Pitanje o postu

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Ja sam shvatio, a mozda je pogresno, da je osnovna ideja posta odricanje od luksuza.
Pa da vas upitam nesto. Recimo posmatramo dva razlicita coveka u vreme posta.
Osoba A ima para koliko hoce i odluci da posti, pa u tom smislu zadovolji svoj stomak kavijarom ili vec nekim drugim posnim ribljim specijalitetom.
Osoba B, nemajuci sta drugo utoli svoju glad korom hleba i parcetom sira.
Ko je od njih dvojice ispravniji? Osoba A ili osoba B?
 
Post jača karakter
postom se opireš željama tela
vežbaš vladanje nad sobom.
Pravi post je ne jesti ništa
bolje i jedan dan da izdržiš bez ikakve hrane
nego 30 dana da budeš sit a postiš 'posnom' hranom.

Zato ti je i glupost i zato nema smisla što su to prilagodili sebi oni koji ni jedan dan ne mogu izdržati
 
rdeki:
Ja sam shvatio, a mozda je pogresno, da je osnovna ideja posta odricanje od luksuza.
Pa da vas upitam nesto. Recimo posmatramo dva razlicita coveka u vreme posta.
Osoba A ima para koliko hoce i odluci da posti, pa u tom smislu zadovolji svoj stomak kavijarom ili vec nekim drugim posnim ribljim specijalitetom.
Osoba B, nemajuci sta drugo utoli svoju glad korom hleba i parcetom sira.
Ko je od njih dvojice ispravniji? Osoba A ili osoba B?


Potpuno se slažem sa sobom.....Post koji u svome sastavu uključuje plodove mora,ajkuline filete,kavijar,proizvode koje većina nas ne koristi ni u redovnoj ishrani ja i ne računam kao post....Za vrijeme posta treba jesti skromnije,i količinski manje nego običnih dana...A sve radi DUHOVNOGA JAČANJA....Pa setite se kako je Gospod naš Isus Hrist postio u pustinji,i istovremeno bio iskušavan od Sotone.... :D :D
Moje neke koleginice kao riješile da i one probaju da poste....pa da vidite samo stanje u kojem se nalaze....pravljenje jelovnika nedelju dana unaprijed....brojanje dana do kraja posta.... :shock: Zanima me kada će post kod tih novokomponovanih vjernika izaći iz mode,a da post ostane samo onima koji izistinski razumiju njegovu duhovnu vrijednost.... :shock:
Mnogo puta sam bio osuđivan zbog držanja posta,po principu....intelektualac,a posti.....no ONOME ko zna pravi posta to sve predstavlja samo još jedan dodatni vid đavolovog iskušavanja.... :shock:
Ja se ne obazirem,i dalje furam svoj način života.... 8) 8) :wink:
 
Post je na prvom mestu uzdržavanje od mrsne hrane, od rđavih dela i rđavih misli, uz pojačavanje duhovnih vrlina i molitvi.
Mnogi poneti savremenim trendovima poste zbog održanja "linije", čišćenja tela - pomodarstvo.
Verski post je nešto drugo. Postom obuzdavamo na prvom mestu naša čula (vid,miris,ukus), a molitvom i dobrim delima se uzdižemo duhom. Svako prima onoliko koliko može i koliko shvata tj. koliko mu je dato (od Boga).
U principu ni osoba A ni osoba B nisu u verskom postu. Strogi post podrazumeva biljnu ishranu na vodi bez ulja i bez namirnica životinjskog porekla (uključujući i ribu osim u pojedinim danima kada je dozvoljena)i to samo u onolikoj meri koliko je dovoljno da se utoli osnovna glad. Znači - ne ugađati svojim željama i prohtevima.
Matej gl.6. 16,17
16.A kad postite,ne budite žalosni kao licemjeri; jer oni načine blijeda lica svoja da ih vide ljudi gdje poste.Zaista vam kažem da su primili platu svoju.
17.A kad ti postiš,namaži glavu svoju, i lice svoje umij.
18. Da ne vide ljudi gdje postiš,nego otac tvoj koji je u tajnosti;i otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.
 
FARMACEUT:
rdeki:
Ja sam shvatio, a mozda je pogresno, da je osnovna ideja posta odricanje od luksuza.
Pa da vas upitam nesto. Recimo posmatramo dva razlicita coveka u vreme posta.
Osoba A ima para koliko hoce i odluci da posti, pa u tom smislu zadovolji svoj stomak kavijarom ili vec nekim drugim posnim ribljim specijalitetom.
Osoba B, nemajuci sta drugo utoli svoju glad korom hleba i parcetom sira.
Ko je od njih dvojice ispravniji? Osoba A ili osoba B?


