Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ne slažem se, da postanemo humanitarna nacija, gde su fondovi, gde je država, gde je crkva? narod treba da se oslobodi svakodnevnog stresa, samo slušamo neko mračnjaštvo što od države što od raznoraznih proroka i sekti. ubijaju nas u pojam. i onda dođu dve ng i božić i to treba ukinuti, nek se pune bolnice to je agenda, daj pare farmaciji. ventil je neophodan. tri godine su nas ubeđivali da ne smemo ni svoje dete da zagrlimo, da unuci ne smeju da posećuju babe i dede, da nosimo brnjice... patrijarh kaže sklupčaj se u 4 zida, ćuti, ne veseli se.
По мени ватромет је скупо и беспотребно с.рање које реално прави више штете него користи. У селима у којима су увели ватромет за Божић, види се да ту нема ништа паметно што је дошло.
Колико чујем, добри ватромети коштају 2000-3000 евра. Мало ли је на ову кризу.
 
Обрати пажњу да нисам говорио о браку, већ о свадби, а то су две различите ствари. Брак је концепт који је присутан у Светом Писму као јасна заповест, свадба није. Брак је животна заједница, а свадба само кратка прослава ступања у ту заједницу.
dao sam ti stihove. da svadba nije bitna (proslava svete zajednice) hrist ne bi ni išao na svadbu. mogao je vodu da pretvori u vino i na tržnom bunaru da dokaže svoje čudovišne moći :D
 
По мени ватромет је скупо и беспотребно с.рање које реално прави више штете него користи. У селима у којима су увели ватромет за Божић, види се да ту нема ништа паметно што је дошло.
Колико чујем, добри ватромети коштају 2000-3000 евра. Мало ли је на ову кризу.
nekom sranje, nekom nije
ukusi su različiti
samo ne vatajte se za pare.
mnogo više za vikend na splavu se proćerda novca. pa njima kaži nemoj da daješ gazdi 200,300 €za noć već daj u dobrotvorne svrhe a ti sedi kući :D
 
nekom sranje, nekom nije
ukusi su različiti
samo ne vatajte se za pare.
mnogo više za vikend na splavu se proćerda novca. pa njima kaži nemoj da daješ gazdi 200,300 €za noć već daj u dobrotvorne svrhe a ti sedi kući :D
Укуси су различити, али је поента да је трошак и да су се те паре могле утрошити другачије.
 
dao sam ti stihove. da svadba nije bitna (proslava svete zajednice) hrist ne bi ni išao na svadbu. mogao je vodu da pretvori u vino i na tržnom bunaru da dokaže svoje čudovišne moći :D
Опет машиш поенту - нисам рекао да је свадба небитна, него да није верски обичај као што брак јесте. Не можеш пијанчење и ждерање за време прославе верског празника да правдаш свадбеним пијанчењем и ждерањем. Тако бисмо могли сваки хришћански празник да прослављамо журкањем само зато јер се тако журкамо на свадби. А тако се не славе хришћански и црквени празници. Уосталом, ја нисам рекао да не се не треба веселити, само да не треба претеривати, ићи у крајност и претварати прославу рођења Сина Божијег у некакво посело с кич музиком и неумереним пијанчењем и ждерањем, ако смо већ хришћани. А то је управо оно што је донекле патријарх поручио, сложићеш се.
 
По мени ватромет је скупо и беспотребно с.рање које реално прави више штете него користи. У селима у којима су увели ватромет за Божић, види се да ту нема ништа паметно што је дошло.
Колико чујем, добри ватромети коштају 2000-3000 евра. Мало ли је на ову кризу.
Tako se SNS firme bogate.
 

Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi​


Patrijarh Porfirije pozvao je pravoslavne vernike da Božić obeleže u krugu svoje porodice. Kako je naveo u tradicionalnoj božićnoj poslanici, rođenje Hristovo je "oduvek i od svih poštovano i kao porodični praznik, praznik domaćeg ognjišta i njegove topline". Iz tog razloga, navodi se, pogrešno je da se na Badnje veče ne dočekuje Bogomladenac, u domaćoj atmosferi "koja preko badnjaka, rasute slame i svega ostaloga podseća na skromnu pećinu" u kojoj je rođen Isus.
lg.php

Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi​


https://www.021.rs/Info/komentari/327897
Patrijarh Porfirije pozvao je pravoslavne vernike da Božić obeleže u krugu svoje porodice.
Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi


Kako je naveo u tradicionalnoj božićnoj poslanici, rođenje Hristovo je "oduvek i od svih poštovano i kao porodični praznik, praznik domaćeg ognjišta i njegove topline".

lg.php
Iz tog razloga, navodi se, pogrešno je da se na Badnje veče ne dočekuje Bogomladenac, u domaćoj atmosferi "koja preko badnjaka, rasute slame i svega ostaloga podseća na skromnu pećinu" u kojoj je rođen Isus.

