„Pijani brod”

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
slazem se!
i ja verujem u neku energiju,ako se to definise kao bog ok....cak sta sam primetila da se osecam jako smireno kada sam u crkvi..ali kada vidim popa smrkne mi se sve...
mislim da je vera nesto mnogo drugacije i da ne nema veze da li ides u crkvu ili ne,da li slusas redovno liturgije ili...da li postis ili ne,da li se molis...
meni je vera nesto sto je u tebi,ono sto te navodi da se tako ponasas kako se ponasas..
dzaba bilo jednom mom poznaniku koji je kao neki vernik kada za svakog crnca kaze "joj kako smrdi"ili za svakog ciganina "joj kakav seljak,kako me nervira" ..
vera je nesto nesto sto ne vidi boje,rase...
ne znam...
mene su moji ucili da se ne zamlacujem crkvom ,da je vera tvoje ponasanje u svakom trenu...da treba uvek da pomognes nekome u nevolji...ako imas da jedes da podelis i drugome...da mu ponudis da prespava ako nema gde, da ne zavidis...da naucis da prastas nekome za koga vidis da ti ne zeli dobro,iako je to nekad tesko....znaci vera ne znaci da ti ponizno ides svake nededje u crkvu,stojis tamo dva sata iako nista ne razumes--- i ispostujes svaki post...
dzaba ti to ako postoji enka mrznja u tebi i ako te bas briga za sve i ako iskuliras nekog,a vidis da mu je j..... tesko..kakav je to onda vera..
ok,dosta od mene...
;)
 
francisella:
slazem se!
i ja verujem u neku energiju,ako se to definise kao bog ok....cak sta sam primetila da se osecam jako smireno kada sam u crkvi..ali kada vidim popa smrkne mi se sve...
mislim da je vera nesto mnogo drugacije i da ne nema veze da li ides u crkvu ili ne,da li slusas redovno liturgije ili...da li postis ili ne,da li se molis...
meni je vera nesto sto je u tebi,ono sto te navodi da se tako ponasas kako se ponasas..
dzaba bilo jednom mom poznaniku koji je kao neki vernik kada za svakog crnca kaze "joj kako smrdi"ili za svakog ciganina "joj kakav seljak,kako me nervira" ..
vera je nesto nesto sto ne vidi boje,rase...
ne znam...
mene su moji ucili da se ne zamlacujem crkvom ,da je vera tvoje ponasanje u svakom trenu...da treba uvek da pomognes nekome u nevolji...ako imas da jedes da podelis i drugome...da mu ponudis da prespava ako nema gde, da ne zavidis...da naucis da prastas nekome za koga vidis da ti ne zeli dobro,iako je to nekad tesko....znaci vera ne znaci da ti ponizno ides svake nededje u crkvu,stojis tamo dva sata iako nista ne razumes--- i ispostujes svaki post...
dzaba ti to ako postoji enka mrznja u tebi i ako te bas briga za sve i ako iskuliras nekog,a vidis da mu je j..... tesko..kakav je to onda vera..
ok,dosta od mene...
;)

vidish...
ti si bar jedno 300 puta veca hriscanka (i to u originalu) od onog mog druga kog sam pominjo pre 2-3 strane 8)

al to ovi jadnici koji veruju u crkvu, a ne u boga ne moze da ukapiraju :(

pridruzujem se pozdravima 8)
 
Bi2:
Lepo si rekla, da je to samo tvoj stav. I svako treba da ima, valjda i ima, neki svoj stav. I ne treba ga silom nametati nekom drugom. "Živi i pusti druge da žive" - to je moj stav..:wink:

Ja se ne bih ponavljala, svi znaju moj stav po tom pitanju. Al, ajd opet ukratko: u Boga, nekog tvorca, neku silu - verujem. U Crkvu, kao instituciju, koju su stvorili ljudi, i u kojoj rade ljudi -ne. Ne verujem ljudima, znam šta je čovek, ali kad god mogu da pomognem- pomažem.