Potpuno se slažem sa sobom.....Post koji u svome sastavu uključuje plodove mora,ajkuline filete,kavijar,proizvode koje većina nas ne koristi ni u redovnoj ishrani ja i ne računam kao post....Za vrijeme posta treba jesti skromnije,i količinski manje nego običnih dana...A sve radi DUHOVNOGA JAČANJA....Pa setite se kako je Gospod naš Isus Hrist postio u pustinji,i istovremeno bio iskušavan od Sotone.... :D :D
Moje neke koleginice kao riješile da i one probaju da poste....pa da vidite samo stanje u kojem se nalaze....pravljenje jelovnika nedelju dana unaprijed....brojanje dana do kraja posta.... :shock: Zanima me kada će post kod tih novokomponovanih vjernika izaći iz mode,a da post ostane samo onima koji izistinski razumiju njegovu duhovnu vrijednost.... :shock:
Mnogo puta sam bio osuđivan zbog držanja posta,po principu....intelektualac,a posti.....no ONOME ko zna pravi posta to sve predstavlja samo još jedan dodatni vid đavolovog iskušavanja.... :shock:
Ja se ne obazirem,i dalje furam svoj način života.... 8) 8) :wink:
Iskušava tebe đavo na mnoštvo drugih načina ... razmisli o tome: jesi li savršen pred Tvorcem i po čemu si bolji od tvojih koleginica? Kakvi su to novokomponovani vernici? Otkud znaš da Gospod neće pre njih pomilovati nego tebe?
 
nije_lako:
Postom obuzdavamo na prvom mestu naša čula (vid,miris,ukus)
Ne znam imaš li osećaj koliko je beskorisno obuzdavati vid, miris i ukus.

Korisno je obuzdavati agresivnost, obuzdavati druge kada su neprijatni prema svojoj okolini, obuzdavati vodu za vreme poplave... a obuzdavati vid, miris i ukus je bespredmetno.

To je kao kad bi ljudi rešili da svaki dan za vreme posta po pola sata stoje na jednoj nozi, da jačaju duh. (A koliko znam, razni fakiri, isposnici i jadnici raznih sorti upravo čine ovakve besmislene stvari fizičkog samo-mučenja da bi ispunili svoj ionako prazan život.)

Bolje bi bilo da rade nešto pametno, jer je ideja mučenja sopstvenog organizma u cilju navodnog "jačanja duha" starija od svih hrišćanskih denominacija.

Izmislili ste rupu na saksiji, i to da je barem korisna... više je kao rupa sa gornje strane saksije.
 
POznata mi je sredina u kojoj dominira islam kao religija.
Iz godine u godinu sam svjedok dolaska ramazana i ramazanskog posta. Po svemu sudeći, to je prilično težak post. Naročito onda kada "pada" u periodu dugodnevnice i ljetnjih vrucina.
"Ne ne, ja postim!" Rečenica je koja se s ponosom izgovara i koja se tako često čuje u te dane kada revnosnog muslimana ponudite slučajno nekim jelom ili pićem.
Taj samopravdenički post umiruje savjest milona ljudi. Pušač neće zapaliti cigaretu u vrijeme posta, ali čim nastupi doba dana kad post prestaje, ispušit će cijelu kutiju bez grižnje savjesti jer, on je postio. I tako trideset dana. Svoju samopravednost zadovoljavaju i savjest ljudi umiruju također i takozvanim kršćanskim postovima.
Uvjek sam se pitao tko je uobličio pravila posta za kršćane. Kakve opasnosti vrebaju iza toga? I na koncu očekuje li danas Bog od ljudi da mu postom ugađaju?

Post Ivanovih učenika.
Sumirajmo sva četiri Evanđelja koja govore o tome.
Pa, proslo je oko godinu dana nakon sto je Isus bio na Pashi oko 30. n.e.
Ivan Krstitelj je nekoliko mjeseci bio već u zatvoru. Neki od tih Ivanovih učenika prisli su Isusu i pitali ga: "Zasto mi i farizeji provodimo post, a tvoji učenici ne poste?"
Farizeji su provodili post dva puta nedjeljno kao obred svoje religije. Ivanovi učenici vjerojatno su postili na sličan način. Sasvim je vjerojatno da su postili i zato sto žale za Ivanom, te su se sada pitali zašto im se Isusovi učenici ne pridružuju u tom izrazu žalosti.
Isus im objašnjava. "Imaju li prijatelji ženikovi razloga za žalovanje sve dok je ženik s njima? Ali doći ce dani kada će im se ženik uzeti i tada će postiti."