Patrijarh kaže da je pogrešno da se, umesto u porodičnoj atmosferi, Božić dočekuje "po ulicama i trgovima na polupaganski način u polupijanoj atmosferi".

On je govorio i o porodici, opasnosti u kojoj se nalaze deca, od nasilja u školama, preko društvenih mreža, na stadionima, dodajući da treba da "budu odgajana u zdravom porodičnom okruženju, oblikovana ljubavlju, a ne mržnjom i agresivnošću".

Govorio je i o položaju Srba na Kosovu i Metohiji, navodeći da "vekovni komšiluk postavlja ultimatume, provocira, sprovodi teror i neprekidno preti preostalim, nezaštićenim Srbima progonom i zulumom, uz zloslutno ćutanje ili čini nam se, prećutnu podršku pojedinih moćnih država".

Patrijarh je pozvao i na zaustavljanje "tragičnog bratoubilačkog rusko-ukrajinskog sukoba".
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...-ne-polupaganski-u-polupijanoj-atmosferi.html


Prave reči našeg patrijarha. Muka me uhvati kad na Božić vidim one javne lomače uz urlanje i petarde.
U svakom slučaju - srećan Božić svima.

Evo ceo dan sedim kući sa porodicom ali kada sam video ovu vest, rešio sam da sednem u kola, odvozim se sat vremena do Beograda, sednem na neki splav i ošurim se od alkohola.
Ne brsti, pope! Danas na najradosniji hrišćanski praznik. Najblaže da ti kažem.

Poslednja stvar koju treba da radiš je da se istresaš po ovom namučenom i obogaljenom narodu. Eno ti na nacionalnoj televiziji se krlježde dva komunistička magarca, lopova i ratna huškača. Idi reci neku povodom toga. Pozabavi se ti jako lošem glasu na kom se nalazi SPC ovih dana. Silnim ordenjem koje ste dodeli nedostojnima, lopovima, prevarantima i kriminalcima. Popovim influenserima koji od crkve prave Mikijev zabavnik. Popovima koji "deru" sirotinju za opela, krštenja, venčanja, svećenje vodice ili lomljenje slavskog kolača i ponašaju se bahato i nadmeno. Vidi da se crkva manje bavi politikom a i trgovinom a više duhovnošću i motivacijom ljudi da se vrate veri i Bogu.
Pusti ti ko će da peva i lumpuje. To se tebe ne tiče.
 
Опет машиш поенту - нисам рекао да је свадба небитна, него да није верски обичај као што брак јесте. Не можеш пијанчење и ждерање за време прославе верског празника да правдаш свадбеним пијанчењем и ждерањем. Тако бисмо могли сваки хришћански празник да прослављамо журкањем само зато јер се тако журкамо на свадби. А тако се не славе хришћански и црквени празници. Уосталом, ја нисам рекао да не се не треба веселити, само да не треба претеривати, ићи у крајност и претварати прославу рођења Сина Божијег у некакво посело с кич музиком и неумереним пијанчењем и ждерањем, ако смо већ хришћани. А то је управо оно што је донекле патријарх поручио, сложићеш се.
ne znam šta želiš, dao sam ti biblijski dokaz da obrede prati veselje. da je božić najradosniji praznik i da uopšte ne treba sedeti skučen u 4 zida kada su takvi praznici u pitanju.
ja ne pričam o ždranju i pijančenju, to ti potenciraš.
mi smo narod skloni preterivanju, za umerenost ne znamo
- postavlja se pitanje šta je polupagansko? paljenje badnjaka?
 
Poslednja izmena:
Evo ceo dan sedim kući sa porodicom ali kada sam video ovu vest, rešio sam da sednem u kola, odvozim se sat vremena do Beograda, sednem na neki splav i ošurim se od alkohola.
Ne brsti, pope! Danas na najradosniji hrišćanski praznik. Najblaže da ti kažem.