meni se svidja onaj opshte paganski moralni postulat
"Ne radi drugom ono shto ne bi zeleo da neko radi tebi"

mislim da je tu sve recheno 8)
josh ako poverujesh u karmu
da ako iskochish iz klackalice, vratice ti se sve pre ili kasnije (ovom il onom zivotu)
moralniji si od svih ovih turbo dizel beliversa koji na pitanja uglavnom odgovaraju sa "ljudski je greshiti" ;)
 
crow:
meni se svidja onaj opshte paganski moralni postulat
"Ne radi drugom ono shto ne bi zeleo da neko radi tebi"

mislim da je tu sve recheno 8)
josh ako poverujesh u karmu
da ako iskochish iz klackalice, vratice ti se sve pre ili kasnije (ovom il onom zivotu)
moralniji si od svih ovih turbo dizel beliversa koji na pitanja uglavnom odgovaraju sa "ljudski je greshiti" ;)
u pravu si...JUST KEEP IT SIMPLE 8-) !
 
Bi2:
Lepo si rekla, da je to samo tvoj stav. I svako treba da ima, valjda i ima, neki svoj stav. I ne treba ga silom nametati nekom drugom. "Živi i pusti druge da žive" - to je moj stav..:wink:

Ja se ne bih ponavljala, svi znaju moj stav po tom pitanju. Al, ajd opet ukratko: u Boga, nekog tvorca, neku silu - verujem. U Crkvu, kao instituciju, koju su stvorili ljudi, i u kojoj rade ljudi -ne. Ne verujem ljudima, znam šta je čovek, ali kad god mogu da pomognem- pomažem.

Ne volim nametanje, dugo sam bila neko, kome je nametnuta vera. Nisam je se odrekla, samo sam je prihvatila na svoj nacin. Ne vuce me da idem u crkvu. Nikad se nisam osecala nesto prijatno pored svih onih likova, toboze smernih a samo te gledaju i opominju, te ne prekstaj noge, te ne krsti se sad,te ovo te ono...Crkva, kao institucija je izopacena, godinama unazad nije ono, sto treba da bude. I zato ne verujem u nju vise. Ja verujem ljudima. Iako mi se to stoput obilo o glavu, ja sam prosto, takva. To me cino takvom, kakva jesam. Vera u ljude, u moju porodicu, moje bliznje.
 
septembar:
Ne volim nametanje, dugo sam bila neko, kome je nametnuta vera. Nisam je se odrekla, samo sam je prihvatila na svoj nacin. Ne vuce me da idem u crkvu. Nikad se nisam osecala nesto prijatno pored svih onih likova, toboze smernih a samo te gledaju i opominju, te ne prekstaj noge, te ne krsti se sad,te ovo te ono...Crkva, kao institucija je izopacena, godinama unazad nije ono, sto treba da bude. I zato ne verujem u nju vise. Ja verujem ljudima. Iako mi se to stoput obilo o glavu, ja sam prosto, takva. To me cino takvom, kakva jesam. Vera u ljude, u moju porodicu, moje bliznje.

ama ljudi...
opushtenost nekog hrama je nauka 8)
i zvuci i boje... nije to samo u pravoslavnoj crkvi, to je svuda.

ali, meni je prijatnije da se popnem na obliznje brdo,
u borovu shumu,
izvalim se na proplanak i kuliram pola sat -sat.

a o lekovitom dejstvu vodopada u obliznjem parku
koji je milina i videti i slushati... doziveti
da i ne govorim!

i sad,
kad ova vladajuca garnitura nekim lopurdama
(a sve ugledni chlanovi drushtva, idu nedeljom u crkvu i te fore)
omoguci da unakazi tu borovu shumu
koja je za mene svetija od one njihove crkve

da od nje ostane svako 10-o drvo....

jel to ugrozavanje moji verskih prava???
jel to treba da bude kaznjivo po zakonu???