Ivanovi učenici bi se trebali prisjetiti da je Ivan govorio o Isusu kao o ženiku. Sve dok je Isus prisutan, Ivan ne bi smatrao prikladnim postiti, a isto tako ni Isusovi učenici. Kasnije, kada je Isus umro njegovi učenici žale i poste. Međutim, kad je uskrsnut i uzdignut na nebo, i kad kao najvažnija duhovna osoba poslije samog Boga, aktivno vodi svoju skupštinu, oni više nemaju razloga za žalost i post.

Najveći majstor u pričanju u usporedbama Isus objašnjava: "Nitko ne prišiva zakrpu od neskupljene haljine na staru gornju haljinu; jer bi ova svojom punom snagom otgrla sa haljine i poderotina bi bila još veća. Isto tako, ljudi ne stavljaju novo vino u stare mjehove, jer ako to učine izlije se vino i propadoše i vino i mjehovi. Ali ljudi sipaju novo vino u nove mjehove i oboje je sačuvano."
Isus je želio pomoći Ivanovim učenicima da uvide kako nitko ne bi trebao očekivati od njegovih učenika da se drže starih običaja židovstva, kao sto je obredni post. On nije došao da krpi i produljuje stare iznošene sisteme obožavanja. Kršćanstvo se nije trebalo usklađivati sa židovskim vjerovanjem tog vremena kojim su prevladavale ljudske tradicije. Ne, to bi bilo kao da se nove zakrpe stavljaju na staru haljinu ili kao da se novo vino sipa u stare mjehove.

Kršćanstvo nije automatski zamjenilo židovski sustav obožavanja. Biblijska izvješća o periodu širenja kršćanstva o tome lijepo govore. Uočavamo kako židovima koji su prihvarili kršćanstvo nije bilo lako se odreći židovskog načina obožavanja koji više nije imao svoju svrhu. Tako čitamo o nedoumicama u svezi obrezivanja "ljudi iz nacija" isl. Ta pitanja su se polako rasvjetljaala u razvoju kršćanske skupštine, a u tome su obilato pomogle poslanice apostola i njihova revna aktivnost.

Post danas ne doprinosi obožavanju. Naprotiv, doprinosi odgajivanju duha vlatite samopravednosti.

Bog od pravih Kršćana zahtjeva obožavanje duhom i istinom i drugu vrstu žrtve, a nju je ponajbolje izrekao Pavao u poslanici Rimljanima 12:1
"Zato vas braćo usrdno molim Božjim samilostima, da svoja tijela date kao žrtvu živu, svetu, prihvatljivu Bogu, u svetoj službi uz snagu razuma."
Koja je to služba uz snagu razuma? Naravno, ona o kojoj je Isus govorio u čuvenom prorocanstvu iz Matej 24:14
"Ova vijest o Kraljevstvu propovjedacet se sirom nastanjene zemlje, i tada ce doci kraj"
A kakva je priroda te zrtve?
Pavao odgovara:
"Preko njega (Isusa) uvijek prinosimo Bogu žrtvu hvale, to jest plod usana koje daju javnu izjavu za njegovo ime"

Dakle, propovjedanje.
Rimljanima: 10:13–15
"Jer svatko tko priziva Jehovino ime, bit će spašen. No kako će prizavti onoga u kojeg ne povjerovaše? A kako će povjerovati u onoga za koga nisu čuli? A kako će ćuti ako nitko ne bude propovijedao? A kako će propovjedati ako ne budu poslani? Kao što je napisano: 'kako su krasne noge onih koji objavljuju dobru vijest o dobrim stvarima'!"

Već je prilično mnogo ljudi širom svijeta uvidjelo da od: mahanja tamjanom, pjevanja pjesama koje nitko ne razumije, hodanja na koljenima, ponavljanja beskrajnih molitava, samomučenja, meditacija, molitava za mir u svijetu, proglašavanja svetaca, papinih mirotvornih putovanja, čudotvornih hodočašća, ukazanja «gospi», pustinjaštva, monaštva, kaluđerstava, namaza, asketizama, svih vrsta posta itd. itd. nema nikakve koristi.
Već prilično mnogo ljudi znaju sada što Bog zahtjeva od njih i to čine.

