„Pijani brod”

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobro jutro!

milk1.jpg


Čitam pet-šest poslednjih strana Broda i, vidim, provejava nostalgija za kvalitetnim temama, čak vrcne i po koja žal za religijom.
Evo, možda ima nekih zanimljivih tema u delovima intervjua Svetislava Basare.

N18236_bpVBPXfTfLh6bvzYSRyyIOgYmGTMbsTdBo6.jpg


• На представљању „Паркинсона” нагласили сте да сте се за писање овог дела припремали читајући и светоотачку литературу, према којој је болест начин за успон духа.
– Наиме, изненадило ме је да се у хришћанској традицији на болест уопште не гледа негативно. У модерном добу болест је катастрофа, трагедија, апсолутно зло. У хришћанству се болест сматра корективом, могућношћу да се човек прочисти кроз њу, да спозна самог себе и околни свет. Дочим је у ново доба болест постала некаква авет које се бојимо. Медицина се опет изметнула у индустрију, у технику. У таквом амбијенту болест не може да нам послужи у сврху која се спомиње у тој светоотачкој литератури.

• Нисте поборник рационализма западноевропског типа, нити логике у схватању света. Зашто из књиге у књигу остајете верни концепту апсурда и парадокса као оружју против бесмисла?
– Рационализам је такође једна идеологија. Називају га правцем у филозофији, а ја бих га назвао идеологијом. Дакле, то је редукција света на ону меру коју можемо појмити нашим ограниченим разумом. Свет је бескрајно много више од тога, и заправо примена рационализма у политици и култури појачава ту апсурдност света.
(…)

• Да ли и даље мислите да је Вук Караџић отргао српски језик од дубина словенског бића?
– Не само да је то урадио, већ је напрасно, преко колена, како нама Србима и доликује, направио много гору ствар. Наиме, одсекао је седам стотина, осам стотина година историје. Наше су књиге, које су писане и штампане пре Вукове реформе језика, данас апсолутно нечитке. Ми не можемо да читамо сопствену историју. Историја која нам је доступна траје само 150 година. Будући да смо као народ много старији од наше историје, то је такође један од елемената који доприносе општој конфузији.
(…)

• У књизи есеја „На ивици” дефинисали сте стање некога ко се налази управо тамо – на ивици. Какав избор има такав човек?
– То је непријатна, али врло корисна ситуација. Довести самог себе на ивицу, или бити доведен на ивицу, свеједно, мада смо чешће у такво стање доведени споља него што сами себе доводимо. Тај положај даје прилику да све енергије и све способности човека дођу до изражаја, и да се донесе некаква судбоносна одлука. То је важило у време када сам есеје писао, важи и сада.
(ПОЛИТИКАONLINE, за недељу 28. јануар 2007, Марина Вулићевић: Хумор је код нас у великој кризи, http://www.politika.co.yu/rubrika.php?t=KULTURA)
 
A, evo još dva zanimljiva „pogleda“ na "setvu i žetvu" poznatog pisca „Trećeg oka“:

Zakon kosmičkog bola

Fizičar i publicista Spasoje Vlajić, koji živi i radi u srpskoj prestonici, tvrdi da se iza prirodnih katastrofa koje pogađaju američki kontinent i naročito Sjedinjene Američke Države stoje zakoni, kako ih on naziva - "setve i žetve", koji se odvijaju po jednakim vremenskim razmacima.
Po tom "zakonu kosmičkog bola", oni koji nanose zlodela mogu da očekuju neizbežnu kaznu. Trajanje perioda odmazde zavisi od težine učinjenog zla i menja se u rasponu od 6.4 do 32 godine. Ovaj ritam je otkrio ruski naučnik Katerfeld. Radi se o zajedničkom uticaju gravitacione sile na kretanja planeta ali i zbivanja u ljudskim ćelijama i ljudskom okruženju...Znači datumu kada je učinjeno dobro ili loše delo dodaje se vreme od 6.4 ili 10.7 godina. Na tako izračunat datum povećana je verovatnoća da će doći do nagrade ili kazne učinjenog.
On obrazlaže svoju tvrdnju konkretnim primerima.
- Ako od septembra 2001. kada se dogodio najveći teroristički napad u SAD, oduzmemo šest godina i pet meseci, dolazimo do maja 1995 kada je došlo do napada na Republiku Srpsku Krajinu i stradanja koja su izazvala neizmeran bol srpskog naroda. Vinovnici tog bola su SAD i Velika Britanija jer bez njihovog podsticaja Hrvati ne bi uspeli da zauzmu srpske oblasti. Drugi primer je da je najveći napad terorista na London izveden 7. jula 2005. Ako od tog datuma oduzmemo šest godina i šest meseci dolazimo do marta 1999. kada je počeo napad na SR Jugoslaviju. Napad su predvodile SAD i Velika Britanija a posle predviđenog vremenskog ritma, sustigao ih je deo žetve.
Po njegovim rečima i čuveni uragan Katrina nije došao slučajno.
- Bombardovanje SRJ je počelo 24. marta 1999. Kada na taj datum dodamo Katrefeldov ritam od šest godina i pet meseci dobijamo kraj avgusta 2005. kao vreme žetve. I baš u to vreme SAD pogađa jedna od najvećih prirodnih katastrofa u njenoj istoriji. Voda je progutala ceo jedan grad, Nju Orlenas, usmrtivši hiljade ljudi.