(a da ne rachunam shto je ta secha, iako od strane vlasti skroz nezakonita...)

reci ti meni ...
 
crow:
ama ljudi...
opushtenost nekog hrama je nauka 8)
i zvuci i boje... nije to samo u pravoslavnoj crkvi, to je svuda.

ali, meni je prijatnije da se popnem na obliznje brdo,
u borovu shumu,
izvalim se na proplanak i kuliram pola sat -sat.

a o lekovitom dejstvu vodopada u obliznjem parku
koji je milina i videti i slushati... doziveti
da i ne govorim!

i sad,
kad ova vladajuca garnitura nekim lopurdama
(a sve ugledni chlanovi drushtva, idu nedeljom u crkvu i te fore)
omoguci da unakazi tu borovu shumu
koja je za mene svetija od one njihove crkva

da od nje ostane svako 10-o drvo....

jel to ugrozavanje moji verskih prava???
jel to treba da bude kaznjivo po zakonu???

(a da ne rachunam shto je ta secha, iako od strane vlasti skroz nezakonita...)

reci ti meni ...

E i meni je prijatnije da se skupim na ratnom ostrvu, posmatram reku, brodice, mirisem onu vlagu iz vode i sume oko mene i sakupim mir...neopisiv mir...nemerljiv osecaj lepote...

da crow, jeste to ugrozavanje tvojih prava...al ajd ti to dokazi...
 
skrnave mi svetinju ovi vandali, septembar 8)
a kad pomenem
razni tigrovi na forumu mi prete DB-om,
lomachom,
svetim petrom i chime sve ne!

daleko smo mi od demokratije...
ovde josh uvek vlada komunizam u najgorem obliku...
nekad je za pominjanje staljina pozivan komshija iz DB-a
danas kad nemash badnjak ispred vrata, radi se isto...

jednu "silu" smo pronashli u drugoj... :(

ista je sadrzina, samo je forma malo blaza...

zato mi to najvishe i smeta
pogledaj kakav je pogled na svet najpravovernijih vernika na podforumu politika
i sve ce ti biti jasno...
 
crow:
skrnave mi svetinju ovi vandali, septembar 8)
a kad pomenem
razni tigrovi na forumu mi prete DB-om,
lomachom,
svetim petrom i chime sve ne!

daleko smo mi od demokratije...
ovde josh uvek vlada komunizam u najgorem obliku...
nekad je za pominjanje staljina pozivan komshija iz DB-a
danas kad nemash badnjak ispred vrata, radi se isto...

jednu "silu" smo pronashli u drugoj... :(

ista je sadrzina, samo je forma malo blaza...

zato mi to najvishe i smeta
pogledaj kakav je pogled na svet najpravovernijih vernika na podforumu politika
i sve ce ti biti jasno...

Krajnosti crow...Il smo duboki ateisti, ili jaki vernici...Smejurija...I onaj stav, il si sa nama, il protiv nas...kao sto vec rekoh, vera je nesto licno, intimno...I kad se vec drze biblije, nek se drze onog dobrog pravila, pre nego sto vidis trn u oku brata svog, pogledaj panj u svom oku...Nisam doslovno citirala, ali sustina je ista...Ti sto prete lomacom...i ostalim...Nek se
zagledaju malko u svoju dusu...uplaisce se mulja svog...Stoga je lakse gledati u tudje duse i anatemisati ih...
 
crow:
skrnave mi svetinju ovi vandali, septembar 8)
a kad pomenem
razni tigrovi na forumu mi prete DB-om,
lomachom,
svetim petrom i chime sve ne!

daleko smo mi od demokratije...
ovde josh uvek vlada komunizam u najgorem obliku...
nekad je za pominjanje staljina pozivan komshija iz DB-a
danas kad nemash badnjak ispred vrata, radi se isto...