"...neki ce kasnije otpasti od vjere....zbog licemjera ljudi...koji zabranjuju ženiti se i zapovjedaju uzdržavati se od jela koja je Bog stvorio da ih sa zahvaljivanjem uzimaju...jer sve sto je Bog stvorio dobro je..."
( 1.Timoteju 4:1-4)
 
nije_lako:
FARMACEUT:
rdeki:
Ja sam shvatio, a mozda je pogresno, da je osnovna ideja posta odricanje od luksuza.
Pa da vas upitam nesto. Recimo posmatramo dva razlicita coveka u vreme posta.
Osoba A ima para koliko hoce i odluci da posti, pa u tom smislu zadovolji svoj stomak kavijarom ili vec nekim drugim posnim ribljim specijalitetom.
Osoba B, nemajuci sta drugo utoli svoju glad korom hleba i parcetom sira.
Ko je od njih dvojice ispravniji? Osoba A ili osoba B?


Potpuno se slažem sa sobom.....Post koji u svome sastavu uključuje plodove mora,ajkuline filete,kavijar,proizvode koje većina nas ne koristi ni u redovnoj ishrani ja i ne računam kao post....Za vrijeme posta treba jesti skromnije,i količinski manje nego običnih dana...A sve radi DUHOVNOGA JAČANJA....Pa setite se kako je Gospod naš Isus Hrist postio u pustinji,i istovremeno bio iskušavan od Sotone.... :D :D
Moje neke koleginice kao riješile da i one probaju da poste....pa da vidite samo stanje u kojem se nalaze....pravljenje jelovnika nedelju dana unaprijed....brojanje dana do kraja posta.... :shock: Zanima me kada će post kod tih novokomponovanih vjernika izaći iz mode,a da post ostane samo onima koji izistinski razumiju njegovu duhovnu vrijednost.... :shock:
Mnogo puta sam bio osuđivan zbog držanja posta,po principu....intelektualac,a posti.....no ONOME ko zna pravi posta to sve predstavlja samo još jedan dodatni vid đavolovog iskušavanja.... :shock:
Ja se ne obazirem,i dalje furam svoj način života.... 8) 8) :wink:
Iskušava tebe đavo na mnoštvo drugih načina ... razmisli o tome: jesi li savršen pred Tvorcem i po čemu si bolji od tvojih koleginica? Kakvi su to novokomponovani vernici? Otkud znaš da Gospod neće pre njih pomilovati nego tebe?

Niti sam savršen,niti sam to nekada smatrao za sebe,prijatelju....Samo ja post prihvatam kao nešto normalno,kao sastavni dio moga života.....
A što se novokomponovanih vjernika tiče....pa njih je puno,naročito u Beogradu...To su oni koji za Sv. Nikolu prave mrsnu trpezu,oni koji neznaju za Krstovdan,Veliku Gospojinu,Petrovački post..... :cry: :cry:
 
Šta vredi post sam po sebi ako se tokom njega ne uzdržavaš od rđavih misli i osuđuješ u postu brata.Seti se priče o cariniku i fariseju. Umnoži molitve i srcem se moli.
Svako od nas od Boga prima onoliko koliko može da primi: milost je Božija velika - neki od tih koji sada mrse, ali dušom još uvek prizivaju Gospoda mogu te preteći. Matej gl. 20.:D
Neka te Gospod sačuva od svakog iskušenja!
 
nije_lako:
Šta vredi post sam po sebi ako se tokom njega ne uzdržavaš od rđavih misli i osuđuješ u postu brata.Seti se priče o cariniku i fariseju. Umnoži molitve i srcem se moli.
Svako od nas od Boga prima onoliko koliko može da primi: milost je Božija velika - neki od tih koji sada mrse, ali dušom još uvek prizivaju Gospoda mogu te preteći. Matej gl. 20.:D
Neka te Gospod sačuva od svakog iskušenja!

potpuno se slazem sa tobom...! poenta posta jeste u duhovnom prociscenju i u umerenosti u svemu. post je jako tesko podneti ako si lose organizovan. manjak minerala i vitamina utice negativno na zdravlje i zato je neophodno napraviti balans u ishrani. nisu bez veze postavljena razresenja od posta za pojedine vrste ljudi, npr. bolesnike; deca ne moraju da poste ceo post itd.

odvojeno sto post deluje na ljude tako da budu umereni i kad se zavrsi. meni je bilo zabavno pa sam prebrojala sve posne dane u ovoj godini i dosla do zakljucka da se skoro svaki drugi dan posti. sta to znaci? da konstantno moramo da se preispitujemo i trudimo se da budemo bolji...

