, cicek
 
Cicek:

Mozemo i na Vi, nista protiv nemam. Imate pravo na Vase misljenje. Svaka nasa diskusija na ovu temu prestaje sada i odmah jer ono sto Vi 'ne osudjujete' (ko da je bitno da li Vi osudjujete ili ne, svasta!) osudjuje - ZAKON. Ono sto Vi zagovarate suprotno je zakonu dakle, ne samo profesije, nego i prava, za to se robija (sto je jasno dozivela na svojoj kozi doktorka koja je uhapsena i provesce vaspitno 30 dana u pritvoru do sudjenja!) a u nekim normalni(ji)m zemljama, za ovo se gube dozvole za rad - dozivotno.
Vasa pogresna koncepcija drzavne prakse (gde doktor ne dolazi ZBOG Vas, pobogu smanjite dozivljaj, vec zato sto mu je to posao; ili u diskutovanim slucajevima zato sto ga ceka 500-1000 eura!) uslovljava u ovom delu Vase zivotne price jedno vrlo sumnjivo kretanje u okviru 'sive' zone zakona, pa se time namece i veoma jasno pitanje - da li jednako prigodno smatrate da je u redu da i Vi uzimate mito od nekoga za usluge koje pruzate jer Vam je plata mala? Ako da, jasno nam je zasto da, ali ako ne - nije nam jasno zasto ne?!

I na kraju, na zalost mi jesmo drustvo u kome se ljudi ostavljaju da CRKAVAJU ako nemaju vezu, novac ili ludu srecu da im dopadne neki nekorumpirani i nepodmitljivi profesionalac (lekar, advokat, sudija, policajac ili vec) koji ne smatra da je u redu da trazi (pa i precutno, uz podrazumevanje i nezvanicni cenovnik!) mito da bi uradio svoj posao za koji prima drzavnu platu (sto nikako ne treba da ga sprecava da ako to moze i zeli radi privatno pa tamo gde svoju delatnost privatno obavlja - a ne u drzavnoj ustanovi! - moze i da naplacuje svoje usluge za one koji imaju izbor i biraju da ih zatraze!).
Takodje, zakon vrlo jasno odredjuje (vidim - niste upoznati sa pravnim aktima) sta se podrazumeva i definise (do kojih vrednosti) kao prigodan poklon kojim se pacijenti 'zahvaljuju' lekaru na ljubaznosti, a sta je kriminalna radnja i uzimanje mita. U odnosu na to, i poredjenje sa konobarom je sasvim umesno, jer tip koji konobar zaradi u toku jednog svog radnog dana MORA da iznosi VISE od 'casti' koju dobje jedan lekar u toku svog radnog dana. Da, tako kaze zakon ( konobari koje ja znam, da ne bude zabune, zarade na tipu i do 50 eura dnevno, verovali ili ne, u zavisnosti gde rade i koliko im traje smena!).
Te stoga sacuvajte Vasu jeftinu demagogiju za ljude i mesta gde ista moze da prodje, odnosno za one 'sive' zone drustva i zivota u kojima se ocigledno Vi, za razliku od mene i nas na ovoj temi, krecete! Evo, bez ostrih reci i zvezdica, ali sa zustrom reakcijom na Vas post (na koju mi ne mozete uskratiti pravo, jer ovo je zaboga - forum, zar ne, i svako ima pravo na svoje misljenje!), srdacno Vas pozdravljam sa zeljom da nikad ne budete u situaciji da morate (ne da birate da li zelite, vec da MORATE!) da platite nikome u zdravstvu za neodloznu medicinsku pomoc.
 