jednu "silu" smo pronashli u drugoj... :(

ista je sadrzina, samo je forma malo blaza...

zato mi to najvishe i smeta
pogledaj kakav je pogled na svet najpravovernijih vernika na podforumu politika
i sve ce ti biti jasno...
Što si puko, bre? Opušteno.
Svetinja je je svetinja i kad je opustošena.
Hoćeš da veruješ (uživaš u samovanju) bez patnji, bez iskušenja?
A što se tiče forme „sile“, nije ni malo blaža.
Surovija je.
Oni su zbog Staljina zatvarali.
Ovi, zbog samopropisanog pravoverja, ako se nađeš u njihovoj blizini – na stub srama!!!
 
lj_950:
Što si puko, bre? Opušteno.
Svetinja je je svetinja i kad je opustošena.
Hoćeš da veruješ (uživaš u samovanju) bez patnji, bez iskušenja?
A što se tiče forme „sile“, nije ni malo blaža.
Surovija je.
Oni su zbog Staljina zatvarali.
Ovi, zbog samopropisanog pravoverja, ako se nađeš u njihovoj blizini – na stub srama!!!

prvi red je bio sarkazam... 8)
volim da imitiram razne mite, tigrove, vuje i ostale...

a ta moja "svetinja"
se obija svima o glavu

iliti 20. januar 18 stepeni...
zar ne?

kad neko "iskrnavi" moje "svetinje"
onako, bez rezona, chisto iz obesti
a ne "prinese zrtvu" Zemlji
ili u ovom sluchaju
da odvoji par vikenda godishnje i da
svoj rad "zrtvuje" u sadjenje onog shto je seko

polako ali sigurno
svi osete "gnev Boga" iliti shto bi neki rekli Majke Prirode 8)
i to chisto po fizichkim, hemijskim i bioloshkim zakonitostima!
sve dokazano i objashnjeno.

jel greshim negde???

i josh jedno pitanje
jel ima razlike izmedju bacanja papirica od zvake u crkvi, recimo, i bacanja kesa s djubretom u shumu ili dvolitrashice piva u reku?

a u pravu si za "Silu"
samo su forme blaze,
nemamo goli otok

a u glavama onih koji se boje da misle svojom glavom,
i uvek traze nekog da ih vodi
apsolutno isto!
samo se forma razlikuje... mada malo.
uglavnom uopshte ne poznaju sadrzinu svojih verovanja,
u ovom nashem primeru ni titovog "ne" ni zashto se oni krste s leva na desno :D :D :D

recimo... moj cale je pravoslavac zato shto su svi srbi pravoslavci
u crvu ne ide, jer se nekao preklapa sa lovom i ribolovom

a ubedjen je da je sva poenta u pravoslavlju da se krstish s desna na levo
to je sva razlika izmedju nas i katolika ;)

i to mu je dovoljno!

mada... sva sreca, nije ko masa prichera ovde
on svoje mishljanje zadrzava za sebe 8)
 
crow:
jel greshim negde???

i josh jedno pitanje
jel ima razlike izmedju bacanja papirica od zvake u crkvi, recimo, i bacanja kesa s djubretom u shumu ili dvolitrashice piva u reku?
a u pravu si za "Silu"
samo su forme blaze,
nemamo goli otok
Ne grešiš ni u jednoj konstataciji!!!

Razlike nema!!!

Kod „sile“ grešiš – „Goli“ nije blaža forma od propovedničke tirade kojom zadrigli sveštenik
nesuvislo pokušava da ureže u svest onima koji su u tom trenutku u hramu:
Gde ste do sada? Božji hram je do pre nekoliko godina bio prazan...
Ovo, naravno, parafraziram, ali suština je u tome.
Ili, posle liturgije, ispred hrama, u šali: O, pa i ti si tu???!!!
I ode žurno da sedne u novi luksuzni auto od bogtepita koliko EURA.
 
lj_950:
Ne grešiš ni u jednoj konstataciji!!!