Poslednja stvar koju treba da radiš je da se istresaš po ovom namučenom i obogaljenom narodu. Eno ti na nacionalnoj televiziji se krlježde dva komunistička magarca, lopova i ratna huškača. Idi reci neku povodom toga. Pozabavi se ti jako lošem glasu na kom se nalazi SPC ovih dana. Silnim ordenjem koje ste dodeli nedostojnima, lopovima, prevarantima i kriminalcima. Popovim influenserima koji od crkve prave Mikijev zabavnik. Popovima koji "deru" sirotinju za opela, krštenja, venčanja, svećenje vodice ili lomljenje slavskog kolača i ponašaju se bahato i nadmeno. Vidi da se crkva manje bavi politikom a i trgovinom a više duhovnošću i motivacijom ljudi da se vrate veri i Bogu.
Pusti ti ko će da peva i lumpuje. To se tebe ne tiče.
Mikijev zabavnik mi ne diraj
 
ne znam šta želiš, dao sam ti biblijski dokaz da obrede prati veselje. da je božić najradosniji praznik i da uopšte ne treba sedeti skučen u 4 zida kada su takvi praznici u pitanju.
Брате, не видим шта ти није јасно. Дао си пример из Библије да обред ступања у брак прати свадбарско весеље, у чему нема ничег лошег. Ја ти само кажем да то није разлог да се сви хришћански празници сад претварају у весеља типична за свадбе, јер то није хришћански. Зашто није хришћански би ти можда боље, детаљније и смисленије објаснио свештеник него ја. Не кажем да не треба славити и веселити се, нити да треба седети скучен у 4 зида. Кажем само да треба имати меру док се слави и весели. Просто и једноставно. Тако сам и разумео поруку патријарха.

ja ne pričam o ždranju i pijančenju, to ti potenciraš.
Не, то потенцирају они који то чине за време прославе празника, на шта се вероватно патријарх и осврнуо користећи израз ,,полупаганско".
 
Не, то потенцирају они који то чине за време прославе празника, на шта се вероватно патријарх и осврнуо користећи израз ,,полупаганско".
ja njega nisam razumeo šta je tu polupagansko.
za opijanje (ne pravdam ali) stihovi spominju pijane goste, a nakon već napijenih, domaćin donosi bolje vino.
e sad, ako smatra badnjakom polupagansko, a crkva badnjak (simbolično) tumači da su pastiri doneli drva da se bogomladenac ugreje i dalje mi nije jasno na šta je mislio.
možda je mislio da badnjak ako pališ van porte je polupagansko. i ko još od vernih dočekuje božić u 4 zida, kada se dočekuje u crkvi na liturgiji.
a ima onih koji ili ne idu ili ne vole gužvu u zatvorenom prostoru pa se organizuju da pale badnjak i dočekaju božić napolju u svom selu ili kvartu u gradu.
a preterivanje nije polupagansko već samo preterivanje.
 
- postavlja se pitanje šta je polupagansko? paljenje badnjaka?
Типујем на петарде, музику, ватру испред куће, или ону гомилу дрва што је не знам шта глумило.

У Војводини је фора да се ложе неке ватре испред куће.
 
svi obicaji su pagansko- magijski

jesu ih nekako opravdali ali nemaju veze sa hriscanstvom

dzaranje vatre uz bajanje - paganstvo

kokodakanje i ubacivanje slame i oraha - paganstvo

pecenica za bozic , zrtva - naravno paganstvo

o prezderavanju i napijanju da i ne pricam

al dobro , hriscani su na bozic nesto bolji nego inace

bilo bi dobro da se potrude da cesce budu pozitivni i da imaju vise ljubavi
 
bilo bi dobro da se potrude da cesce budu pozitivni i da imaju vise ljubavi
Што је ипак више него што би могао рећи за просечног атеисту. Нпр.кад си ти овде рекао нешто позитивно о било чему?

Просто атеистичка религија је таква да били ви пијани или не, ово или оно, човек позитивно не може чути од вас.
 
svi obicaji su pagansko- magijski

jesu ih nekako opravdali ali nemaju veze sa hriscanstvom

dzaranje vatre uz bajanje - paganstvo

kokodakanje i ubacivanje slame i oraha - paganstvo

pecenica za bozic , zrtva - naravno paganstvo

o prezderavanju i napijanju da i ne pricam

al dobro , hriscani su na bozic nesto bolji nego inace

bilo bi dobro da se potrude da cesce budu pozitivni i da imaju vise ljubavi
Poganstvo.Ono fuj.Tolko pogano da ti se zivot smuci.Ovo sto si naveo nije fuj osim.tog napijanja
 
Што је ипак више него што би могао рећи за просечног атеисту. Нпр.кад си ти овде рекао нешто позитивно о било чему?

Просто атеистичка религија је таква да били ви пијани или не, ово или оно, човек позитивно не може чути од вас.
problem je u tebi

jer sve sto se ne slaze sa tvojim misljenjem smatras mrznjom i negativno

DRUGACIJE MISLJENJE NIJE MRZNJA
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top