vd:

ja bih da nasu realnu ravan prilagodimo NORMALNOM zivotu. Nije tesko biti fin, sto bi rekla reklama. A uvesti je u normalu mozemo samo MI. Nema ko drugi to z anas da uradi do nas samih (ili cemo i mi ostaviti nasoj deci da se pate?). A mi mozemo samo ako prestanemo da dozivljavamo nasu realnu ravan kao nesto nepromenljivo i u kamenu i krvi zapisano 'tako-je-kako-je-i-ja-tu-nista-ne mogu!'
Ja hocu, i mogu i trazim i od vas da hocete i mozete. Kao jedno ljudsko bice od drugog, trazim od tebe da cinis sve da menjas tu spoljnu ravan u kojoj je crno postalo belo, a belo jedino sivo, u kojoj decu siluju i ubijaju, u kojoj se deca bacaju preko mosta 'iz zabave', u kojoj se pravo ne postuje jer je drustvo korumpirano do srzi, u kojoj se ne postuje ni osnovno pravo na zivot a da ne govorim o razlicitostima, u kojoj je tolerancija rec koja se mora pogledati u recniku jer je postala arhaicna, u kojoj je ljudima NORMALNO i NE OSUDJUJU kada se krsi zakon (ne samo pravni vec i zakon prirodni i moralni, najljudskiji od svih zakona - pomoci drugome u nevolji!). Trazim to od tebe, od vas, i od svih nas - i ne trazim nista vise nego sto trazim i ocekujem od sebe: zbog tvoje, moje, nase, sadasnje i buduce dece...Kojoj treba da ostane ovaj svet bar malo bolji nego sto smo ga mi ucinili. Jer nasledili smo ga boljeg; za ovo sto je sada krivi smo mi koji smo (i jos to cinimo!) CUTALI!
 
Ja sam se oba puta porodila bey dinara/evra (moram priznati da sam drugi put poznavala babicu) i prošla sam super, a znam mnoge koji su dali pare pa im nije bilo baš prijatno.
Uglavnom, ako imaš svog doktora, niko drugi neće da se meša (pa ni da te pogleda)!
Prvi porođaj je bio na Zvezdari a drugi u Višegradskoj.
Čak moram pohvaliti babicu sa Zvezdare Vanju, koja me je gledala kao svoje dete (bez para i poznanstva)! Hvala joj do neba što me je sačuvala od epiziotomije!
Mislim da je veliki problem što posle porođaja niko neće valjano da se potrudi oko dojenja da obuči mame, pa se dešavaju problemi - odustajanje, upale...
 
vd:
WDW lepo zboriš ali hajde da se iz virtuelne spustimo u realnu ravan ...

zaista, da se spustimo u realnu ravan: koja kuma je lekar na radioterapiji; ima pacijenata koji su, oboleli od najtezeg oboljenja, u terminalnim fazama proglaseni (od strane komisije) i inoperabilnim, i izvan svake druge mogucnosti terapije, pa i zracne....
i sad se tu pojavljuje jedan stari, iskusni specijalista radiolog, koji "prisapne" rodbini, ocajnoj i odbijenoj sa svake strane (medicinski opravdano!) da IPAK mozda on moze naciniti izuzetak, MOZDA pomogne, nada uvek postoji, itd.itd., imaju sada neke nove tehnike, bla-bla.... naravno, pazljivo izabere i momenat i "zrtvu". i ljudi PRISTANU, i to za velike pare, a jos posebno plate institutu..."lecenje".

dakle, da li je "posao" ovog strvinara, njegova namera i obraz, sta drugaciji od onoga koji je za porodjaj uzeo pare? od one doktorice koja je uz jastuk porodilji izgovorila da joj je, eto, bas hitno za 300 eur.....

 
Posle dva carska reza i svega što smo moji dečaci i ja prošli (respiratorni distres prvog, prevremeni porođaj i mala telesna težina drugog dečaka) mogu samo da kažem da sam beskrajno zahvalna osoblju GAK-a u Višegradskoj ulici koji su se o nama brinuli sa najvećom pažnjom (a bez novčane naknade :? ).
Želimo i treće dete i nadamo se da ćemo to i ostvariti! :-D

Hvala svima na lepim rečima. :( I pozdrav od jedne srećne mame.
 

Back
Top