Razlike nema!!!

Kod „sile“ grešiš – „Goli“ nije blaža forma od propovedničke tirade kojom zadrigli sveštenik
nesuvislo pokušava da ureže u svest onima koji su u tom trenutku u hramu:
Gde ste do sada? Božji hram je do pre nekoliko godina bio prazan...
Ovo, naravno, parafraziram, ali suština je u tome.
Ili, posle liturgije, ispred hrama, u šali: O, pa i ti si tu???!!!
I ode žurno da sedne u novi luksuzni auto od bogtepita koliko EURA.

vidish batice...
ja od kako sam ovde
pricham istu prichu
kad god neko krene sa pricheringom usmerenim ka meni...

a sad pogledaj kako to dochekuju ti isti.

bar si se na Satanizmu nachito salvantisovih gluposti upucenih pre svega meni!

a ja samo trazim da se u ovoj zemlji ovaj moj stav ukratko opisan u prethodnim postovima
poshtuje, jer ne vidim shto je njego, a i stav te ekipe sa Politike, neshto bolji, normalniji il shta vec u odnosu na moj.

i, :D da se primetiti da uvek oni ispadnu muchenici...
 
Gazdarica:
Koja je uopste definicija vjernika? Da li covjeka vjernikom cini vjerovanje u Boga, onako kako to crkva propovijeda?
Sta je onda covjek koji ne vjeruje u to, ali vjeruje u postojanje neke vise sile nad ljudima, ili u sebe, svoju porodicu, zvjezdano nebo nad sobom?
Da li je manje vjernik od onog prvog? Zasto?
Treba li ga proglasiti ateistom, zato sto ne vjeruje u crkvene postulate?
Gazdarice, koliko znam niko Boga video nije, pa ni crkveni oci. Niko ne zna u kakvom On obliku postoji. Samim tim mi se nameće i pitanje kako onda Crkva može o njemu pripovedati
tako sigurno na svoj način? Otkud oni znaju da li je Bog lepi čika plavih očiju, bože me oprosti, koji nas posmatra i sve snima, ili je to neka sila koja nas povezuje, upravlja našim života i balansira izmedju nas? Ako je On stvoritelj svega,znači da je pored ljudi stvorio i zvezde, i planete, životinje..Sve što nas okružuje i čini ovaj svet ovakvim kakav je, zar ne? Ako verujem u njega i poštujem sve što je On stvorio, da li sam teista ili panteista? Znači li to da treba verovati i u zvezde? Opet, Crkva propoveda da ne treba verovati u astrologiju... :???:
 
E, bre, ljudi ubih se tražeći onaj post gde piše da je subota taj čuveni sedmi dan, i ne mogu da ga nadjem..
Ajd, da mi neko pojasni tu zbrku. Znam da postoje tkz. "subotari" i da pravoslavci njih shvataju kao neku sektu. O čemu se tu radi?
 
Bi2:
E, bre, ljudi ubih se tražeći onaj post gde piše da je subota taj čuveni sedmi dan, i ne mogu da ga nadjem..
Ajd, da mi neko pojasni tu zbrku. Znam da postoje tkz. "subotari" i da pravoslavci njih shvataju kao neku sektu. O čemu se tu radi?

Pogledaj moja dva posta (prvi odozgo na poslednjoj strani) na temi o Ateizmu i bice ti jasno.
O adventistima tj. subotarima cu ti napisati nesto malo sto znam, ovde na Brodu....
 
E evo iz Britanike, setio sam se da ima:

adventisti.JPG
 
Inace ti je to crkva za bogate, gledaju da ih pretupaju da bi im prepisali imovinu. Vidi se po tome ko dolazi subotom na bogosluzenja, video licno jedne subote kad je bilo bogosluzenje u Niskoj adventistickoj crkvi......
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top