Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
sto , jel to pozeljno religiozno ponasanje?
kakve to ima veze sa religijom, aman
kako izređa šta je pagansko mora se ubaciti prežderavanje.
moj komšija deklarisani ateista ima sigurno 120 kg i šta sad, da uperim prstim i kažem evo vidi tipičnog masnog srpskog ateistu? ili vidim razularenu grupu i kažem vidi stoke ateističke. :dontunderstand:
počinjem stvarno da verujem da ovde ateisti definitivno imaju psiholoških problema :(
 
Poslednja izmena:
kakve to ima veze sa religijom, aman
kako izređa šta je pagansko mora se ubaciti prežderavanje.
moj komšija deklarisani ateista ima sigurno 120 kg i šta sad, da uperim prstim i kažem evo vidi tipičnog masnog srpskog ateistu? ili vidim razuralenu grupu i kažem vidi stoke ateističke. :dontunderstand:
počinjem stvarno da verujem da ovde ateisti definitivno imaju psiholoških problema :(
Да ко да се атеисти нису преждеравали и напијали ко стоке о 1.мају и 29.новембру па сад им бахаћење што је неко упалио бадњак?🥵
 
kakve to ima veze sa religijom, aman
kako izređa šta je pagansko mora se ubaciti prežderavanje.
moj komšija deklarisani ateista ima sigurno 120 kg i šta sad, da uperim prstim i kažem evo vidi tipičnog masnog srpskog ateistu? ili vidim razularenu grupu i kažem vidi stoke ateističke. :dontunderstand:
počinjem stvarno da verujem da ovde ateisti definitivno imaju psiholoških problema :(
prezderavanje nije paganstvo

nego covecja alavost

alavost je vanreligiozna

ali hriscanstvo propagira umerenost, sto je dobro

zasto religije retko pominju pozeljno religiozno ponasanje?
 
Да ко да се атеисти нису преждеравали и напијали ко стоке о 1.мају и 29.новембру па сад им бахаћење што је неко упалио бадњак?🥵
to je kad ne/čovek gleda čoveka šta je i ko je a ne kakav je čovek.
pijandura ima svih "vrsta", proždrljivca isto, kurvara isto, narkomana isto, pedera isto...
ali ne, bitno da forumski ateista uperi prst i kamenuje vernika.
projekcija.
 

Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi​


Patrijarh Porfirije pozvao je pravoslavne vernike da Božić obeleže u krugu svoje porodice. Kako je naveo u tradicionalnoj božićnoj poslanici, rođenje Hristovo je "oduvek i od svih poštovano i kao porodični praznik, praznik domaćeg ognjišta i njegove topline". Iz tog razloga, navodi se, pogrešno je da se na Badnje veče ne dočekuje Bogomladenac, u domaćoj atmosferi "koja preko badnjaka, rasute slame i svega ostaloga podseća na skromnu pećinu" u kojoj je rođen Isus.
lg.php

Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi​


https://www.021.rs/Info/komentari/327897
Patrijarh Porfirije pozvao je pravoslavne vernike da Božić obeleže u krugu svoje porodice.
Patrijarh: Božić obeležiti kod kuće, a ne polupaganski u polupijanoj atmosferi


Kako je naveo u tradicionalnoj božićnoj poslanici, rođenje Hristovo je "oduvek i od svih poštovano i kao porodični praznik, praznik domaćeg ognjišta i njegove topline".

lg.php
Iz tog razloga, navodi se, pogrešno je da se na Badnje veče ne dočekuje Bogomladenac, u domaćoj atmosferi "koja preko badnjaka, rasute slame i svega ostaloga podseća na skromnu pećinu" u kojoj je rođen Isus.

Patrijarh kaže da je pogrešno da se, umesto u porodičnoj atmosferi, Božić dočekuje "po ulicama i trgovima na polupaganski način u polupijanoj atmosferi".

On je govorio i o porodici, opasnosti u kojoj se nalaze deca, od nasilja u školama, preko društvenih mreža, na stadionima, dodajući da treba da "budu odgajana u zdravom porodičnom okruženju, oblikovana ljubavlju, a ne mržnjom i agresivnošću".

Govorio je i o položaju Srba na Kosovu i Metohiji, navodeći da "vekovni komšiluk postavlja ultimatume, provocira, sprovodi teror i neprekidno preti preostalim, nezaštićenim Srbima progonom i zulumom, uz zloslutno ćutanje ili čini nam se, prećutnu podršku pojedinih moćnih država".

Patrijarh je pozvao i na zaustavljanje "tragičnog bratoubilačkog rusko-ukrajinskog sukoba".
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...-ne-polupaganski-u-polupijanoj-atmosferi.html


Prave reči našeg patrijarha. Muka me uhvati kad na Božić vidim one javne lomače uz urlanje i petarde.
U svakom slučaju - srećan Božić svima.