nadam se da smo pozitivno uticali na farmaceuta, zaista sam ovo gore pisala iz najbolje namere... ;)
 
jagodica:
nema sanse da postis bez ulja, zbog vitamina!! Mozhda ako si neki monah

ima sanse... postim godinama unazad... uvek se posti samo jedna nedelja na vodi u celom postu, ili prva ili poslednja i posle nje se uzima pricest... ostale nedelje idu na zejtinu..
inace, ako neko zeli da posti neka to uradi zbog sebe, zbog toga sto je to njegova zelja i zbog toga sto ce se tako bolje i ispunjenije osecati... nikada to ne raditi zbog drugih ili zato sto ti prijatelji i drugarice poste pa onda kao i ti...
a sto se tice vitamina:) pa najvise ih ima u posnoj hrani i vocu:) uglavnom se jede bareno povrce:), a vitamini jedino tada ostaju citavi:), przenjem i predugim kuvanjem ubija se efekat koji vitamin treba da da da:))
Pozdrav
 
Hristov zakon ne namece nikakvu obavezu posta. Iako post nema nikakvu duhovnu vrednost, nije ni pogresno postiti. Na primer iz starog zaveta saznajemo da je kalj David postio kada je bio u zalosti (2.Samuilova 12:16)…

Stihovi iz Isaije 58 dobro govore o postu.
Isaija 58:3…Gle, vi u posni dan svoju cinite volju i tvrdi ste nadnicarima svojim.
4 Eto vi postite da se svadjate i prepirete i bezdusno pesnicom bijete. …
5 Je li to post koji mi je po volji i dan u kome covek treba dusu svoju da smiri?...
6 Evo posta koji mi je po volji: Bezdusnosti veze daj razvezi, ropstva remenje razresi, potlacene slobodne otpusti, i da svaki jaram se izlomi.
7 S onim koji gladuje hleb ti svoj podeli i u kucu svoju sirotu bez stana uvedi; kad coveka golog vidis, odeni ga, i od bliznjeg svoga ne kloni se.
8 Tad ce svetlost tvoja kao zora sinuti i zdravlje ce tvoje brzo da procvate; pravda tvoja pred tobom ce ici i slava Jehovina tebe ce pratiti.
9 …Ako od sebe ti jaram odbacis, pretnje igovore besne,
10 nasitis li onog koga glad mori; ako dusu nevoljniku krepis, tada ce nad mrakom zasjati svetlost tvoja, i tama ce tvoja kao podne biti.

Matej 6:16-18
“Kad postite, ne pravite zalostan izraz lica kao licemeri, jer oni izoblicuju svoja lica da ljudi vide da poste. Zaista vam kazem: oni vec imaju svoju punu nagradu.
A ti, kad postis, namazi svoju glavu i umij lice, ne da bi ljudi videli da postis, nego tvoj Otac koji je u tajnosti; tada ce ti tvoj Otac, koji gleda u tajnosti, vratiti.

Marko 2:18-20
“Jovanovi ucenici i fariseji su postili. Zato dodjose i rekose mu:”Zasto Jovanovi ucenici i farisejski ucenici poste, a TVOJI UCENICI NE POSTE?” ISUS im rece: “Zar mladozenjeni prijatelji mogu da poste dok je mladozenja s njima ?Sve dok je mladozenja s njima , oni ne mogu da poste. Ali doci ce dani kada ce se uzeti od njih, i onda ce postiti u taj dan.”
Isus je ukazao na sebe kao mladozenju o cemu je govoreno u Jovanu 3:27-19 ; Isusovi ucenici nisu imali razloga da poste dok je on bio s njima. Kasnije, kada je Isus umro, njegovi ucenici zale i poste.Ali, kada je uskrsnut i uzdignut na nebo, oni vise nemaju razloga za zalost i post.

Kolosanima 2:20-23
“Ako ste zajedno s Hristom umrli u odnosu na elementarne stvari sveta, zasto se onda , kao da zivite u svetu ,i dalje podvrgavate odredbama: “Ne dohvataj se, ne probaj , ne dotici”, s obzirom na stvari koje su sve odredjene za unistenje time sto ce se istrositi, u skladu sa ljudskim zapovestima i ucenjima? Upravo te stvari imaju IZGLED MUDROSTI, U SAMONAMETNUTOM OBLIKU OBOZAVANJA I PRIVIDNOJ PONIZNOSTI, OKRUTNOM POSTUPANJU SA TELOM; ALI NEMAJU NIKAKVE VREDNOSTI u borbi protiv ugadjanja telu.”
Galatima 4:9-11
“A sada kada ste upoznali Boga, ili bolje receno sada kada je Bog upoznao vas, kako to da se ponovo vracate slabim i bednim elementarnim stvarima i zelite da im opet iznova robujete? Pomno drzite dane i mesece i razdoblja i godine. Bojim se za vas, da se nisam na neki nacin uzalud mucio oko vas.”

POZDRAV !
ABIGAIL
 

Back
Top