royal_professional_chrom.jpg


Simbol imena Jovan

Mnogi kritičari Vlajićevih stavova kritikuju njegov rad ocenjujući ga kao kvazinaučni i dodaju da ne postoje konkretniji dokazi za njegove hipoteze. Vlajić ih, međutim, podseća da je još u oktobru 1999. u knjizi "Prvi svetski antihrišćanski rat" pisao da je ključ za odgonetanje tajne - simbol imena Jovan i znaci koji se preko njega ispoljavaju. Njegovi stavovi izrečeni i objavljeni u knjigama pre šest godina, sada dobijaju na značaju.
- Na dan Usekovanja, glave svetog Jovana Krstitelja, 11. septembra 2001, izvršen je najveći teroristički napad u istoriji. Nastradalo je više hiljada ljudi. Na Ivanjdan, 7. jula 2005. desio se najveći napad na London U metrou je eksplodiralalo nekoliko bombi a jedan autobus pun putnika je odleteo u vazduh. Podsetiću i da je Nju Orleans, koji je opustošio uragan, dobio ime po Jovanki Orleanki..
http://www.paladium-societe.com/

Ne zamerite, ako sam vam pokvario rasanjivanje, i što su vas dočekali ovakvi tekstovi, ali, čitajući vaše postove nekako sam zaključio da prosto čeznete za nekim novim sadržajima koji bi osvežili priču na Brodu.
 
ma blizi se prolece...
8)
a sa njim i 2 stvari koje prosechnog stanovnika Ponishavlja zanimaju ;)
prva je ona opshta... svuda prihvacena

a druga je karakteristichna, lokalno...

nego pirocanac...
14 kila... :(

sve ce da opleve!

ja teo da mi naukom ;) uzmemo nash deo kolacha...
shto istorija, shto logika...

znam jednog nasheg drugara na foumu (konspiracija! ;) ) koji je solidan i u metafizici...
a ako tu metafiziku nekako sugestijom pretvorimo u prekognitivne snove... 8)

bice "ohoho" 8)

pa da radimo neshto...

meni su te 2 teme nekako u glavi u zadnje vreme..
 
Ako vam nisu pokvarili apetit tekstovi u prethodna dva posta, mada sam vas i poslužio lepo kafom, evo lepog doručka, ili da se bar zamezi:

slika3.gif
slika7.gif
slika111.jpg


Za hleb i piće moraćete da se snađete sami!

Eto, tako, možda, kao novajlija nemam meru, ali naučiću valjda. Čitam redovno vaše postove.
 
AKHENATON:
Ej Bi, ja danas čitao Brod od prve do 45 strane da se malo podsetim. To od ranije je i licilo na nesto, a ovo sad je pusti me da vrisnem.....


:idea: Баш синоћ гледам како је Пијани Брод доживео 130-140 страница :!: и размишљам како би се цела тема могла одштампати као књига. Када буду правили неку излобу интернета нека одштампају цео Пијани Брод и њиме обложе зидове просторија у којима ће изложба бити одржана... 8)
 
Ova tema je u suštini pokrenuta,odnosno Bi ju je pokrenula sa ozbiljnom namerom,ali...
Što u principu i nije loše.Činjenica je da bez obzira šta se dešavalo u ovojj zemlji predhodnih godina i šta se dešava sada ipak smo optimisti i okrećemo se humoru.Moje mišljenje je da je to taj faktor koji nas drži i koji nam ne dozvoljava da pokleknemo.Moraću da nateram nekoga koje objektivan da pročita ovu temu i da da svoje mišljenje da li je ovaj Pijani brod za štampanje.
 
lj_950:
Ako vam nisu pokvarili apetit tekstovi u prethodna dva posta, mada sam vas i poslužio lepo kafom, evo lepog doručka, ili da se bar zamezi:

slika3.gif
slika7.gif
slika111.jpg


Za hleb i piće moraćete da se snađete sami!

Eto, tako, možda, kao novajlija nemam meru, ali naučiću valjda. Čitam redovno vaše postove.

Dobra klopa, dobra...
Za piće ne brini, tu je šanker :roll:....A za hleb će pošaljemo nekog......
 
Sofika:
znate sta je ovih i obradjenih i ne obradjenih na PMF na odseku geologija...imaju kao mali muzej ruda...a najveca fora sto je sve otvoreno...kunem se dosla sam u iskusenje...

Hehehehe, leva ruka, desni dzep....

Nego Sofi, Pele nam zakljucao temu uz komentar "catujte malo morgen", pao sam od smeha kad sam video......
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top