Lepo je covek kazao.

Sa jedne strane zagledamo ko je stavio mleko u kafu, takmicimo se ko je veci Srbin, nalazimo se pozvani da optuzujemo krajnje nesvesni (ili neuki) koliko je hriscanstvo u svojoj srzi protiv optuzbi a onda rakija, petarde i podvriskivanje na Bozic.

Mi blage veze sa verom nemamo.
Vera je u coveku, u pristojnosti, odmerenosti, nije u kapima mleka u kafi, nije u unosenju sto veceg badnjaka, nije u zagledanju tudjeg tanjira i nije u takmicenju ko je veci Srbin.

Bozic je u domu i srcu, ma gde bili, ma sta pojeli.
Petarde su varvarizam. I pagana je bilo raznih, ljudi od hramova koji se pijanke i petardi ne bi latili.
 
a tek za novu godinu kad ateisti prangijaju sve u šesnaest. ono očekuješ bečki valcer, kad trt flaša u usta da se ne smrzne na trgu gde peva jeca pereca.

Docek Nove godine manje vise i jeste vreme za djuskanje.
Na neki nacin dodje paganska proslava.
Plesom oterati sta nije valjalo u staroj i veselo docekati novu, u crvenom vesu, za srecu!

Bozic ipak ima drugaciju simboliku. U pecini se radja dete koje ce promeniti svet, koje ce stradati ali nas i spasti. Zvezde se uzdizu, svuda je tiha noc i majka grli svoje dete jer iako je predodredjen za ljubav i stradanje, on je njeno dete.
Alkohol, prejedanje, petarde, ogovaranja, trestanje muzike...uz tu sliku meni licno dibidus ne idu...
 
Docek Nove godine manje vise i jeste vreme za djuskanje.
Na neki nacin dodje paganska proslava.
Plesom oterati sta nije valjalo u staroj i veselo docekati novu, u crvenom vesu, za srecu!

Bozic ipak ima drugaciju simboliku. U pecini se radja dete koje ce promeniti svet, koje ce stradati ali nas i spasti. Zvezde se uzdizu, svuda je tiha noc i majka grli svoje dete jer iako je predodredjen za ljubav i stradanje, on je njeno dete.
Alkohol, prejedanje, petarde, ogovaranja, trestanje muzike...uz tu sliku meni licno dibidus ne idu...
Otkud se zna da ce stradati.Kad dodje taj dan pred vaskrs na veliki petak tad se tuguje a onda u nedelju na vasrkrs opet veselje.
 
Došlo je teško vreme i za Slave.Ali ne zbog toga što bi neko hteo da smanji Slavu , nego zbog toga što je došlo do
raspuštenosti da se to shvata kao gozba jela i pića .
Jedan običaj poštovanja Svetaca, sveo se na hranu i piće. Sedenje do ponoći u dimu da se ''ispoštuju'' gosti.
Slagao bih kada ne bih rekao da svima postaje sve teže ''ugostit' jer se izgubio glavni smisao slava.
Ako se ne izda neko generalno Crkveno obavezujuće uputstvo o umerenosti i ''kako treba slaviti' (počev od toga šta treba čitati na slavi i kako tereba postupati sa hlebom, vinom i žitom , pa preko svega ostalog , pa šta treba a šta ne treba služiti ) kroz deceniju slave će preći u kafane , jer sve će manje ljudi imati volje da ''goste'' u kućama goste u rasporedu od nekolko dana i da slušaju gnjavaže polupijanih ''gostiju''.
 
Došlo je teško vreme i za Slave.
Jedan običaj poštovanja Svetaca, sveo se na hranu i piće. Sedenje do ponoći u dimu da se ''ispoštuju'' gosti.
Slagao bih kada ne bih rekao da svima postaje sve teže ''ugostit' jer se izgubio glavni smisao slava.
Ako se ne izda neko generalno Crkveno obavezujuće uputstvo o umerenosti i ''kako treba slaviti' (počev od toga šta treba čitati na slavi i kako tereba postupati sa hlebom, vinom i žitom , pa preko svega ostalog , pa šta treba a šta ne treba služiti ) kroz deceniju slave će preći u kafane , jer sve će manje ljudi imati volje da ''goste'' u kućama goste u rasporedu od nekolko dana i da slušaju gnjavaže polupijanih ''gostiju''.
tacno ali crkva se ne buni puno zbog populizma

i kad i neko skrene paznju - onda je to zato sto ih ateista mrzi

kvalitet drustva zavisi od kvaliteta pojedinaca , da su svi vernici kakvi tvrde da jesu bili bi svedska
 
Lepo je covek kazao.

Sa jedne strane zagledamo ko je stavio mleko u kafu, takmicimo se ko je veci Srbin, nalazimo se pozvani da optuzujemo krajnje nesvesni (ili neuki) koliko je hriscanstvo u svojoj srzi protiv optuzbi a onda rakija, petarde i podvriskivanje na Bozic.

Mi blage veze sa verom nemamo.
Vera je u coveku, u pristojnosti, odmerenosti, nije u kapima mleka u kafi, nije u unosenju sto veceg badnjaka, nije u zagledanju tudjeg tanjira i nije u takmicenju ko je veci Srbin.

Bozic je u domu i srcu, ma gde bili, ma sta pojeli.
Petarde su varvarizam. I pagana je bilo raznih, ljudi od hramova koji se pijanke i petardi ne bi latili.

Docek Nove godine manje vise i jeste vreme za djuskanje.
Na neki nacin dodje paganska proslava.

Plesom oterati sta nije valjalo u staroj i veselo docekati novu, u crvenom vesu, za srecu!
Значи, за новака је слободно разуларити се и до "крес" делиријуму тременс, само за Божић кад повода за славље истински постоји, није?
 
Docek Nove godine manje vise i jeste vreme za djuskanje.
Na neki nacin dodje paganska proslava.
Plesom oterati sta nije valjalo u staroj i veselo docekati novu, u crvenom vesu, za srecu!

Bozic ipak ima drugaciju simboliku. U pecini se radja dete koje ce promeniti svet, koje ce stradati ali nas i spasti. Zvezde se uzdizu, svuda je tiha noc i majka grli svoje dete jer iako je predodredjen za ljubav i stradanje, on je njeno dete.
Alkohol, prejedanje, petarde, ogovaranja, trestanje muzike...uz tu sliku meni licno dibidus ne idu...
božić se dočekuje kući ili crkvi i to je suština
sve ostalo je narodni običaj. pa ako narod želi da se skupi i zajedno dočeka božić, a božić je najradosniji dan kod srba, zašto im braniti. pravoslavlje, preciznije svetosavlje nije pritvorska jedinica ševeningen. hrišćanstvo je ionako sabranje vernih. "gde su dvoje, troje tu sam i ja" veli hrist.
informiši se o običajima za badnje veče i doček božića.
alkoholom se pričešćuješ jel tako? hrist je pretvorio vodu u vino, jel tako, na svadbi u kani je bilo pijanih, jel tako. da li je hrist bio na toj svadbi, da li je u tom svečanom činu "sveta tajna braka" osuđivao veselje i pijanstvo?
što se vatate svi ekstrema i budala i predstavljate da SVI pravoslavni na božić polude?
 
Ne vredi ništa ako se ne uključi kako je to već Ortodoksijom predvidja i zdrav razum vernika.
O tome mora da se povede razgovor sa sa svim verujućim.
...............................................................................................................................................................
Mi uvek idemo u krajnost. Nama je snažno potrebno jedinstvo obeležavanja Savindana kao dana prosvetiteljstva , ali
neko je nametnuo i kao svečani dan (muzičkog) okupljanja Srba .
Medjutim meni je nespojivo da se upokojenje Svetog Slave proslavlja kao - nobles Savin-danski Balovi u svetskim metropolama ili kao kafanske svirke u manjim mestima.
..............................................................................................
Kako je krenulo i Vidovdan će proslavljati pod šatrama uz muziku, a da ne govorim o go go plesačicama na Crkvenim vašarima.
...................................................................................................................................................................................
Ne znam da li je meni oprošteno što kritikujem stvari za koje mislim da nisu u skladu .
 
Poslednja izmena:
božić se dočekuje kući ili crkvi i to je suština
sve ostalo je narodni običaj. pa ako narod želi da se skupi i zajedno dočeka božić, a božić je najradosniji dan kod srba, zašto im braniti. pravoslavlje, preciznije svetosavlje nije pritvorska jedinica ševeningen. hrišćanstvo je ionako sabranje vernih. "gde su dvoje, troje tu sam i ja" veli hrist.
informiši se o običajima za badnje veče i doček božića.
alkoholom se pričešćuješ jel tako? hrist je pretvorio vodu u vino, jel tako, na svadbi u kani je bilo pijanih, jel tako. da li je hrist bio na toj svadbi, da li je u tom svečanom činu "sveta tajna braka" osuđivao veselje i pijanstvo?
što se vatate svi ekstrema i budala i predstavljate da SVI pravoslavni na božić polude?
Да допуном детаљем, православље је оптимистична вера, назив све говори - право+славље.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top